19:20:26
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Szakmai
Téma: Határterületek a tudományban
... Elejére 1. lap 
Bátky János
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. június 21. 14:27 | Sorszám: 552
Rayleigh-szórás? Amiért az ég kék? Jó koponya volt, sokfelé előjöhetett a neve.

Nekem áramlástannal kombinált hőtan volt a dolgom... égési zajok, lángfotózás... nagyon érdekes volt. Már csaknem húsz éve tudom, miért dübörög a gázbojler... de hogy a gazdaság mitől?

ODRA, Algol... hát Te se most kezdted az ipart ODRA rémlik, meg talán HT-11? Apple, TPA, Spectrum... de ez már majdnem újkor
glens
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 21. 14:18 | Sorszám: 551
Sajnos nem ismerem Bénard-Rayleigh jelenséget.
Ezt a Rayleigh-t valahol máshol tanultuk, de nem ugrik be, hogy hol.
Lehet, hogy a Folyadékok mechnaikája tantárgy keretén belül (a turbulenciához volt köze a pofának?)

A diplomamunkám is félig-meddig áramlástan volt (vezető folyadékok tranziens jelenségei homogén mágneses térben, vagy valami ilyesmi. A folyadéknak volt súrlódása is, mert olyan görbék gyöttek ki a sebességprofilra, hogy 0 volt a fal mellett az áramlás sebessége. MHD generátorok számolásához volt valami köze. Fourier sorral lehetett megfejteni a diff. egyenleteket, aztán géppel számoltattam ki egy konkrét esetre. A gép Odra volt és Algolban lehetett nyomulni rajta.)
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 21. 10:40 | Sorszám: 550
Van még 1-2 érdekes dolog (sajnos a statisztika nekem nem erősségem):

- középiskolában fizikaórán (gázok) össze kellett kapcsolni 10 gemkapcsot. Felemeltük addig, amikor már vonalban lógott. Aztán leejteni. Egy másik lánccal pedig meg kellett mérni a leejtett lánc végpontjainak távolságát. Elég sok ejtegetés után kb. 3-ra jött ki az átlag.

- van egy kártyalap, amit vízszintesen tartok a talaj fölött magasan (szélcsend van). Elengedem. Milyen pályán mozog? Hol esik le?

- mennyi idő alatt párolog el egy pohár víz?

- összerázok egy kulacs vizet. Mennyi idő alatt áll meg teljesen a víz?

- egy gömbben van egy jó hosszú kötél, végei a gömb falán rögzítve. Összerázom a gömböt. Hogyan függ a kötélen kialakuló csomók száma a rázások számától, a kötél hosszának és a gömb átmérőjének viszonyától?

off
Több érdekes feladat van Kapica Érdekes fizikai feladatok című könyvében, de az már kifejezetten szakembereknek szól. Ha a feladatokat olvasom, már abból is okulok (hogy hagyjam abba)

Egy példa: milyen gyorsan fussunk a vízen ahhoz, hogy nem süllyedjünk el?
on
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 21. 10:27 | Sorszám: 549
Őszinte leszek, nem tudom, honnan tudják, hogy ez a legjobb. Talán részben örökletesen, másrészt bizonyára hőtani okai is vannak, hogy kevesebb sült méh keletkezzen a kaptárban. (erről onogurt vagy mpd-t kellene mgkérdezni)

Matematikailag who knows? Diszkrét feltételes szélsőérték feladat, amiben nemhogy otthon nem vagyok, de külföldön sem A szabályosságnak valószínűleg köze van a legkisebb szóráshoz. ??? számtani-mértani közép...

Azt tudom még, hogy konvekciós áramlásnál is létrejönnek hatszög-minták, mint a Bénard-Rayleigh áramlásban/instabilitásban. Biztos ismered, akkor jön jön létre, amikor alulról fűtött-felülről hűtött lap között a hőmérsékletkülönbség meghalad egy kritikus értéket. A folyadék úszógumiszerű alakzatokban forog, amelyek aztán hatszögszerűekké válnak. Ezek a megfagyott lávafolyamban kimerevülve megfigyelhetők.

Egyebek, pl. hókristály:

http://www.sulinet.hu/foci/poligon/hexa.html

Benzol?
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 21. 10:15 | Sorszám: 548
Meg az, ahová a szobrokat, vasúti kábeleket viszi a papa szorgosan...
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 21. 10:09 | Sorszám: 547
Hát szóval izé... kisfijam... öö... tehát van az anyuka méh, meg az apuka méh...

mandala
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 21. 01:19 | Sorszám: 546
... hexasakkoznak !!

: http://dhte.happ.hu/
: http://www.tablajatekos.hu/uj2001/bar33.html
glens
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 20. 23:42 | Sorszám: 545
Átjöttem.
Akkor hogy is csinálják a méhek?
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 20. 11:19 | Sorszám: 544
Nem pont erre gondoltam, de részemről határesetként elfogadom

Engem az ejtett gondolkodóba, hogy időben nem állandó, hanem mondjuk milliárd éves skálán elmásznak a jegyei valamely tizedesben... De a Tiéd sokkal jobb
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 19. 22:14 | Sorszám: 543
ej hát miért lenne állandó.
1. Mi is a Pi? Az egységnyi sugarú félkörív hossza.
2. Most akkor nézzük hogy is változik egy mozgó test látszólagos mérete a referencia koordinátarendszerből nézve. A mozgás irányában a test hossza rövidül, egészen fénysebességig, amikor is 0-ra csökken. A mozgásra merőleges irányban azonban 0 a viszonyított sebesség, azaz a keresztirányú méretváltozás nulla.
3. Nézzük akkor egy félkörív változását a sebesség növekedésével. Belátható, hogy egyre laposabb lesz, mígnem fénysebességnél egy szakaszba "komprimálódik". Fénysebességnél tehát a Pi=2.

Na miccósz?
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 19. 10:13 | Sorszám: 542
517-ben hülyeség volt, bocs. Pont fordítva.

Tehát ugyanaz az inga ugyannyira kimozdítva függöleges helyzetéből a Földön a két végpontja közötti utat 0.95 másodperc alatt, a Vénuszon 1 másodperc alatt teszi meg. Így jó. Nagyobb gravitáció alatt a lengésidő kisebb.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 19. 09:07 | Sorszám: 541
Persze, de azt az ortodox elméletet még nem rúgtam fel, hogy a pi állandó
l-ben benne van a c (~300,000km/s), g-ben a gamma (6.67*10**(-11)Nm2/kg2), akkor a pi-ben benne lesz a h (Planck-állandó, 6.63*10**(-34) Js)
gyaloggos
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. június 17. 09:24 | Sorszám: 540


Az időt, az idő szempontjából a lényeget ez nem változtatja meg.

kujtorgo
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 16. 16:58 | Sorszám: 539
"A kínaiak bölcs emberek, nem években, hanem korszakokban gondolkodnak.
25-30 éven belül még nem jön el az az idő, hogy eséllyel vegyék fel a harcot a globális amerikai hegemónia megszüntetéséért."
Mi a véleményed arról, hogy Kína a Japán fejlődési utat fogja megismételni (csak nagyobb méretekben), vagy másfajtát?
Japán most milyen? Keleti kultúra, vagy utánozzák a nyugatot? (Nem a technikára gondolok most itt, hanem élet-ideálra.)
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 16. 16:40 | Sorszám: 538
Megpróbálok utánanézni, gyalókám. Amit eddig leírtam, többnyire az ún. matematikai ingára igaz (főleg a T lengésidő) -súlytalan fonalon pontszerű tömeg leng-, van fizikai és sok más is.

Persze, ha ide-oda leng, ez lehet kúpinga vagy gömbszelet inga is, attól függően, milyen felületet jár be a tömeg.

A sima lengésidőt a zsinór hossza és az erőtér szabja meg. Ha ki tudsz találni olyan spirituális effekteket, amelyek ezeket befolyásolni tudják, winner vagy.
gyaloggos
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. június 16. 16:07 | Sorszám: 537
No, ha már szóba került az inga!

Haználható-e a tudalatti, illetve a kollektív tudalatti közvetítőjeként?

Most lépek, mindenkinek minden jót!
gyaloggos
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. június 16. 15:58 | Sorszám: 536
Biztosan!
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 16. 15:51 | Sorszám: 535
Pedig ha beleszámolod, hogy a Red Bull receptet úgy lopta a tulaj egy évezredes kultúrából...
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 16. 14:45 | Sorszám: 534

498-hoz mit szólsz? Van benne érthető? Nem küldöm Stockholmba, amíg nem köpködik meg sokan.
gyaloggos
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. június 16. 14:41 | Sorszám: 533
Én is roppant mód figyelek!
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 16. 14:34 | Sorszám: 532
Tudod, történelemben mindig igazat adok neked! De abban valószínűleg egyetérthetünk, hogy egy ilyen világban egy sok próbát kiállt vallás megtarthat.
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 16. 14:28 | Sorszám: 531
Az ötszáz év kicsit túlzás.
És az is sokat elmond Iránról, hogy népességének több mint fele még a 25. életévét sem töltötte be.
Tehát több energia van bennük, mint a Red Bullban.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 16. 14:20 | Sorszám: 530
Igen, én is úgy gondolom, hogy a nagyon régi és a kvázi fiatal kutúrákban erős tartalékok rejlenek.

Ill. mindenben, ami nem férges.

Az arab/moszlim világnak kb. ötszáz év előnye van a hátrányából.
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 16. 14:18 | Sorszám: 529
A kínai pénzek USÁ-ba való befektetése nem más, mint életbiztosítás.
Fenyegetetettség látszatának keltése és pénzügyi befolyás.
A kínaiak bölcs emberek, nem években, hanem korszakokban gondolkodnak.
25-30 éven belül még nem jön el az az idő, hogy eséllyel vegyék fel a harcot a globális amerikai hegemónia megszüntetéséért.
Addig csak csendben, magukba zárkózva fejlődgetnek, építkeznek.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 16. 14:16 | Sorszám: 528
Kicsit zanzásítottad. El kell indítani. Nagy gömb, nagy tömeg. Nagy a tehetetlensége. Azaz sokáig mozog, tovább leng, mint egy kicsi, herényi golyó.

Leng. Lengési síkját megtartja, a Föld pedig szépen elfordul alatta. Lásd Foucault-inga.

Azért leng, mert a kötélerő és a gravitáció közös munkája lengeti. Természetes. Szép.

PS: A Sánc utcában én is voltam néhányszor
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...