18:31:39
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Szakmai
Téma: Határterületek a tudományban
... Elejére 1. lap 
Bátky János
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. szeptember 05. 19:34 | Sorszám: 968
Rég jártál erre kedves kujtorgo, ennyire nem lehet unalmas a topik. És friss elmére mindig szükség van, főleg ilyen forradalmi gondolatok kibontakozásának idején

Tehát nem hang, nem fény. Egyéb lehetőség? Hullámon kívül mi tud terjedni? Elhajított kő...

Ezért gondoltam, bár részemről zűrös, de a zajoddal harmonizál: a kvantumhabra, ami egyfajta zaj, csak azt nem tudom elképzelni, hogy ez az organikus mobil miképp ad vagy vesz onnan infót.

Ha jól emlékszem, ennek elvi lehetőségére a Heisenberg-relációk utaltak, majd egy fizikus kimutatta a róla elnevezett Casimir-effektus létezését. Na, ebben kell hullámot gerjeszteni vagy lenne még esetleg egy másik lehetőség...
kujtorgo
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 05. 19:02 | Sorszám: 967
Ha létezik a dolog, akkor feltehetően nem a szokásos frekvencia, vagy egyéb jellemzők körében kell keresni, mert akkor már véletlenül vette volna az "adást" valamelyik műszer. (Persze lehet, hogy vette, csak "zaj"-nak minősítette, mert a kódja, nyelve nem volt ismerős.)
A Röntgen sugárzást is - ha jól emlékszem - véletlenül fedezték fel.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 05. 11:21 | Sorszám: 966
Rádiósok. Milyen antennákat tudtok elképzelni?

Pl. lehetne építeni folyadék-antennát?

Az állatok megérézse állítólag jobb, mint az emberé. Mondjuk a gerincük sokszor kb. vízszintes.

Mi a különbség egy vízszintes és egy függőleges antenna vételi lehetőségei között? Régen mondjuk a Sokol behozta kicsit talán a VoA-t(?) a ferrit-antennájával, de gondolom egy Yagi már komolyabb...

Hame mester, adóvevő helyett mobilt is vehetünk, nem? Az legalább duplex.
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 05. 09:47 | Sorszám: 965
NA nekem a fizika nem kenyerem, de ez köztudott.
Anno decibel nagy CB-rádiós voltam, úgy 1980 körül. Innen Pöstről egy Budakeszi illetőségű lakossal képtelenség volt kapcsolatot teremteni, viszont jókat beszélgettünk a Portugáliában élő magyar származású Elizabettel, meg rengeteg digóval, akik Nápoly alatt laktak.
Persze csak akkor működött a dolog, ha SSB üzemmódban nyomtuk. Amivel soxoros távolságot lehetett elérni, viszont a hang úgy gyütt át, mintha a partner héliumot szítt vón, szóval szopránban.
Szóval az ionoszféráról visszaverődő izék csak jó nagy távolságok ( 1500-2000 km ) esetén müxöttek.
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 17:42 | Sorszám: 964
szeintem úgy a néhány 100 kHz-es tartományig semmit, csak megy magának, aztán a különböző frekvenciájú frekvenciák a különböző -szférákról kiülönböző mértékben visszaverődnek. Ha jól emléxem az URH sáv úgy sacc per kábé 100 %-ban verődik vissza az ionoszféráról. Vagy ez az a sáv, amelyik 100 %-ban kimegy a zűrbe. Vagy valami ijesmi (nem híradástechnikát végeztem).
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 15:41 | Sorszám: 963
...mert ott tartottunk, az emberszerű organizmust akarjuk felruházni...
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 15:38 | Sorszám: 962
Rendben. Tudom, hogy vízben kb. 1.2 km/s, vasban kb. 5 km/s a sebesség... a skin-effect is rémlik. De az alacsony frekijű elektromágneses hullám mit csinál a légkörben?
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 15:36 | Sorszám: 961
izé...
meg kell különböztetni a mechanikai hullámzást az elektromágnesestől.
A mechanikai hullámzás igen jól terjed a szilárd és folyékony testekben néhány száz kHz tartományig, ám lassan (néhány km/s)
Az elektromágneses hullámzás nem a testek mechanikus, hanem az elektromos és mágneses tulajdonságaitól függ. Jelentkezik egy ún. bőrhatás, azaz az elektromágneses hullám csak egy bizonyos mértékben képes behatolni az anyagba. A behatolási mélység fordított arányban van az anyag prmeabilitásával és vezetőképességével. Pl. egy porcelán melynek a vezetőképessége igen-igen alacsony, a permeabilitása pedig ~1, alig árnyékol bármiféle hullámhosszt. A réznek hiába kisebb a permeabilitása 1-nél, a vezetőképessége igen magas, ezért az elektromos hullám praktice csak a felületén halad. Ugyanez a helyzet az acélnál, csak ott a mágneses komponens kavar be. Mindez tisztán persze csak a rádifrekvenciás tartományokra érvényes.
Magasabb frekvenciáknál (pl. fény) komplikálódik a helyzet azzal, hogy a hullámhossz molekulányi és/vagy atomi méretekre csökken, így már maga az anyag "mechanikus" atomszerkezete a meghatározó. További hullámhosszcsökkenésnél a sugárzás már ez alatt a tartomány alatt van igy a röntgensugárzás "akadálytalanul" jut át az anyagok többségén.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 15:34 | Sorszám: 960
(Isten azért tett engem hüjévé, mert rám így is szüksége lehetett a nagy egészben. Erre büszke vagyok!)
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 15:32 | Sorszám: 959
Egyszer úgy képzeltem, a világ megismerhető. Már tudom, hogy számomra nehezen vagy egyáltalán nem, de miért adnám fel, ha érdekel?
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 15:27 | Sorszám: 958
No, aszem, ez az a pont, ahol a csavarok száma meghaladja a centripetális erőmet ...
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 15:12 | Sorszám: 957
Igen, mondjuk a bálnák, ha jól tudom, infrával nyomulnak és az elefántok is, amikor lábukkal megdobbantják a talajt...
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 15:03 | Sorszám: 956
Mi ez? Á la Shannon?

7 Hz-es hullám visszaverődik az ionoszféráról?
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 15:02 | Sorszám: 955
MInden a környezettől függ. Ha pl. a megérzendő jelenség a tenger alatt tartózkodik, akkor az elmag hullámzásból mindenképp alacsony frekvencia kell.
7 Hz-es frekvencián akár néhány kilométert is megtehet a "sugár" víz alatt.
De itt is érvényes, hogy a vivőfrekvenciának min. 2x magasabbnak kell lennie, mint a hasznos információ frekvenciája.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:52 | Sorszám: 954
OK. Akkor fel kell tételeznünk, hogy ez a kütyü elektromágneses hullámot bocsát ki, mert mást nem nagyon ismerünk, ami 3D-ben továbbmegy. Hacsak nem a vákuumot modulálja...

Milyen frekvencia kellene a parajelenségek magyarázatához (elvben persze, de meg lehet-e konstruálni?), tehát mondjuk megérzés többezer kilométerről... Alacsony freki vagy magas? 7 Hz vagy 10 kHz?
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:46 | Sorszám: 953
szvsz bármilyen frekvenciát lehet érzékelni, ha céltudatosan mérni akarjuk azt. Minden csak metódus kérdése.
Igen magas frekvenciáknál kezd dialektikussá válni a feladat. Kezd(het) bekavarni a méret és az időkvantum, azaz hullámhossz és periódusidő.
Igen alacsony frekvenciáknál - mondjuk 1000 éves priódusidő - pedig az emberi generációk érdeklődése lehet a probléma. Habár az emberi léptékű információáramlás szempontjából ez a frekvencia nem mérvadó. Ilyen frekvenciával kb. 2200 évenként lehetne egy bitnyi hasznos infót átvinni. De láttam egy érdekes rajzfilmet, ahol egy szikla szemlélte a világot.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:45 | Sorszám: 952
Mit zrikálsz? Van szakma, hobbi és a harmadikra nem emlékszem

Te is tettél egyszer esküt, 5 év után. Komolyan veszem, amikor nem röhögök rajta.
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:41 | Sorszám: 951
Az imént még statisztikai egyenletekkel akartál boldogulni ...
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:38 | Sorszám: 950
Borúlátó cinizmusodnál csak atavisztikus szarkazmusod a nagyobb. Én megmondtam.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:37 | Sorszám: 949
Boldogság nem létezik, ez csak egy mondvacsinált fogalom.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:37 | Sorszám: 948
Működő betonkeverőben próbáltad már?
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:36 | Sorszám: 947
Nem hát....vannak itt még más perverzek is.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:35 | Sorszám: 946
a szellem jószándékú szabadsága és szárnyalása egyfajta boldogság, nem?
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:33 | Sorszám: 945
Nos, ez attól függ, mit értesz boldogság alatt ...
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:32 | Sorszám: 944
Mint látom, nemcsak nekem jutott eszembe, hogy egy méretes, gyorsan forgó befogófejjel a fenekünkben az orrunk elött kellemetlen veszélyes kamatyolni gyalulni
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...