22:40:40
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Szakmai
Téma: Határterületek a tudományban
... Elejére 1. lap 
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:36 | Sorszám: 947
Nem hát....vannak itt még más perverzek is.
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:32 | Sorszám: 944
Mint látom, nemcsak nekem jutott eszembe, hogy egy méretes, gyorsan forgó befogófejjel a fenekünkben az orrunk elött kellemetlen veszélyes kamatyolni gyalulni
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:31 | Sorszám: 943
Ezt lehet esetleg úgy érteni, hogy determinisztikus egyenletekkel nem lehet boldogulni, de statisztikaiakkal talán igen?
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:30 | Sorszám: 942
Najó ... de ez már a politika határterülete ...
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:30 | Sorszám: 941
Aha. Mondjuk az agy az interfész, a gerincvelő és a csontokban, bordakosárban lévő velők az antenna részei...

Milyen frekvenciát nem lehet vajon észrevenni a mai műszerekkel? Mer ha para a dolog, akkor kívül esik a mérhetőn, bármilyen adást is nyom. Vagy rosszul kérdem?
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:29 | Sorszám: 940
A fogalmazásom (bár kis jóindulattal érthető) matematikailag télleg pontatlan:

"Determináció hiánya" =/= "Determináció = 0 %";
"Determináció hiánya" = "Determináció < 100 %".
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:29 | Sorszám: 939
Inkább ne legyen gyalupad.
Ahol gyalulnak, ott hullik a forgács. Nekem a forgácshullásból meg már elegem volt... van.
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:26 | Sorszám: 938
Igen, mindezt lehet csinálni az esztergapadon. Egy feltétellel: Az esztergapad ki legyen kpcsolva!!!!
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:24 | Sorszám: 937
Tehát, megkisérlem elvonatkoztatni az elektromosságtól:

Kell egy interfész (mikrofon, agy, stb.), amely az átvinni kívánt információt átalakítja az adóberendezés belső struktúrájában használt "formára".
Opcionálisan kell egy modulátor, mely ezt a kellőképp átalakított információfolyamot ráhelyezi a köztes közvetítő közegre (magasfrekvenciás mechanikus/elektromos/stb. rezgés, USB-kulcs, egyébb médium).
Opcionálisan egy erősítő berendezés mely a nagyobb távolságra való áramoltatást biztosítja.
Végül pedig egy antenna, mely kisugározza a térbe a modulált, erősített komplex jelet.

A vevőrész ennek a fordítottja.
Kell egy érzékelő (fül, szem, antenna), mely a bejövő felfogja.
Opcionálisan egy filter, mely a kozmikus zajból kiszűri a minket érdeklő tartományt.
Opcionálisan egy erősítőberendezés, mely a (szűrt) bejövő jelet megfelelően erősíti.
Opcionálisan egy demodulátor, mely a komplex bejövő jelből csak a hasznos információt engedi tovább.
Egy interfész, mely a vevő belső strukturájából a "külső világban" használatos formára alakítja vissza
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:21 | Sorszám: 936
Nem pontos. Törvényekre valamennyire szükség van. Ha determinálnak, akkor is. Pl. véletlen bolyongás rácspontokon át.

Az egyetlen megkötés: bármely irányba léphetsz, de csak egyet.

Síkban egyszer visszaérsz a kiindulópontba.

Térben soha.

A szabályok azonosak, a peremfeltétel kicsit más. Térben szabad vagy, síkban megrögzött
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:18 | Sorszám: 935
Szerintem a szabadságot a determináció hiánya garantálja ...
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:16 | Sorszám: 934
OK, legyen gyalupad ...
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:14 | Sorszám: 933
Bár ezek közül néhány funkciót ajánlatos teljes feszültségmentesítés után, azaz kikapcsolt állapotban igénybe venni.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:11 | Sorszám: 932
Nebasszusmán.
Az esztergapadon lehet gyalulni, csiszolni, szögelni, ragasztani is; sőt, enni, inni, aludni és kamatyolni is!!!!
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:09 | Sorszám: 931
Ne vedd túl komolyan. Arra gondolok, rendszerelemekkel legegyszerűbben...

Energiaforrás, oszcillátor, antenna, ilyesmi. Minimál-szett, amiből ki lehet indulni. Nem vagyok villamosmérnök, ne felejtsd el, semmi Maxwell-varázslat!
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 14:07 | Sorszám: 930
Hát szakszerű leírását csak az elektromágneses hullámzás alapján működő adóvevőnek a leírását tudnám megadni, lévén az eredeti és becsületes szakmám villamosmérnök.
De rajzokat most nem fogok felrakni (ámbátor a neten bizonyára van számtalan), szóban pedig kissé nehézkes.

Metafizikai berendezésekhez viszont nem nagyon értek, bár ha oldalbarúgna a múzsa, néhány érdekes megoldást tán kiizzadnék.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 13:51 | Sorszám: 929
Hame mester, szóval? Mi kell a legegyszerűbb adóvevőhöz? Aztán majd tupírozzuk, csinosítgatjuk, felturbósítgatjuk...
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 13:30 | Sorszám: 928
A pác, a megmunkálás, a fa anyaga... és a mester szeretete, ami átlényegíti dollármilliókká
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 13:29 | Sorszám: 927
.. A hegedűkészítő "hangszere" az esztergapad ...

Hát nem tudom. Az esztergapad kimondottan hengeres, a forgástengelyük szerint szimmetrikus testek készítéséhez használatos szerszámgép. Ilyeneket a hegedűn csak a húrfeszítő bigyók képében láttam.
Nem hinném, hogy ezek befolyásolnák alapvetően a hangját...
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 13:24 | Sorszám: 926
A szabadságot az garantálja szerintem. hogy a nagyravágyó és esetleg gonosz, de tudatlan emberi elme idő előtt nem jut lényeges felismerésre...
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 13:22 | Sorszám: 925
Hát, ez még nincs lejátszva, de talán tényleg csillog valami a sötétben. Erről Schrödinger talán többet írt, ha jól emlékszem...

De az ember lényege, ha valamivel egyáltalán leírható, akkor erről a területről kell keresgélni.
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. szeptember 04. 13:19 | Sorszám: 924
Én is olvastam Heisenberget ... Az anyagi világ determináltságán talált rés táplálja a reményt, hogy szabadok vagyunk (= van előttünk más út is, mint a kötél ... )
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 13:08 | Sorszám: 923
Írtam az elektronról egy másik topikban. Az elektron egy csoda. Tudod Te is, hogy ha megnézed, attól függően, hogy milyen helyzetbe hozod, hullámszerű vagy részecskeszerű. Ha nem nézed meg... nos, akkor fogalmad sincs milyen

Nincs pályája. Sűrűségfüggvénye van, amit magával hurcol. Ez sem egészen algoritmizálható. Egy dolog állítható róla biztosan, függetlenül attól, hogy megfigyeled-e vagy sem: 1 valószínűséggel van belőle legalább 1 darab a kozmoszban
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 13:05 | Sorszám: 922
Én beszéltem élő, hús-vér hegedűkészítővel ... Aszondja, valóban, a hegedűkészítéshez is ihlet kell ... Rá kell hangolódni a fa hullámhosszára ... A hegedűkészítő "hangszere" az esztergapad ...
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 04. 13:00 | Sorszám: 921
A hangszer teljes mértékben alá van vetve a fizika törvényeinek.

Csak nem mindig tudjuk, hogy épp melyikeknek. A hegedűgyártás technológiája pontosan lépésről lépésre, miliméterről miliméterre le van írva, és mégiscsak másképp szól egy Stradivari és másképp a hajdúnánási Amati MGTsz hegedűkészítő manufakturájának tömegterméke.
Aszongyák egy jó hangszernek lelke van
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...