Téma: Felelősségrevonás |
|
mamácska |
|
Biztosan beidézi tanúként Gyurcsány Ferencet a bíróság a 2006. őszi események kapcsán indult büntetőperben - írta szerdai számában a Magyar Hírlap a Fővárosi Törvényszékre hivatkozva. Beidézése inkább jövőre várható. Völgyesi Miklós nyugalmazott tanácsvezető bíró az M1 Ma reggel című csütörtöki műsorában súlyos kritikákkal illette a vádat, amelyet a lényeget illetően csak katonai bűncselekmények miatt emeltek.
Évekbe telik, mire a rendőri vezetők perében érdemi döntés születik – állapította meg Völgyesi Miklós nyugalmazott tanácsvezető bíró. Ez alátámasztva rámutatott, hogy a sajtóhírek szerint 120-150 tárgyalási napot tervezett a katonai tanács elnöke, az egyik héten három, a következőn kettőt tart meg, amiből le kell számítani az ítélkezési szüneteket és az ünnepnapokat, továbbá hozzáadódik a védői indítványok érdemi kitárgyalása.
Völgyesi Miklós súlyos kritikákkal illette a vádat, amelyet a lényeget illetően csak katonai bűncselekmények miatt emeltek. A hivatalos személyek, azaz a rendőrök által elkövetett köztörvényes cselekmények miatt ténybeli vádemelésre nem került sor, csak a katonai szervezet belső működését sértőket tették vád tárgyává. „Ebben nincs egyetlen pofon sem, vagy szemkilövés” – állapította meg. "Ami itt folyik, egy olyan színjáték, amely nem viszi előbbre a valós tények megismerését és a megérdemelt büntetések kiszabását" – tette egyértelművé.
A nyugalmazott tanácsvezető bíró tisztázta: Gyurcsány Ferenc a magyar jogrendnek megfelelően akkori miniszterelnökként nemcsak jogosult, de kötelezett is volt a rendőrség munkájának az irányítására, a rendőrség tevékenységében pedig minden olyan jogsértés vagy törvénytelen esemény megakadályozásában köteles volt lépni, ám nem tette meg. Ehhez képest a rendőrtábornokok ellen indult büntetőügyben a volt kormányfő nem ül a vádlottak padján, mert vele szemben nem emeltek vádat, csak tanúi minőségben hallgathatják meg, ami óriási különbség – nyomatékosította.
Völgyesi Miklós úgy vélte, rejtély, hogy a vádlottak eddig miért nem hivatkoztak arra, hogy mindaz mögött, amit cselekedtek, egy miniszterelnöki akarat húzódott meg, amely a törvényes alkotmányos rend megsértésével érvényesült. A kormányfő akaratát ugyanis Petrétei József akkori igazságügyi és rendészeti miniszter vagy Kondorosi Ferenc akkori igazságügyi és rendészeti államtitkár útján kellett volna gyakorolnia, de őket kihagyta – hangsúlyozta. Völgyesi Miklós megemlítette azt is, hogy amikor Gergényi Péter hajdani budapesti rendőrfőkapitányt kényszerítették a nyugdíjba vonulásra, Gyurcsány Ferenc közvetlenül magához rendelte, és visszavonatta vele a szándékát. Ezt sérelmezte Bene László egykori országos rendőrfőkapitány, akinek „átnyúltak a feje felett” – fogalmazott.
Az ügyészség a nyolc évvel ezelőtti események kapcsán tizennégy volt vagy jelenlegi rendőr ellen emelt vádat, közöttük Bene László és Gergényi Péter egykori országos és budapesti rendőrfőkapitány, valamint Dobozi József, a Rendészeti Biztonsági Szolgálat volt parancsnoka ellen. Gergényire és társaira a vádirat szerint felfüggesztett börtönbüntetést kértek. |
|
Békáscity |
|
T.Bíróság ! Indítványozom a tanú visszamenőleges igazságügyi elmeorvos-szakértői vizsgálatát, tetteinek véleményezését. Tisztelettel : a NÉP egyszerű gyermeke |
|
mamácska |
|
Biztosan beidézi tanúként Gyurcsány Ferencet a bíróság a 2006. őszi események kapcsán indult büntetőperben – írta szerdai számában a Magyar Hírlap a Fővárosi Törvényszékre hivatkozva. A lap ismertetése szerint a csaknem egy évvel ezelőtt indult büntetőeljárás a nyári bírósági szünet után, szeptember 16-án folytatódik. Az FT Katonai Tanácsa december közepéig tizenhét, 2015. április 28-ig további huszonnégy tárgyalási napot tűzött ki. A bíróságtól kapott tájékoztatásra hivatkozva a Magyar Hírlap azt írta: az idén meghallgatandó tanúk között az egykori kormányfő nincs ott, ezért beidézése inkább jövőre várható.
Gyurcsányon kívül kormányának egy meg nem nevezett államtitkárát is meghallgatná a bíróság, amely előtt már korábban megjelent Petrétei József volt igazságügyi és rendészeti miniszter és államtitkára, Kondorosi Ferenc – írta a lap.
Az ügyészség a nyolc évvel ezelőtti események kapcsán tizennégy volt vagy jelenlegi rendőr ellen emelt vádat, közöttük Bene László és Gergényi Péter egykori országos és budapesti rendőrfőkapitány, valamint Dobozi József, a Rendészeti Biztonsági Szolgálat volt parancsnoka ellen. Gergényire és társaira a vádirat szerint felfüggesztett börtönbüntetést kértek.
2006 ősz – ami eddig történt
2006. szeptember 18-a a rendőrség fekete napja volt – mondta Ignácz István volt Pest megyei rendőrfőkapitány a Fővárosi Bíróságon zajló, rendőri vezetők ellen indult eljárásban április 22-én.
Nem volt egyszemélyi vezetője a rendőri biztosításnak a tévéostromnál, ez okozta a kudarcot – mondta a jelenlegi országos főkapitány a Gergényi-perben. Papp Károly azért is hibáztatja Gergényi Pétert, hogy a Szabadság téren nem alakítottak ki vezetési pontot, és későn rendelték el a riadót.
Bár tanúként hallgatták ki, parancs iránti engedetlenség gyanúját veti föl a bíró szerint, hogy felettese utasítása ellenére Kalmár Tamás volt rendőr alezredes az egységével együtt elhagyta az ostromlott tévé épületét 2006 szeptemberében – írta a Magyar Nemzet.
Még a rendőrség számára fővárosi viszonylatban talán legdurvább biztosítási feladatokat jelentő Fradi–Újpest-meccs sem hasonlítható ahhoz, ami 2006 szeptemberében, a tévészékház ostrománál történt – mondta egy rendőr tanú az események kapcsán a rendőri vezetők ellen indult büntetőper tárgyalásán a Fővárosi Törvényszéken.
Gyakorlatnak gondolták
Közös parancsnoki döntés volt, hogy az életveszélyessé váló füst miatt hagyják el az MTV-székházat az épületet védő rendőrök – mondta az ottani állomány irányításában részt vevő, ma már nyugalmazott százados a február 4-ei tárgyaláson. A januárban meghallgatott komlói rendőrök hiányos felszerelésről, széteső irányításról és folyamatos életveszélyről számoltak be.
2006. szeptember 18-án a fővárosba vezényelt rendőrök több tanú vallomása szerint is azzal indultak útnak, hogy ez csak gyakorlat.
Annak ellenére, hogy a közrendőröket irányítás nélkül hagyták, felsőbb szinteken állandó volt az egyeztetés az ostrom alatt, és Gergényi is a helyszínen lehetett.
Gyurcsány utasított
Korábban elismerte az országos rendőrfőkapitány volt általános helyettese, hogy Gyurcsány Ferenc utasította a tévészékház ostromakor. A Demokratikus Koalíció ok nélkül vádolta hamisítással a távirati irodát, amiért Kondorosi Ferenc tanúvallomásáról tudósítva azt írta: Gyurcsány „a minisztériumot megkerülve, közvetlenül tárgyalt rendőrségi vezetőkkel”.
|
|
mamácska |
|
Háborús bűnöket követ el Izrael a gázai övezetben, az ENSZ emberi jogi vezetője szerint. A világszervezet politikusa azt mondta, ki kell vizsgálni, hogy az izraeli offenzívában átlagosan egy óránként hal meg egy palesztin csecsemő. A béketárgyalásról az amerikai külügyminiszter egyeztet Izraelben, de egyelőre a zsidó és a palesztin vezetés se hajlandó kompromisszumra. A rakétatámadások miatt a nemzetközi légitársaságok leállították izraeli járataikat. Tel-Avivban több ezer utas ragadt a repülőtéren. A két hete tartó izraeli offenzívában eddig több mint 650 palesztin és 31 izraeli halt meg, a palesztin áldozatok 80 százaléka civil. Tetszik a cikk? Ossza meg ismerőseivel is! Palesztin rendőrök oszlattak palesztin fiatalokat Hebronban. A tüntetők egy közeli izraeli bázist akartak megtámadni. Betlehemben a palesztinok kövekkel és Molotov-koktélokkal dobálják az izraeli rendőröket, miután katonák lőttek le egy férfit. Az izraeliek szerint gumilövedékkel találták el.
Egy Gázából kilőtt rakéta pedig a tel-avivi repülőtér közelében csapódott a földbe. Az amerikai légügyi hatóság ezután döntött úgy, hogy 24 órára leállítja az összes tel-avivi járatukat. Hasonló intézkedést hozott több európai légitársaság is. Az izraeli hatóságok szerint továbbra is biztonságos a térség fölötti légtér, az izraeli miniszterelnök pedig arra kérte Washingtont, hogy indítsák újra a járatokat. Benjamin Netanjahu kiemelte: a zsidó állam a gázai alagútrendszer megsemmisítését akarja elérni. Azt is hangsúlyozta: amíg ezt nem érik el, addig tűzszünetre sem fog törekedni.
Közben a francia külügyminiszter felszólította Izraelt, hogy azonnal vessen véget a mészárlásoknak. A politikus azután nyilatkozott erről az egyik francia televíziónak, hogy a halálos áldozatok száma meghaladta a hatszázat. A palesztin elnök más országokat is a palesztinok melletti kiállásra szólított fel. „Eljött az idő, amikor mindenkinek fel kell emelnie a hangját az igazság nevében az izraeli gyilkolás és pusztítás ellen. A megszálló erők minden határt átléptek, és megszegtek minden humanitárius és nemzetközi jogszabályt” – mondta Mahmúd Abbász palesztin elnök. |
|
mamácska |
|
Vádat emelt az ügyészség Vadai Ágnes ellen – jelentette be a honvédelmi miniszter.
A Demokratikus Koalíció politikusát Hende Csaba jelentette fel hűtlen kezelés gyanúja miatt. Vadai Ágnes korábban honvédelmi államtitkárként milliókért bízott meg honlapszerkesztéssel és PR-feladatokkal két külsős vállalkozást, miközben ez – a HM belső szabályzata szerint – a tárca kommunikációs főosztályának feladata lett volna. A gyanú szerint a kifizetésekről megkérdőjelezhető teljesítési igazolások készültek, amelyeket Vadai Ágnes írt alá. |
|
mamácska |
|
Pánik a baloldalon, menekülnek a kérdések elől
A Zuschlag Jánossal készült interjú után sorra mondják le péntekre meghirdetett sajtótájékoztatóikat a baloldali összeborulás politikusai. Több sajtótájékoztatót is meghirdetett péntekre az Összefogás Kormányváltás. Időközben napvilágot látott egy interjú Zuschlag Jánossal a pénteki Napi Gazdaságban, melyben többek között egy nejlonszatyorról is beszélt, melyben 50 millió forintot kapott az MSZP-től azért, hogy ne induljon a 2006-os parlamenti választáson.
Ezt követően először arról érkezett hír, hogy elmarad a DK-s Kerék-Bárczy Szabolcs sajtótájékoztatója. Majd röviddel később Bakó Krisztina, Somfai Ágnes, Szabó Rebeka, Szabó Tímea és Szelényi Zsuzsanna közös sajtótájékoztatóját fújták le. |
|
mamácska |
|
Zuschlag János bosszantja, ha Gyurcsány Ferenc véleményt mond róla, mert "erre semmilyen erkölcsi alapja nincs" - mondta el a Napi Gazdaságnak adott interjújában, melyben arról is beszélt, hogy szocialista politikusok 50 millió forinttal kenték meg, hogy félreálljon, és ne induljon a 2006-os választásokon. (Erről bővebben itt olvashat!)
Szerinte Gyurcsány tudott mindenről. "Ha egy ilyen szisztéma működik egy minisztériumban, arról egy Gyurcsány típusú miniszter mindent tud. (Az egykori sportminisztériumban Zuschlag a pályázati ügyeket intézte, Gyurcsány Ferenc DK-elnök volt a miniszter, Mesterházy Attila, az MSZP mostani elnöke az államtitkár, Szigetvári Viktor, aki egy Együtt 2014 társelnöke, pedig a kabinetfőnök.)
"Mindenről tudott, mindenbe beleszólt, mindent ő írt alá. Neki ez a tárca volt akkoriban a homokozója, itt építette fel magát, innen lett miniszterelnök" - mesélte Gyurcsányról Zuschlag.
Mesterházyval kapcsolatban azt mondta az interjúban, hogy ő nem sokat volt benn a minisztériumban, "mert Gyurcsány nagyon utálta". "Gyurcsány csak a saját csapatát kedvelte, Keszthelyi Andrást, Szigetvárit, Szilvásyt. Mesterházyt ott szívatta, ahol érte, például korlátozta a mobiltelefon használatát Egy államtitkárnak! Feri ugyanis egy igazi bunkó, ha valaki kicsit jobban megismeri" - fogalmazott az egykori MSZP-s képviselő.
Hozzátette: már valósággal sajnálták Mesterházyt, akinek akkor lett nagyobb szerepe, amikor Medgyessy Péter már lemondott, Gyurcsány pedig még nem lett miniszterelnök. "Addig csak evickélt valahogy. Szerepét és súlyát jól mutatja, hogy önmaga nem tudott mindent elintézni, hanem hozzám kellett fordulnia, ha pozitív döntést szeretett volna" - mondta Zuschlag.
Szigetvári Viktor "kabinetfőnökként mindig, mindenről tudott" - mesélte Zuschlag. Azt is elmondta, ő maga "bármikor besétálhatott" Gyurcsányhoz, "különleges viszonya volt vele", mert "2003 tavaszán jöttek elő a kétes ügyei" és Zuschlag volt az egyik, aki "kiállt mellette és megvédte". |
|
|
mamácska |
|
Már hat éve, hogy a Gyurcsány-kabinet lefújta a kormányzati negyed építésének tervét, de 2007-ben és 2008-ban így is több mint kilencmilliárd forint közpénzt költött a hamvába holt projektre. Az építkezésről 2006 végén, Balatonőszödön döntött a kabinet, majd a Nyugati pályaudvar mögötti, zavaros tulajdoni viszonyokkal terhelt területet választotta a célra. A Gyurcsány-kormány azzal érvelt, hogy évente 13 milliárd forintért működtetik a tizenhárom minisztériumot, s 8,5 milliárd forintot takaríthatnak meg az új komplexummal.
Azt tervezték, hogy a Miniszterelnöki Hivatal kivételével valamennyi minisztérium összeköltözik, a Buda és Pest kiemelt körzeteiben lévő épületeket értékesítik, és az így befolyó harmincmilliárdból fedezik majd a száznegyvenmilliárdosra becsült beruházás egy részét. Kiderült azonban, az ingatlanokat csak a reméltnél jóval olcsóbban lehet eladni. A körülbelül héthektáros MÁV-területet 8,52 milliárd forintért vásárolták meg, az előkészítés részeként a vasúttársaság felszedte a vágányokat, és raktárakat bontott le. A Gyurcsány-kabinet további több mint ötszázmillió forintot költött pályázatokra, szakértői és ügyvédi díjakra, százat munkabérre, s 301 millió forintot a projekt lezárására. A sosem volt kormányzati negyed csak a tervezés fázisáig jutott el, így is több mint kilencmilliárd forintjába került az országnak, miközben az akkori ellenzék, a Fidesz figyelmeztette a szereplőket: őrizzék jól meg a számlákat, mert elszámoltatják őket.
- See more at: http://www.magyarhirlap.hu/oszodi-otlet-volt-a-kormanyzati-negyed-terve#sthas ... |
|
mamácska |
|
Különösen nagy kárt okozó csalás miatt nyomozást rendelt el a IX. kerületi ügyészség az SZDSZ tartozása miatt.
A vádhatóság a jobbikos Szilágyi György képviselő feljelentése alapján kezdeményezte az eljárást. A Szabad Demokraták Szövetsége korábban több százmilliós hitelt vett fel a Magyar Fejlesztési Banktól ingatlanok vásárlására. A 2012-es számvevőszéki ellenőrzéskor azonban kiderült, hogy a hitelezett ingatlanok közül négy olyan településen található, ahol a korábbi kormánypártnak nem is működött pártszervezete. Az ügyészség tájékoztatása szerint az SZDSZ 2009 júliusa óta a tőke- és kamatfizetési kötelezettségének sem tett eleget. |
|
|
mamácska |
|
Vádat emeltek Kulcsár volt ügyfelei ellen
Forrás: Hír TV 2014. február 20., csütörtök 07:27 Különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés és pénzmosás miatt vádat emelt a Fővárosi Főügyészség a Betonút Rt. egykori vezető ellen.
A Magyar Nemzet úgy tudja, Dunai György vezérigazgatót és Garamszegi Gábor gazdasági vezérigazgató-helyettest sikkasztással vádolják. A vád szerint a Betonút két vezetője nyomott áron egy, a tulajdonukban lévő ciprusi offshore cégnek eladták a Betonút részvényeit, majd később csaknem másfél milliárddal többért visszavásárolták. Az így szerzett haszont pedig különböző pénzügyi műveletekkel mosták tisztára. |
|
mamácska |
|
Bűnszervezetben elkövetett sikkasztás és hűtlen kezelés miatt vádat emelt Kocsis István, a Magyar Villamos Művek Zrt. volt vezérigazgatója ellen a Fővárosi Főügyészség. Kocsis Istvánt egy horvátországi szállodabérlés és egy ciprusi off-shore céggel kötött vagyonkezelői szerződés miatt állítják bíróság elé. Az ügyészség szerint a két ügylet több mint kétmilliárd forint kárt okozott az MVM-nek.
Három és fél millió euróért, csaknem egymilliárd forintért bérelte ki ezt a horvátországi szállodát 2007 októberében a Magyar Villamos Művek Zrt. egyik leányvállalata. A 25 évre kötött bérleti szerződést néhány hónap múlva közös megegyezéssel felbontották. Az előre átutalt bérleti díjat azonban a tulajdonos, egy brit bejegyzésű, off-shore hátterű cég nem fizette vissza.
Egy ciprusi, szintén off-shore céggel biztosíték nélkül kötött vagyonkezelői szerződés pedig másfél milliárd forint kárt okozott az MVM-nek. A két ügylet miatt a Fővárosi Főügyészség vádat emelt Kocsis István, a villamos művek akkori vezérigazgatója ellen.
Bagoly Bettina, a Fővárosi Főügyészség szóvivője azt mondta: az ügyben a magyar Villamos Művek Zrt. volt vezérigazgatójával és három társával szemben bűnszervezetben elkövetett hűtlen kezelés bűntette és sikkasztás bűntette és más bűncselekmények miatt emeltek vádat.
A vádlottak között van Kocsis István egykori tanácsadója, a Horn-kormánynak titkosszolgálati lehallgató berendezéseket szállító Szász András vállalkozó, valamint az MVM horvátországi leányvállalatának volt igazgatója. Bíróság elé kell állnia Kocsis István feleségének is, akit pénzmosással és orgazdasággal vádolnak.
Kocsis István és hat társa ellen a Kaposvári Törvényszéken már folyik egy eljárás. Abban azzal vádolják őket, hogy 2006 és 2008 között indokolatlan szerződésekkel és felesleges befektetésekkel több mint 15 milliárd forint kárt okoztak az MVM-nek A cég jogi képviselője korábban azt mondta, hogy mindenben segítik az ügyek tisztázását.
„A büntetőeljárás az MVM belső vizsgálata, majd feljelentése alapján indult. A nyomozás során az MVM ezen túlmenően is mindenben együttműködött a hatóságokkal és a továbbiakban is így fog eljárni” – fogalmazott Kemenes Csaba ügyvéd, az MVM jogi képviselője.
Kocsis István ellen a rendőrség is folytat büntetőeljárást a BKV vezérigazgatójaként aláírt egyes megbízási szerződések miatt. Ebben az eljárásban is hűtlen kezeléssel gyanúsítják. A nyomozás még tart. A Híradó volna megszólaltatni Kocsis Istvánt, hogy mit szól az újabb vádakhoz, de nem vette fel a telefonját. Ügyvédje pedig azzal hárította el az érdeklődést, hogy nyilatkozatra nincs felhatalmazása.
|
|
panda |
|
Kondorosi lesújtó kritikája Pilhál Tamás Forrás: Magyar Nemzet 2013. november 23., szombat 05:56
Némi túlzással: Gyurcsány Ferencre vallott a 2006. őszi eseményekkel kapcsolatos per tanújaként Kondorosi Ferenc, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium volt államtitkára, aki a Magyar Nemzetnek adott interjújában lesújtó kritikát fogalmazott meg az akkori kormányzati munkáról – Pilhál Tamás interjúja.
– Néhány napja tanúként hallgatták ki a 2006. őszi eseményekkel összefüggésben a Bene– Gergényi-perben. A tévénézők is látták-hallották a vallomását. Ne haragudjon, hogy ilyet mondok, de úgy tűnt, nincs túl jól. – Volt néhány megfeszített évem, ami mély nyomokat hagyott bennem. A 2006 és 2009 közötti államtitkárságom időszakára gondolok. Nemcsak lelkileg, hanem fizikailag is megviseltek az akkori események. Most néhány olyan gyógyszert kell szednem, amelyeknek a mellékhatása rosszabb, mint az alapprobléma. Rengeteg gondot és tömérdek fájdalmat okoz az a szerencsétlen lábtörés is, amelynek szövődményeiből másfél éve nem tudok kikeveredni. Engem eddig megkímélt a sors, mert hosszú évekig még a torkom sem fájt. ..... http://mno.hu/magyar_nemzet_belfoldi_hirei/kondorosi-lesujto-kritikaja-1196942
|
|
tiszavirág |
|
Bár én egyetlen rendőrrel sem beszéltem, mert nincs is rendőr ismerősöm (egy kollégámnak az apja volt rendőr, de az annyit ivott, hogy 50 éves korára megmurdált), de a Hír tv-t nézve 2006-ban, a fotelből állapítottam meg, hogy az a szürke pulóveres srác, aki legelöl osztotta a rendőröket, holtbiztos, hogy provokátor volt (szerintem ő és társai kaphattak 100.000 Ft-t), mert civil tüntető ilyen merészen, mint ahogy az a Lapid szerint "kemény mag", képtelen szembeszállni a yarddal. Egyszerűen nem meri megtenni, hacsak nem tudja, hogy speciális védelem alatt áll.
Érdekes neve van ennek a főrendőrnek! Lapid. Éppen ilyen neve van egy főmuftinak Izraelben is.....
De vajon miért tanúskodott Gergényiék ellen ez a Lapid????? |
|
mamácska |
|
Pénzt kaptak a tüntetők 2006-ban - mondta a bíróságon Lapid Lajos. A budapesti rendőrfőkapitány akkori helyettese szerint az alaptarifa 5 ezer forint volt, de a rendbontók akár 100 ezer forintot is kaphattak, igaz, ezt nem tudja bizonyítani. Lapid szerint a tévészékházat 2006 őszén megostromló tömeg a Parlamentet akarta elfoglalni. Lapid szerint a tüntetők pénzt kaptak valakiktől. Bár ezt bizonyítani nem tudja, az akkoriban a tüntetéseket biztosító kollégáitól, és civilektől ezek az információk jutottak el hozzá. Azt mondta: egy tüntető 5000 forintot kapott. Ha a kordont is rázta, akkor 10 ezer volt a tarifa, a képeken látható kemény mag pedig 100 ezer forintot is kereshetett. „Arról is információ volt, hogy Kanadából utalták a pénzt. Ugyanakkor sérelmeztem, hogy ezeket az információkat senki nem ellenőrizte, mert az volt a véleményem, hogy ha elzárják a pénzcsapot, akkor meg is szűnhettek volna az ilyenfajta cselekedetek”- idézte a bíró Lapid Lajos vallomását, aki szerint állítólag a Kossuth tér kiürítésekor egy páncélszekrényt is találtak a tüntetőknél, amiben több százezer forint volt. Lapid egyébként többször ellentmondásba keveredett a korábbi vallomásaival. |
|
mamácska |
|
Ellentmondott volt felettesének a 2006-os véres utcai tömegoszlatások miatt indult perben Lapid Lajos, Gergényi Péter egykori budapesti rendőrfőkapitány helyettese. Tanúvallomásában azt állította, hogy Gergényi Péter a helyszínen volt a tévéostrom idején.
A Hír TV helyszíni tudósítója elmondta: Lapid Lajos azt állította, hogy pénzelték a demonstrálókat a Kossuth téren 2006. szeptember 17-én. Az egyszeri jelenlétért ötezer forint járt, a kemény mag pedig százezer forintot kapott. A pénzt Kanadából utalták, de hogy kik, azt a volt rendőrfőkapitány-helyettes nem tudta megmondani. A tábornok ezt a kollégáitól kapott információ alapján vallotta a bíróság előtt. Hozzátette: Gergényi Péter mindvégig a Kossuth téren volt, egy úgynevezett mobil vezetési pontnál, ami egy mikrobuszt jelentett – innen irányították a rendőröket. Ez azért lényeges, mert Gergényi Péter korábban azt vallotta, hogy nem járt a helyszínen, és egyébként is alig emlékszik az akkori eseményekre. |
|
|
mamácska |
|
Morvai Krisztina európai parlamenti képviselő és Gaudi-Nagy Tamás országgyűlési képviselő közös, az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleménye felidézi, hogy múlt pénteken nyújtotta be az ügyészség a vádiratot a 2006. őszi budapesti eseményekkel összefüggésben 14 volt, illetve jelenlegi rendőrtiszttel szemben. A vádlottak között van többek között Gergényi Péter akkor budapesti, Bene László akkori országos rendőrfőkapitány és Dobozi József, a Rendészeti Biztonsági Szolgálat akkori parancsnoka. A Jobbik szerint üdvözlendő a felelősségre vonás, "de még mindig kevés". Ráadásul a volt rendőrparancsnok vádlottak ellen - például Bene László - döntően a felelősségre vonás elmulasztása miatt emeltek vádat, különös hangsúllyal a MTV-székházostromra. A Gergényi Péter elleni vádemelés nem terjed ki a 2006. október 23-i véres rendőri akciók miatti felelősségre, annak ellenére, hogy ezen a napon a fővárosi rendőri erők műveleteit szintén ő irányította. A közvélemény elvárja a bíróság gyors, nyilvánosság számára átlátható és pártatlan eljárását a mielőbbi érdemi határozathozatal érdekében, miután már így is megengedhetetlenül sok idő telt el a véres események óta - hangsúlyozza a két politikus. Kiemelik, "a legnagyobb baj", hogy nincs a vádlottak között egyetlen akkori politikai vezető, így Gyurcsány Ferenc sem, őt még ki sem hallgatták. A számos rendelkezésre álló bizonyíték és jelentés ellenére a terrorcselekmény miatti felelősségre vonás még várat magára, de a felelőssége szóba jöhet katonai bűncselekmények felbujtójaként is, akkori megnyilatkozásai és szerepvállalása alapján - ismertetik. A terrorcselekményt a törvény tíztől húsz évig terjedő vagy életfogytig tartó szabadságvesztéssel bünteti. Ezzel kapcsolatban több feljelentést is benyújtottak - ismerteti a közlemény. Ezáltal mindenki, aki részt vett a tömeges rendőri jogsértésekben, akár felhívást adott rá, terrorcselekmény miatt vonható felelősségre. Követeljük tehát a terrorcselekmény miatt gyanúsítást, majd vádemelést is Gyurcsány Ferenc és társaival szemben, illetve az összes felelős volt rendőrparancsnok elleni vádemelést is - írják a jobbikos politikusok. Forrás: MTI |
|
mamácska |
|
Megvádolta Bene László volt országos főkapitányt, Gergényi Péter volt budapesti főkapitányt és még tucatnyi rendőrt a 2006. őszi budapesti eseményekkel összefüggésben az ügyészség. A Központi Nyomozó Főügyészség hétfői közleménye szerint B. L. nyugállományú rendőr altábornaggyal és G. P. nyugállományú rendőr vezérőrnaggyal szemben elöljárói intézkedés elmulasztásának bűntette miatt emeltek vádat a tévészékház ostrománál 2006. szeptember 18-án este és a fővárosban 2006. október 23-án történtek ügyében. A vád szerint Gergényi Péter tudta, hogy a televízió székházánál szolgáló rendőri egységek irányítatlansága folytán teljes zűrzavar alakult ki. Mulasztásának következményeként több rendőr megsérült. Bene László elmulasztotta a felelősségre vonásra irányuló eljárások megindítását, illetve eltűrte, hogy a Rendészeti Biztonsági Szolgálat ünnepnapon szolgálatot teljesítő állománya a korábbi határozott utasításával szemben nem viselte szolgálati azonosító jelvényét.
MTI |
|
|
|