23:41:43
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Szakmai
Téma: Határterületek a tudományban
... Elejére 1. lap 
lapis lazuli
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 11:58 | Sorszám: 228
Szerintem az emberek közt azért általános a "hasonló a hasonlóval" elv a párválasztásban. Már csak a kultúra miatt is. Nem feltétlenül azért nem járnék 1 cigóval, mert nem tetszik, mert van néhány szép cigó, hanem mert a franc se akar cigóval járni. Nagyon más a kultúrájuk, és most nem csak arról beszélek, hogy lopnak, csalnak, büdösek és putrilakók, hanem általánosságban.
Ez szvsz fokozottan érvényesült akkor, amikor a szokások és a kultúra még jobban elkülönült. Pl. ritka a vegyesházasság a kisebbségeknél, mondjuk Erdélyben is, de Mo-n is, ha egy rakáson van 1 tömb.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 11:54 | Sorszám: 227
""annyiban igaz, hogy nagy valószinűséggel nem fogunk se négert, se hófehér börű szeplős szlávot választani. Mármint a többség""

Én pontosan ezt állítom, sem többet, sem kevesebbet.

A pingvinhez: ez valami túlzó inger. Valami tengerparti madarakkal próbálták ki, hogy eléraktak a saját fészke mellett olyanokat is, amikben ugyanolyan színű és alakú, de más méretű ál-tojások voltak. Madarunk habozás nélkül rátelepedett a legnagyobb ál-tojásokra, holott nagyobbak voltak, mint ő maga. És nem voltak igaziak.
Egy másik madár fiókái az anyjuk fején lévő piros folt láttán tátják ki szaájukat élelmet koldulni. Mikor egy fadarabra festett piros pöttyöt mutogattak nekik, azonnal nyitották a csőrüket: anyjuk egy piros foltot jelent nekik.
Tehát lehet, hogy a pingvin-fiókák kékszeműek, és a nőstényből a kék szem kiváltott valamit. Vagy párzási időben a hímeknek piros a szemük, és a pingvin színvak. Akármi lehet, ez nem bizonyít így semmit.
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 11:46 | Sorszám: 226
Abban az időben nem lehetett egy magyar királynak pogány felesége, törvényesen.
Nem keverek én semmit. Te állítod, hogy párválasztásunk alkalmával antropológiai hasonlóságokat is figyelembe veszünk. Ez nem igaz.
Illetve annyiban igaz, hogy nagy valószinűséggel nem fogunk se négert, se hófehér börű szeplős szlávot választani. Mármint a többség, hiszen valszeg mindig lesz egy kis százalék, akiknek pont a néger vagy a szeplős szláv jön be.
Néhány hónapja láttam egy filmet a pingvinekről ( nem AZT ).
Párocska felváltva ül a tojásokon, míg a másik elmegy a tengerre élelmet szerezni. Nőstény ippeg tart hazafele, amikor meglát egy hímet, akitől elájul. Ugyanis hímnek gyönyörű, mélykék szeme van. Ettől nőstényünk elalél, és elkezd "udvarolni" kéxeműnek. Mert egzozikusnak, szépnek találja, és hajlandó lenne otthagyni a családját, hogy ezzel az egzotikus krapekkal álljon össze.
Nos?
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 11:45 | Sorszám: 225
Nemán ebéd előtt.....(a banán nekem savat csinál).
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 11:42 | Sorszám: 224
(Rendben. Szukák Andrea banánszoknyában.)
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 11:41 | Sorszám: 223
Ne offoljon cimbora, eddigelé nőkről volt szó! (Meg szukákról).
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 11:40 | Sorszám: 222
Érdekes... Lendvai Ildikónak először az arca tűnik fel és csak később keresem rajta a banánszoknyát...
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 11:37 | Sorszám: 221
Valljuk meg egyébként, hogy leginkább azért vonzódunk a banánszoknyás lányokhoz, mert banánszoknyásak. Az arcukat csak később szoktuk szemügyre venni. De, ha pestre hozol egyet és utcai ruhában járatod, már nem is olyan izgalmas.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 11:35 | Sorszám: 220
Azért, Testvér, mert összekevered a dolgokat.
Ha megkérdezem, kivel töltenél szívesebben egy éjszakát: egy tahiti lánnyal, akinek a banánszoknyája az egyetlen vagyona, vagy egy közepesen csinos (bár nem bombázó) magyar lánnyal, akinek jó állása van; azonnal adódna a válasz.
De ha azt kérdezném, melyiket vennéd feleségül.......

Magad adtad meg a választ: László király

""....inkább kun ágyasával hált, minthogy kékvérű feleséggel múlassa az időt.""

sem vette feleségül a kun macát. Azaz, törvényes gyermeke (ha volt, nem vagyok töritanár) sem tőle, hanem kékvérű feleségétől volt.
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 11:30 | Sorszám: 219
Ne magadból indulj ki!
Komolyra fordítva egy példával: a kun nők legendásan szépek voltak. Nem véletlen, hogy még László királyunk is inkább kun ágyasával hált, minthogy kékvérű feleséggel múlassa az időt.
A kun nők nem csak nálunk voltak kapósak, hanem mindenhol, ahol megfordultak, orosz, bolgár, vlach területen is.
Meg azt sem hiszem, hogy mi azért vonzódunk a banánszoknyás tahiti lányok felé, mert azok olyan félelmetesen hasonlóak hozzánk antropológiailag.
Szóval elméleted több sebből vérzik.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 11:23 | Sorszám: 218
Természetesen nem.
Kihagytad a példából a nemi szelekciót. A vizsla kan minden szukát megugrik, amit elébe vezetnek. (Ha szabadban élő kutyákról lenne szó, nem ezt tenné.)
Az ember férfitagjai meg azért válogatnak a feleségnekvaló kínálatból. Mégpedig olyat keresnek, aki hozzájuk hasonló antropológiailag. És itt ez a lényeg.
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 11:19 | Sorszám: 217
Visszatérve:

"Másrészt az antropológiai jegyek a nemi kiválasztás mechanizmusa miatt hamar elvesznek egy betelepülő kisebbség esetében. Ahol nagyobb népesség érkezett, és egy tömbben maradtak, jobban fennmaradtak a jellemző és eltérő jegyek."

Akkor vegyünk egy példát.
Adott egy kennel, ahol fajtiszta magyar vizslákkal foglalkoznak. Egymás utáni három évben minden évente beteszünk tíz szuka közé egy puli fajtájú szukát. Melyek természetesen szaporodnak, sokasodnak. Kölykeik a következő nemzedék kanjaival lesznek összeeresztve.
Szerinted néhány generáció múlva a pulikra jellemző külső tulajdonságok elvesznek, és újra színtiszta ( és fajtiszta ) magyar vizslákat lehet piacra dobni?

Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 20. 11:08 | Sorszám: 216
A könyv szerintem is jó példa. A lapok anyagát vegyelemezni lehet, vagy precíz mikroszkóppal el lehet jutni a rostokon át az atomelméletig. A betűket is lehet vizsgálni. Görbületüket, elsoszlásukaz elemezni lehet a könyvben. Kiélhetjük egy könyvön a teljes természettudományt. Azt mégse feltétlenül tudjuk meg, ki írta vagy miről szól. Mert nem is gondolunk rá esetleg, hogy üzenete van.

Amiről ez eszembe jutott: írtad, hogy anyag lehet 1,2, esetleg sok dimenzióban, de csak háromban stabil. Csak ott van értelme. És ezzel visszakanyarodtam az első kérdésemhez, a számmisztikához. Nemcsak a népmesében kitüntetett a 3. A számok között vannak "egyenlőbbek".

És valamit kihagytam. Schiller szerint csak 3D-ben lehet csomót kötni. Állítólag az álmokban nincsenek csomók, tehát az álom tere nem lehet 3D-s. A spagetti-hasonlat szerint az anyag elemi részecskéi is csomók, ezzel kapcsolatban áll a kvantumcsomók elmélete.

De továbbmenve egy távoli analógia van a számábrázolás és az írás történetével. Az indiánok csomóírással írtak, számos kultúra csomószámokból álló rendszert használt (kimentek a divatból, mert nehézkes lenne őket használni), pl. a rómaiak is, hét csomószámmal (betűvel).

A számok jelentéséről Szemadám-Hoppál-Jankovics-Nagy-féle Jelképtárban olvastam érdekeseket. Ez a leírás összhangban van pl. a Tarot 22 nagy arkánumának, amit jóslásra használnak, jelentésével.

Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 20. 10:07 | Sorszám: 215
Igaz. A nyomozáshoz is nagyon hasonlít, mint a kutatómunka általában.
kujtorgo
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 21:27 | Sorszám: 214
Bátky J. 169.
Sokat morfondíroztam,hogy leírjam-e, mert nagyon kiérleletlen, sőt hibás is. Szóval analógia szerűség több korábbi hozzászólásra:
Az egyesített elmélethez: Ha egy könyvet messziről nézünk, akkor téglatest formájú, szilárdnak tűnő tárgyat látunk. Ha nagyon közelről, akkor göröngyös felületű, de mégis sík jellegű rétegekből álló dolog. (Milyen érdekes struktúra.) Ha látótávolságból, akkor betüket is látunk. Jéé, a betük egyben gondolatokat is jeleznek, ettől könyv a könyv.
A mikrokozmoszban (vagy a makroban) hiába keresünk betüket, ott nem jelennek meg. (Vagy mindez fordítva, ott fog megjelenni valami?)
Amiről ez eszembe jutott: írtad, hogy anyag lehet 1,2, esetleg sok dimenzióban, de csak háromban stabil. Csak ott van értelme. És ezzel visszakanyarodtam az első kérdésemhez, a számmisztikához. Nemcsak a népmesében kitüntetett a 3. A számok között vannak "egyenlőbbek".
lapis lazuli
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 16:53 | Sorszám: 213
OFF
onogur a trianonos topikban az az őrült rabbi mit pofázik Horthyról hogy szétszabdaltatta az országot a francikkal?
Meg hogy nem is a kunbéláék eresztették szélnek a sereget?
Melleleg én úgy ismerem a történetet, hogy megvolt már a békeegyezmény a francikkal, mikor besétált közéjük a kommunista küldött és közölte, hogy nálunk otthon kommunizmus van, és jött a békéről tárgyalni, na erre a fankok összenéztek, azt mondták, hogy már maguknál is? és rendesen átszabták a határokat, legyengítették az országot, mert nem kellett nekik még egy erős kommunista ország.
lapis lazuli
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 16:47 | Sorszám: 212
Kíváncsi vagyok, hogy változhatott ekkorát a véleményük...
A buzikról folytatott csevely alapján azt gondoltam, Edvárd egy csalódott kóbor szadeszos...
lapis lazuli
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 16:44 | Sorszám: 211
Igen?
Érdekes...
Mercuriusról is hasonlókat hallottam...
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 16:42 | Sorszám: 210
Sok sikert kívánok hozzá.
Én együtt ittam ezzel a svábbal, két alkalommal is, de akkor még meggyőződéses radikális volt és Csurka alfelét nyaldosta.
Azóta nagyot fordult a világ.
Nem tudom, mi és hogy történt, ki adhatta a harminc ezüstöt ennek a Júdásnak.
lapis lazuli
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 16:36 | Sorszám: 209
Na, jó, nem futok meg előle, de próbálom higgadtan kezelni a helyzetet.
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 16:29 | Sorszám: 208
Hát nem úgy látom, hogy túlzottan kerülgetnétek egymást a kék Gondolán.
Mindenesetre HAJRÁÁÁÁ..., húzzál bele!
lapis lazuli
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 16:19 | Sorszám: 207
Huhh, egyszer már buzikérdésben nagyon csúnyán összevesztünk, azóta próbálom kerülni.
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 15:59 | Sorszám: 206
OFF

Ha netközelben vagyok, a segítségedre sietek.
Üsd-vágd Antlfinger Edvárdot, mint buzi a ...át.
Mert megérdemli.

ON
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 15:45 | Sorszám: 205
Hát igen.
Előfordul, hogy a Teleki-téri árus be akarja bizonyítani a törött lábú hokedliról, hogy az Mária Terézia szülőszéke volt.
De nem baj. Minél többen foglalkoznak egy egy dologgal, annál nagyobb az esélye, hogy valami újdonság is kiderül.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 14:49 | Sorszám: 204
Nem akarok ünneprontó lenni, de ahogy olvasgatom beírásaitokat, úgy érzem, a történész munkája kicsit olyan, mint a guberálóé vagy a nemesfémbecsüsé esetleg egy műtárgykereskedőé... Minden tiszteletem!
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...