05:37:29
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Szakmai
Téma: Határterületek a tudományban
... Elejére 1. lap 
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 17. 09:22 | Sorszám: 110
"a Volga Bizánc fölötti szakaszát besenyők és magyarok birtokolják,"

Ez számomra értelmezhetetlen. A Volga a Kaszpi-tengerbe folyik, a folyóhoz legközelebbi bizánci település is több mint ezer kilométerre volt.

Az arab utazó biztos, hogy nem 600 körül utazgatott, ugyanis a varégok csak a IX. században jelentek meg a Volga környékén.

Nem vagyok nyelvész, de kérdezz, hátha tudok segíteni.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 17. 07:32 | Sorszám: 109
Hát kérem, topikcím szüli a magvas gondolatokat.
Olyan területre merészkedtem forradalmi gondolataimmal, hogy külön fejezetet érdemel.
Utánam, fiaim, a szomszéd rovatba.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 17. 07:30 | Sorszám: 108
Hejh, de gyönyörű.
És vajjon hol vannak már az aláírók....
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 17. 07:29 | Sorszám: 107
Afrikából két kirajzás történt.
Az első úgy egymillió éve, a második százezer éve.
Az első hullámmal kivándorolt korai Homók kerülnek elő Ázsiából, meg Európából (pl. a neanderek). Hogy ezek erectusok vagy sapiensek, az vitatható, és hát új élőhelyükön is fejlődtek valamicskét, de nem sokat.
Éppen ezért nem volt esélyük a második hullám úttörői ellen. Ők időközben rommá fejlődték magukat Afrikában, és meghódították az összes kontinenst.
Azaz, a korábbi leletek NEM a mai emberek ősei, inkább afféle oldalági felmenők.
glens
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 23:48 | Sorszám: 106
Ehun-e*:



*mpd akkoriban illegalitásba vonult Ishmael néven.
glens
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 22:55 | Sorszám: 105
Azt hát.
Derivált, mint a gép. Azt nagyon tud.
kujtorgo
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 21:05 | Sorszám: 104
53-ra
A modellekkel kapcsolatban ("jós" versus magyarázó modell) a következőkre gondoltam:
A napi hőmérséklet ingadozást egy szinusz alapú matematikai összefüggés viszonylag jól jelezheti. Egy másik modell a napsütés, a szél stb.paramétereit fogja össze. Ez utóbbi az okokon keresztül póbálja megfogni a problémát, míg az első (a tudomány egy bizonyos fejlettsége mellett) pontosabb eredményt, jóslatot adhat, pl. hogy május 16-án 16 órakor hány fok lesz.
Ez csak a Te folyékony fém-csepp lehűlésének előrejelző modelljével kapcsolatban jutott eszembe.
kujtorgo
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 20:49 | Sorszám: 103
51-re
Bocs, hogy ilyen "későn" válaszolok, de dolgozom is, meg ezek a témák úgyse szaladnak el.
Köszi a sok infót. A Hamvas művel nem találkoztam, ezt majd bepótolom.
Az idő létezik-e: ebben nem jutottam dűlőre, talán inkább objektív valóság (a maga relatívisztikus jellemzőivel), de sokáig azon az állásponton voltam, hogy csak az elme terméke.
A háromdimenziós dolog (Gorelik) nekem új info, ha adsz erre valamit (gondolatot, linket) engem érdekel.
lapis lazuli
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 17:28 | Sorszám: 102
jav.
gnyelvész=nyelvész
lapis lazuli
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. május 16. 17:28 | Sorszám: 101
Lehet, hogy rosszul emlékszem, de mintha 600 körül lett volna egy arab utazó, aki a varégokig feljutott a Volga mentén, és írta, hogy a Volga Bizánc fölötti szakaszát besenyők és magyarok birtokolják, sarcolják. De lehet, hogy csak a magyar fordítás ferdített...
Abban mi az igazság, hogy azért nem használták az órori írások a magyar nevet, mert minden keleti népet leszkítáztak?
Van köztetek gnyelvész? Mert lenne néhány kérdésem, ha van.
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 16:00 | Sorszám: 100
Én ezt úgy ismerem, hogy a jövőnknél csak a múltunk bizonytalanabb.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 15:59 | Sorszám: 99
Persze, vannak ilyenek mindig, ld. Kammerer vagy Liszenkó. Ezért nem kell a hirtelen új elméleteknek azonnal felülni, a "hivatalos" tudományos elméletek azért elég megbízhatóak.
Gondolom.
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 15:58 | Sorszám: 98
Nem az én "szakterületem"
Csak hát azt is érdeklődéssel olvasom, hogy állítólag a Homom Sapiens úgy ötvenezer évvel ezelőtt kezdte benépesíteni Európát, keményen harcolva a neandervölgyiekkel, ugyebár, aztán meg mostanában Kínában tömegével gyünnek elő a fődből a több mint 300ezer éves Homo Sapiens leletek.
Szóval akkor hogy is van ez?
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 15:57 | Sorszám: 97
Remélem, nem olyasmi lesz a megdöntés, mint a cáfolhatatlan pre-clovisi leletek......
Egy megdöntésnél alapkövetelmény, hogy valamit mondjon is a megdöntött elmélet helyett.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 15:55 | Sorszám: 96
Nemtom, ki mondta, hogy semmi sem változik olyan gyorsan, mint a változatlan múlt.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 15:54 | Sorszám: 95
Nem vicceltem. Semmi misztika és bugrisság. Egyszer a Desszertben beszéltek az írókról, két amerikai régész fazonról, akik szerint a régészet tele van csalásokkal, összemosásokkal, amelyeket a karrier érdekében követtek el tudósok. Példaként felhozták, hogy a jávai előember csontjait egy tisztásnyi területről gyűjtötték be, majd összerakták a csóka csontvázát. Volt köztük majomtól is csont.

Nem tudom, igaz-e, de elég gáz.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 15:53 | Sorszám: 94
De könyörgök, ki dönti meg, és mi az új elmélet?
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 15:52 | Sorszám: 93
Hát nemtom.
Érdeklődéssel figyelgetem a felröppenő híreket.
Mint hallom, az afrikai ősmutter elmélet már annyira ezer sebből vérzik, hogy nem adok 10 évet, és az egész hóbelevancot a megdőlt elméletek könyvtárába száműzik.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 15:50 | Sorszám: 92
Többmillió éves elődeink? Vagy az ufók? Az atlantisziak? Vagy Mú kontinens titokzatos lakói?
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 15:45 | Sorszám: 91
Bár ha igaz az a könyv a Tiltott történelemről, akkor a többmillió évvel ezelőtti csontokkal is manipuláltak.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 15:43 | Sorszám: 90

Könnyebb volt a négymillió éves ősünkről bizonyítani egyet s mást (kétlábon járás, leszállt gégefő azaz beszédkészség meg effélék), mint őseink 3000 évvel ezelőtti lakhelyét behatárolni +- 5000 km pontossággal.
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 15:35 | Sorszám: 89
Testvérem, ez nem úgy müx, mint a természettudományoknál, hogy X felállít egy elméletet és az jó esetben 100-300 évig kitart, amíg Y le nem rombolja új elméletével.
Mivel ebben a témában - középiskolai tantárgyakkal szólva - a nyelven, történelmen, földrajzon kívül még a biológia, a kémia és a fizika is ringbe szállt, nem lehet csodálkozni, hogy az egyes tudományágak képviselői néha egymással homlokegyenest ellenkező következtetésre jutnak.
De hidd el, tanulnak egymástól.
Csak először vitatkoznak egy kicsit, próbálják menteni a mundér becsületét.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 15:34 | Sorszám: 88
Az első részben még díszoklevelet is küldtünk neki.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 15:32 | Sorszám: 87
Bele fogok olvasni... kösz. Lemet legalábbis nagyon kedvelem.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 15:17 | Sorszám: 86
Óvazsd el. Mingyá felhozom, a vallás-filozófia fórumon vagyon.
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...