08:01:10
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Blog+
Téma: Méhes Akadémia
... Elejére 1. lap 
Rendes Kis
Olvasta: 5 | Válasz | 2015. január 12. 21:41 | Sorszám: 168
IKONOSZTÁZ Pilinszky János
gyóntató: Jelenits István
zene: Cserepes Károly
archív felvételek: Maár Gyula: Pilinszky portré
fotók: Balla Demeter, Törőcsik Júlia, Moldvai József
látványtervező: Péter Klára
dramaturg: Nyulász Klári
fővilágosító: Szűcs József
asszisztens: Réthly Orsolya
gyártás: Bánóczi Lídia
vágó: Sass Péter, Szalai Károly
operatőr: B. Marton Frigyes, Tóth Zsolt Marcell
rendező-producer: Székely Orsolya
támogatók: NKÖM, 1000/2***, NKA, PAQART
IKON STÚDIÓ, 2000
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2015. január 11. 13:07 | Sorszám: 167
“Lesznek-e olyanok, akik végre nem Hamvas Bélára fognak figyelni, hanem arra, amire
Hamvas Béla figyelt?”

Buji Ferenc: A Hamvas-divat
... www.hamvasbela.org/2012/07/buji-ferenc-hamvas-divat.html
... www.facebook.com/HamvasBela?fref=nf
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. december 29. 20:36 | Sorszám: 166
"Valaki kopog és a rabbi azt kérdezi: ki az? Én vagyok, szól a válasz. Mire a rabbi
méltatlankodva felnéz és így szól: Ki az, aki Istenen kívül magát énnek meri mondani?"
(H. B)
... www.hamvasbela.org
Egyetlen mű van.
Hamvas Béla - A láthatatlan történet.
... www.facebook.com/HamvasBela?fref=nf
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. december 28. 10:51 | Sorszám: 165
"Nem tanítás hirdetéséről, hanem sorsok alakításáról van szó."

(Hamvas Béla, 1949)
... www.hamvasbela.org
... www.facebook.com/HamvasBela/photos/a.213165695442293.49498.191745284251001/75 ...

Kommentár: Realizálás.
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. december 23. 17:01 | Sorszám: 164
„Először a víz borrá változik, másodszor a bor vérré változik. A víz az
anyag, a bor a lélek, a vér a szellem. Az anyagból lélek, a lélekből
szellem, ez a dupla átalakulás, melyet itt a földön át kell élnünk."
Hamvas Béla
... www.hamvasbela.org
... www.facebook.com/HamvasBela?fref=nf
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. december 14. 21:57 | Sorszám: 163

"Időszámításunk előtt a hatszázas év fordulatának két nagy jelentősége, amely
az emberiségen azóta uralkodik: a szakrális szubjektum és a könyv. Ez a kettő
az Élet Mestere. Az előbbi az őskori létnek felel meg: mert élő, oldott, nyílt,
szabad, közvetlen, személyes, abszolút, intenzív és reális. Az utóbbi a történeti
létnek felel meg, mert tárgy, kötött, formált, közvetett, személytelen, viszonylagos,
extenzív és reflexív. Az őskorban az Élet Mestere az élő szakrális szubjektum volt,
a történeti korban az Élet Mestere a könyv, a szakrális objektum."
H. B.
... www.hamvasbela.org/2011/12/hamvas-bela-az-elet-mestere.html
... www.facebook.com/HamvasBela/photos/a.213165695442293.49498.191745284251001/74 ...
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. november 19. 20:45 | Sorszám: 162
"Aki egyszer elolvasta, másodszor is el fogja."
A Könyv, Ami Nem Engedte Magát Ellopni - http://kallaykotasz.blogspot.hu/2014/10/
... www.facebook.com/HamvasBela?fref=nf
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. november 18. 08:10 | Sorszám: 161
Baka Györgyi - Hamvas Béla Szellemi Szabadegyetem
... www.facebook.com/HamvasBela?fref=nf
Rendes Kis
Olvasta: 5 | Válasz | 2014. november 14. 09:37 | Sorszám: 160
Ham­vas Béla szobájában
Mettől: 2014. november 6., csütörtök, 19:00
Meddig: 2014. november 6., csütörtök, 21:00
Ismétlődés: egyszeri
A sepsiszentgyörgyi Krisz­tus Király-plébánián
November 6-án 19 órától a Háló Klub meghívott­ja
a Plugor Sándor Művészeti Líceum drámaosztálya.
Ham­vas Béla szobájában címmel tartanak előadást.
... www.sepsiszentgyorgy.ro/index.php?option=com_events&task=view_detail&agid=100 ...
... www.facebook.com/HamvasBela?fref=nf
rintintin
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. november 10. 17:39 | Sorszám: 159
Páter Kerkai Jenő S.J.-ről szólva föltétlenül meg kell említeni legközelebbi munkatársát és harcostársát Páter Nagy Töhötöm S.J.-t is, akivel legalábbis a KALOT meginditásának első 8 évében igen kiválóan tudtak dolgozni...együtt.S áldásos együttműködásüknek csak tulajdonképpen a bevonuló szovjet Vörös Hadsereg beavatkozása vetett véget.
Másrészt sajnos nem szabad elhallgatni azt a nézeteltérést sem, amely P.Kerkai S.J. és Mindszenty József bíboros-hercegprimás között feszült, s amelyynek kifejtésére itt nincs mód, de amiben végülis a történelem bizonysága és tanúsága szerint Mindszenty-nek volt igaza.
Harmadrészt nem szabad elhallgatni azt sem, hogy P.Kerkai életdrámája, mártíriuma és viszonylag korai halála az Ő--Kerkai--ÓRIÁSI EUCHARISZTIA IMÁDATÁVAL FÜGGÖTT ÖSSZE. Nevezetesen azzal a 3. szívinfarktussal, amit az Ő sokadik letartóztatásakor, a kebelén rejtegetett, az ávósok által fölfedezett EUCHARISZTIA MEGGYALÁZÁSAKOR szenvedett el, mint ÉLETE LEGNAGYOBB traomáját.Melyet gyakorlatilag halála évéig, talán 1970-ig nem hevert ki Kerkai atya.
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. október 22. 17:48 | Sorszám: 158
Kerkai páter és a Népfőiskola




Ezúttal a huszadik század egyik legnagyobb magyar emberének művét és sorsát érinteném. E csodálatos férfi természetesen ismeretlen a kortárs országlakosok előtt. Jó, ha néhányan a nevét tudják.
„Krisztusibb embert! Műveltebb falut! Életerős népet! Önérzetes magyart!” Ez fűtötte Páter Kerkai Jenőt (1904-1970). A fiatal jezsuita szerzetes nem ábrándos ködevő volt, hanem igen művelt és okos ember, aki tudta, hogy a négyes jelmondat nem teljesülhet a gyökeres földreform és az egészséges telepítés nélkül. Erről azonban eleinte mélyen hallgatnia kellett. Figyelemreméltó, hogy milyen stratégiai elgondolásba ágyazta be a csendes indulás és gyors növekedés tervét. A példa Dánia volt, ahol Nikolaj Frederik Severin Grundtvig lutheránus püspök, népművelő és reformer a XIX. században megvetette alapjait a módos és művelt parasztok országának. Megalapította a népfőiskolai mozgalmat, majd a nagybirtokosokat rávette, gondoljunk bele: rávette, hogy fokozatosan engedjék át földjeiket az egyre műveltebb parasztságnak, hosszúlejáratú törlesztésre.
Kerkai páter tudta, hogy ezt Magyarországon másként kell megközelíteni. Egyszerűen azért, mert a trianoni országrombolás után, majd a gazdasági világválság nyomán a jól működő nagybirtokrendszer fölszámolásában roppant kockázat rejlett, mivel a korabeli parasztság nem lett volna képes a földek hatékony megművelésére. Eszközök, pénz, fölkészültség és hozzáértés hiányában. Kerkai ezért nekilátott a parasztifjúságot felébreszteni, kiművelni, szervezett tömbbé alakítani, hogy ezzel a háttérrel felléphessen a katolikus püspöki kar színe előtt hasonló tervvel, mint amilyennel valamikor Grundtvig hatott a dán vezetőrétegre. „Az volt a számítása, hogy az "apostolutódok" a mi századunk derekán nem térnek majd ki: önként átengedik 20-30 éves törlesztéssel a KALOT tagok földbérlő szövetkezeteinek a nagybirtokot. Ez a tettük, mint krisztusi gesztus megnyitja egyrészt az általános földreform útját, másrészt szolgálja az egyház megújulását.” (Vida István)
Dániában ma is létezik a népfőiskolai rendszer. Aki középiskola után nem megy rögtön egyetemre, az népfőiskolás lesz. Ebben a szabad oktatási formában közismereti tárgyaktól a művészetekig és a munkáig, a gondolkodási gyakorlatokig minden előfordul fél éven keresztül. A népfőiskola – ahol jól csinálják – lélekébresztő tanfolyam. Aki fölébredt, és kiszabadult a gazdaségkori művilág káprázatából, az könnyebben találja meg magának a személyiségéhez illő mesterséget, iskolát.
Dánia ma a világ egyik leggazdagabb országa. Mégpedig úgy, hogy sosem igázta le, s nem rabolta ki az indiánokat, Indiát vagy Afrikát. Ha figyelembe vesszük, hogy aranybányái, kőolajkútjai meg tőkemenedék-bankjai sincsenek, akkor föltétlenül a leggazdagabb.
Mitől?
Amitől mi is lehetnénk, a kiművelt emberfőktől.
... http://czakogabor.hu/index.php?page=olvas&bovebben=true&id=9&cikkid=588
... www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=830107337040335&id=452507308133675& ...
... www.facebook.com/attila.botar.1
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 30. 20:26 | Sorszám: 157
UTAK A TELJESSÉG FELÉ - kiállítás és konferencia

Az ARS et VITA Alapítvány és a Kepes Intézet szervezésében Utak a teljesség felé címmel kiállítás nyílik Egerben 2014. október 11-én 17.00 órakor. A kiállítás első része Hamvas Béla életművét mutatja be, a második és a harmadik rész nemzetközi és magyar képzőművészeti alkotásokat vonultat fel.

Részletek itt: http://www.hamvasbela.org/2014/09/utak-teljesseg-fele-kiallitas-es.html
... www.facebook.com/HamvasBela/photos/a.213165695442293.49498.191745284251001/70 ...
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 30. 20:23 | Sorszám: 156
Hamvas Béla Szellemi Szabadegyetem

Folytatódik a szakrális művészettel foglalkozó előadássorozatunk!

2014. szeptember 25-én csütörtökön 18 órától P. Sajgó Szabolcs SJ - a Párbeszéd Háza igazgatója tart előadást "Akit szeretnek, megváltott lesz. Jan Twardowski költészete magyarul" címmel.

A népfőiskolai képzés szervezője: Baka Györgyi

Az előadás látogatási díja: 500,- Ft
... http://www.hbvk.hu/webtown/nepfoiskola2014osz
rintintin
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 20. 18:56 | Sorszám: 155
Én sem kioktatni akartam, hisz' föltételezem, amit írtam, azt Ön nélkülem is tudja.Másrészt jóindulatomra FÖLTÉTLEN SZÁMITHAT, úgyhogy meg'van a "szemkontaktus".
Köszönettel kivánok szép hétvégét és Urunk szeretetével áthatott vasárnapot.
fokos
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 20. 12:20 | Sorszám: 154
Megétettem az álláspontot.
Ebben a témában csak kiegészítettük egymás mondanivalóját, éppen emiatt vártam volna némi "szemkontaktust" . Bólogatást. Csak hogy érezhessem az egységet. A kedvesség sosem árt. Mégegyszer elnézést.
rintintin
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 20. 11:43 | Sorszám: 153
Azért olyan esetek is vannak--talán ritkábban--hogy valaki valamiről elmondja-leírja azt, hogy mi az ő véleménye vagy mit tapasztalt 'azügyben DE NEM VÁR ERRE REAKCIÓT vagy ELLENVÉLEMÉNYT.Sőt! Horribile dictu vitatkoni sem óhajt, csak leirja azt, hogy ő hogy látja azt a dolgot--mondjuk mások számára okulás céljából, vagy mint "érdekességet"! A meggyőzés vagy ellenvélemény várás leghaloványabb szándéka nélkül.
fokos
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 20. 09:21 | Sorszám: 152
Semmiképpen nem szerettem volna bántó lenni. Csak a 143. hsz-ből következtettem. Egyrészint akik egyetértenek, kimutatják ezt. Másfelől minden témába vágó hozzászólásnak (szerintem) az a célja, hogy vagy vitassam a hivatkozott beíró álláspontját, vagy kiegészítsem saját ismereteim alapján.
hümér
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 20. 01:22 | Sorszám: 151
http://www.youtube.com/watch?v=M8viU1tt3TM

Devin Townsend Project - Ki (By A Thread - Live in London 2011)
rintintin
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 19. 15:55 | Sorszám: 150
Helyesbités: mondata nem kérdőmondat, hanem kijelentő.
rintintin
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 19. 15:54 | Sorszám: 149
Mert gondolom: ha Ön szerint én lennék az, aki "nem olvas"-ok, akkor ugyan MI ALAPJÁN tettem föl a "KI?" kérdést.Tudniillik az Ön kérdőmondatának "nem olvas"-ásával, vagy pontosabban: elolvasása nélkül?
rintintin
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 19. 15:51 | Sorszám: 148
KI?
fokos
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 19. 15:32 | Sorszám: 147
Csak ír, nem olvas. Bocs.
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 19. 07:38 | Sorszám: 146
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 18. 17:33 | Sorszám: 145
Örvendetes rugalmasságot tapasztalok rintintin bácsinál.
Még a végén egyet fogunk érteni.
rintintin
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 18. 17:08 | Sorszám: 144
És még egy probléma melyet egy mondattal összegezhetünk ilyeténképpen:
MI IS VALÓJÁBAN A BOR ÉS MITŐL BOR AZ, AMIT BORNAK NEVEZNEK? Főleg a keleti népek.
Jómagam megkiséreltem egy ismérvet megadni, mint szükséges, de nem elégséges feltételt a SZŐLŐBORRA--mert van fügebor, almabor sőt meggybor is!
Én azt mondtam: A SZŐLŐBOR SZŐLŐBŐL KÉSZÜLT ERJESZTETT SZESZESITAL--AHOL A SZŐLŐ-I EREDET EN VAN A FŐHANGSÚLY.MERT MONDJUK AZ ALMABOR IS ERJESZTETT ÉS SZESZES IS--UGYE.
Mindezt azért szükséges megvizsgálni és leszögezni, mert a jó Hamvas Béla odáig ment a BOR minőségáének szigoritásában, hogy Nála majdhogynem csak a CSOPAKI RIZLING számitott--volna--igazi szőlőbornak.
Én ugyanis ittam--pontosabban: kellett, hogy igyak--grúz és azerbajdzsáni ún. "borokat" is.
Melyek majd' mindegyike, különösen az korabeli Szovjetúnióban "világhírű"-nek mondott grúz "bor" a CINANDÁLI a málnaszörppel kevert ricinus-hashajtóolajra emlékeztetett leginkább--mely első szinten tömény hányingert indukált bennem..s még csak nem is hasmenést.
Mindezt akkor kellett hogy megkóstoljam, amikor 1974-ben a Szovjetúnió-ban voltam 5 hónapos ESZR Számitógépes tanfolyáson Minszkben.Nem volt mese! Inni kellett: " do dnyá"!
Mindezt azért vázoltam ide, hogy lássuk: a keleti népeknél nem annyira egyrtelmű, hogy mi is nevezhető BOR-nak? Ezért ha a szőlőeredetet lerögzitjük, talán nem tévedünk nagyot.
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...