09:27:35
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Blog+
Téma: Méhes Akadémia
... Elejére 1. lap 
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. október 22. 17:48 | Sorszám: 158
Kerkai páter és a Népfőiskola




Ezúttal a huszadik század egyik legnagyobb magyar emberének művét és sorsát érinteném. E csodálatos férfi természetesen ismeretlen a kortárs országlakosok előtt. Jó, ha néhányan a nevét tudják.
„Krisztusibb embert! Műveltebb falut! Életerős népet! Önérzetes magyart!” Ez fűtötte Páter Kerkai Jenőt (1904-1970). A fiatal jezsuita szerzetes nem ábrándos ködevő volt, hanem igen művelt és okos ember, aki tudta, hogy a négyes jelmondat nem teljesülhet a gyökeres földreform és az egészséges telepítés nélkül. Erről azonban eleinte mélyen hallgatnia kellett. Figyelemreméltó, hogy milyen stratégiai elgondolásba ágyazta be a csendes indulás és gyors növekedés tervét. A példa Dánia volt, ahol Nikolaj Frederik Severin Grundtvig lutheránus püspök, népművelő és reformer a XIX. században megvetette alapjait a módos és művelt parasztok országának. Megalapította a népfőiskolai mozgalmat, majd a nagybirtokosokat rávette, gondoljunk bele: rávette, hogy fokozatosan engedjék át földjeiket az egyre műveltebb parasztságnak, hosszúlejáratú törlesztésre.
Kerkai páter tudta, hogy ezt Magyarországon másként kell megközelíteni. Egyszerűen azért, mert a trianoni országrombolás után, majd a gazdasági világválság nyomán a jól működő nagybirtokrendszer fölszámolásában roppant kockázat rejlett, mivel a korabeli parasztság nem lett volna képes a földek hatékony megművelésére. Eszközök, pénz, fölkészültség és hozzáértés hiányában. Kerkai ezért nekilátott a parasztifjúságot felébreszteni, kiművelni, szervezett tömbbé alakítani, hogy ezzel a háttérrel felléphessen a katolikus püspöki kar színe előtt hasonló tervvel, mint amilyennel valamikor Grundtvig hatott a dán vezetőrétegre. „Az volt a számítása, hogy az "apostolutódok" a mi századunk derekán nem térnek majd ki: önként átengedik 20-30 éves törlesztéssel a KALOT tagok földbérlő szövetkezeteinek a nagybirtokot. Ez a tettük, mint krisztusi gesztus megnyitja egyrészt az általános földreform útját, másrészt szolgálja az egyház megújulását.” (Vida István)
Dániában ma is létezik a népfőiskolai rendszer. Aki középiskola után nem megy rögtön egyetemre, az népfőiskolás lesz. Ebben a szabad oktatási formában közismereti tárgyaktól a művészetekig és a munkáig, a gondolkodási gyakorlatokig minden előfordul fél éven keresztül. A népfőiskola – ahol jól csinálják – lélekébresztő tanfolyam. Aki fölébredt, és kiszabadult a gazdaségkori művilág káprázatából, az könnyebben találja meg magának a személyiségéhez illő mesterséget, iskolát.
Dánia ma a világ egyik leggazdagabb országa. Mégpedig úgy, hogy sosem igázta le, s nem rabolta ki az indiánokat, Indiát vagy Afrikát. Ha figyelembe vesszük, hogy aranybányái, kőolajkútjai meg tőkemenedék-bankjai sincsenek, akkor föltétlenül a leggazdagabb.
Mitől?
Amitől mi is lehetnénk, a kiművelt emberfőktől.
... http://czakogabor.hu/index.php?page=olvas&bovebben=true&id=9&cikkid=588
... www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=830107337040335&id=452507308133675& ...
... www.facebook.com/attila.botar.1
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 30. 20:26 | Sorszám: 157
UTAK A TELJESSÉG FELÉ - kiállítás és konferencia

Az ARS et VITA Alapítvány és a Kepes Intézet szervezésében Utak a teljesség felé címmel kiállítás nyílik Egerben 2014. október 11-én 17.00 órakor. A kiállítás első része Hamvas Béla életművét mutatja be, a második és a harmadik rész nemzetközi és magyar képzőművészeti alkotásokat vonultat fel.

Részletek itt: http://www.hamvasbela.org/2014/09/utak-teljesseg-fele-kiallitas-es.html
... www.facebook.com/HamvasBela/photos/a.213165695442293.49498.191745284251001/70 ...
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 30. 20:23 | Sorszám: 156
Hamvas Béla Szellemi Szabadegyetem

Folytatódik a szakrális művészettel foglalkozó előadássorozatunk!

2014. szeptember 25-én csütörtökön 18 órától P. Sajgó Szabolcs SJ - a Párbeszéd Háza igazgatója tart előadást "Akit szeretnek, megváltott lesz. Jan Twardowski költészete magyarul" címmel.

A népfőiskolai képzés szervezője: Baka Györgyi

Az előadás látogatási díja: 500,- Ft
... http://www.hbvk.hu/webtown/nepfoiskola2014osz
rintintin
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 20. 18:56 | Sorszám: 155
Én sem kioktatni akartam, hisz' föltételezem, amit írtam, azt Ön nélkülem is tudja.Másrészt jóindulatomra FÖLTÉTLEN SZÁMITHAT, úgyhogy meg'van a "szemkontaktus".
Köszönettel kivánok szép hétvégét és Urunk szeretetével áthatott vasárnapot.
fokos
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 20. 12:20 | Sorszám: 154
Megétettem az álláspontot.
Ebben a témában csak kiegészítettük egymás mondanivalóját, éppen emiatt vártam volna némi "szemkontaktust" . Bólogatást. Csak hogy érezhessem az egységet. A kedvesség sosem árt. Mégegyszer elnézést.
rintintin
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 20. 11:43 | Sorszám: 153
Azért olyan esetek is vannak--talán ritkábban--hogy valaki valamiről elmondja-leírja azt, hogy mi az ő véleménye vagy mit tapasztalt 'azügyben DE NEM VÁR ERRE REAKCIÓT vagy ELLENVÉLEMÉNYT.Sőt! Horribile dictu vitatkoni sem óhajt, csak leirja azt, hogy ő hogy látja azt a dolgot--mondjuk mások számára okulás céljából, vagy mint "érdekességet"! A meggyőzés vagy ellenvélemény várás leghaloványabb szándéka nélkül.
fokos
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 20. 09:21 | Sorszám: 152
Semmiképpen nem szerettem volna bántó lenni. Csak a 143. hsz-ből következtettem. Egyrészint akik egyetértenek, kimutatják ezt. Másfelől minden témába vágó hozzászólásnak (szerintem) az a célja, hogy vagy vitassam a hivatkozott beíró álláspontját, vagy kiegészítsem saját ismereteim alapján.
hümér
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 20. 01:22 | Sorszám: 151
http://www.youtube.com/watch?v=M8viU1tt3TM

Devin Townsend Project - Ki (By A Thread - Live in London 2011)
rintintin
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 19. 15:55 | Sorszám: 150
Helyesbités: mondata nem kérdőmondat, hanem kijelentő.
rintintin
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 19. 15:54 | Sorszám: 149
Mert gondolom: ha Ön szerint én lennék az, aki "nem olvas"-ok, akkor ugyan MI ALAPJÁN tettem föl a "KI?" kérdést.Tudniillik az Ön kérdőmondatának "nem olvas"-ásával, vagy pontosabban: elolvasása nélkül?
rintintin
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 19. 15:51 | Sorszám: 148
KI?
fokos
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 19. 15:32 | Sorszám: 147
Csak ír, nem olvas. Bocs.
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 19. 07:38 | Sorszám: 146
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 18. 17:33 | Sorszám: 145
Örvendetes rugalmasságot tapasztalok rintintin bácsinál.
Még a végén egyet fogunk érteni.
rintintin
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 18. 17:08 | Sorszám: 144
És még egy probléma melyet egy mondattal összegezhetünk ilyeténképpen:
MI IS VALÓJÁBAN A BOR ÉS MITŐL BOR AZ, AMIT BORNAK NEVEZNEK? Főleg a keleti népek.
Jómagam megkiséreltem egy ismérvet megadni, mint szükséges, de nem elégséges feltételt a SZŐLŐBORRA--mert van fügebor, almabor sőt meggybor is!
Én azt mondtam: A SZŐLŐBOR SZŐLŐBŐL KÉSZÜLT ERJESZTETT SZESZESITAL--AHOL A SZŐLŐ-I EREDET EN VAN A FŐHANGSÚLY.MERT MONDJUK AZ ALMABOR IS ERJESZTETT ÉS SZESZES IS--UGYE.
Mindezt azért szükséges megvizsgálni és leszögezni, mert a jó Hamvas Béla odáig ment a BOR minőségáének szigoritásában, hogy Nála majdhogynem csak a CSOPAKI RIZLING számitott--volna--igazi szőlőbornak.
Én ugyanis ittam--pontosabban: kellett, hogy igyak--grúz és azerbajdzsáni ún. "borokat" is.
Melyek majd' mindegyike, különösen az korabeli Szovjetúnióban "világhírű"-nek mondott grúz "bor" a CINANDÁLI a málnaszörppel kevert ricinus-hashajtóolajra emlékeztetett leginkább--mely első szinten tömény hányingert indukált bennem..s még csak nem is hasmenést.
Mindezt akkor kellett hogy megkóstoljam, amikor 1974-ben a Szovjetúnió-ban voltam 5 hónapos ESZR Számitógépes tanfolyáson Minszkben.Nem volt mese! Inni kellett: " do dnyá"!
Mindezt azért vázoltam ide, hogy lássuk: a keleti népeknél nem annyira egyrtelmű, hogy mi is nevezhető BOR-nak? Ezért ha a szőlőeredetet lerögzitjük, talán nem tévedünk nagyot.
rintintin
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 18. 14:43 | Sorszám: 143
"..ha a Bibliában az van, hogy BOR, akkor mi alapján tetszik azt mondani, hogy MINDEGY, hogy
erjesztett vagy nyers szőlőlé az a folyadék, amelyet Jézus valóságos vérévé változtatunk ?
A BOR egyértelműen erjesztett szőlőlé."
Válaszom a következő.
Sok-sok politikai ok miatt börtönviselt katolikus pap mondta-mesélte el, hogy a számukra ajéndékként, "a börtöni beszélőn" beküldött KALÁCSBÓL szedték-szedegették ki a mazsolaszemeket.Ezeket azután pohárba összegyűjtve vizet öntöttek rá, s megvárták, hogy kissé valamelyest megerjed-megszeszesedik.S ha ez megtörtént, akkor azt mondták: "NO, EZ MÁÁN' BOR"! Oszt' miséztek véle.S a misézés révén MEGKAPTÁK A KEGYELMI ERŐT AZ ISTENTŐL--és képesek voltak elviselni a sok kint meg megaláztatást, s nem azon GATYÁZTAK, hogy az a lötty megfelel-é a Biblia bötűjének, hanem az Isten Szentlelkére hagyatkoztak..És akkor nem döntötte el egy "szakképzett SOMMELIER", hogy "ugyanmá',az" amivel miséztek, amit átváltoztattak az Úr vérévé, az öléggé meg 'vót-é erjesztve vagy csak amúgy féligmeddig-tamúgy, tesséklássék? Mondhatjuk úgy is: nem szaroztak véle sokat, hogy ez még csak must, vagy már bor-é netán, vagy félg must félig bor--felénk úgymongyák: MURCI.Ami már nem must de még nem is bor, ráadásul rajta van a "seprő".Szóval nem vacakoltak sokat: azt mondták. EZ MÁR JÓ!És igazuk volt.
Ez a válaszom.
fokos
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 18. 13:46 | Sorszám: 142
Mazsolával... ahogy sokan az 50'-es 60'-as években magyarországon a sitten.
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 18. 13:14 | Sorszám: 141
Olvastam a könyvében, hogy ezért a könnyítésért Placid atya is szerfölött hálás volt a Gulágon: ahhoz hogy
misézni tudjon, már az összes előföltételt sikerült előteremtenie, a bort kivéve, az lehetetlen volt. Arra
már nem emléxem, hogy személyreszóló fölmentést kapott, vagy - talán az iszlám országokban működő papokra
tekintettel - a pápa éppen akkor adta meg az általános engedélyt, tény hogy, bár szőlőszemet sem volt
könnyű szereznie, de az valahogy sikerült és azzal misézett ...
fokos
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. szeptember 18. 12:42 | Sorszám: 140
(talán azért, mert néhány alkoholista pap csak hogy a teljes absztinenciát képes legyen megtartani orvosi utasításra, püspöki engedéllyel szőlőlével misézik)
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. szeptember 18. 12:29 | Sorszám: 139
Drága rintintin bácsi,
ha a Bibliában az van, hogy BOR, akkor mi alapján tetszik azt mondani, hogy MINDEGY, hogy
erjesztett vagy nyers szőlőlé az a folyadék, amelyet Jézus valóságos vérévé változtatunk ?
A BOR egyértelműen erjesztett szőlőlé.
fokos
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. szeptember 18. 12:29 | Sorszám: 138
Bocs, félreértettem az első beírásodat. A katolikus fordítások következetesen bort írnak.
Az átváltoztatás légyege pedig tényleg nem kérdés. Sarokkő.
rintintin
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. szeptember 18. 12:24 | Sorszám: 137
Az EUCHARISZTIÁBAN az oltáron JÉZUS VALÓSÁGOS TESTE ÉS VALÓSÁGOS VÉRE VAN JELEN(!!!)--a kenyér és bor SZINÉBEN! Ez a katolikusok egyik legfontosabb HITTÉTELE!
rintintin
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. szeptember 18. 12:10 | Sorszám: 136
A Bibliában az van, hogy az Utolsó Vacsorán Jézus "Kezébe vette a Kegyeret és így szólt...." majd "Kezébe vette a BORT is és...."
A katolikus liturgiában a Kenyér is és a BOR is KONFIGURÁLTATIK (konszekrálódik) Jézus TESTÉVÉ és VÉRÉVE.Tehát az Úrfelmutatást és ÁTVÁLTOZTATÁST követően az OSTYA(KENYÉR) MÁR JÉZUS TESTE, ill. ugyanigy a SZŐLŐLÉ vagy BOR--mindegy--JÉZUS VÉRÉVÉ VÁLT(!!!) VALÓSÁGOS TESTTÉ ÉS VALSÁGOS VÉRRÉ. ÉS TELJESEN MINDEGY(!) hogy a szőló erjesztett volt-é avagy az erjesztésből bárhogyan is visszafogott."AZ" akkor már TEST és VÉR!A lényeg EGY: SZŐLŐBŐL SZÁRMAZZÉK AZ A FOLYADÉK!
Persze lehet, hogy valaki EZT(!) NEM "IGY" HISZI, nem baj, higgye, ahogyan akarja.Mi katolikusok igy hisszük és kész.Slussz!
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. szeptember 18. 11:56 | Sorszám: 135
Ámen !
fokos
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. szeptember 18. 11:35 | Sorszám: 134
Hát tudd meg, mit élek át áldozáskor. Pontosan azt, amit leírtál. Egy szín alatt is.
(csak azért nem teszek vicces jelecskéket, ami az örömömet mutatja, mert nincs ilyen)
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...