21:37:06
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Közélet (játék felnőtteknek)
Téma: USA behálózva
... Elejére 1. lap 
kutato
Olvasta: 2 | Válasz | 2012. január 25. 09:36 | Sorszám: 274
Szalonna irta. En csak ideztem...


iszalag
Olvasta: 2 | Válasz | 2010. szeptember 28. 13:11 | Sorszám: 270
A hálóreprezentáció engem is érdekel. Olvastam Barabási könyvét is, Barabási ezen a területen úttörő. Mégegy népszerű könyv van erről, Mark Buchanan "Nexus"-a, azt is lefordították magyarra (egyébként sok hibával). Ez a módszer most úgy söpör végig a tudományon, mint annak idején a mémek. A mémek és a hálózatok között az is közös, hogy mindkettőt jóval előbb felfedezték (a mémeket pl. 1910 körül egy német), mintsem hogy futótűzként elterjedtek volna. A hálókkal (lánykori nevükön a véletlen gráfokkal) a matemókusok sokat foglalkoztak, felfedezőik szintén magyarok, Erdős Pál és Rényi Alfréd (1959?). Nekem úgy mesélték, hogy ez a terület a matematikusok számára már csaknem kiürült, a jobb lapok nem fogadnak el véletlen-gráfos cikkeket. De ekkor jött a matek szempontból szinte érdektelen gyakorlati alkalmazás, a megfigyelés, hogy az Internet-kapcsolatok, az légiút-hálózatok, sőt a biológia egyes hálózatai bizonyos fokig hasonlóak, amennyiben nem "telefonközpont-szerűek" (egyetlen központi ún. csillagponttal), de nem is teljesen véletlenszerűek, hanem valahogyan a kettő között. Erről azóta rengeteg cikk született, és így jöttek rá, hogy majdnem minden jelenség felrajzolható hálózatként. Az itt mutatott hálózathoz hasonlót a szociológiában már nagyon régen szoktak rajzolgatni, de csak most jött igazán divatba a dolog.

A lényeg szerintem az, hogy bármiről lehet ilyen hálózatot felrajzolni, de érdekessé ez csak akkor válik, ha megmutatjuk, hogy ugyanez a háló véletlenül nem (nagyon kis valószínűséggel) jön létre.
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...