18:47:15
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Szakmai
Téma: Határterületek a tudományban
... Elejére 1. lap 
kova
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 29. 02:28 | Sorszám: 704
Az összes gondolat az már ISTEN, az összes gondolat együttese - meglehetősen sajátos gondolatmenet ez ISTENRŐL, főleg, ha számításba veszem csupán az itt leírt gondolatok halmazát, melyek a lélek mivoltát próbálták megfejteni - és ámulatba esek, hogy ennyi sületlenség lázas fejtegetés után megvan az áhított megoldás, - no nem a feltett kérdésre, hogy mi a lélek, de legalább egy még tiltottabb területre megjött a várva várt megfejtés, hogy mi is ISTEN - és ennek értelmében ISTEN nem más, mint agyament eszmefuttatások halmaza.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 28. 15:10 | Sorszám: 701
Igen, volt erről már szó. De mint minden szó, tagolja a tagolhatatlant, mit is tehetünk, egy hamis tradíció szerint így nyilatkozunk meg egymásnak...

Az adó-vevő modellel nagyjából egyetértek, igaz, amiben gondolkodtam korábban, nagyon bonyolult dologról van szó. És a "műszaki megvalósítás", az emberalakú és felépítésű hardver teljesen ennek a funkciónak lehet alárendelve. Más templomban nem tud pislákolni a mécses.

Persze ez a sok hasonlat mind tökéletlen. Amit viszont tapasztaltam életemben, sokkal több, mint szó, leírás, megvalósítási terv. Ez a rendszer hihetetlen dolgokat tud, ha be van hangolva. Kb. állandóan együttműködő jelenlétnek tudnám fordítani.
kujtorgo
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 28. 15:04 | Sorszám: 699
"Vagy csak áramszedővel vesszük le a "Kozmoszról"."
Ez az én tippem. Korábban már írtam erről. (rádió adó-vevő analógia, közös tudatalatti stb.)
Ez egyébként az Isten mibenléte témára is ad egyfajta magyarázatot. (A gondolat sem vész el - mint az anyag - csak átalakulgathat. Ha valahol összegyűlik - eredetiben vagy másolatban - az összes gondolat, az már "Isten", az összes gondolat együttese. Szerveződik, rendeződik, Nála már a mi gondolataink összessége új minőségre lelt. A mi gondolatainkból áll, ő benne vagyunk, mi halászunk az áramszedőnkkel az Ő gondolathalmazából, Ő van bennünk.)
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 28. 14:39 | Sorszám: 698
Jó. A dialektika lehet, hogy tudomány, de Bajnai feltűnésére a tudomány mai állása szerint még keresik a magyarázatot. Este mégiscsak előveszem Asimovot...
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 28. 13:13 | Sorszám: 697
Talán inkább filológia Nem gondoltam, hogy a kettős mércéig kellene eljutni ebben a topikban
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 28. 13:11 | Sorszám: 696
Mért off ez??!!
A dialektika tán nem todomány?
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 28. 13:02 | Sorszám: 695
NE OFFOLJ, MERT "KI FOGLAK GYOMLÁLNI"! (csak tudnám, hogy kell... )
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 28. 12:59 | Sorszám: 694
Kifelejtetted a dialektikát!
Az megmagyaráz mindent!
Ma reggel is, mit hallok Bajnai Nagybőgőtől?
Az unnyó biztosan elfogadja majd a konvergencia-programunkat, mert látni fogja, hogy
azt mondjuk, amit teszünk, és azt tesszük, amit mondunk.

Színtiszta, brilliáncs dialektika.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 28. 12:57 | Sorszám: 693
Van, persze. Egyáltalán az emberi gondolkodás fogalmi, pláne a görög. A keleti rendszerek inkább "meditatívak", a szavakat ábrázolásra, utalásra, festésre használják, de nem gombostűnek.

A mai fejlett technikai világ a materialisztikus görög gondolkodás örököse 1000 százalékban. Ez, már látjuk, hová vezet.

Van viszont egy rendkívül hatékony része: a matematika, ami persze némileg hibrid, mert az arab, perzsa és hindu kultúrára is támaszkodik. Fogalmi és absz. ütőképes. Egy konkrét példa arra, hogy a számok nagyon mély beágyazottsággal bírnak a természetben. Ezt meg kellene tartani valamiféle Prométheusz tüzeként.

A Demokritosz előtti idők görög gondolkodóinak tanai (pl. Herakleitosz) pedig semmiben nem térnek a távol-keleti gondolkodástól (Lao-ce, Csuang-ce). A közöset kellene keresni, nem a különbözőt. Én valahogy úgy érzem, ma egy igen termékeny zsákutcában jár az emberiség, rengeteg külön eszmével és szektásodással, annak minden előnyével és hátrányával.

Azokban a rendszerekben, amikre hivatkozol, sok lényegi azonosság található, hosszú lenne itt kifejteni és szakértő sem vagyok igazán.

Régen közelebb álltak egymáshoz a kultúrák, azóta tart egyfajta divergencia. Visszafelé kell talán menni a forrásokhoz.

Ez nekem ilyennek tűnik.
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 28. 12:47 | Sorszám: 692
kiinduló fogalmi rendszer...

Miért van olyan egyáltalán?
A neurofiziológia sejtekkel, neuronokkal, idegáramokkal operál és jutott egyelőre a semmire.
A vallások meg... melyik?
A keleti tanok (melyekhez abszolute nem értek) a lélekvándorlással a lelkre mint az élet hordozójára tekintenek (gondolom én a lélekvándorlási teóriájukból).
A katolikus világban nem tudom mire jutottak mára lélekügyben, de néhány évszázada még komoly vérre menő viták mentek arról, hogy van-e, lehet-e egy kutyának (macskának, stb.) lelke és ha igen, akkor miért nem.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 28. 12:24 | Sorszám: 691
Ebben az egészben érdekes az, hogy vajon a kiinduló fogalmi rendszert nem kell-e update-elni a továbblépéshez... bizonyára kell majd. DE a megállapításaink mindig csak vélemények lesznek, ezt nem lehet elfelejteni. A fogalom megköt, de másként nem tudunk "tudományosan" gondolkodni.

Lehet, hogy kívülről kell elkezdeni: mindenben van lélek, mindenben van gondolat, mindenben van információ különböző fokon.
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 28. 12:14 | Sorszám: 690
Hát ha a "lelket" kizárólag az emberhez, esetleg a gondolkodás bizonyos fokán lévő emlősökhöz állatokhoz kötjük, akkor nem.

Ha a "lélek" az "élet mint olyan" hordozója (katalizátora, mittomén), akkor igen. Ez utóbbi esetben azonban lelke van az amőbá.hunak is, a virusok pedig határeset.

Kontinuitás, hát persze. Azért az időkvantumokról (még) nem tudunk semmit, se pro, se kontra, de ez mellékes. A newtoni mechanika is nagyon jól működik a köznapi életbe, egy vonatszerelvény menetidejét nem fogjuk korrigálni a dillatációval, pláne, hogy a váltóőr evési és ivási szokásainak meghatározhatatlansági elve (ezer)nagyságrendekkel nagyobb mértékben befolyásolja.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 28. 11:59 | Sorszám: 689
Lélek nélkül nem lehet gondolkodni?

A matematikai leírás is közelítés, tudod Te is. Mindig Mert a természeti törvények megfogalmazása első lépésben lineáris. És csodák csodája ez először csaknem mindig jó.

A modellalkotásról százezer könyvet lehetne írni, onnan kezdve, hogy kivágom a világ egy szűk szeletét és megnézem, hogy a többit joggal hagytam-e ki a vizsgálódásokból, stb.,stb.

Nagyon érdekes pl. a kontinuum-modell. Kontinuum a valóságban nincs. Minden digitális és semmi sem analóg. Mégis elég jól működik a mechanikától az elektromosságig.

A gondolkodás mechanizmusa... hát... logika, labirintustermészet, kvázi alagút-effekt a heurisztikához,..., hálózati modellek, AI,... mégsincsenek szinte sehol. Mindenesetre addig örülök, amíg így van, amíg feltáratlan. Mert utána felhasználják valamire...
HAME
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. július 28. 11:52 | Sorszám: 688
Ahhoz, hogy valamirõl/ből értelmes konklúziót vonhassunk le, el kell jutni az ismeretek bizonyos fokára. Sőt nemcsak a "levonáshoz", hanem már az értelmes (értsd ténylegesen érdemi) kérdések feltevéséhez is. Lásd a newtoni mechanika problémái a 19. század végén, vagy szegény Galilei idegeskedése a hülye Szaturnusz "ikerbolygóinak" fel- és eltűnésein, stb.
Ha az ismeretek szintje (még) nem elégséges, akkor az egész csak ködszurkálás.
Ahhoz, hogy a "lélek" létéről, vagy nemlétéről érdemileg lehessen kérdezni, előbb a gondolkodás mechanizmusát kéne biztonsággal megismerni. Ha ez ellentmondások, rések nélkül leírható (pl. matematikailag), akkor nincs lélek (vagy van de csak úgy l´lélek pour l´spirit, szerep és befolyás nélkül ). Ha ellentmondások vannak a modellben, vagy megmagyarázhatatlan rések, akkor van mit keresni.
Légy résen!
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 28. 11:21 | Sorszám: 687
Arról van szó jó iszalag, hogy a pszichológia fogalmi rendszere messze nem annyira koherens, mint a fizikáé, ami pedig létezik, azt megfeleltetésbe kell hozni a kettő között. És a végén, ami kijön -ezt mindig észben kell tartani-, az nem a valóság, csak modell.

Végül is nem adtam fel, csak fejben ment tovább és informálódás szintjén. Hogy hol van, ha van egyáltalán, lokalizálva fizikailag a testben a lélek. Vagy csak áramszedővel vesszük le a "Kozmoszról".

Az ehhez hasonló kérdések mindig érdekesek voltak. Lásd az érzelem központja vagy a gondolkodásé... Hová lehet tenni a lelket?

Mindig a természettudományos elveket tartva szem előtt, de a szakrális iratokból táplálkozva... A kereszt, a Védák leírása a halál szekvenciájáról, a csakrák felépítése és elhelyezkedése a testben...

Ám ezekkel bárki eljátszhat, akinek türelme, ideje van hozzá és nem kedveli a tabukat. Csak azt kell tudni, lehet, hogy rossz az egész
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 28. 11:13 | Sorszám: 686
Azt mondanám legszívesebben, hogy megtisztelsz és köszönöm. De azt írtad, nincsenek érzelmeid. Ez valami hidegfúzió, biztos. Azért köszönöm.

És amit leírtam, arról egy szót sem írsz. Ha nem igaz, bátran szapuld. Vagy 674-ben volt valami érdekes megállapítás esetleg?

A tapasztalat azt mutatta, nem aktuális, amivel foglalkoztam. Ilyenkor az ember megáll. Főleg mert nincs kontrollja és mellékesen, mert minden esemény ellene dolgozik.
iszalag
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 28. 07:05 | Sorszám: 685
Nagyon-nagyon igényes az Úr! De nem baj, sőt..

Nagyon nehéz úgy elmondani a gondolatainkat, h ne értsék félre, h pontosan azt jelentse, amit érzünk és gondolunk! Különösen, ha nagyon újszerű, nehéz másokkal megértetni! Ezzel csak azt akarom mondani, h nem szabad feladni! Többször is próbálkozni kell!

Nagyon kíváncsivá tettél az elméleteddel (lélek, fizikai leírás) kapcsolataban. Sajnos, most nincs időm! Esetleg, ha van időd és kedved elküldenéd levélben? Előre is köszönöm! Kb 1 hónapig most nem nagyon lesz időm (még itt kikeresni sem , sajnos, de nagyon érdekelne.. majd
kova
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 28. 02:37 | Sorszám: 684
Én szeretlek, és bátorítalak, és megállítalak, ha elveted a sulykot.

Elmondhatod immár, hogy 3 ilyen barátra leltél.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 27. 13:14 | Sorszám: 683
Sajnálom.
Szőnyi Bartalos Mária
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 27. 12:55 | Sorszám: 682
"Értelmes hozzászólásukkal segítenek abban, ami foglalkoztat, mert szeretnek, ha kell bátorítanak, ha kell megállítanak, lassításra ösztökélnek, ha úgy érzik....."

~
"Elmentek".
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 27. 12:28 | Sorszám: 681
Úgy vettem észre, külön művészet azon emberek kiválasztása, akik értőn meghallgatnak. Arra reagálnak, amit mondasz. Nem sejtenek mögöttes szándékot. Ártó tartalmat. Értelmes hozzászólásukkal segítenek abban, ami foglalkoztat, mert szeretnek, ha kell bátorítanak, ha kell megállítanak, lassításra ösztökélnek, ha úgy érzik, elveted a sulykot.

Vagy külön szerencse, amellyel a segítségedre sietnek. De ne várd, hogy sok ilyen lesz. Én kb. 2 ilyen barátra leltem. És észrevettem, nem is lesz sokkal több. Ez bozótharc. Egyedül mész és csak néha villan fel egy-egy jelzőfény az utad bevilágítására.

Amit itt leírtam, nem torzította el senki. A két emberen kívül elutasította mindenki. Mert nem értek, nem érthetek hozzá, mert egyik terület sem a szakmám, nincs róla papírom. Erre visszavonultam, mert úgy gondoltam, foglalkozzon vele akkor az, aki ért hozzá Mégis úgy éreztem, mindig volt segítségem, amíg kerestem a megoldásokat.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 27. 11:38 | Sorszám: 680
Kedves Mária!

A látszólag véletlen akadályoztatásokkal, balesetekkel, egyebekkel kapcsolatban írtak egy kiváló kis sci-fit:

A. és B. Sztrugackij: Egymilliárd évvel a világvége előtt, Kozmosz fantasztikus könyvek, 1978

Pl.: http://www.regikonyvek.hu/book.php?id=15267

Tanulságos és olcsó kis könyv. No politika.
Szőnyi Bartalos Mária
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 27. 11:23 | Sorszám: 679
Most dobálódzom éppen kifelé a füzeteimmel, jegyzeteimmel, mert amit elmeséltem, rendesen eltorzították. A többit meg kidobom. Elég az nekem, ami a fejemben van, ott is marad egy ideig, azután "elfelejtem".
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 27. 10:41 | Sorszám: 678
Nézd csak, ez úgy működik, nem szabad mindenért bármi áron küzdeni. Akadályok voltak. Úgy gondoltam, jobb, ha abbahagyom. Meg nem is vagyok ehhez elég okos. Megcsinálja majd valaki más, aki jobban menedzseli magát

676: Amit nem érthető számodra, abba nem illik beleszólni. De lehet.
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 26. 21:17 | Sorszám: 677
Nem győztél meg (a kidobás helyességéről) ...
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...