22:43:57
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Szakmai
Téma: Határterületek a tudományban
... Elejére 1. lap 
lapis lazuli
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 13:58 | Sorszám: 197
Én úgy ismertem a Csaba-legendát, hogy a székelyek a hunok maradékai, és Csaba királyfi a magyarokat megkeresni indult, hogy behívja őket Attila örökségébe. Mielőtt elindultak, esküt tettek, hogy ha bajban van a székely, visszatérnek segíteni. A víz, a szél, a föld, és az ég üzen majd nekik. Háromszor vissza is tértek, aztán eljutottak a magyarokhoz, akik nem akartak azonnal indulni, jelre vártak. Végól ott halt meg Csaba királyfi. Aztán egyszer ismét bajba került a székelység, közrefogták ellenségei, és már szinte teljesen szétmorzsolták őket. Ekkor Csaba királyfi és serege leszáguldott a Hadak útján, és még egyszer kisegítette népét.
És Csaba származásáról én azt a legendát ismerem, hogy ő Attila kisebbik fia volt, akit a Veronai Detre ugrasztott össze Budával.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 13:49 | Sorszám: 195
Szvsz ránkférne... Prince Csaba is welcome any time!
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 13:43 | Sorszám: 194
"vulgus adhuc loquitur in communi: Tunc redire debeas, dicunt recedenti, quando, Chaba de Grecia revertitur”

Már Anonymus is beszámol a SOBEMAGERA ( Csaba magyarja ) népről, mely hadjáratot vezetett görög földre, de soha nem tértek vissza. Ez a történet élénken él a székelyek körében ( egyszer majd, ha nagy bajban lesz a székely nemzet, visszatér Csaba királyfi csillag ösvényen... ).
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 13:39 | Sorszám: 193
Gáz. Akkor a 12 törzs egyike vagyunk szegről-végről.
lapis lazuli
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 13:34 | Sorszám: 192
Elvileg van, ahogy én tudom.
Bátky János
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. május 19. 13:32 | Sorszám: 191
mondd csak onogur, a bibliai Nimródnak a miénkhez ugye semmi köze? Hunor, Magor két dalia, etc. etc. Ez biztos valami cserkész-legenda.
lapis lazuli
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 13:28 | Sorszám: 190
Tsak rákerestem a témára a neten, hogy ne a levegőbe beszéljek, emlékezetből. Ezeket az infókat olvasgattam én ezelőtt is!
A Csaba.királyfis legendát nem mesélnéd el?
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 13:16 | Sorszám: 189
Jajj, bocsánat, nem vagyok egyértelmű.

Szóval, létezett a "Kövér fia" székely nemzetség az árpád-korban.
Aztán ott van a székely mondás, mely szerint "akkor gyere haza, amikor Csaba Görögországból".
Harmadsorban pedig a "Csaba" szó eredeti jelentése: kóborló, bolyongó.

Csak össze kell rakni...
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 13:05 | Sorszám: 188
Ez hunnét van?

Hipotézisek tömkelege.
Nem Kuber ( az görög írásmód ), hanem Küver ( Kövér? ).
Igen, Küver népe lepte el a Kárpát-medencét 670-körül.
Aztán összezördült az avarokkal, több csatában megverte az avar kán seregét. Majd egy kisebb csapattal Szaloniki ellen vonult, és ott is halt meg.
( Vö.: Csaba királyfi legendája )
lapis lazuli
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 12:56 | Sorszám: 187
Kicsit keresgéltem.
Találtam pár érdekes dolgot.Pl.
Változás 820-40 Felkelés a Kazári birodalomban, mivel az elõkelõk felvették a zsidó vallást (ez azért kellet, mert a keresztény és a mohamed határán álltak és akármelyik vallás választása a másik ellenszenvét váltotta volna ki), de mivel nagyon sok mohamedán volt már a birodalomban, ezért azok felkeltek. Ezt kihasználva a magyarok átmentek Etelközbe.
Etelköz 840-895:

Terület: Az Al-Duna, Dnyeper vidékén van.

Megromlott itt a kazárokkal a magyaroknak a viszonyuk, mert befogadták a leverteket: kabar, ez 3 törzsbõl állt. Katonai segédnépek voltak. A megromlott viszony miatt a kazárok a magyarok mellé telepítették a besenyõket (8 törzsbõl álló nomád nép), emellett a Don torkolatában erõdöt építettek (Sarkel). Ez a hely kedvezõ volt a magyaroknak, innen is vannak források: Perzsa utazók: Gardizi, Dzsajhani. Ezeket a forrásokat használta fel Ibn Ruszta: leírta a magyarok életmódját: a magyarok a folyók mellett téli szállást alakítanak ki, itt legeltetnek (férfiak), a nõk, szolgák földet mûvelnek, azaz a magyarok ekkor félnomádok. A magyarok ekkor már kalandoztak, szláv népeket támadtak adóztattak, rabszolga-kereskedelem is jellemzõ volt. A magyarok a források szerint jólöltözöttek. Bíborban Született Konstantinusz (913-959) leírja a vérszerzõdést, innen tudjuk, hogy megalakult a törzsszövetség és Álmos lett a vezér. A források még megemlítik, hogy 20000 harcos van, innen következtetve körülbelül 350-400 ezer magyar él ekkor.- itt a 20k harcos nyilván a hivatásos, tehát azt erősíti ez az állítás, amit én logikáztam az imént.
A feltehetően belső- és közép-ázsiai eredetű avarság 552-ben lépett az európai történelem színpadára. A türk fennhatóság elől nyugatra vándorolva ekkor keltek át a Volgán. 567-ben már birtokba veszik a legyőzött gepidák erdélyi és tiszántúli országát, majd 568 húsvétját követően az egykori Pannonia, a szövetséges langobardok földjének megszállására került sor. Egyetlen, név szerint ismert fejedelmük az égi eredetűként tisztelt, korlátlan hatalmú Baján kagán.-még mindig nem tiszta, miféle nép volt az avar. Türk ezek szerint nem. Kelta, germán, finnugor?
Elszigeteltségüket egy keletről jövő újabb népvándorlás oldotta fel, amikor a 670-680-as években - a kagán engedélyével - új nép költözött a területükre, amely mintegy átrétegezte a korai Avar Kaganátus társadalmát. A dél-orosz steppéken uralkodó bolgár fejedelem népei Kuvrat kán fiainak vezetésével szétszéledtek. Az egyik fejedelemfi, Kuber vezette népcsoport Pannoniában telepedett le. A korszerű fegyverzettel megerősödött kaganátus településterülete ekkor minden irányban megnövekedett, közülük mindenek előtt a Bécsi-medence megszállása az Enns folyóig jelentős.-nem erre alapozzák a kettős honfoglalást? Mármint hogy azok a betelepülők igazából magyarok voltak?
A magyarok hosszabb időn át, talán a VII. század óta a kor sztyeppei nagyhatalma, a Kazár Birodalom fennhatósága alatt éltek, és a IX. században, talán 830 táján váltak függetlenné, amikor biztosan szállásaik voltak az Al-Duna mentén, és törzseik már politikai egységet (törzsszövetséget) alkottak.-most akkor igaz vagy sem?
567-től A Kazár(nyugati türk) Birodalom kialakulása Kelet-Európában-úgyszint igaz vagy sem?
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 12:52 | Sorszám: 186
Bakker!
Asimov a Robbanó napokat írta.
Mán hüjülök...
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 12:42 | Sorszám: 185
Nem is ő írta, hanem
Szerzõ:
JASTROW, Robert
Cím:
Vörös óriások és fehér törpék. A csillagok keletkezésétõl az élet kialakulásáig. / JASTROW, Robert
Megjelenés:
Bp. : Gondolat, 1976
Tárgyszó:
Csillagászat, Fehér törpe, Naprendszer, Vénusz, Jupiter, Darwin
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 12:40 | Sorszám: 184
Asimovnak van is egy aktuálpolitikai műve.
Vörös óriások és fehér törpék.....
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 12:36 | Sorszám: 183
A 6. század végén kialakuló nyugati-türk birodalomból lett később Kazár birodalom, valamikor a VII. század végén. De ennek a birodalomnak a fénykora inkább a IX. századra esik.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 12:34 | Sorszám: 182
off Ez a Kvazár Birodalom részemről nagyon bejön... nekem nagyon távoli... bár imádom a csillagászatot és a sci-fit... Bocs. on
lapis lazuli
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 12:28 | Sorszám: 181
600 körül nem volt Kazár birodalom.-hogy-hoyg? Én mindenütt azt olvastam, a VI-XI. század közepén létezett a Kazár Birodalom!
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 12:10 | Sorszám: 180
600 körül nem volt Kazár birodalom.
Egyetlen írásos forrás van, mely azt állítja, hogy a magyarok három évig együtt harcoltak a kazárokkal.
Ennyi.
Ezen hihetetlenül perdöntő forrás alapján néhány hazai történész arra a következtetésre jutott, hogy a magyarok a kazárok vazallusai voltak. A három év meg persze bizonyára csak "nyomdahiba", inkább 50/100/200/300 év lehetett, amíg alárendelt szerepet töltöttünk be.

Az az apróság senkit sem zavar, hogy a kazárok SARKEL erődítményét a magyarok támadásai miatt húzták fel.
lapis lazuli
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 12:06 | Sorszám: 179
Akkor valószínűleg nyom nélkül beolvadtak, nem?
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 12:04 | Sorszám: 178
A kabarokról nem tudunk semmit, róluk csak "külföldi" tudósítások vannak.
Népünk emlékezetében nem maradtak meg.
lapis lazuli
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 12:03 | Sorszám: 177
Bocs, hogy mindent így egyben a nyakadba zúdítok, de sok fél-információm van, és gyakorlatilag minden érdekel, csak nem nagyon tudom kifejteni egyrészt mert hiányos a tudásom, így kérdezni is csak hiányosan tudok, másrészt közben azért dolgozok is.
Szóval konkrét kérdéskörben kezdjük a Kazár birodalommal.
Én úgy tudom, kru 600 körül voltunk a Kazár Birodalom vazallusai, igaz ez így?
Azalatt a Kárpát-medencében milyen nép élt és uralkodott? Az avar?
lapis lazuli
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 11:59 | Sorszám: 176
Azt kérdeztem, hogy tényleg zsidók voltak, vagy ez csak hülyeség?
Utána azt kérdeztem, de ezek szerint félreérthetően, hogy tényleg jöttek-e velünk a kabarok, és hogy együtt jöttek-e el a kazároktól a magyarokkal?
Utána kérdeztem azt, hogy lehet-e tudni, hogy mi lett velük? Voltak-e külön településeik, vagy beolvadtak, maradt-e nyomuk a genetikánkban, ilyesmik.
A listának örülnék, de annak a legjobban, ha olyan tanulmányokat tudnál összegyíűjteni, amik a netről is elérhetőek, szívesen olvasnék ebben a témakörben. Ugyan így érdekel az ősi magyar hitvilág is.
Előre is kösz a fáradozásod!
lapis lazuli
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 11:56 | Sorszám: 175
"taktikájuk fontos eleme volt a gyorsaság."
Semmi ezzel ellenkezőt nem állítasz. Az hogy mennyi ideíg készülődtek, és aztán ha belendültek, hogy haladtak, az két külön dolog.
Amennyire én tudom, és a korabeli írásokból, amiket ismerek, mind azt írja, hogy a magyar seregek előbb értek a csata után a városokhoz, mint a hírnökök. Úgy tudom, rengeteg váltó lovat vittek magukkal, hogy elég gyorsak tudjanak lenni.
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 11:56 | Sorszám: 174
Te írtad, hogy a kabar törzs zsidó vallású lett volna.
onogur
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. május 19. 11:54 | Sorszám: 173
"A többi kérdésemre válaszolsz, vagy annyi időd nincs?"

Minden KONKRÉT kérdésre megpróbálok válaszolni.
Tíz év alatt cirka harmincezer oldalt olvastam el a témával kapcsolatban, ne kívánd, hogy néhány sorban összegezzem a tapasztalatokat. Ha komolyan érdekel a téma, a hétvégén összeállítok egy listát azokról a beszerezhető könyvekről, melyeket érdemes elolvasni.
lapis lazuli
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 19. 11:51 | Sorszám: 172
Ki mondta, hogy azért?
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...