06:43:52
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Szakmai
Téma: Határterületek a tudományban
... Elejére 1. lap 
kujtorgo
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 17. 18:19 | Sorszám: 119
113-ra
Köszi. Sajnos angol (pláne ilyen szinten) nekem nem megy. Nem vagyok műszaki (ez gondolom kiderült), de azt hiszem értem az általad leírtakat, tehát Te ezekben profi lehetsz. A Skandináv utazást nem értettem.
Az idő (ha van) akkor kvantumos, vagy folytonos szerinted? Vagy mindkét tulajdonsággal rendelkezhet?
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 17. 15:41 | Sorszám: 118
off
Még valami a dologhoz: ahogy én látom, a legnagyobb erőfeszítések a modern fizikában a GUT (General Unified Theory vagy egyesített térelmélet) megalkotására irányulnak, amelynek még számos nehézsége van. A mikrovilág téridő-felépítése az elméletek szintjén nem kompatibilis az általános rel. elmélet téridejével, amely az anyag nagyléptékű struktúráját írja le. A GUT csak akkor OK, ha egységesen leírja a fizikai jelenségeket minden lépték-skálán.

A Schiller-könyvből kiderül, hogy a világegyetemben nemcsak legkisebb hatás, hossz stb. létezik, de a fekete lyukak elméletén keresztül van legnagyobb erő és teljesítmény is. Talán legnagyobb távolság is...

A fekete lyukak különben is nagy csodák. Már Laplace márki megjósolta létezésüket jó 200 éve (kb.: szökési sebesség= fénysebesség). Aztán a XX. század ezt a területet is beindította. Landau II.-ben sokat lehet olvasni a klasszikus erőterekről, de ez nehéz olvasmány. Einstein gravitációs egyenletei alapján sokáig úgy vélték, a fekete lyukba hajított test pályája "eltűnik" (szingularitás). Egy Kerr nevű új-zélandi tudós 63-ban megoldotta az Einstein-egyenleteket forgó fekete lyukakra. A hetvenes években egy Brandon Carter nevű fizikus rájött, hogy ha a korábbiaktól eltérő koordináta-rendszerben dolgozik, a pálya folytatható a fekete lyukba és túl. Sci-fi szerű, mégsem az. Ha egy fekete lyuk gyorsan forog, nem szükségszerűen gömb alakú. Lehet olyan, mint egy úszógumi és akkor nem kell becsapódni...át lehet kelni. Hogy hová... ne kérdezd, nem vagyok specialista.

Erről Hawkingnál még sokat olvashatsz. Vagy Novikovnál, de az nincs magyarul, állítólag szemléletes, amennyire ez a téma az lehet.

A pongyolaságaimért egy fizikus kinyírna, de hát azt írom le, amit érteni véltem. Azt hiszem, a kvantummechanikában még jó sok filozófiai tartalék van, ehhez a filozófusok kevese ért, viszont rengeteg ismeretelméleti vonatkozása van, ami engem meg érdekel

on
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 17. 14:09 | Sorszám: 117
off
Csak félve írom le, mert nem értek hozzá, ha jól emlékszem egy Sajnovits János nevű kutatótól ered a 18. századból, aztán egy Joseph Budenz nevű -állítólag elég antimagyar- ember vitte tovább. Budenzről még utcát is elneveztek, bár úgy lett akadémikus, hogy magyarul is alig tudott. Ezeket olvastam.
on
lapis lazuli
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. május 17. 14:04 | Sorszám: 116
Nyelvészettel kapcsaolatos kérdésem annyi lenne csupán, hogy a nyelvészet mennyire tudomány és mennyire áltudomány inkább?
Anyám és kerdvesem is tanult nyelvészetet, és akkora badarságokat kellett magolniuk, pl. hogy hogyan ejtették ki ezt vagy azt a szót a magyarok az Etelközben? Honnan a rákból tudhatnánk? Talált valaki egy 2000 éves cd-t, amit eddig nem tudtak hová tenni? Tudtommal írásos emlékünk sincs sok a letelepedés előttről, nemhogy az, hogy milyen volt a kiejtésünk...
Azt sem teljesen vágom, hogy hogyan találták ki ezt a finnugor izét? Azt hiszem, a ragozásra szoktak hivetkozni, de ha jól tudom, rajtunk kívül egyedül a kínaiak ragoznak így. A kínai kultúrához való kötödésre legalább akkora bizonyítékok vannak tudtommal, mint a finnugorra. Pl. a pentatonikus népzene, meg a nyelv is. Szóval érdekelne, hogy ez az egész nyelvésztudomány csak egy nagy humbug a magyar viszonylatban, vagy van valami igazságalapja, elve is, amit nekem még nem sikerült felfognom.
lapis lazuli
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. május 17. 13:55 | Sorszám: 115
Nem emlékszem, becsszó, hogy ki mikor, hol, csak arra, hogy varégok mentek Bizácot kifosztani, és magyar területeken mentek át, és nekem úgy rémlik, hogy erről valami arab utazó tudósít. De marha régen olvastam már, és nem is kifejezetten történészeti szakkönyvben.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 17. 10:06 | Sorszám: 114
Ebben igazad van, bár azt mondanám, az összes hatást, amit felvetsz egy-két darab transzportegyenlettel (instac. hő, Euler v. Navier-Stokes) és időfüggő kezdeti/peremfeltételeikkel figyelembe lehet venni.
Bátky János
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. május 17. 10:03 | Sorszám: 113
51-re
>Bocs, hogy ilyen "későn" válaszolok, de dolgozom is, meg ezek a témák úgyse szaladnak el.

Sebaj. Így igaz.

>Köszi a sok infót. A Hamvas művel nem találkoztam, ezt majd bepótolom.

Szívesen. Nem biztos, hogy ezek a legjobbak, hozzám ezek jutottak el. De Hamvas mindenesetre jelentékeny szerintem, még ha esszéket ír is.

>Az idő létezik-e: ebben nem jutottam dűlőre, talán inkább objektív valóság (a maga relatívisztikus jellemzőivel), de sokáig azon az állásponton voltam, hogy csak az elme terméke.

Ez nekem is mindig furcsa volt és hajlanék arra, hogy mondjuk a világ nem is objektív, se nem relatív, hanem van egy jó nagy szubjektív része. Az idővel kicsit gond, hogy a mechanika (amihez mindig vissza lehet nyúlni, mert a makrovilágban szemléletes) olyan dinamikai egyenletekkel operál, amelyek másodrendűek, úgy is van értelmük, ha az idő helyett mínusz időt írunk be. Viszont a valóság azt mutatja, hogy széles skálán az időbeli folyamatok irreverzibilisek, ezt pedig csak a termodinamikai mondja ki.

>A háromdimenziós dolog (Gorelik) nekem új info, ha adsz erre valamit (gondolatot, linket) engem érdekel.

Gorelikre linkem nincs. Magyarul jelent meg a Gondolatnál kb. 20 éve. A fizikai tér dimenziószáma kutatásának történetét foglalja össze a görögöktől kb. Ehrenfestig és Einsteinig, picit rajtuk túl is. Valamit írnak benne fraktáldimenziókról is.

Clifford Pickover, az IBM matematikusának nagyon látványos honlapja: www.pickover.com. Játszik például olyannal, hogy milyen lenne a többdimenziós lények szerkezete (majdnem középiskolai alapon egyszerű számítással igen érdekes eredményre jut.

Az egyik lehető legjobb link egy kb. 1000 oldalas angol nyelvű fizikakönyv, amelyet egy kiváló fizikus, Christoph Schiller ír már vagy 10 éve, mindenkinek, ingyen (csak pénzszerzésre tilos használni). www.motionmountain.org, innen le tudod tölteni a pdf file-t, kereshető index-szel, baromi szép. Majdnem mindenről ír, ami itt szóba került, vagy remélhetőleg még fog. Most a húrelmélet leírásánál tart. Én nem vagyok fizikus, de elég sok mindent megértettem belőle. A legérdekesebb rész az, ami már majdnem filozófia vagy vallás... Az, hogy van-e valami a Planck-hossz alatt, illetve, hogy ott már nem különböztethető meg anyag és vákuum, nincs megszokott értelemben vett idő és tér sem. A kozmikus méretekről is ír és olyasmit ír, hogy a világ ott olyasmi, mint kicsiben. Tehát kb. egy nagy fa törzsén élünk (3+1D), messze a gyökerektől (3+1+6D, Calabi-Yau sokaság) és a koronától. A részecskék ebben a felállásban olyanok, mint a spagetti forró vízben, amely ha összegubancolódik, fekete lyuk lehet belőle. Mindez érvekkel, megfigyelésekkel és elméleti munkával van megtámogatva, elképesztő irodalommal.

Egyszer megkérdeztem, mit lehet tudni a dimenziók közötti átmenetről, diszkrét-e vagy folytonos, azt válaszolta, nagy challenge, egy repülőjegyet megér Skandináviába, ha sikerül megtudni.

Még egy: http://www.rmki.kfki.hu/~lukacs/dimensio.htm az egyik legnagyobb és legszélesebb látókörű kortárs magyar elméleti fizikus angol nyelvű írása a problematikáról. Fizikai tudásunk alapján extrapolál, ahol kell.

Amit magam összeszedtem a dologról innen-onnan, hogy Landau bebizonyította, 1D-ben (vonalon) nem létezhet egyszerre két külön fizikai fázis. 1 és 2D-ben nem jönnek létre bonyolult biológiai struktúrák. A nagy ugrás a 3D. Pólya bolyongási tétele szerint 2D-ben a véletlen bolyongás 1 valószínűséggel visszatér egyszer a kiindulópontba, 3D-ben és fölötte ez a valószínűség 0. Tanultam, hogy a kéttest-probléma megoldása 3D-ig stabil, ha Newton-Coulomb potenciált használunk (1/r). Tehát efölött sem a Hold nem maradhatna a Föld körül, sem az elektron a proton körül. Ha pedig a hidrogénatom spontán ionizálódik, az azt jelenti, az anyag nem lenne stabil többdimenzióban. Vagyis, ha lokálisa megfigyeléseink extrapolálhatóak, nagy valószínűség szerint nem jönnek idegen lények leigázni minket odaátról...

off
Ajaj. De sokat írtam. Ha valaki sok hülyeséget fedez fel benne, feltétlenül szóljon.
on
onogur
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. május 17. 09:55 | Sorszám: 112
"Abban mi az igazság, hogy azért nem használták az órori írások a magyar nevet, mert minden keleti népet leszkítáztak?"

Semmi.
A bizánci forrásokban a magyarok elnevezése: turkok. Az orosz évkönyvekben: ugrok.
Nyugat-Európában mindenhol az onogur népnévből származik népünk elnevezése ( ungar, hungarian, stb ).
Korabeli egyházi forrásokban találkozhatunk szkíta elnevezéssel, például Regino évkönyvében. De mivel tudosításának alapja a II. században élt Justinus történetíró beszámolója a kelet-európai síkságon élő népekről, nem lehet csodálkozni azon, hogy számára mindenki szkíta, aki keletről jött.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 17. 09:28 | Sorszám: 111
Ez gyönyörű! Jól tettétek!
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 17. 09:22 | Sorszám: 110
"a Volga Bizánc fölötti szakaszát besenyők és magyarok birtokolják,"

Ez számomra értelmezhetetlen. A Volga a Kaszpi-tengerbe folyik, a folyóhoz legközelebbi bizánci település is több mint ezer kilométerre volt.

Az arab utazó biztos, hogy nem 600 körül utazgatott, ugyanis a varégok csak a IX. században jelentek meg a Volga környékén.

Nem vagyok nyelvész, de kérdezz, hátha tudok segíteni.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 17. 07:32 | Sorszám: 109
Hát kérem, topikcím szüli a magvas gondolatokat.
Olyan területre merészkedtem forradalmi gondolataimmal, hogy külön fejezetet érdemel.
Utánam, fiaim, a szomszéd rovatba.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 17. 07:30 | Sorszám: 108
Hejh, de gyönyörű.
És vajjon hol vannak már az aláírók....
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 17. 07:29 | Sorszám: 107
Afrikából két kirajzás történt.
Az első úgy egymillió éve, a második százezer éve.
Az első hullámmal kivándorolt korai Homók kerülnek elő Ázsiából, meg Európából (pl. a neanderek). Hogy ezek erectusok vagy sapiensek, az vitatható, és hát új élőhelyükön is fejlődtek valamicskét, de nem sokat.
Éppen ezért nem volt esélyük a második hullám úttörői ellen. Ők időközben rommá fejlődték magukat Afrikában, és meghódították az összes kontinenst.
Azaz, a korábbi leletek NEM a mai emberek ősei, inkább afféle oldalági felmenők.
glens
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 23:48 | Sorszám: 106
Ehun-e*:



*mpd akkoriban illegalitásba vonult Ishmael néven.
glens
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 22:55 | Sorszám: 105
Azt hát.
Derivált, mint a gép. Azt nagyon tud.
kujtorgo
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 21:05 | Sorszám: 104
53-ra
A modellekkel kapcsolatban ("jós" versus magyarázó modell) a következőkre gondoltam:
A napi hőmérséklet ingadozást egy szinusz alapú matematikai összefüggés viszonylag jól jelezheti. Egy másik modell a napsütés, a szél stb.paramétereit fogja össze. Ez utóbbi az okokon keresztül póbálja megfogni a problémát, míg az első (a tudomány egy bizonyos fejlettsége mellett) pontosabb eredményt, jóslatot adhat, pl. hogy május 16-án 16 órakor hány fok lesz.
Ez csak a Te folyékony fém-csepp lehűlésének előrejelző modelljével kapcsolatban jutott eszembe.
kujtorgo
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 20:49 | Sorszám: 103
51-re
Bocs, hogy ilyen "későn" válaszolok, de dolgozom is, meg ezek a témák úgyse szaladnak el.
Köszi a sok infót. A Hamvas művel nem találkoztam, ezt majd bepótolom.
Az idő létezik-e: ebben nem jutottam dűlőre, talán inkább objektív valóság (a maga relatívisztikus jellemzőivel), de sokáig azon az állásponton voltam, hogy csak az elme terméke.
A háromdimenziós dolog (Gorelik) nekem új info, ha adsz erre valamit (gondolatot, linket) engem érdekel.
lapis lazuli
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 17:28 | Sorszám: 102
jav.
gnyelvész=nyelvész
lapis lazuli
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. május 16. 17:28 | Sorszám: 101
Lehet, hogy rosszul emlékszem, de mintha 600 körül lett volna egy arab utazó, aki a varégokig feljutott a Volga mentén, és írta, hogy a Volga Bizánc fölötti szakaszát besenyők és magyarok birtokolják, sarcolják. De lehet, hogy csak a magyar fordítás ferdített...
Abban mi az igazság, hogy azért nem használták az órori írások a magyar nevet, mert minden keleti népet leszkítáztak?
Van köztetek gnyelvész? Mert lenne néhány kérdésem, ha van.
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 16:00 | Sorszám: 100
Én ezt úgy ismerem, hogy a jövőnknél csak a múltunk bizonytalanabb.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 15:59 | Sorszám: 99
Persze, vannak ilyenek mindig, ld. Kammerer vagy Liszenkó. Ezért nem kell a hirtelen új elméleteknek azonnal felülni, a "hivatalos" tudományos elméletek azért elég megbízhatóak.
Gondolom.
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 15:58 | Sorszám: 98
Nem az én "szakterületem"
Csak hát azt is érdeklődéssel olvasom, hogy állítólag a Homom Sapiens úgy ötvenezer évvel ezelőtt kezdte benépesíteni Európát, keményen harcolva a neandervölgyiekkel, ugyebár, aztán meg mostanában Kínában tömegével gyünnek elő a fődből a több mint 300ezer éves Homo Sapiens leletek.
Szóval akkor hogy is van ez?
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 15:57 | Sorszám: 97
Remélem, nem olyasmi lesz a megdöntés, mint a cáfolhatatlan pre-clovisi leletek......
Egy megdöntésnél alapkövetelmény, hogy valamit mondjon is a megdöntött elmélet helyett.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 15:55 | Sorszám: 96
Nemtom, ki mondta, hogy semmi sem változik olyan gyorsan, mint a változatlan múlt.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 16. 15:54 | Sorszám: 95
Nem vicceltem. Semmi misztika és bugrisság. Egyszer a Desszertben beszéltek az írókról, két amerikai régész fazonról, akik szerint a régészet tele van csalásokkal, összemosásokkal, amelyeket a karrier érdekében követtek el tudósok. Példaként felhozták, hogy a jávai előember csontjait egy tisztásnyi területről gyűjtötték be, majd összerakták a csóka csontvázát. Volt köztük majomtól is csont.

Nem tudom, igaz-e, de elég gáz.
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...