02:38:22
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Hit, Tudomány
Téma: Szánkhja
negyven rabló
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. május 10. 02:56 | Sorszám: 50
Köszönöm!
panda
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. január 12. 13:32 | Sorszám: 49
keresztkem
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. január 12. 12:10 | Sorszám: 48
Még egy "adalék" az EGYSZERŰSÉGRÓL.

A pesti Műegyetemen a Kvantumfizikát nekünk Gombás Pál professzor adta elő, akit nem sokkal azelőtt "csalt" haza a magyar tudománypolitika--mindenekelőtt sszemélyesen Jánosy Lajos--a nagy-britannia-i Cavendish Intézetből.Szóval nagy mázlim volt, hogy Őt, Gombás-t hallgathattam, aki vagy 6 évvel 'azután öngyilkos lett....De! Ő egy nagy "pápája" volt az EGYSZERŰSÉGNEK, mert expressis verbis megfogalmazta: "AKKOR TUD VALAKI VALAMIT, ha "AZT" A DOLGOT--ami lehet akár nagyon bonyolult is--NÉHÁNY MONDATBAN IS ÉRTHETŐEN EL TUDJA MONDANI az "átlag" hallgatónak. HÁT EZ NAGYON SZÉP CÉLKITŰZÉS, VONZÓ IS IGAZ IS! De hogy ki hogy' valósitja meg, hogyan váltja aprópénzre ezt a szép elvet--akár maga Gombás prof. is--az meglehetősen VÁLTOZÓ! Ő például úgy csinálta, hogy a 2 tanórás előadásból NAGYON EGYSZERŰ SZAVAKKAL és némi táblárairással--nagyon kevés írással--fölhasznált a 2X50 percből 50+15=65 percet.EZALATT ELMONDTA AZ AZNAPI ELŐADÁS--nevezzük így--tartalmi LÉNYEGÉT.
Ezalatt "ugrásra készen" ült az első sorban a nagyszerű Dr.Szabó Árpád adjunktus, aki a FENNMARADÓ 35 percben MINDIG fölvéste (föl kellett hogy vésse, hisz' Őt ezért tartották!)a táblára a MATEMATIKAI LEIRÁSÁT--vagy 50 differenciálegyenletet megoldásaikkal--ANNAK, amit a prof. oly' nagy elegánsan elmesélt a megelőző 65 percben.Erre lehet(-ne) azt mondani: IGY KÖNNYŰ EGYSZERŰNEK ÉS ELEGÁNSNAK LENNI, de ez csak részben igaz. Mert néha ha helyettesített valaki Gombást ő, a helyettesitő NEM TUDTA ÚGY oly' egyszerűen vázolni a "témát", mint a prof.
keresztkem
hulot
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. január 11. 20:12 | Sorszám: 47
Bizony, ez így van. Van aki azt mondja, hogy a "legoptimálisabb" megoldást, eredményt keresi, és van, aki azt mondja, hogy az optimális megoldást, eredményt keresi. Tényleg nem vagyunk egyformák.

Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. január 11. 20:03 | Sorszám: 46
A világ bonyolult. Mi, emberek pedig sokfélék vagyunk, ugyanakkor elképesztően egyformák is. Vajon mi következik
ebből a látszólagos ellentétből? Az, hogy mindenki másképp egyforma. Az ember szüntelenül igyekszik olyan döntéseket
hozni, amelyekkel a legoptimálisabb eredményt érheti el. A döntések különböző helyzetekben várnak rá, és ezekben a
helyzetekben az ember mindig másképp viselkedik - vagyis kevert stratégiákat alkalmaz. Mindnyájan kevert
stratégiákkal játszunk - ennyiben egyformák vagyunk. Ám a stratégiákat mindenki teljesen egyénien keveri - ebből
fakad személyiségünk sokfélesége.
Mérő László: Mindenki másképp egyforma
A játékelmélet és a racionalitás pszichológiája
... www.libri.hu/konyv/mero_laszlo.mindenki-maskepp-egyforma.html
... www.google.hu/#q=mindenki+m%C3%A1sk%C3%A9pp+egyforma
... www.facebook.com/horanyi.kata
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. január 11. 17:42 | Sorszám: 45
"Lehet, hogy azért fél korunk egyszerre a költészettől, a természettől, az egyszerűtől és a nagyszerűtől, mert valóságiszonyban szenved?"

... http://www.kortarsonline.hu/regiweb/0604/czako.htm
keresztkem
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. január 11. 17:33 | Sorszám: 44
" Legelő kicsiny birkáktól
tanultam a versírást"
(Karinthy Frigyes: Igy írtok ti.Egyszerűség.Szabolcska Mihály parafrázis)

keresztkem
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. január 11. 16:47 | Sorszám: 43
Egyszerűség és tökéletesség édestestvérek
keresztkem
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. január 11. 16:09 | Sorszám: 42
Nyilván szándékaim szerint(!) nem csűrni-csavarni szeretnék, ámde elmélyültebb és lelkiismeretesebb önvizsgálatmódra-lelkiismeretvizsgálatmetódusra BIZTATNI.De mert ember lévén gyarló vagyok jómagam is, mindez nem úgy sikerül ahogy' kellene..hanwem "úgy ahogy".És ezért tetszik (tetszenek?!) merő szószaporításnak, "magamutogatásnak", öncélú szófosásnak és ilyesmiknek vélelmezni jószándékú igyekezetemet..olyannyira hatékonyan, hogy hovatovább--elhívén érvelései igazát-- magam is 'annak gondolom.
keresztkem
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. január 11. 15:23 | Sorszám: 41
Nem állítottam, hogy ez könnyű kérdés.
De attól, ha csűrjük-csavarjuk, nem könnyebb lesz, hanem még nehezebb.
„Legyen a ti beszédetek: igen igen, nem nem”.
keresztkem
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. január 11. 14:57 | Sorszám: 40
"..A lelkiismeret-vizsgálatot természetesen jól kell végezni és nem rosszul. "
No, ehhez azért annyit "hozzátevőleg megjegyeznék, hogy nem is azzal van baj, hogy a fenti mondatban lévő megállapitást mint evidenciát ne fogadá el sőt ne vallaná a hívő emberek 99,9%-a.Hanem azzal, hogy gyarló lények lévén mindannyian NEGATIV ESÉLLYEL ÁLLAPITJUK MEG AZT: MI AZ IGAZÁN JÓ ÉS MI AZ IGAZÁN ROSSZ! És mert "így" van s nem másként, azért nem lehet ezt az egész itt tárgyalt problémahalmazt oly' egyszerű elegáns nagyvonalúsággal "letudni" amint azt ÖN, kedves R.K. gondolná.Ezért, és nem az öncélú exhibicionizmusért "VACAKOLOK" ezen annyit--el tetszik hinni nekem vagy sem...mindegy.
keresztkem

panda
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. január 11. 00:54 | Sorszám: 39
vajon, nyekereg-e már a nyekeredetelelle?
keresztkem
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. január 10. 21:46 | Sorszám: 38
Befejeztem.De csak azért, hogy ne legyen mondható: "csűröm, csavarom".
keresztkem
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. január 10. 19:11 | Sorszám: 37
Csakazértis csűri-csavarja.
A lelkiismeret-vizsgálatot természetesen jól kell végezni és nem rosszul.
keresztkem
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. január 10. 18:59 | Sorszám: 36
Nincs "látszólagosdi"! Csak a magyarázatomhoz használnom kellett egy MUNKAFOGALMAT az EMBER TÖKÉLETLENSÉGÉNEK-GYARLÓSÁGÁNAK--ami viszont sajnos NAGYONIS VAN(!)-- behatóbb megvilágitásához. Egyébiránt akik engem személyesen ismernek--akár a KÉSZ országos vezetésében akár másutt--tudják, hogy a kifogáskeresésnek nálam nagyobb ellenfe kevés van...legalábbis azt mondják.Ha viszont MEGBÉLYEGEZNI TETSZIK AKRANI ENGEM--semmi kifogásom ellene, csak akkor az ÖNHITTSÉG és FELLENGZŐSSÉG elleni szelid küzdelmemenek véget kell vessek. Mert akkor az "igaztalan vád" elleni küzdelemben erőm fogytán--hisz' valótlanságokkal nem tudván mit kezdeni eszközeim fogytán--értelmetlenné válik minden jószándékú érvem.
Mindenesetre annyit még megengedek magamnak hogy leszögezzem: NEM ELÉG az a két fontos követelmény, ill. az annak való megfelelés, amit előző h.sz.-a végére biggyesztett--az Isten itélőszéke elé nyugodt szívvel álláshoz.Talán MINDKETTŐTŐL FONTOSABB az az Isten felé szálló kérygmatikus ima, melyben azt kérjük Urunktól: JÓL, NEKI TETSZŐ MÓDON TEGYÜK MINDKETTŐT, amit ide tetszett citálni.
Mert lehet rosszul is elvégezni a lelkiismeret vizsgálatot--önhitten-nagyképűen-fellengzősen.
S igenis lehet félreértelmezve cselekedni--a hibás lelkiismeretvizsgálat TÉVHITÉBEN.
Sajnos.
keresztkem
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. január 10. 16:18 | Sorszám: 35
Ez a látszólagosdi puszta kifogás-keresés.
Ha az ember őszintén elvégzi a lelkiismeret-vizsgálatot, akkor TUDJA, hogy mit vár tőle a Mennyei Atya.
És a számonkérés is ennek megfelelő:
- Elvégeztem-e a lelkiismeret-vizsgálatot ?
- És aszerint cselekedtem-e ?
keresztkem
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. január 10. 16:06 | Sorszám: 34
A Mennyei Atya előtt valóban nem, ám az én "látszólag"-om NEM(!) A MENNYEI ATYA ELŐTTI, HANEM AZ EMBERNEK EMBEREK ELŐTTI "LÁTSZÓLAG"-iságát jelenti.Akár az embert "látszólag"
SAJÁT ÖNMAGA ELŐTTI mivoltában LÁTSZÓ-LAG is érheti tévedés!Hogy az ember valamilyennek gondolja-véli-LÁTJA önmagát a Mennyei Atya előtti "viselkedésében", ámde e vélekedése igenis lehet hibás-félrevezető sőt hamis.Például úgy, hogy jónak "látja" önmagát egy ember--aaaaaz Isten előtt(!!!)-- és közbe' rossz! És ezzel "ellentett módon is"--és én ERRŐL AZ ESETRŐL "SZÓNOKOLOK"; HIC ET NUNC--ROSSZNAK LÁTJA ÖNMAGÁT EGY EMBER--ugyancsak Isten előtt lényeges ismérvekben mérve, tehát erényekben-bűnökben-- OSZT' KÖZBE' JÓ! Elismerem: ezt az utóbbit nehezebb ápercipiálni!
keresztkem

P.s.:
Meg az is igaz: Isten előtt-- az embereknek Isten előtti megítélődésében-- egyáltalában NINCSEN IS "LÁTSZÓLG".Hiszen Isten MINDENT A MAGA LEGLÉNYEGE SZERINT TÖKÁLETESEN, a dolog valódi igazságában és tartalmában itél és lát: torzitásmentesen és hamisságmentesen BIZTOSAN! Tehát amit én a föntiekben mondok annak csakis és kizárólag AZ EMBEREK EGYMÁS KÖZÖTTI VISZONYLATÁBAN VAN--egyáltalában--értelme.
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. január 10. 14:48 | Sorszám: 33
Értem a látszólagot, és erre mondom, hogy a Mennyei Atya előtt nem lehet alakoskodni.
keresztkem
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. január 10. 14:18 | Sorszám: 32
Én csak annyit akartam mondani--egyszerűen, tehát nagyon NEM(!) bonyolultan--hogy: LEHET HOGY MÉGIS "BEJUT" A MENNYEK ORSZÁGÁBA AZ ILLETŐ--mármint ez a csak az "Uram, Uram"-ot látszólag csak "mondogató" ám nem élő lélek.A lényeg a "látszólag"-on van!
keresztkem
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. január 10. 08:40 | Sorszám: 31
Hogy beszélsz mán?! Mingyán kimoderálnak ha ilyeneket mondasz.
panda
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. január 10. 07:43 | Sorszám: 30
na émmeg eddig aszittem hogy hugenotta vagyol ... :-)
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. január 09. 22:23 | Sorszám: 29
Nagyon el tetszik bonyolítani ezt a roppant egyszerű dolgot.
Aki csak mondogatja, hogy Uram, Uram, de nem teljesíti a Mennyei Atya akaratát, az, akárhogy csűrjük-csavarjuk: nem jut be a mennyek országába.
Ennyi.
keresztkem
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. január 09. 21:30 | Sorszám: 28
Miről beszélünk?
Arról-é, hogy igaz-e amit az Szentírás mond--ideidézve vagy anélkül--vagy arról-é, hogy AZ EMBER MINDÉG TÖKÉLETLENŰL ÉRT ÉS FOG FEL MINDENT--így Isten Szavát az IGÉ-t a Második Isteni személyt is?
Leszögezem: ÉN AZ UTÓBBIRÓL BESZÉL(-GET)EK ITT ÉS MOST--tehát nem(!!!)jogos az a fenenagy magabiztosság! Még abban SEM(!), hogy: par excellence, ne kéne oly' sokat ragozni ezt a "témát"--ABBAN SEM JOGOS--mert felelötlenségbe és fölényeskedésbe csap át!
Az, hogy az Úr Szava a Szentírás, és "az" a Lényeg--amiről itt Ön beszél (NEM ÉN!) és erősködik--"AZ" PERSZE IGAZ, CSAK ÉPPEN ÉN "AZT" NEM VITATOM! És--mint leszögeztem--ÉN LÉNYGILEG HIC ET NUNC NEM IS ARRÓL BESZÉLEK--ebben a polémiában legalábbis nem!
keresztkem

P.s.: Sem többet sem kevesebbet nem mondok mint azt, hogy LEHET HOGY TÉVEDÜNK annak megitélésben "aki csak mondogatja, hogy Uram, Uram, de nem teljesíti...etc...etc" hogy ő biztosan "szájkeresztény"..lenne.Mert lehet hogy ennek ellenére mégsem "az"...tudniillik: "szájkeresztény".Szóval lehet hogy mégiscsak igaz keresztény--MINDZEK DACÁRA(!)-- csak mi gyarló emberek tévedünk.
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. január 09. 18:52 | Sorszám: 27
Drága keresztkem bácsi, nem kell ezt olyan sokat ragozni:
Idézet:
Nem jut be mindenki a mennyek országába, aki mondja nekem: - Uram, Uram! Csak az, aki teljesíti mennyei Atyám akaratát.

Mt 7.21

Aki csak mondogatja, hogy "Uram, Uram!", de nem teljesíti mennyei Atyánk akaratát, az a szájkeresztény.
keresztkem
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. január 09. 18:37 | Sorszám: 26
Ez a mondat ugyan dicséretesen "számol" Isten MINDENHATÓSÁGÁVAL, ámde egyáltalán nem, számol a mi emberi tökéletlenségünkkel.
Mert kettőn áll ám a "vásár": Isten ugyanis valóban igazat mond és tanít nekünk mindig, de mi emberek egyáltalán nem bizonyos hogy az Isten IGAZSÁGÁT "ÉRTJÜK KI" mindabból, amit Ő nekünk mond vagy tanít.
keresztkem
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...