03:43:25
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Kultúra
Téma: dalszínház
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2015. július 10. 07:59 | Sorszám: 5
Opera Krakowska
Békáscity
Olvasta: 4 | Válasz | 2014. szeptember 24. 09:37 | Sorszám: 4
Egyszer egy remek túrán vettünk részt mely során végigjártuk az egész épületet - mindenkinek ajánlom !
Frigyesi Ágnes cikke a fb-ről :
130 ÉVES A MAGYAR ÁLLAMI OPERAHÁZ
Éppen 130 évvel ezelőtt, 1884. szeptember 27-én nyitotta meg kapuit a budapesti Opera. A Magyar Állami Operaház az első megnyitót idéző élő tömegjelenettel, rendhagyó gálaesttel, filmbemutatóval és egy történeti könyv megjelentetésével ünnepli az évfordulót.
2014. szeptember 27-én kétszáz önkéntes statiszta jeleníti meg azt a tömeget, amely az 1884-es megnyitót hűen rekonstruálva betör az Operaházba. A tavasszal meghirdetett játékra több mint ötszázan jelentkeztek, hogy az Opera statisztáival és művészeivel közösen játsszák el, mint szabadult el a pokol a 130 évvel ezelőtti avatóünnepségen Ferenc József jelenlétében. A császárt ezúttal Kuna Károly színművész, Sissi hercegnőt Sáfár Orsolya operaénekes jeleníti meg. Kíséretükkel hintón érkeznek a dalszínházhoz, ahol a Tisza-kormány tagjai várják őket az építőművész Ybl Miklóssal együtt.
A nyilvános, szórakoztató össznépi játék után operalegendák, Magyarország utóbbi évtizedeinek nemzetközi hírű énekesei elevenítik fel a nyitóest műsorát. Erkel: Bánk bán című operája második felvonásának különleges szereposztásában színpadra lép Berczelly István, Gulyás Dénes, Marton Éva, Molnár András, Ötvös Csaba és Tokody Ilona. A Medveczky Ádám vezényletével elhangzó előadásrészlet operatörténeti jelentőségű esemény, hiszen e rangos művészgárda kifejezetten a 130. évforduló tiszteletére vállalt szerepet a gálaesten. Felhangzik még Erkel Hunyadi László című operájának nyitánya, majd európai bemutatóval jelentkezik a Magyar Nemzeti Balett.
Robert North Trójai játékok című, a táncművészektől különleges állóképességet követelő koreográfiáját tavasszal mutatta be nagy sikerrel az együttes. A világhírű amerikai koreográfus balettkomédiájába az aikido japán harcművészet motívumait, valamint a capoeira, a brazil harcművészeti játék elemeit is beleépítette, a címből fakadóan azonban megjelennek a görög harci emlékek is, mindez pedig a brazil folklór színes elevenségével párosul. A testekből épülő csoportokkal való játék a humor megcsillantására is lehetőséget ad, a vetélkedés a testek kontaktusát feltételezi, a kettősök pedig változatos és látványos, egyszer lelassított, máskor fergeteges lendületű kapcsolódásai, sorozatai igazi jutalomjátékot nyújtanak a táncosok számára. A Trójai játékok hozta meg Robert North számára az első igazi koreográfusi sikert és elismerést, a mű a bemutató óta bekerült a világ legjelentősebb balett-társulatának repertoárjába, játssza többek közt a Harlemi Táncszínház, a Batsheva Együttes, a Stuttgart Ballet, a San Francisco Ballet, a Tokyo Ballet. A darab különlegessége, hogy a nehéz akrobatikus elemekkel tűzdelt alkotás férfiakra készült. A koreográfiát női táncosokkal Európában először Solymosi Tamás balettigazgató tűzi műsorra a Magyar Nemzeti Balett nyolc szólóbalerinájával. Trójai játékok – amazonokkal. Európai bemutató: a Magyar Állami Operaház fennállásának 130. évfordulóján.
A szeptember 27-i ünnepi est filmpremierje, M. Tóth Géza: A Sugár úti palota – Opera130 című alkotása a jubileumra készült. Míg a rendező 2013-as, A magyar opera története című filmje történelmi vonatkozásban mutatja be a műfaj alakulását a hazai porondon, az Opera 130. évfordulójára készült film – bár van benne történeti szál – komplex képet fest az egykori Sugár úti palotáról, amely megépülése óta a legértékesebb műintézmény az országban. Nemcsak építészeti szempontból az, hanem összművészeti szempontból is, mint az egyetlen színház az országban, amelyben együtt van jelen a zene- és képzőművészet, valamint a balett. Mindez most kiegészül a filmművészettel is: az alkotás feltárja e különleges ház minden kincsét a jelenkor funkcióinak bemutatásán keresztül. Opera – Ahol kinyílik a világ. M. Tóth Géza megfogalmazása szerint ez egy befelé végtelen, szellemi dimenzió. „Minél közelebb kerülsz hozzá, annál nagyobb tereket nyit.” A néző huszonöt perces utazást tehet e térben Sáfár Orsolya operaénekesnő vezetésével, aki különféle operai- és operaházi alakok képében jelenik meg, folytonos átváltozásban: felbukkan többek közt mint súgó, mint világosító, mint hostess, mint közönség, s közben még egy-egy részletet is felvillant az operairodalom legcsodásabb áriáiból.
A filmből az alábbi linkre kattintva tekinthető meg részlet: https://www.youtube.com/watch?v=veGbReUrIoc
Az Opera a 130. évfordulón mutatja be a nagyközönségnek a Helikon Kiadó gondozásban megjelenő könyvet, melynek címe: Az Operaház története kezdetektől napjainkig. A gazdagon illusztrált, informatív kötet az Operaház, s általa a magyar opera- és balettjátszás történetét meséli el írásban-képben. Aranykorok és válságperiódusok emléke, legendás előadások, világhírű muzsikusok és énekes óriások jelennek meg a könyvben, amely az Erkel Színház száz évét is bemutatja. Szerzői: László Ferenc, Gara Márk, Ókovács Szilveszter és Zsoldos Dávid.
A budapesti Operaház, Magyarország legrégibb és sok tekintetben unikális, opera- és balettjátszásra szakosodott intézménye fennállásának 130. évfordulóját ünnepli. Nagyszínpadi műsorral, valamint két maradandó alkotással: filmmel és könyvvel emlékeznek meg a nyitásról. A jelennel kapcsolatban Ókovács Szilveszter főigazgató az újonnan megjelenő kötetben így fogalmaz: „Mi, operaháziak dolgozzunk azon, hogy a 200 esztendeje született Ybl Miklós mégoly szép, immár 130 éves operaháza ne metrómegálló legyen a budapestieknek vagy megközelíthetetlenül tiszteletet parancsoló színháztemplom a vidék Magyarországának, és ne csak látványosság, zenei Halászbástya a külföldiek számára, valamint végképp ne mauzóleumaként maradjon meg egy múltban ragadt kosztümös kornak a világ operajátszása számára. Tudjuk most is, mi a cél: épp ez, a panoptikumra eredendően hajló operai műfajok előadásait élő és eleven jelennel megtölteni vagy felöltöztetni a kortalanul gyönyörű Ybl-palotában! Mai értékkel telíteni a régi formát, és ma értelmezhető ruhába bújtatni az ódon tartalmat. Szél pedig van, lesz is. És a magyar nemzet összművészetének vitorlájába ma már egyetlen, de európai viszonylatban is elsők közt teljesítő Operája fújja a passzátszelet.”
A szeptember 27-i ünnepi est műsora:
Himnusz
Erkel Ferenc: Hunyadi László - Nyitány
Erkel Ferenc: Bánk bán (II. felvonás legendás művészekkel)
Közreműködik: Berczelly István, Gulyás Dénes, Marton Éva, Molnár András, Ötvös Csaba és Tokody Ilona
-------
Liszt Ferenc: Magyar Király-dal
M. Tóth Géza: A Sugár úti palota – Opera130 (filmbemutató)
Robert North: Trójai játékok - amazonokkal (balettparódia paródiája, európai bemutató)
Közreműködik: Gikovszki Sznezsana, Boros Ildikó, Cristina Balaban, Jaclyn Ann Higgins, Kristina Starostina, Carulla Leon Jessica, Papp Zsuzsanna, Pap Adrienn
Vezényel: Medveczky Ádám
Rendező: Aczél András
Fotó: Rákossy Péter
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. június 22. 08:43 | Sorszám: 3
Mi kerül 300 millióba egy operaelőadáson?
Nagy felháborodást váltott ki a New Yorki Metropolitan Opera június 16-án nyilvánosságra hozott
éves adóbevallása: miközben az intézmény súlyos megvonásokkal sújtotta dolgozóit, addig az...
... http://fidelio.hu/zenes_szinhaz/hirek/mi_kerul_300_millioba_egy_operaeloadaso ...
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. június 09. 15:09 | Sorszám: 2
Richard Strauss Az árnyék nélküli asszony című operájának bemutatója
... http://www.operaportal.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=40616% ...
keresztkem
Olvasta: 1 | Válasz | 2013. szeptember 18. 08:42 | Sorszám: 1
"nem hagyhatta szó nélkül III. Napóleon francia császár sem, nyilatkozott a Kis ünnepi miséről, és állítólag azt mondta: sem nem kicsi, sem nem ünnepi."
Őexcellenciája a császár alighanem abban talán tévedhetett, hogy "nem ünnepi".Még ha érzelmesen olaszosan temperamentumos is e mű, és még ha a "Maestro" (Rossíni) nem is volt vele teljesen megelégedve 71 évesen, kissé hedonisztikus hajlamú idős emberként: MINDEN MISE ÜNNEPI! NEM "ÜNNEPI" MISE NINCS!
keresztkem
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2013. szeptember 17. 07:52 | Sorszám: 0
Accademia Teatro alla Scala - Rossini: Kis ünnepi mise

2013. október 13. 19:30 - 22:00
Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem

Rossini: Kis ünnepi mise

Közreműködik: Ludmilla Bauerfeldt - szoprán, Bang Shin Je - mezzoszoprán, Carlos Cardoso - tenor, Simon Lim - basszus, Vincenzo Scalera, Marco de Gaspari - zongora, Claudia Foresi - harmónium, az Accademia Teatro alla Scala szólistái és kórusa
Vezényel: Bruno Casoni

A milánói Scala zeneakadémiájának gyökerei 1813-ra nyúlnak vissza, amikor is megnyitott a ház balettiskolája. A valódi alapítás azonban Arturo Toscanini nevéhez fűződik, akinek a védnökségével megindult az operaénekes-képzés. Ma már harminc szak várja a tanulni vágyókat a színpadi fotóstól és a sminkestől a díszletépítő szakemberen keresztül természetesen a zenekari zenészig, oratóriuménekesig és oratórium-kórusénekesig. Utóbbiak adják elő Rossini már címében is ellentmondásos Kis ünnepi miséjét, az akkor több mint három évtizede a főzésnek és a társasági életnek élő hetvenegy esztendős mester - ahogy maga nevezte - "utolsó öregkori bűnét". Úgy tartották, a mű eredeti, 1864-ben bemutatott változatának előadáshoz elegendő egy kis terem, egy zongora, egy harmónium, nyolc kórista és a világ négy legjobb énekes szólistája. Az előrelátó zeneszerző azonban később meghangszerelte a művet, nehogy a halála után más végezze el ezt a munkát (rosszul). Mivel pedig a Párizsban élő világhírű olasz komponista "nagy visszatérését" nem hagyhatta szó nélkül III. Napóleon francia császár sem, nyilatkozott a Kis ünnepi miséről, és állítólag azt mondta: sem nem kicsi, sem nem ünnepi.
Észrevétele nem volt alaptalan, a gasztronómia terén is kreatív alkotó ebben a művében kerülte a kor egyházzenéjére jellemző érzelmességet, sőt az előszót lefordíthatatlan szóviccekkel és epés megjegyzésekkel spékelte meg: "Jó Isten, íme, itt van befejezve ez a szegény kis mise. Amit létrehoztam: vajon egyházi zene vagy átkozott zene? Jól tudod, vígoperára születettem. Egy kis tudás, egy kis szív -, mind benne van. Légy áldott, és engedj be a mennyországba!"

Rendező: Művészetek Palotája

Erre a koncertre jegyét a Művészetek Palotája saját jegypénztáraiban Edenred Ticket Culture & Sport- és Top Prémium ajándékutalvány, Sodexo Kultúra-, Bónusz és Ajándékutalvány, Puebla Ajándék- és Kultúra utalvány, Művészetek Palotája ajándékutalvány ellenében, valamint a SZÉP-kártya szabadidő keretének terhére is megvásárolhatja.

Érvényes Élmény-, illetve Ínyenc-kártyával a Müpa-kártya által nyújtott kedvezmény személyes vagy online vásárláskor is igénybe vehető.

Jegyárak: 3300, 4500, 5900, 6900, 9900 Ft
... http://mupa.hu/program/accademia-teatro-alla-scala-rossini-kis-unnepi-mise-20 ...
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...