05:43:04
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Kultúra
Téma: Transzcendens etűdök
... Elejére 1. lap 
mpd
Olvasta: 2 | Válasz | 2015. május 26. 09:34 | Sorszám: 4
A transzcendens etűdökkel Alan Walker szerint nem az a baj, ha valaki nem tudja eljátszani őket, hanem abból adódik a nagy baj, ha igen. Mert ezeket a darabokat kizárólag tökéletesen szabad játszani. Egy éppenhogy-sikerült előadásban maguk a darabok sínylik meg legjobban a középszert. Nos, a linken Borisz Berezovszkij (nem a milliárdos)novoszibirszki illetőségű pinista játszik. Két ízben is eljátszotta egyvégtében az összes TE-öt, először éppen Butapesten. (Másodszor Franciahonban egy fesztiválon, onnan a felvétel, ami a csövön videóként is fent van). Egy ilyen műsor egyfelől óriási fizikai igénybevétel, kell hozzá egy olyan alkat, mint BB (nagydarab szibériai parasztgyerek), másfelől csodálatos koncentrációt is igényel. Hiszen éppen az utolsó darabok a legigényesebbek, na nem technikailag (úgy az összes az), hanem kifejezésileg. Merthogy ezek olyan etűdök, amiknek mondanivalója is van. A tökéletes technika az nem kérdés, az alapvető feltétel. Arról a szintről indul a dolog.
mpd
Olvasta: 2 | Válasz | 2015. május 26. 07:19 | Sorszám: 3
http://mega.co.nz/#F!rhFERQLK!Esvj8-I3bSyJ7j3JekPqnA

Zsíros B. Ödön
Olvasta: 3 | Válasz | 2015. május 24. 17:13 | Sorszám: 2
Jöhet a többi.

Ha kapcsokat is mellékelnél, hálás lennék.

(Liszt nem a kedvencem.)
mpd
Olvasta: 2 | Válasz | 2015. május 22. 10:14 | Sorszám: 1
(hogy ne legyen nagyon hosszú)

Tehát a nevek. Bizonyos, hogy oka volt mindegyik névnek. Harminc évig babusgatta ezeket a darabokat a szerző, lehetetlen, hogy a 2.-nek és a 10.-nek ne tudott volna valami nevet kiagyalni. Bonyolultabb indokokat úgysem tud az ember kitalálni, az - ha volt ilyen - a sírba szállt a Mesterrel, ezért íme az én egyik verzióm:
A 2. és a 10. egyszerűen csak a hangnemi szükségszerűség miatt része a sorozatnak, azzal semmi mondanivalója nem volt Lisztnek. Mindenesetre technikai dolgokkal (ha már etűdök) megfűszerezte ezeket is, de sem új irányvonalat, se mögöttes tartalmat nem hordoznak. A 10. ráadásul feltűnően chopines hangzású, de mielőtt szánkat huzigálnánk, jó, ha tudjuk, hogy ez a darab az első verziókban is szerepel, márpedig azok még jóval azelőtt születtek, hogy Liszt megismerte volna Chopint.

A másik verzió: ha figyelmesen nézzük a címeket, előttünk van egy élet, tessék megnézni: Előjátéktól esti harmóniákig és a felkavaró, de végül elcsendesedő végig.

Na most, a nevek általában franciák, de van egy német és még egy olasz is. Hogy ennek mi az oka, nem nehéz kitalálni. Csak gondoljuk el, hol töltötte Liszt az életét?
Született Magyarországon, és kora gyermekkorát is ott töltötte. Ezért talán nem légbőlkapott a feltételezés, hogy a 2. számú etűdnek, ha lenne címe, hát MAGYAR címe lenne!! Márpedig Liszt annyira semmiképp se tudott magyarul, hogy megfelelő címet találjon. És ugyanígy, élete végefelé sokat időzött itthon, ezért lehet megintcsak ennek az időszaknak a darabja a 10. számú.
Innentől könnyű dolgunk van. A Tájkép az a Marie d'Agoult grófnéval töltött idő (ekkor írta a Vándorévek első kötetét, amely tele van tájképekkel)A Mazeppa és a Lidércfény a Glanzzeit időszaka, őrült rohanás és virtuóz hangversenykörutak. Aztán a Látomás, pillanatnyi megnyugvás, gyökeres életmódváltás és a remélt megnyugvás: Carolyne hercegnővel tervezett új, nyugodt alkotó élet. No ez valóban csak látomás maradt.
A kis utalás Beethovenre, majd a Vad hajsza az az első weimari időszak, amely haraggal végződött. Utána jön a római kitérővel és magyarországi közéleti és oktatói szerepléssel tarkított öregkor, aminek betetőzése az utolsó két darab, amelyekhez foghatóan nagyszerű, fenséges, a zeneirodalom csúcsán álló műveket nehéz lenne melléjük sorakoztatni.

Az elméletnek egy hibája van: Liszt ezt a verziót 1851-ben adta ki, amikor még nem tudhatta, hogyan alakul majd a sorsa. Két lehetőség van: ha nem is részleteiben, de nagyjából megsejtette a jövőt, és ezzel nemcsak a zenében, de a történelemben is látnoknak bizonyult. A másik lehetőség: mindez csak belemagyarázás, de Lisztről lévén szó, talán ez a kevésbé valószínű. És semmi meg nem akadályozhatta volna abban, hogy ha nem úgy alakulnak a dolgai, ahogy előre látta, belenyúljon a műbe és újra átdolgozza. Nem tette, tehát minden úgy alakult.
mpd
Olvasta: 2 | Válasz | 2015. május 22. 09:22 | Sorszám: 0
Hallgatgatom a transzcendenseket.
Liszt rafinált egy csóka volt, nála a látszólagos véletlenek mögött is sokszor évtizedes háttérmunka és komoly jelentéshordozás van.
Itt van mindjárt a névválasztás.

A Fidelio.hu-ról egy kis összefoglaló:

1. Preludio. C-dúr, 4/4. Rövid előjáték, mind a hallgató, mind a játékos számára bemelegítésül szolgál.

2. Molto vivace. A-moll, 3/4. Mintegy folytatása az előjátéknak.

3. Paysage (Tájkép). F-dúr, 6/8. Gyengéd hangulatkép, kevéssé etűdszerű.

4. Mazeppa. D-moll, 4/4. A tragikus sorsú kozák hadvezér alakját Liszt Victor Hugo, ill. Byron költeményeiből ismerte meg. Később szimfonikus költemény formájában is feldolgozta a történelmi-költői eseménysor középpontjában álló végzetes lovas száguldás zenei megjelenitését. Ennek a zongoradarabnak különleges sajátossága a „háromkezes" megoldás, a két kéz játszó potenciáljának bravúros kitágítása.

5. Feux follets (Lidércfény). B-dúr, 2/4.

6. Vision (Látomás). G-moll, 3/4. A költői látomás ihletője Victor Hugo.

7. Eroica. Esz-dúr, 4/4. Hősi hangú induló, amelynek címe és hangneme nyíltan utal Beethoven Harmadik szimfóniájára. Ez az etűd a sorozat korábbi változataiban nem szerepelt.

8. Wilde Jagd (Vad hajsza). C-moll, 6/8. Érdekes módon Liszt német címet adott ennek az etűdnek, amelynek vadász-karakterét ritmikája kölcsönzi.

9. Ricordanza (Emlékezés). Asz-dúr, 6/4. Lírai pihenő.

10. Allegro agitato. F-moll, 2/4. A sorozat második, címmel nem jelzett etűdje, amelyet Busoni - nyilván hangneme miatt - Appassionatának nevezett.

11. Harmonies du soir (Esti harmóniák). Desz-dúr, 4/4. Színek és illatok valósággal impresszionisztikus összbenyomása, amelyet nem utolsósorban a pedál effektusaival ér el a zeneszerző.

12. Chasse-neige (Hóvihar). B-moll, 6/8. Tragikus látomás a mindent elborító hóviharról. A könyörtelen természet ábrázolásában Liszt a huszadik századi mesterek (Bartók, Ravel) előfutára.
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...