12:22:52
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Közélet (játék felnőtteknek)
Téma: keresztény-iszlám párbeszéd
... Elejére 1. lap 
Felkesz Deneverr
Olvasta: 8 | Válasz | 2017. április 17. 19:23 | Sorszám: 138
https://mno.hu/kulfold/hodit-a-muszlim-vallas-verseny-a-vilagelsosegert-2394852
Idézet:
Húsz éven belül több gyerek fog muszlim családba születni a világon, mint kereszténybe, és ez a történelmi esemény annak ellenére fog bekövetkezni, hogy a kereszténység a világ legnagyobb vallása. Az amerikai Pew Kutatóintézet szerint a fordulópont 2035-ben következik el, ebben az évben 224 millió keresztény és 225 millió muszlim gyerek fog napvilágot látni. A statisztika szerint a muszlim családoknál átlagosan 2,9 gyerek nevelkedik, míg a keresztényeknél csak 2,6, de ez a háromtizedes különbség is elég arra, hogy két évtizeden belül a muszlimok vegyék át a reprodukciós fölényt. A mohamedán hívők szaporaságának másik érzékletes fokmérője, hogy míg ma a muszlimok a világ népességének 24 százalékát teszik ki, mégis tőlük születik a gyerekek 31 százaléka globális szinten. Ennyinek kellene lennie a keresztény gyerekek arányának, hiszen a világ népességének (egyelőre) 31 százaléka Krisztus-hívő.

A jelenleg 1,75 milliárdnyi muszlim vallású népesség annyira gyorsan nő, hogy röpke 45 év alatt, 2060-ra beéri a szintén növekvő, ma 2,285 milliárd keresztényt. Akkorra mindkét vallás durván 3 milliárd embert tudhat magáénak a világon. Négy és fél évtized alatt tehát a muszlimok 1,25 milliárddal lesznek többen, míg a keresztények csak alig több mint hétszázmillióval.
negyven rabló
Olvasta: 10 | Válasz | 2017. február 20. 20:30 | Sorszám: 137
Megnyugtató!
Végre megtudhatjuk mi szarházi európaiak, hogy hol is helyünk!
Mi is nyugodtan elmehetünk mondjuk Szaud- Arábiába turistaként miniszoknyában, fedetlen fejjel ugye?
Görögországban egyértelmű volt, hogy a Meteorák látogatható részébe a hülye turista csak térdig fedett, vállat takart ruhában mehet be! (Mukk nélkül mindenki elfogadta. A nők sálakat kerestek, hogy a lábaikat eltakarják.)
Mi is itt a baj?
Mi mentünk hozzájuk néhány napra turistaként. Elvárható, hogy mi alkalmazkodjunk az ő szokásaikhoz!
Bocs, ez személyes lesz: Velencét minden hülye turista ismeri.

Egy rendes, kikötői kocsmát kerestem. A második napon meg is találtam. Senki nem fogja elhinni, de ez úgy nézett ki, ahogy a filmekből ismerjük!
Beléptem/tünk. Nővel voltam. Hosszú bárpult, a másik oldalon a fal mellett polc és bárszékek.
Amikor beléptünk 5-6 ember ült ott kötött, hajóssapkában, qrva nagy, ijesztő csönd lett, de csak egy pillanatra! Mentem a pulthoz és kértem kétszer két deci vörösbort,amit szemvillanás alatt kiadott! Csönd volt. Sztem abban a kocsmában még sosem láttak nőt!
R.András
Olvasta: 10 | Válasz | 2017. február 19. 20:03 | Sorszám: 136
Muszlim fiatalok helyreállítottak egy Iszlám Állam által megrongált templomot Moszulban
2017. február 16. csütörtök 18:07
A kalifátus megszállása alól a közelmúltban felszabadított iraki városban
muszlim fiatalok egy csoportja rendbe hozta a dzsihadisták által megrongált
Szeplőtelen Szűz Mária-templomot. Üzenni szerettek volna ezzel keresztény
testvéreiknek, hogy térjenek haza.
... www.magyarkurir.hu/hirek/muszlim-fiatalok-helyreallitottak-egy-iszlam-allam-a ...
R.András
Olvasta: 9 | Válasz | 2016. december 12. 08:45 | Sorszám: 135
Támadás a kopt keresztények ellen – Orbán Viktor két táviratban fejezte ki részvétét
Orbán Viktor táviratban fejezte ki részvétét II. Tavadrosznak, a Kopt Ortodox Egyház vezetőjének
és Abdel-Fattáh esz-Szíszi egyiptomi államfőnek a kairói kopt keresztény székesegyháznál a
karácsonyra való felkészülés közepette elkövetett merénylet miatt. Magyarország a keresztény
értékek szellemében kész minden segítséget megadni a kairói kopt közösségnek.
... www.kormany.hu/hu/a-miniszterelnok/hirek/tamadas-a-kopt-keresztenyek-ellen-or ...

A keresztény kisebbség a radikális iszlamisták megtorlásainak célpontja, akik a szemükre
vetik, hogy 2013 júliusában – egy évvel a megválasztása után – támogatták Mohamed Murszi
iszlamista elnök, Egyiptom egyetlen demokratikusan megválasztott elnökének a megbuktatását.

2013 nyara óta legalább 42 kopt templomra támadtak rá, közülük 37-et felgyújtottak, kopt
iskolák, lakóházak és üzletek voltak erőszakos cselekmények célpontjai a Human Right Watch
nemzetközi emberi jogi szervezet szerint, amely szerint a rendvédelmi erők tétlenül nézik a
felekezeti indíttatású támadásokat.
... http://gondola.hu/hirek/197666-A_koptok_a_Kozel-Kelet_legnagyobb_kereszteny_k ...
Rendes Kis
Olvasta: 10 | Válasz | 2016. október 27. 13:36 | Sorszám: 134
Az iraki asszír önvédelmi szervezet, Dwekh Nawsha-ban harcoló keresztény európai önkéntesek
... www.facebook.com/orientalista.hu/posts/613643805443045
mpd
Olvasta: 10 | Válasz | 2016. február 16. 13:49 | Sorszám: 133
20 fiatal dzsihádistát oktatott éppen az Iszlám Állam egyik harcosa, amikor a brit SAS különleges egység mesterlövésze fejbe lőtte.

Több, mint egy kilaméterről!!! azannya!
Rendes Kis
Olvasta: 10 | Válasz | 2016. február 11. 15:57 | Sorszám: 132
Az Iszlám Állam lerombolta a legrégebbi iraki keresztény szent helyet
1400 éven keresztül túlélte az arabok, a perzsák, az amerikaiak és még ki tudja hány nemzet
fenyegetését, de az Iszlám Állam (IS) buldózereinek már nem tudott ellenállni a moszuli
Szent Illés-kolostor. A legrégebbi iraki keresztény emléket az AP által szerdán publikált
műholdfelvételek alapján a terrorszervezet két évvel ezelőtt földdel tette egyenlővé.

Az Iszlám Állam 2014 júniusában foglalta el a második legnagyobb iraki városnak számító Moszult,
több ezer keresztényt (és nem keresztényt) űzve el. A városból nem sok információ szivárog ki,
azonban az AP megbízásából a DigitalGlobe szonda nagy felbontású képeket készített a kegyhelyről,
ezeket kiértékelve és régebbi képekkel összehasonlítva jöttek rá, hogy a kolostort valamikor 2014
augusztusában-szeptemberében elpusztították.
Idézet:
A falakat szó szerint porrá zúzták. Buldózerekkel, kalapácsokkal és valószínűleg robbanóanyaggal
változtatták homokmezővé az épületet. Ezen már nincs mit helyreállítani.

– mondta a képeket kiértékelő elemző.

Irak keresztényeinek száma a fundamentalista keresztény George W. Bush 2003-as inváziója óta harmadára csökkent: a korábbi 1,3 millióból már csak 300 ezeren maradtak. Szent Illés kolostorának – ami természetesen nem az ószövetségi Illésről, hanem alapítójáról, egy VI. századi asszír szerzetesről kapta nevét – épségét egyébként legutóbb pont a megszálló amerikaiak veszélyeztették. A kolostort ugyanis az elmúlt évtizedekben egy iraki katonai tábor vette körbe, melybe 2003 után a 101. ejtőernyős hadosztály katonái költöztek. A katonák kevéssé tisztelték a háborúban megrongálódott és az iraki katonák által teleszemetelt szent helyet, telefújták „Itt járt Chad” és „Szeretlek Debbie!” szintű graffitikkel. De a hadosztály tábori lelkésze végül kiebrudalta az ejtőernyősöket, és a külügyminisztérium támogatásával helyreállíttatta az épületet. Ezután a Szent Illés-kolostor az amerikai csapatok kivonásáig a hadsereg kedvelt turistacélpontjává/zarándokhelyévé vált.


Egy 2005-ös fotó a helyről.
Fotó: Doug / wikipedia

Az IS egyébként Mezopotámia egész kulturális örökségének hadat üzent, a szervezet által vallott vahabita jogi iskola (ez a szunniták legszélsőségesebb irányzata) ugyanis a sátánimádók emlékműveinek tartja a Ninive asszír városfalait vagy Palmüra romvárosát. De az Iszlám Állam igen álszent, mivel az elrabolt vagy szakszerűtlen rablóásatások során feltárt műkincseket az illegális műkincspiacon igyekszik értékesíteni.
... http://index.hu/kulfold/2016/01/20/az_iszlam_allam_lerombolta_a_legregebbi_ir ...
Rendes Kis
Olvasta: 10 | Válasz | 2015. november 28. 18:45 | Sorszám: 131
fokos
Olvasta: 10 | Válasz | 2015. november 27. 18:43 | Sorszám: 130
A sátán munkál, tőle kell megkülönböztetni magad.
fokos
Olvasta: 10 | Válasz | 2015. november 27. 18:30 | Sorszám: 129
Éppen ezért fogalmaztam így.
menta
Olvasta: 9 | Válasz | 2015. november 27. 14:44 | Sorszám: 128
(Nem sértődtem, szabad félreérteni: ))). Duális lesz, persze, a hétköznapi tudatállapot duális. Van, amikor ebből kilép(het) az ember - és átélheti az Egy-séget. Intuíció, az ihletett állapot, a katarzis, és a szerelem pillanatai. Majd ha elmúlik, vissza akar térni a nyomorult ember, de ez nem olyan egyszerű, mert azt viszont duális, diszkurzív gondolkodással akarja azt, ami alapvetően kegyelmi ajándék (Soli Deo Gratia - Az isteni Bach, az "ötödik evangélista", mindig megköszönte az isteni ajándékot, hogy olyan szépet írhatott nekünk: )

"de megkülönbözteted magad Tőle" - ez a határ kérdés... Ha egy házban vagyok és az ablakokon kilátok... azért egy világ van, csak lehatárolva vagyok - így lesz, ami Egy, abból három - kint, bent, határ. A "kinttől" megkülönböztetem a magam helyzetét? Igen, de azért az a "bent" is ugyanaz a világ.

Weöres így ír: "Nézz meg egy kődarabot, egy kalapácsot, egy bokrot, egy paripát, egy embert: mindegyik keletkezett, pusztuló, határolt, egyéni, külön-lévő. De közös lényegük,a létezés, nem pusztuló, nem határolt, nem egyéni, nem külön-lévő. A létezés mindenben azonos. A sokféle keletkező és pusztuló alakzat: ez az élet. Az örök egymásután, melynek minden alakzat csak egy-egy állomása: ez a létezés."

Máshol: "A határok-közti léleknek érzékelhető, ami tagolt; s eszme, ami tagolatlan. A határtalan léleknek felfogható, ami tagolatlan; s tünemény, ami tagolt. A teljes léleknek csonkaság, ami tagolt, vagy tagolatlan; s valóság, ami túl van a megnevezhetőn."
Vagy megint máshol:
"Ki vagy? a határtalan, mely fogantatásodkor a határok közt megjelent."

Ez az istengyermekség, hogy kiláthatunk a lehatároltságból, a determináltságból.
Babits:
Isten elménket bezárta a térbe.
Szegény elménk e térben rab maradt:
a kapzsi villámölyv, a gondolat,
gyémántkorlátját még csak el sem érte.

Én, boldogolván, azt a madarat,
ki kalitjából legalább kilátott,
a semmiből alkottam új világot,
mint pókhálóból sző kötélt a rab.

*
A Rilke vers ennek a tragédiáját is mutatja, mert ebből a 'kilátásból' ered örömünk-bánatunk, és halálos reménytelenségünk is.

Az életem táguló körökben élem,
a dolgokon túlra törőn.
A legvégsőt talán soha el nem érem,
de ráadom minden erőm.

Isten az Őstorony, körötte folyton
kerengek századok százaival.
S még nem tudom, mi vagyok: szélvihar, sólyom,
vagy egy hatalmas dal.


/Farkasfalvy Dénes fordítása
http://rainer-maria-rilke.de/sw05a002lebensringe.html
menta
Olvasta: 9 | Válasz | 2015. november 27. 14:07 | Sorszám: 127
Boldogok a békességben élők, mert Isten fiainak hívják majd őket. Az egész munkássága alatt érezhető, hogy mélyebben átélte azt, amit azért mindig is tudtak, hogy Isten gyermekei vagyunk. Koldusok vagyunk. Ez az igazság- mondta Luther élete végén. Ahogy a kisgyermek nincstelen koldusként születik a világra, a szeretetet koldulja.
fokos
Olvasta: 10 | Válasz | 2015. november 27. 09:16 | Sorszám: 126
Márpárdon! Ha az utalások, rövidítések, nem barokkos körmondatokban megformált gondolatok érthetetlenek Neked, arról nem mi tehetünk...
fokos
Olvasta: 10 | Válasz | 2015. november 27. 09:04 | Sorszám: 125
A Szentlélek-lelkem kapcsolatát, a hasonló a hasonlót érzem, tudom , gyakorlom.
A Luther-gondolatot (akár link formájában is) szeretném jobban megismerni.
menta
Olvasta: 9 | Válasz | 2015. november 27. 07:43 | Sorszám: 124
Partvonalról bekiabálás: 5* Láttam, m~^đ> (olvashatatlan aláírás)
Felkesz Deneverr
Olvasta: 9 | Válasz | 2015. november 26. 22:06 | Sorszám: 123
fogalmazásból, szövegértésből mindkettőtöknek 1-es ..
Rendes Kis
Olvasta: 10 | Válasz | 2015. november 26. 19:35 | Sorszám: 122
Ha nem sértődtél volna meg, akkor erre:
"Parányi [...] tudatommal araszolok a Tudat felé. Ha független lenne, egész másképp tenném, nem a művészetek és a vallások útján. Mikroszkóp alá tenném, és méricskélném, vagy más, duális tudattal, diszkurzív gondolkodással. De ha független lenne, nem is lennék képes megismerésben jutni felé. Hasonló hasonlót képes felismerni (Istengyermekség - ennek a lényegi felismeréséhez Luther jutott el)"
azt válaszolnám, hogy:
Nem teszed mikroszkóp alá és nem méricskéled, de megkülönbözteted magad Tőle.
És evvel máris beoson a képbe a fránya dualitás.
Máris ott melegszünk a tűznél Péterrel és vele mondjuk, hogy "Nem én vagyok !"
fokos
Olvasta: 10 | Válasz | 2015. november 24. 19:19 | Sorszám: 121
Azt hiszem, egyformán gondoljuk, csak te jobban fogalmazol.
menta
Olvasta: 9 | Válasz | 2015. november 24. 19:09 | Sorszám: 120
Igen.
Felkesz Deneverr
Olvasta: 9 | Válasz | 2015. november 24. 18:44 | Sorszám: 119
Nem mond semmit. Valszeg, neki még az emberről sincs semmi ismerete.
De nem biztos, hogy előbb hal ki, mint az ember.
Felkesz Deneverr
Olvasta: 9 | Válasz | 2015. november 24. 18:40 | Sorszám: 118
bocs, de arról nem tehetek, hogy nem akarod érteni, hogy mit írtam itt én, korábban (is)...
ha az ember túl nagyra tartja magát, akkor még a plusz nullát sem fogja elérni, sajnos
és nem fog segíteni rajta még az (bármelyik) Isten sem ..
negyven rabló
Olvasta: 8 | Válasz | 2015. november 24. 09:17 | Sorszám: 117
Idézet:
ne viccelj, az ember egy mínusz nulla a világ többi részéhez képest!


Ez tényleg így van, de mit mond a giliszta?
Rendes Kis
Olvasta: 9 | Válasz | 2015. november 21. 15:54 | Sorszám: 116
Bocsánat, nem akartalak megsérteni.
Én is köszönöm.
menta
Olvasta: 8 | Válasz | 2015. november 21. 14:52 | Sorszám: 115
#111 - természetesen, mínusz nulla vagyok. Mint tapasztaló Alany viszont Egy (egész).
A kérdés, hogy jó-e, ha úgy élek, hogy ajaj, de mínusz nulla vagyok, úgysem juthatok a megismerésben előre, de kááár.
Be is fejezem. Adieu! Jók legyetek!
#114 "Miből gondolod, hogy van egy tudatunktól független, objektív Tudat ?'"-kérdezed.
És te miből gondolod, hogy én azt gondolom, hogy van a tudatomtól F Ü G G E T L E N objektív Tudat?? Hol írtam ezt?
Ezt értelmezted félre?: 108 A tudattól (nem a tudatomtól, a Tudattól) független létet nem hiszem el, hogy van, hogy lehet
- mert ez nem azt jelenti.
Valamint azt, hogy "hiszem" és "tudom", azt sem szoktam keverni...
Parányi minusznulla tudatommal araszolok a Tudat felé. Ha független lenne, egész másképp tenném, nem a művészetek és a vallások útján. Mikroszkóp alá tenném, és méricskélném, vagy más, duális tudattal, diszkurzív gondolkodással. De ha független lenne, nem is lennék képes megismerésben jutni felé. Hasonló hasonlót képes felismerni (Istengyermekség - ennek a lényegi felismeréséhez Luther jutott el)

Köszönöm a beszélgetést.
Rendes Kis
Olvasta: 7 | Válasz | 2015. november 21. 12:13 | Sorszám: 114
Miből gondolod, hogy van egy tudatunktól független, objektív Tudat ?
Én csak egy van.
Ha egy másik ember is azt, mondja, hogy "én", akkor nem másik "én"-t, mond, hanem ugyanazt.
Két ember között nem "én-te" kapcsolat van, hanem "én-én" kapcsolat.
Amikor ezt a meglátásomat elmondtam Kunszt Györgynek, rábólintott, hogy ennek neve is van,
ez a "Szánkhja".
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...