Téma: Jobboldali sajtó |
|
onodij |
|
Népszabit sose olvastam -önszántamból, ezt a cikket a valóságshow szónál abbahagytam ... No ha ez a színvonal a baloldali és bulvár orgánumokban,nem is vesztettem semmit... (VV-kről akarva akaratlan értesülök ilyen-olyan forrásokból. Utolsó sorozatfüggőségem a Dallas volt.) |
|
Rendes Kis |
|
(Az én kommentárom: nyugodtan írhattak volna "elégedetlenek" helyett "pofátlanok"-at ...) |
|
Rendes Kis |
|
A Svenska Dagbladet, a két legnagyobb országos svéd napilap egyike kommentárt közölt Az elégedetlenek el akarják sötétíteni az új Magyarország képét címmel. Az írás szerint „ha kizárólag csak az egyik oldal kap teret, nem beszélhetünk tárgyilagos hírközlésről. Egy ilyen nemzetközi médiakampánynak vagyunk ma tanúi, amely mögött elsősorban azok állnak, akik a legutóbbi magyarországi választások vesztesei voltak.”
... http://www.facebook.com/Elegahazugsagokbol |
|
iszalag |
|
Balsors? Bódis András Utolsó módosítás: 2011.10.31. - 02:42
http://hetivalasz.hu/itthon/balsors-42181/ 2011.10.19. - 11:18 Noha egyes kommentárok szerint Magyarországon megszűnt a sajtószabadság, 12 befolyásos médiuma azért akad még a balliberális pártlobbinak. Ez hatszor annyi, mint ahánnyal a Horn-kormány idején a jobboldal büszkélkedhetett. hirdetés
"Amiről Putyin csak álmodott, de sosem merte megtenni." Az egykori SZDSZ-alapító Haraszti Miklós így siratta el nyáron a Magyar Narancsban az Orbán Viktor és "tettestársai" által - állítólag - szétdúlt médiapluralizmust. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet volt sajtószabadság-felelősét azonban még ugyanabban a lapszámban hatástalanította a Bors nevű bulvárkiadványt jegyző Pallagi Ferenc. Utóbbi szerint a balliberálisok maguk engedték elsorvadni a sajátjaikat - és a pénzügyi háttérről sem gondoskodtak -, miközben a jobboldali holdudvar intézményépítésre használta az ellenzéki éveket (elindította például a Hír és az Echo tévét, illetve a Lánchíd Rádiót). A nyomtatott sajtó hanyatlását valószínűleg szintén nem Orbán fondorlata okozta; a piacszűkülés a világválság 2008-as kirobbanása óta egyként sújtja a konzervatív és a szoclib orgánumokat, még ha nem is olyan mértékben, mint az egykor több százezer példánnyal büszkélkedő - ma 65 ezres - Népszabadságot.
Az persze lehet vita tárgya, hogy rendben van-e, ha a köztévék, -rádiók jobbra vagy balra hajlanak, illetve ha a kereskedelmi televíziók - a valóságshow-botrányok miatt kiszabható médiahatósági büntetésektől tartva - udvarolgatnak a döntéshozóknak. (Azzal például, hogy a kínos politikai híreket elhallgatják.) Csakhogy a TV2 és az RTL Klub ciklusok óta lojálisnak próbál mutatkozni, mivel ez és az a csatorna is a mindenkori hatalomtól kapta a sugárzási jogot. A jelen fejleményei ugyanakkor inkább azt igazolják, hogy a pitizés nem mindig ér célt; a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa csak a ValóVilág 4. kihágásai, trágárkodásai miatt 278 millió forintos büntetést szabott ki az RTL Klubra.
A Szalai Annamária fémjelezte testület az efféle bírságokkal aligha húzza ki a gyufát a sajtószabadság-felelősöknél. Azzal viszont már igen, ha nem a Táncsics Mihályról elnevezett MSZP-alapítvány szponzorációs listáján szereplő Klubrádió szólhat tovább a nemrég újrapályáztatott 95,3 MHz-es frekvencián. (Forrásaink szerint egyébként a baloldali adó gárdáját egyre kevésbé tartja össze a közös ellenség - azaz Fidesz - rémképe: többen már műsoraik "elköltöztetésével" fenyegetik a bérfizetéssel állandóan késlekedő tulajdonost.)
A Klubrádió körüli bizonytalanságból és a korábbi médiatörvényből mindenesetre egymás után fakadnak "európai szintű" vadhajtások. A német közszolgálati ZDF rövidfilmje a minap már azzal sokkolta közönségét - éppen a klubrádiós Váradi Júlia nyilatkozatából építkezve -, hogy Magyarországon "húsz éve" nem voltak ilyen szörnyű sajtóviszonyok. Ilyenek valóban nem - csak ilyenebbek. 1996-1997-ben a konzervatív szavazók kizárólag olyan napilapokból tájékozódhattak, amelyekkel Horn Gyula látta el a piacot. Az anyagi kiszolgáltatottságban leledző akkori Magyar Nemzetet például a Princz Gábor-féle állami Postabankkal tőkésíttette fel a szocialista kormányfő (úgy, hogy a "jobboldali" kiadó élén a mai Népszava-főszerkesztő, Németh Péter vigyázta a rendet). A Nemzetnél radikálisabb hangot megütő Új Magyarországnak ugyanekkor a Kordax Rt. volt a tulajdonosa; e névhez pedig a hazai gazdaságtörténet egyik legnagyobb adócsalása fűződött. Az olajos cég főalakja, Kelemen Iván azzal is beírta magát a krónikákba, hogy gyakran a Horn-kormány delegációjának tagjaként járt külföldre tárgyalni. Nem lehet elégszer hangsúlyozni: az 1994-1998-as periódusban volt olyan pillanat, amikor a jobbközép ellenzék két újságját a baloldali Horn környezete adta ki - ami fából vaskarika. Táblázatunkból ráadásul kiderül: ma épp hatszor ennyi médium van "viharvert" balliberális lobbisták tulajdonában. E harsonák közül ötöt (Népszava, Stop.hu portál, NeoFM rádió, Vasárnapi Hírek, Szabad Föld) nem is szocialista vonzalmú nagyvállalkozók menedzselnek, hanem Puch László MSZP-pártigazgató stábtagjai.
Az egységes baloldali médiafront persze így sem sebezhetetlen. Pláne, hogy a főáramú MSZP-hez tartozó Vasárnapi Hírek és Szabad Föld kiadójában, továbbá a párt kisebbségi befolyása alatt álló Népszabadság felügyelőbizottságában is jelen vannak a Gyurcsány Ferenc üzletemberi énjéhez kötődő szereplők. Ergo, ha a szocialisták és a volt kormányfő útjai elválnak - ahogy az érintettek vizionálják -, durva sajtópiaci átrendeződés jöhet. Amiért aztán megint felelőssé lehet tenni - nyilván a Fideszt.
Szociálliberális portfólió (országos médiumok)
Puch László MSZP-pártigazgató befolyási területe
Népszava napilap - tulajdonos: a TGD Intermedia SA nevű svájci offshore társaság - árbevétel: 2010-ben 950 millió forint (2009-ben 1,13 milliárd) - példányszám: 19 ezer (2002-ben még közel 32 ezer)
A TGD Intermedia igazgatója 2007-ben meghatalmazta a Puch-bizalmas Dávid Gyulát, hogy "a cég nevében korlátlanul eljárjon". Dávid 2006-ig MSZP-s parlamenti képviselő volt, jelenleg felügyelőbizottsági tag az MSZP Táncsics Mihály Alapítványában.
Stop.hu hírportál - tulajdonos: Opt Ügynöki Kft. - árbevétel: 2010-ben 156 millió forint (2008-ban 204 millió) - látogatottság: a médiaajánlat szerint havi 2,4 millió látogató
Az OPT Kft. közvetett birtokosa az a Simon Dénes, aki már 1996-tól (az MSZP-frakció tanácsadójaként) Puch jobbkeze volt. Mi több, a Stop.hu szerkesztőségének helyet biztosító Bojtár 64-66. Kft. közös vállalkozást működtet Puch László gyermekeivel.
NeoFM kereskedelmi rádió - tulajdonos: FM1 Kommunikációs Zrt., melyet közvetve a Szerencsejáték Zrt. volt SZDSZ-es vezére, Székely Gábor birtokol - árbevétel: 2010-ben 1,14 milliárd forint (előtte 74 millió) - hallgatottság: az Ipsos-GFK legfrissebb közönségmérése alapján a rádió napi 871 ezer főt ér el a 15-49 éves korosztályból
Székely Gábor barátilag kötődik Puch Lászlóhoz. (Előbbi a solymári Rozmaring TSZ kereskedelmi vezetője volt, ugyanitt főnökösködött Puch sógora is.) A rádió reklámidejét értékesítő Integrált Média Megoldások sales house pedig annak az Investeur Kft.-nek a tulajdonában áll, amely beszállt az MSZP-s Hujber Ottó hőerőműprojektjébe és Fejti György MSZMP KB-extitkár híradástechnikai bizniszébe is. (Lapunk már 2008-ban kimutatta az Investeur mögötti Puch-szálakat.)
Puch László és Gyurcsány Ferenc (egyelőre) közös hátországa
Vasárnapi Hírek és Szabad Föld hetilapok - a két újság közös tulajdonosa: Geomédia Zrt. (melyet a Geoholding birtokol; utóbbi cég főrészvényese pedig a Geo Mediterraneo Ltd. nevű máltai offshore társaság) - árbevétel: 2010-ben 1,87 milliárd forint (korábban is hasonló) - példányszám: a Vasárnapi Híreknél 30 ezer (2002-ben még 57 ezer), a Szabad Földnél közel 94 ezer (2002-ben még 188 ezer)
A kiadótulajdonos Geoholding Zrt. elnöke, Szilas Ádám nyújtott 1992-ben anyagi támogatást a fiatal vállalkozó Gyurcsánynak az Altus Rt. elindításához. A Geoholding második embere (vezérigazgatója) pedig az a Jagiellowicz Judit, akinek édesanyja a Gyurcsány-cégbirodalom irányítója. Puch közvetlen befolyására utal viszont, hogy a Geomédia kiadványainak reklámfelületeit is a fent említett Integrált Média Megoldások Kft. értékesíti.
Népszabadság napilap - tulajdonosok: a Blikket és a Nemzeti Sportot is megjelentető svájci Ringier AG és - negyedrészben - az MSZP által indított Szabad Sajtó Alapítvány - árbevétel: 2010-ben 4,46 milliárd forint (2008-ban 6,66 milliárd) - példányszám: 65 ezer (1994-ben még 300 ezer)
A Népszabadság Zrt. felügyelőbizottsági tagja például: - Deák Andrea (2001-ig Apró Piroska tagtársa az Aviva Életbiztosító igazgatóságában; lánya, Deák Ágnes a Gyurcsány-féle Altus volt fb-tagja) - Répászky Miklós ügyvéd (többször az MSZP jogi képviselője) - Földes György (a Szabad Sajtó Alapítvány elnöke)
Egyéb baloldali kötődésű csatorna
ATV kereskedelmi televízió - meghatározó tulajdonosok: a Hit Gyülekezete cégei, valamint a panamai bejegyzésű Woodham Enterprise Ltd. - árbevétel: 2010-ben 2,78 milliárd forint (2007-ben 1,73 milliárd) - nézettség: a csatorna 1,2 millió átlagos napi nézővel büszkélkedik a médiaajánlatában
A panamai társtulajdonos offshore vállalkozás mögött Kovács László MSZP-alelnök lekötelezettje, Elek István (Monaco egykori tiszteletbeli főkonzulja) áll. Elek tagja annak az álmáltai lovagrendnek, amelyet korábban a Nemzetbiztonsági Hivatal törvényellenes tevékenységekkel is összefüggésbe hozott.
Az MSZP pártalapítványa által támogatott műhelyek
Klubrádió kereskedelmi rádió - közvetett tulajdonos: a nagy múltú Dunaholding-csoport első embere, Arató András - árbevétel: 2010-ben 448 millió forint (2008-ban 876 millió) - hallgatottság: a médiaajánlat szerint napi 256 ezer fő
A rádió működtetésében Arató egyik támasza Sótonyi Tamás (Dunakeszi egykori MSZP-s önkormányzati képviselője). A Táncsics Alapítvány idén 16 millió forinttal támogatta az adót.
168 Óra hetilap - tulajdonos: Telegráf Kft. (melyet nagyobb részben Mester Ákos főszerkesztő birtokol) - árbevétel: 2010-ben 510 millió forint (2007-ben 750 millió) - példányszám: 20 ezer (2002-ben még 46 ezer)
A Táncsics eddig 11 millió forinttal támogatta a 168 Óra online-t.
Külföldi szocialisták által felügyelt médium
HVG hetilap - fő tulajdonos: a német WAZ-csoport - árbevétel: 2010-ben 2,74 milliárd forint (2007-ben 4,55 milliárd) - példányszám: 62 ezer (2002-ben még 115 ezer)
A WAZ-médiacsoport ügyvezetője, Bodo Hombach a baloldali Schröder-kormány kancelláriaminisztere volt. A WAZ kelet-európai üzleteit tanácsadóként segíti Alfred Gusenbauer egykori osztrák szocdem kancellár.
Liberális önmeghatározású hetilapok
Magyar Narancs hetilap - tulajdonos: Magyarnarancs.hu Kft. (melyet nagyobb részben Bojtár B. Endre főszerkesztő birtokol) - árbevétel: 2010-ben 259 millió forint (a korábbi két évben is hasonló) - példányszám: nincs auditált adat
Élet és Irodalom hetilap - tulajdonos: Irodalom Kft. (melyet nagyobb részben az Élet és Irodalom Alapítvány birtokol) - árbevétel: 2010-ben 205 millió forint (2007-ben 261 millió) - példányszám: nincs auditált adat
|
|
iszalag |
|
Digitalstand.hu
http://hetivalasz.hu/uzlet/sajtopiac-ujratoltve-37549/ A tavaly év végén útjára indult digitális lappiac fő tulajdonsága, hogy minden olyan eszközön működik, melyben van internetböngésző. Elég egyszer kifizetnünk egy lapot, és azt a munkahelyi gépünktől kezdve androidos okostelefonunkon át a gyerek iPadjéig minden platformon olvashatjuk. Ráadásul általában olcsóbban, mint a nyomtatott lapot, így a modell menekülőutat kínál azoknak az olvasóknak is, akik anyagi okokból kényszerülnek lemondani lapelőfizetést. De vannak olyan célcsoportok is, amelyek csak így érhetőek el, például a külföldön élő magyarok, akikhez a nyomtatott változat drágán és lassan jut el. A digitális változat azért is vonzó lehet, mert ha törik, ha szakad, a gépen várja az olvasót a reggeli kávé mellett: nem ázik el, és nem lophatják ki a postaládából. És persze a gyártásához nem kell fákat kivágni, szállítása során nem keletkezik szén-dioxid, és nem lesz belőle hulladék sem, így előnyös a környezet iránt érzékeny olvasóknak. Nem kell bajlódni a lapok tárolásával sem, mivel minden megvásárolt lapszám öt évig elérhető az interneten, utána pedig a tervek szerint fizikai adathordozón, például DVD-n kaphatják meg az olvasók. |
|
iszalag |
|
Felhozom a Freehungary.hu kapcsán.. Nyomul az ellen |
|
Rendes Kis |
|
panda, 2009. december 16. 11:14 Vitéz Ferenc: A tíz legszebb Az egyik húszéves fiú szerint a megapixel a legszebb magyar szó.
Bevallom, szinte összeomlottam. Ezért beszéltem annyit Kosztolányiról?! Aztán megpróbáltam a jobbik oldaláról nézni a listát: legalább megírta a dolgozatát.
Mert egyfajta listát kellett írniuk a diákoknak, Kosztolányi tíz legszebb magyar szava nyomán összeállítani: ma mely szavak pályázhatnának arra, hogy a legszebb tíz közé kerüljenek. Per-sze a feladat már eleve vonzó volt. A „lista mámora” mindig is megrészegít, hiszen azt gondoljuk, hogy ha rangsorba állíthatjuk a körülöttünk lévő dolgokat, akkor uralkodhatunk is fölöttük. Itt van a listaállítások ideje. Pártok rangsorolják a jelölteket, avatott vagy „avatar” bírák a celebeket, a születő csillagokat és szakácsokat. Az egykori házlakók médiaverebek lettek (a veréb is madár!), és különös „átalakuláson” mennek keresztül a beszavazók is: 370 forint plusz áfáért lehetnek emelt díjas SMS-tarifa-istenek. .....
http://nagyitas.hu/common/main.php?pgid=cikk&cikk_id=25 |
|
|