10:44:02
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Egészségügy
Téma: Fűben-fában orvosság
R.András
Olvasta: 2 | Válasz | 2024. október 29. 13:09 | Sorszám: 81
Az abszint
feltalálójaként egy, még a nagy francia forradalom előtt Svájcba menekült arisztokratát, bizonyos Pierre Ordinaire-t tartanak számon. Az úr a havasok között a francia lankák, és főleg az ott termő szőlők borai után vágyakozva a nosztalgiát végül félredobva új ital előállításába fogott bele.
Orvosi ismereteinek köszönhetően otthonosan mozgott a gyógyfüvek világában, s némi kutakodás után meg is találta az új, egyedülálló összetételt. A több mint tízféle növény kivonatát tiszta alkohollal vegyítve megalkotta a valaha létező legtöményebb szeszt. Az ital fő alkotóeleme az addig gyógynövényként használatos fehér üröm volt, melyet gyakori előfordulásának köszönhetően az egész antik világ ismert. A középkor szerzetesei is gyógyítottak vele, és az alkimisták kísérleteihez is alapanyagként szolgált.
A növény elnevezése - artemisia absinthium - görög eredetű: Artemis istennő ajándékának tartották, a név második fele a keserű ízre utal.
A fehér üröm, miként a legtöbb gyógyszer, apránként fogyasztva orvosság - étvágy- és emésztésjavító -, nagy mennyiségben viszont halálos méreg.
Az abszint egy másik elmaradhatatlan alkotóeleme az ánizs. Ez a mentolos aromájú fűszer szintén hozzájárul a jellegzetes íz kialakításához. A többi növényi összetevő italonként változó; egy csokorra való fűféle gazdagítja a szesz ízvilágát, melynek alkoholtartalma 50 és 80 százalék között mozog. Az abszint jellegzetes ízéhez jellegzetes megjelenés, a semmi más alkoholhoz nem hasonlítható smaragdzöld szín társul.
Az abszint története egy önkéntes száműzetésben kezdődött, mégis feltalálójának szülőhazája tette hírhedtté. Henri-Louis Pernod, az első tömeggyártást beindító vállalkozó Svájc után Franciaországot vette célba az új termékkel, s udvari kapcsolatainak köszönhetően az 1840-es években vívott algériai háborúban már tábori medicinaként alkalmazták, úgymond láz esetére. Sokkal valószínűbb azonban, hogy eddigre már ismeretessé vált az ital tudatra gyakorolt hatása, minek köszönhetően a fogyasztó jóval energikusabbá, a fájdalomra pedig érzéketlenebbé vált. Hadászati célokra tehát tökéletesen hasznosíthatónak minősült.
Mialatt a katonák a gyarmaton napi fejadagjuk részeként kortyolgatták az abszintot, az otthon maradtak a szalonokban, lokálokban és borozókban ismerkedtek az új ital szokatlan hatásaival. Tömény italokhoz hasonlóan az első pár pohárral ez is serkentőleg hatott, nagyobb mennyiség esetén azonban már hallucinációk is jelentkezhettek. Ezt tudományosan ugyan a mai napig nem bizonyították, az viszont ismert, hogy a fehér üröm felső levélzetében és virágában lakozó alkotóelem, a tujon alkoholban oldva komoly idegméreg. Mérsékelt mennyiségben fogyasztása izomrángásokat, nagyobb dózisban heves görcsöket okoz, rendszeres alkalmazása pedig a központi idegrendszer leépüléséhez vezet.
A gyanútlan franciák ebből mit sem sejtve engedték át magukat az abszint élvezetének, az időközben hazatért, és kellőképpen függővé vált katonákkal karöltve. Az abszint a francia polgári kultúra része lett. Az ital iránti igény ugrásszerűen megnövekedett, olyannyira, hogy a 19. század derekán 26 üzemben napi húszezer liter abszintot termeltek. Ez a századfordulóra éves szinten meghaladta a húszmillió litert is. Az abszint népszerűségét jól példázza, hogy ez időben már bevezették az úgynevezett "zöld órát" vagy "abszint órát" (l’heure de l’absinthe), amelyet festők - Manet, van Gogh, Degas, Picasso - és írók - például Maupassant - örökítettek meg műveikben. A bohém párizsiak ötórai tea helyett e délutáni órát - vagy feltehetően a nap egész hátralevő részét - abszintot kortyolgatva töltötték a külön erre a célra nyílt szalonok egyikében. Érdekesség, hogy az abszint szerelmesei körében szép számmal fordultak elő hölgyek is: ezt sejteti a gyakori női szereplő az italt hirdető plakátokon. Ennek ugyan egy másik oka is volt: az abszintot ugyanis gyakran emlegették zöld tündérként avagy démonként, attól függően, kit milyen viszony fűzött hozzá.
Az abszint tündöklése és bukása a 19. századvég jelképévé vált. Számos korabeli művész akarta összemérni erejét a „zöld múzsával”, mely sokszor „zöld démonná” vált számukra. Sokak véleménye szerint az abszint nélkül ma számos irodalmi, képzőművészeti remekművel lennénk szegényebbek. Párizs Európa kulturális fővárosaként temérdek művésznek adott otthont, közülük sokan választották témaként a zöld démont, egyesekről pedig úgy hírlett, alkotói tevékenységüket is abszint-kábulatban végezték.
Az abszint kedvelői körébe tartoztak a szimbolista költészet legnagyobbjai: Baudelaire, Verlaine és Rimbaud, a festők közül pedig Manet, Degas, Toulouse-Lautrec, Gauguin, Picasso és Van Gogh művei tanúskodnak az alkotókra tett mély benyomásáról. A holland festő sárga ciklusát például teljes egészében az abszint hatásának tulajdonították. Az angol irodalomból Oscar Wilde-ot említhetnénk itt, de ne feledkezzünk meg a magyar irodalom kiemelkedő alakjáról, Adyról sem, aki Párizs gyakori látogatójaként maga is az abszint hódolója volt.
A függőséghez vezető ital sorra szedte áldozatait, ezért követői mellett nagyszámú ellenzőre is lelt. A halálos kimenetelű eseteket gyarapította, hogy a hamisítók mérgező rézsókkal próbálták meg fokozni az amúgy természetes, a klorofilltartalomnak köszönhető zöld színt.
De egyes híresztelések szerint nemcsak a fogyasztók estek a démon áldozatául. Egy sor abszintos delíriumban elkövetett gyilkosság, ahol az eszét vesztett tettes brutálisan vetett véget akár egész családja életének, előmozdította az italt övező növekvő rettenetet. Ezt tetézte még egy Franciaországban készített felmérés, amely szerint 1871 és 1901 között az elmegyógyintézetbe zártak száma megduplázódott, s a kezeltek legtöbbje állítólag az abszint rabja volt.
Végül az USA, Anglia és Svájc után jó néhány évvel lemaradva, 1915 tavaszán franciaföldön is betiltották az abszint előállítását. A százötven éves viharos pályafutás története lezárulni látszott. Ám egyes országokban, így például Portugáliában, Spanyolországban vagy Csehországban sosem tiltották be az italt, legfeljebb néhány korlátozó intézkedést tettek, a többi államban pedig illegálissá vált.
Talán ennek felszámolását is célozta az a rendelet, amely 1991 óta az Unió területén szigorú megszorítások mellett ismét engedélyezi az abszint gyártását. A hatályban lévő rendelet szerint a szokatlan tünetekért felelőssé tett tujon az ital hígítatlan állapotában sem haladhatja meg a kilogrammonkénti 10 mg-ot. Ez a mérték a korábban forgalmazott változatban ennek négyszázszorosa volt. Sok gyártó egyszerűen átállt a fekete üröm használatára, mert ez a növény egyáltalán nem tartalmazza az említett összetevőt.
Nincs még egy olyan alkohol, amelynek fogyasztását ilyen mértékű szertartásosság övezné. Bizonyára ez is nagyban hozzájárult egykori népszerűségéhez. A franciák, hogy a keserű ízt elviselhetőbbé tegyék, cukor hozzáadásával itták az abszintot. Csakhogy hideg folyadékban minden nehezebben oldódik, a kockacukrot ezért egy külön erre a célra kialakított lyukacsos kiskanálra helyezve szesszel átitatták, majd meggyújtották. Az ekképp karamellizálódó cukor lassan a zöld italba csepegett, ami azonban még mindig túl tömény volt a kellemes fogyasztáshoz. Így az apró lángok eloltásához használt vizet szintén a pohárba engedték, és az addig tisztán ragyogó smaragdszín opálossá, szinte foszforeszkálóvá vált. Ezt a látványos elváltozást hajdanán az abszintban lakozó mágikus erőnek tulajdonították, pedig csak az illóolajok vízben való rossz oldhatósága idézi elő.
Ma bárhol, ahol abszintot mérnek, ugyanezt a szertartást mi magunk is elvégezhetjük, és a történelmi előzmények ismeretében jusson eszünkbe, hogy a régmúlt Párizs egy darabját kortyolgatjuk poharunkból.
R.András
Olvasta: 2 | Válasz | 2024. augusztus 26. 09:36 | Sorszám: 80
Gyógynövények szerveinknek: www.facebook.com/reel/423621930147438
R.András
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. július 15. 18:45 | Sorszám: 79
PÁRLÓFŰ, az énekesek gyógynövénye
... www.facebook.com/photo?fbid=1166216027950639&set=a.769700160935563
R.András
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. február 16. 09:34 | Sorszám: 78
Lándzsás útifű, az igénytelen gyógynövény
A lándzsás útifüvet gyógynövényként használják, jó baktériumölő, gyulladáscsökkentő, valamint sebgyógyító, összezúzott levele hasznos gyógyír lehet rovarcsípésekre és kisebb égési sérülésekre.
... https://szimpatika.hu/cikkek/13376/landzsas-utifu-az-igenytelen-gyogynoveny
R.András
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. január 24. 10:34 | Sorszám: 77
Érdekességek a medvehagymáról
Jellegzetes fokhagyma illata miatt több mint ezer éve fogyasztják salátaként, ételek fűszerezésére.
A medvehagyma vérnyomáscsökkentő hatása farmakológiai vizsgálatok alapján erősebb, mint a fokhagymának.
Medvehagyma nevét onnan kapta, hogy sokszor azokon az élőhelyeken fordul elő, ahol medvék is élnek, amelyek gyakran fogyasztják is a növényt.
Főzéssel a levelek harsány fokhagymaíze csökken, így kellemes mártások, főzelékek készíthetők belőle. Porítva viszont több kénvegyület szabadul fel belőle, amelyek az illatáért és a szív- és érrendszeri hatásáért felelősek.
Összetéveszthető a mérgező gyöngyvirággal. Megkülönbözteti őket, hogy a gyöngyvirág levelei a medvehagymával ellentétben párosan fejlődnek és halványzöldek, valamint nincs jellegzetes szaguk.
További információ a medvehagyma egészségtámogató hatásáról: https://javallat.hu/medvehagyma
További információ a gyógyászati felhasználásáról és több mint száz további gyógynövényről: https://javallat.hu/konyv
... www.facebook.com/photo/?fbid=1060171995221710&set=a.769700160935563
R.András
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. január 22. 16:04 | Sorszám: 76
Érdekességek a körömvirágról
Az egyiptomiak azt tartották róla, hogy megfiatalítja az embert.
A hinduk templomaikat díszítik vele. Az indiai ájurvédikus gyógyászatban hagyományosan fontos szerepet tulajdonítanak neki.
Körömvirágnak azért nevezik, mert termése a kutya körmére hasonlít.
Az erős fagyokat nem szereti, de az előző évben elszórt magjaiból a következő évben ismét kihajt.
A száj és a torok nyálkahártyájának védelmét több klinikai kutatásban is igazolták a körömvirág esetén. Az egyik ilyen kutatásban a naponta kétszer használt körömvirág kivonat hat hónap alatt 10-18 százalékkal csökkentette az ínygyulladást és vérzést azokhoz képest, akik csak vízzel öblögettek.
További információ a körömvirág egészségtámogató hatásáról:
https://javallat.hu/koromvirag
További információ a gyógyászati felhasználásáról és több mint száz további gyógynövényről: https://javallat.hu/konyv
... www.facebook.com/photo/?fbid=1055747158997527&set=a.769700160935563
R.András
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. január 15. 13:04 | Sorszám: 75
Érdekességek a kis ezerjófűről
Hatása főképp jelentős szekoiridoid-glikozid tartalmának köszönhető (pl. gentiopikrin, centapikrin). Ezeknek az anyagoknak köszönheti rendkívül keserű ízét is.
Magyar neve is jól mutatja, hogy a népgyógyászatban többféle célból is használják. A hazai és az európiai gyógyászatban lázas állapotokban, havi vérzés elmaradásnál és nyugtatóként is általánosan alkalmazták.
A keserűségére utal földi epe, illetve epefű elnevezése is.
A kis ezerjófűben is jelen lévő keserűanyagok hatására nagyobb mennyiségben termelődő emésztőnedvek miatt javul a magas zsír- és fehérjetartalmú ételek emésztése, így nem jelentkezik az étkezés után rossz közérzet.
További információ a kis ezerjófű egészségtámogató hatásáról:
https://javallat.hu/kis-ezerjofu
További információ a gyógyászati felhasználásáról és több mint száz további gyógynövényről: https://javallat.hu/konyv
... www.facebook.com/photo?fbid=1045750129997230&set=a.769700160935563
R.András
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. január 14. 07:03 | Sorszám: 74
Érdekességek a cickafarkról!
A legenda szerint a trójai háborúban Achillesz egy katonatársa sebének vérzését a cickafarkfű páfrányszerű leveleivel állította el. Erre utal a növény latin nemzetségneve: Achillea. Vérzéscsillapító hatását azóta a tudomány is igazolta.
A középkorban más nyelvekben például katonák sebfüvének, vérfűnek, katonafűnek nevezték, amelyek mind a növény vérzést elállító képességére utalnak.
A keltáknál szent növény volt, begyűjtése különleges szertartás részét képezte.
Az ősi Kínában is alkalmazták gyógyereje miatt. Szárát jósláshoz használták fel: ötven egyforma hosszú pálcikájával igyekeztek feltárni a jövendőt.
Az északi féltekén mintegy 140 cickafark faj él, amelyek közül 13 faj fordul elő hazánkban.
A kutatások szerint cickafark konkrét kiváltó ok nélküli fájdalmas menstruáció esetén hatékony eszköze a fájdalom csökkentésének.
A cickafark további egészségtámogató hatásai:
https://javallat.hu/cickafark
További információ a gyógyászati felhasználásáról és több mint száz további gyógynövényről: https://javallat.hu/konyv
... www.facebook.com/photo/?fbid=1042705100301733&set=a.769700160935563
R.András
Olvasta: 4 | Válasz | 2022. július 30. 20:26 | Sorszám: 73
Mi történik, ha lenyeljük a görögdinnye magokat?

A magvak és a diófélék között a görögdinnye magja az egyik legértékesebb!

Bizonyára Te is sokat gondolkodtál azon, hogy vajon le lehet-e nyelni a dinnye magokat, vagy sem? És ha mégis, akkor vajon mi történik? Ezekre a kérdésekre kaphatsz most választ. A görögdinnye magokat nem csak le lehet nyelni, de érdemes is, ugyanis számos pozitív élettani hatásai vannak a fekete apróságoknak.

Sokan nem merik lenyelni a dinnyemagokat, nehogy kárt okozzon az emésztőrendszerükben. Azonban a dinnyemagok lenyelése semmilyen negatív következményt nem von maga után. Egyszerűen gond nélkül áthalad a beleken, majd távozik onnan. Éppen ezért nem kell attól tartani, hogy a magok fennakadnak, vagy esetleg csírázásba kezdenek az emberi testben.

A görögdinnyemagok lenyelésével és szétrágásával, csak nyerhetünk.

A magok megrágásának pozitív élettani hatásai vannak. Azok az emberek, akik megrágják a magokat, sokat tesznek az egészségük megőrzéséért és gyógyulásukért. A magokban ugyanis olyan értékes vitaminok, nyomelemek és ásványi anyagok találhatók, mint a B-vitamin, foszfor, cink, vas, kalcium, kálium, nátrium, réz, mangán. Emellett tartalmaz esszenciális aminosavakat, telítetlen zsírokat is. Ezen értékes anyagok segítségével karbantartható a vérnyomás, megelőzhető az érrendszeri betegségek kialakulása, erősíthető a szervezet védekező képessége, megelőzhető a rákos sejtek elszaporodása, javítható az anyagcsere és az általános közérzet is.

Ki ne köpd a dinnyemagot! A dinnye magja tele van kincsekkel!

● Magas fehérje forrás. Számos aminosavat tartalmaz, amelyek közül az arginin kifejezetten jó vérnyomás szabályozásra.

● Kisimítja az idegeidet és a bőrödet!

● Bőséges magnézium tartalma szabályozza a vérnyomást és az anyagcserét.

● Telítetlen zsírsavakat és omega-6 zsírsavat is tartalmaz, ami csökkenti a vér koleszterinszintjét és a magas vérnyomást.

Vesebetegségre és cukorbetegségre fogyassz görögdinnyemag teát.

Örölj meg 4 evőkanál friss dinnyemagot. Ezt két liter forrásban lévő vízbe szórd bele és főzd 15 percig. Kihűlés után szűrd le, úgy hogy fémmel ne érintkezzen. Az így kapott teát 2 napig ihatod.

Ha nincs veseproblémád és nem vagy cukorbeteg, akkor is fogyassz dinnyemag teát.
... https://egeszsegter.hu/cikk/854/mi-tortenik-ha-lenyeljuk-a-gorogdinnye-magoka ...
gajo
Olvasta: 4 | Válasz | 2021. május 02. 22:32 | Sorszám: 72
A kétszer nyíló virág! Nagyon szeretem, sőt az unokáim is.
R.András
Olvasta: 4 | Válasz | 2021. május 01. 12:23 | Sorszám: 71

... www.facebook.com/eva.tamasi.7/posts/4127635253947479
pandala
Olvasta: 5 | Válasz | 2020. március 24. 11:58 | Sorszám: 70
egyetek, egyetek, egyetek!
pandala
Olvasta: 5 | Válasz | 2020. március 12. 08:54 | Sorszám: 69
(( https://888.hu/amerika-london-parizs/eszak-koreaban-nem-szaroznak-karanten-he ... ))
pandala
Olvasta: 5 | Válasz | 2020. március 12. 08:53 | Sorszám: 68
Az észak-koreai móccer is jó, de kiterjesztve karanténon kívül levőkre is!.... Rosszul áll a szeme? Koronás? Kivégezni! .. Hulljon a hulladék! ....
pandala
Olvasta: 5 | Válasz | 2020. január 30. 07:28 | Sorszám: 67
... ...
"Koronavírus? Ugyan, erre is van magyar népi gyógymód! 29.01.20 10:48
888.hu
Nincs olyan betegség, amit ne gyógyítana a húsleves vagy a gulyásleves!"


pandala
Olvasta: 5 | Válasz | 2020. január 27. 23:47 | Sorszám: 66
Több füvet, a zembereknek!!
pandala
Olvasta: 6 | Válasz | 2019. október 09. 06:59 | Sorszám: 65
https://www.youtube.com/watch?v=_mswbvk23U0
A szeretet nem jutalom, hanem orvosság - Böjte Csaba előadása
R.András
Olvasta: 6 | Válasz | 2016. december 20. 09:58 | Sorszám: 64
A lilahagyma gyógyító hatása
A lilahagyma világszerte népszerű zöldség. Sokan nem is gondolnák, mennyi
tápanyagot, antioxidánst tartalmaz ez a növény, s emellett még baktérium-
és vírusölő...
... http://egeszsegter.hu/cikk/445/a-lilahagyma-gyogyito-hatasa.html
... www.facebook.com/angyalfoldikezmuvesbolt/?hc_ref=NEWSFEED&fref=nf
R.András
Olvasta: 6 | Válasz | 2016. december 01. 12:36 | Sorszám: 63

... http://kepmas.hu/adventi-gasztroajandekok/vorosboros-afonya
Felkesz Deneverr
Olvasta: 6 | Válasz | 2016. december 01. 01:06 | Sorszám: 62
Ez mehet az "Aranyat lel" rovatba is ..
R.András
Olvasta: 6 | Válasz | 2016. november 30. 22:08 | Sorszám: 61
A legerősebb természetes antibiotikum, mely felveszi a harcot az összes fertőzéssel szemben a szervezetben!
... http://egeszsegter.hu/cikk/931/a-legerosebb-termeszetes-antibiotikum-mely-fel ...
... www.facebook.com/angyalfoldikezmuvesbolt/?hc_ref=NEWSFEED
tótumfaktum
Olvasta: 7 | Válasz | 2016. november 25. 01:36 | Sorszám: 60
Dehogy!! Kisüsti, az a nyerő!!
negyven rabló
Olvasta: 6 | Válasz | 2016. november 23. 17:54 | Sorszám: 59
Szíveskedj vizsgálni a szilva- és barackpálinkát is!
Kösz!
R.András
Olvasta: 7 | Válasz | 2016. november 23. 12:41 | Sorszám: 58
Itt a teljes lista: milyen betegséget mivel gyógyítottak a régi magyarok!
A bélflóra visszaállítása: Káposzta
Agyműködés: Banán
Agyvérzés: Páfrány fenyő
Alacsony és magas vérnyomásra:…
... http://szupertanacsokblog.hu/itt-a-teljes-lista-milyen-betegseget-mivel-gyogy ...
... www.facebook.com/ujgurmagyar/?hc_ref=NEWSFEED
Békáscity
Olvasta: 7 | Válasz | 2015. augusztus 11. 17:17 | Sorszám: 57
http://gyorgytea.hu/gyogynovenyek-betegsegekre
Gyuribácsi
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...