07:35:27
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Szakmai
Téma: Határterületek a tudományban
... Elejére 1. lap 
Bátky János
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. augusztus 11. 14:07 | Sorszám: 816
Sikeres méréséről én sem tudok. Talán azzal is baj lehet, hogy feltételezett frekvenciája a mérési határon kívül esik.

Ahhoz, hogy a sebessége mérhető legyen, lehet, hogy a téridőt kellene érzékelhető módon perturbálni. Én azt nem várom meg, inkább emigrálok Ausztráliába
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 11. 13:26 | Sorszám: 815
Nos igen, de ha jól tudom, ill. ha jól nem tudok róla, gravitációs hullámot még nem sikerült mérni.
Viszont ha a Nap hirtelen eltűnne, a kérdés is eldőlne.
A Nap gravitációjának megszűnése jól mérhető lenne és a sötétség beálltának momentumához képest pontosan meg lehetne állapítani a g-h terjedési sebességét.

A spec. realtivitáselmélet pedig összvissz 2-3 függvény (alkalmazott Galillei-transzformáció). Néhányuknál a fénysebességre egyszerűen definiálatlan, mint a tangens a pi/2-re.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 11. 13:19 | Sorszám: 814
A gravitáció nagyléptékű elmélete rendben van, amennyire tudom. Akkor válik problémássá, amikor össze kell fésülni a kvantummechanikával. Hogyan is alakul a téridő a kvantumvákuumban, stb.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 11. 12:32 | Sorszám: 813
A spec. relativitáselmélet -ha jól tudom-, különben sem állítja, hogy a fénysebesség felső korlát, csak azt, hogy valamifajta határsebesség mindkét oldalról és ez az oksági elvnek megfelel így is. Legfeljebb nem észleljük a felső -tachyonos- tartományt.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 11. 12:31 | Sorszám: 812
Hát... ha jól tudom, a gravitációs hullám a téridő deformációs sebessége lenne, mintegy a hangsebesség a téridő szövetében.

Egyelőre úgy hiszik, hogy ha mondjuk a Nap eltűnne a helyéről, arról 8 percig nem szereznénk tudomást. Utána igen...
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 11. 12:27 | Sorszám: 811
A "gravitációs hullám" terjedési sebességét is fénysebességnyire tartják, de szvsz még senkinek sem sikerült megmérnie és csak azért tartják annak, mert így belepasszol a relativitáselméletbe.
Már amennyire a gravitáció bármibe is belepasszol egyáltalán.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 10. 17:01 | Sorszám: 810
Egyszer Lemnél vagy Clarke-nál olvastam talán egy érdekes okfejtést az idegen értelmes lények kinézetéről és lehetséges méretéről a szubatomi skálától galaktikus méretekig.

Valami olyasmi volt benne a végletekről, hogy parányi méretekben a határozatlansági reláció bekavar a nem véletlenszerű gondolkodásnak, ha pedig galaxis méretben gondolkodunk (végülis egy galaxisban fellelhető csillagok száma azonos nagyságrendű, mint az agy neuronjainak száma...), akkor a fénysebességgel terjedő belső vagy külső kommunikáció és a hatalmas méretek miatt (két szélső csillag távolsága nagyjából 100,000 fényév) az információáramlás ugyan lehetséges, de gondolkodásának időléptéke annyira kívül esik megfigyeléseinken, élettartamunkon és általában időskálánkon, hogy a kapcsolatfelvétel lehetetlen lenne...
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 10. 07:50 | Sorszám: 809
OK, elképzeltem.
És most?
kova
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 10. 00:41 | Sorszám: 808
Nem mondok én ilyet, kedves mpd , beszélgetek veled is, láthatod!

Viszont kihirdetem neked,
hogy az csak a te képzeletedben létezik,
hogy én kihirdetném,
minden csak az én képzeletemben van jelen.

Most képzeld ezt el!
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 09. 11:40 | Sorszám: 807
A Hyde Park sarkán is lehet kinyilatkoztatni... és ott veszélytelenebb is, mint itt
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 09. 11:27 | Sorszám: 806
És ha ő azt mondja: nem is beszélgettek? Na? Akkor mi van?
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 09. 11:26 | Sorszám: 805
Jaja!!
Ezért írtam a kötőjelek közti részt.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 09. 10:56 | Sorszám: 804
Lassan eljutunk a Gödel-tételig illetve a Mátrixig
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 09. 10:54 | Sorszám: 803
A tudományok hozzáállását és értelmezési tartományát nagyjából ismerem.

Vannak tapasztalataim, amelyeket a tudomány nem fed le, nem tud magyarázni, szerintem léteznek, a tudomány szerint nem léteznek.

De ha valamit nem tanultam, nem tapasztalatam, akkor is létezhet, de nem kell elhinnem. Ha meggyőződöm róla, hogy van, na, akkor kezdődik a megismerés
Bátky János
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. augusztus 09. 10:51 | Sorszám: 802
Ne kezdd megint.

Most egymásnak feszülhetnénk, mint vad bikák a pampákon, hogy az én életemből az én megszerzett tudásom alapján leszűrt tapasztalatok képviselik az abszolút igazságot a Te abszolút igazságaiddal szemben, de félek, az nem vezetne semmire. Beszélgetünk, fogadd el.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 09. 10:49 | Sorszám: 801
Röhögj csak. Ülj be egy zárt szobába mindenféle eszköz nélkül és bizonyítsd be, hogy a világ a szoba falain túl folytonosságát megőrizve tovább létezik.

Berkeley és Hume másztak el errefelé az angolszász ismeretelméletben. Parazita elmélet, de elgondolkodtató. Tényleg nem létezem Neked, amíg nem érzékelsz...
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 09. 10:26 | Sorszám: 800
Formálisan.
Ez ugyanis rendszeraxióma lenne, és arról a rendszeren bévülről nem lehet megállapítani, hogy helyes-e, vagy sem. Ergo minden levezetett állításhoz kimondva, vagy kimondatlanul hozzátartozik a preambula: Ha rajtam kívül semmi sem létezik, minden csak a képzeletemben van jelen, akkor érvényes, hogy:
mpd
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. augusztus 09. 09:55 | Sorszám: 799
Na várj csak. Ha kiderítené, hogy őrajta kívül semmi sem létezik, minden csak az ő képzeletében van jelen, akkor - ha ezt elfogadja - az ő igazsága az egyetlen igazság lesz...
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 09. 08:43 | Sorszám: 798
amit leírok, az nem egy számomra létező igazság, hanem maga az igazság.

Két eset lehetséges.
1. Jézus második eljövetelét tisztelhetjük személyedben (áldassék a Te neved Uram Kova) és akkor igen.
2. Minden más esetben MAGA AZ IGAZSÁG laza korelációban sincs azzal, amit leírsz.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 09. 07:54 | Sorszám: 797
""A katolicizmus nem megy át parajelenségekbe.""

Hát, mongyuk a fatimai csoda erősen határeset....
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 09. 07:42 | Sorszám: 796
""Attól, hogy valamiről nem veszünk tudomást, mert nem tudjuk megmagyarázni, hogy mi az, attól az a valami még nagyon is létezik""

Emmán szentigaz, Kowalskykám.
Így járt a kormány is a pénzügyi válsággal.
kova
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 09. 00:42 | Sorszám: 795
Minden tiszteletem a tudományoké, azonban olyan esetekkel, jelenségekkel állunk szemben, melyek a tudomány eszközeivel megfoghatatlanok, ezért gyakran azokat nem létezőknek tekintik.
Attól, hogy valamiről nem veszünk tudomást, mert nem tudjuk megmagyarázni, hogy mi az, attól az a valami még nagyon is létezik.
kova
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 09. 00:33 | Sorszám: 794
Bocsájtsd meg, hogy azt kell mondjam, amit leírok, az nem egy számomra létező igazság, hanem maga az igazság.

Tudom jól, hogy számtalan új és ijesztő dologról, folyamatokról tettem említést írásaimban, és azt is tudom, hogy ezek némelyike nehezen emészthető, és köszönöm, ha ennek ellenére elgondolkozol ezeken.

Szükséges bizonyos folyamatok megismerése, megértése, mert ez védelmet nyújthat.

mandala
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 09. 00:31 | Sorszám: 793
Jancsi! Most egy kicsit megszüntetlek, mer'hogy kikapcsolom mostan a gépem!...
kova
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 09. 00:22 | Sorszám: 792
A katolicizmus nem megy át parajelenségekbe.

Egy dolog a hitem és annak Szentsége, és egy másik dolog a paranormális jelenségekkel
kapcsolatos részinformációk feltárása.

Minden mindennel összefügg.
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...