17:17:34
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Szakmai
Téma: Határterületek a tudományban
... Elejére 1. lap 
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 23. 21:20 | Sorszám: 577
hmm. számomra pedig a magyar nyelv legyőzhetetlen...
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 23. 21:19 | Sorszám: 576
Hát eléggé gyengus memoriter, ahol a betük számát kell számolni, pláne, hogy állítólag (mindkét kölköm egyöntetű állítása Anglia más-más végéről) az angolok többségének számára a helyesírás legyőzhetetlen kihívás.

Minket az általánosban Chalivapulu a görög menekült tantónéni traktált földrajzi memoriterekkel. Voltak értelmetlen de "jól" hangzóak, mint a guszahonikopa, ami Közép-Amerika országneveit foglalná magába, és "értelmesek" is. Sajna magyarra már nem emléxem, de a Föld sugarára volt egy csehszlovák "se(szt)tri se(dem) ose(m)l" azaz kíméld magad szamár, benne pedig a 6-3-7-8 kezdetei.

Emléxem még egy memoriterre, melynek segítségével szegény cseh középiskolások jegyezték meg az induktivitás és a kapacitás fázisforgatásának irányát - versben. A csábítás fokozatait vetette össze egy tekercs viselkedésével.
Bátky János
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. június 23. 17:20 | Sorszám: 575
Memoriterek.

"How I want a drink, alcoholic of course, after the heavy lectures involving quantum mechanics" (Sir James Jeans a pi-re, 3.141 592 653 589 79)

forrás: Robert Ainsley: Blöffölni pedig tudni kell Matek

***

Oh, Be A Fine Girl, Kiss Me

A csillagok színképosztályai. Forrás: nem emlékszem.

***

Erik von Halbgiker ~ Rik - 1/2 gik R

Az ált. rel. elmélet Einstein egyenlete bal oldalának átírása névre.

Forrás: hallomás
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 22. 17:16 | Sorszám: 574
Látod?

Ha Maxwell+NS, akkor jó eséllyel elmehetnél elméleti napkutatónak vagy egy fúziós erőműbe főmérnöknek Esetleg a szupravezetés vagy Mohamed koporsója is szóba jöhet!!!
glens
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 22. 15:59 | Sorszám: 573
Tényleg, a Navier-Stokes mi mindenre alkalmas.

Ezt kellett megoldani a diplomamunkámhoz is, csak még meg volt fejelve némi Maxwell egyenlettel a vezető folyadék meg a mágneses tér miatt.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 22. 12:27 | Sorszám: 572
Valami amerikai humorista mondta a repülésről:

Idézet:
A magasságtól nem félek, mint sokan mások. A szélességtől sokkal inkább.
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 22. 10:47 | Sorszám: 571
Taposni se nagyon kell, ha elég kövér vagy. Én pl. már elértem a dagadtságnak azt a fokát, hogy a vízre feküdve ujjmozgatással fenn tudom magam tartani a felszínen akár meddig.

Futva még nem próbáltam, de sítalp nélküli vizisízőt már láttam. 80 km/h körül a saját talp felülete már elég. Gondolom egy 50 kilós 12-es lábbal rendelkezőnek kamasznak kevesebb, egy 5-ös lábú 150 kilós nyanyának több.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 22. 09:53 | Sorszám: 570
Ez cinikus válasz. Gondolj pl. a galléros gyíkra. Amúgy igazad van
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 22. 09:52 | Sorszám: 569
Megpróbálhatod... Navier-Stokes változó sűrűségű, hőforrásos áramlásban, kontinuitás, energiaegyenlet plusz a front nemlineáris egyenlete... valahogy biztos megy...
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 22. 09:51 | Sorszám: 568
Hogy pontosítsak, arról folyt volna a vita, hogy szerinte csak turbulens égés ad hangot, a fotóim viszont egyértelműen bizonyították, hogy ez nem az. Viszont a kísérleteket meg se nézte, sok volt az 1-2 emelet difi.
glens
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 21. 23:03 | Sorszám: 567
Egy példa: milyen gyorsan fussunk a vízen ahhoz, hogy nem süllyedjünk el?
Helyben futva is fönn lehet maradni, ha elég intenzíven taposol.
glens
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 21. 22:55 | Sorszám: 566
Konkrétan én is, de ez itt tényleg off.
...nincs az az atyaűristen, aki analóg egyenleteket álítson fel...
Dehonnem, itt vagyok példuál én.
(Legfeljebb nem írja majd jól le a jelenségeket, de az én hibám, hanem a való világé.)
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 21. 22:38 | Sorszám: 565
konkrétan?
Konkrétan igen, de most a fizikáról lenne szó. Amit a lángokról, meg összerázott vizekről fecsegtek (egyáltalán minek összerázni a vizet, ha van sör?) az természetesen marhaság, ugyani Bátky kartács kollégájához hasonlóan én 50 éve nem hallottam ilyesmikről, azaz nincs.
Vagy legalábbis nem tudok miccólni hozzá.
A rugó - rezgőkör összehasonlítás viszont triviális, lévén mindkettő egy sima másodfokú lineáris dif.egyenlet, már ameddig elhanyagoljuk az elhanyagolhatóakat és csak a lineáris tartományban vizsgálódunk. De ha figyelembe vesszük csak a durva korrigálandókat, mint a mechanikus rendszernél a légellenállást, az elektromosnál mondjuk a tekercs vasmagjának hiszterézisét, nincs az az atyaűristen, aki analóg egyenleteket álítson fel
glens
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 21. 16:08 | Sorszám: 564
Úgy is van.
Nehogy már egy mitugrász mondja meg, hogy hogyan kell leírni a láng viselkedését.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 21. 15:43 | Sorszám: 563
Felelős magabiztosság nélkül nincs tudomány, na hallod
glens
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 21. 15:40 | Sorszám: 562
Később láttam, az egyetemen az foglalkozott vele utánam, aki állította, hogy hülyeség, mert ő 20 év praxisa alatt nem hallott ilyenről
Nézd, ha nem hallott róla, akkor olyan nincs is és punktum.
glens
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 21. 15:36 | Sorszám: 561
Hame bácsi, Te most a b...ásra gondolsz?
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 21. 15:15 | Sorszám: 560
glens
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 21. 15:14 | Sorszám: 559
Ja, 14 év fórod Neked van, Ecsém.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 21. 15:06 | Sorszám: 558
Piszok izgalmas lehetett.

Így van. Egy évig kísérleteztem úgy, hogy közvetlenül a kérdéskörhöz semmiféle irodalom akkor nem volt elérhető. És 1-2 eszköztől eltekintve (schlieren, stroboszkóp, memóriás oszcilloszkóp, korrekt mikrofon, rotaméter) semmi extra, jóformán kizárólag háztartási eszközeim voltak.

Vicces, de ma se találok túl sok olyan fotót a neten, amilyeneket készítettem akkor Később láttam, az egyetemen az foglalkozott vele utánam, aki állította, hogy hülyeség, mert ő 20 év praxisa alatt nem hallott ilyenről

Ezzel analóg a tekercs-ellenállás-kondenzátor és a tömegpont-súrlódás-rugó megfeleltetése (csak ez persze jóval egyszerűbb eset, itt linerárisak az egyenletek).

Persze, ez egy furmányos lengő rendszer. És nem árt ismerni, ha az ember nem akar önjáró kazánt készíteni, vagy sztochasztikus célpontú rakétát...
glens
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 21. 14:58 | Sorszám: 557
Piszok izgalmas lehetett.
Ezzel analóg a tekercs-ellenállás-kondenzátor és a tömegpont-súrlódás-rugó megfeleltetése (csak ez persze jóval egyszerűbb eset, itt linerárisak az egyenletek).
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 21. 14:50 | Sorszám: 556
Ezt a mechanika órát biztos elblicceltem. De ez a másodfajú egyenlettípus rémlik. Tényleg tipikusan sormegoldású.
Bátky János
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. június 21. 14:49 | Sorszám: 555
Van jó 14 év forod

Rakétával nem tudtam foglalkozni, mert irodalom nem volt, a NASA meg nem tesz fel túl sok mérést a szabadsugárlángok stabilitásának témájában... ki tudja miért?

A sikoltozó lángot viszont sikerült lefényképezni. Buborékok váltak le az égési zónáról.

Összegereblyéztem a mozgásegyenleteket és a láng frontjának evolúciós egyenletét
(a fene essen bele, mind nemlineáris), hogy megfogjam az instabilitást.

Aztán másfelé indultam. Megfordítottam a fotót, fejjel lefelé. Nagyon érdekes volt, úgy nézett ki, mint a plafonról csöppenő folyadék.

Gyorsan elővadásztam egy irodalmat, amiben benne voltak az instabil folyadékhidak egyenletei. És akkor megtaláltam azokat a nemlineáris formákat, amelyek olyanok voltak, mint a láng egyenlete. QED. A matematika nem csal. Ez csoda Megvolt a vizuális analógia és kikutattam hozzá a matematikait. Itt fejeztem be.

A hangot kibocsátó láng és a csöppenő víz analóg, víz-hang-tűz együtt.
glens
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 21. 14:33 | Sorszám: 554
1973-ban védtem.
Érdekes volt a rakétahajtóműből kilépő gáz alakja.
Olyan állóhullámszerű dolog jött ki, és mutattak egy fényképet, ahol látszott, hogy a valóságban is tényleg olyan. Ezen nagyon meglepődtem...
glens
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. június 21. 14:29 | Sorszám: 553
Vagy az éles kerék problémája. Milyen görbét ír le a talajon amíg megáll?
(Mattyő - Matthieau? - diff. egyenlettel lehet leírni..)
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...