17:32:57
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Szakmai
Téma: AI - mesterséges intelligencia
... Elejére 1. lap 
R.András
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. november 21. 08:13 | Sorszám: 406
Így alakítja át a hadviselést és az államvezetést a mesterséges intelligencia
... https://hirado.hu/kulfold/cikk/2024/11/19/igy-alakitja-at-a-hadviselest-es-az ...
gajo
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. november 11. 20:42 | Sorszám: 405
Tavalyi, nagy sikerű előadása után idén újra velünk lesz...a mesterséges intelligencia vezető szakértője...

És talpa alatt fütyül a szél? Meg a többi "a jövő technológiái" tudós-szakértőnek is?

A dudvát időben kell irtani!
R.András
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. november 11. 09:20 | Sorszám: 404
PC Trade Systems - A jövő technológiái
Tavalyi, nagy sikerű előadása után idén újra velünk lesz Dr. Tilesch György, a mesterséges intelligencia vezető szakértője, aki a PHI Institute alapítójaként és elnökeként a technológia etikai kérdéseit és hatásait kutatja.
Több mint 25 éve dolgozik globális vezetőkkel, a Fehér Háztól a NASA-ig, Fortune 50 tech cégektől a Világgazdasági Fórumig.
Gyere el, és hallgasd meg, mi történt 1 év alatt a mesterséges intelligenciával és mi várható 1 év múlva!
A rendezvény INGYENES!
Időpont: 2024. november 20. (szerda) 9:35-10:30
Helyszín: Szeged, SZTE Tanulmányi és Információs Központ, SzeBIT Nagyszínpad
... www.facebook.com/photo/?fbid=1110329611093355&set=a.551126823680306
R.András
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. november 11. 09:12 | Sorszám: 403
Ma már nyugodtan kimondhatjuk, hogy túlságosan optimisták voltak azok a becslések, amelyek 15 éve azt vetítették előre, hogy mostanra már teljesen önvezető
autókat használhatunk majd. Ennek oka azonban nem az, hogy ez technikailag nem kivitelezhető, hanem az, hogy számolni kell egy állandó változóval, az emberrel!
Bonyolult példák megoldóképlete - Ezt a bejegyzést akár meg is hallgathatod Júlia segítségével!
Kattints a lejátszásra és hallgasd meg blogbejegyzésünket akár utazás, akár főzés, akár sportolás közben!
Ő itt Júlia, kommunikációs csapatunk új tagja, aki bár nagyon ügyes, mesterséges elméje még csak tanulja a magyar nyelvet. Éppen ezért legyetek vele türelmesek és elnézők, már csak azért is, mert cserébe izgalmas témát hozott nekünk.
Az önvezető járművek fejlesztésének új módszereit mutatja be, amelyben szintén főszerepet járszik a mesterséges intelligencia. Ha tetszett a videó, ne felejts el rányomni a tetszik gombra és mindenképpen iratkozz fel a továbbiakért!
A tartalom készítésének módja
Módosított vagy szintetikus tartalom
A hang- vagy a képanyag jelentős mértékben módosított vagy digitálisan generált. További információ

Bonyolult példák megoldóképlete
Ma már nyugodtan kimondhatjuk, hogy túlságosan optimisták voltak azok a becslések, amelyek 15 éve azt vetítették előre, hogy mostanra már teljesen önvezető autókat használhatunk majd. Ennek oka azonban nem az, hogy ez technikailag nem kivitelezhető, hanem az, hogy számolni kell egy állandó változóval, az emberrel! Ennek a megoldhatatlannak tűnő képletnek a megtalálásában segítenek a gráf neurális hálózatok.
Szükség van egy új megközelítésre, mert egészen addig, amíg párhuzamosan közlekednek ember által irányított és önvezető járművek, az emberi tényező kihívást jelent majd. Ráadásul nem csak a kormány mögött, mert a gyalogosok, sőt, akár a parkoló járművek is okozhatnak nehéz pillanatokat. Hogy milyen új fejlesztési módszerekre van szükség arra az önvezető rendszerek egy speciális problémájával foglalkozó budapesti mérnökcsapat segítségével kaphatunk rálátást a következőkben.
A négyes szinttől már komoly feladatok jönnek
Régóta nem titok, hogy az igazi problémát az a városi környezet jelenti az önvezető rendszereknek, pont az, ahol a legnagyobb hasznukat vennénk. Éppen ezért az új fejlesztési aspektus az ilyen környezetre fókuszál. A cél pedig az, hogy az új, tanuló algoritmusok segítségével kezelhetőek legyenek az olyan szituációk, mint a megváltozott forgalmi rend, a besorolás vagy épp a sávszűkület.
... https://iot.boschblog.hu/mesterseges-intelligencia/bonyolult-peldak-megoldoke ...
R.András
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. november 07. 10:10 | Sorszám: 402
„Olyan generatív mesterséges intelligencia algoritmusokat fejlesztünk, amelyek az embereknek és nem az emberek helyett dolgoznak”. Erről beszél minisorozatunk negyedik részében Zico Kolter, a Bosch Research vezető MI-szakértője!!
A kihívás nem kicsi, Zico és csapata szertné balesetmentessé tenni a közúti közlekedést a vezetőket támogató és önvezető rendszerek segítsévével a közeljövőben!
A videót elérhetitek közvetlenül a YouTube, vagy blogunk segítségével, ahol egy kis hátteret is kaptok a témát illetően

Ne legyen több baleset!
Videósorozatunk negyedik részében a generatív mesterséges intelligencia hétköznapi hasznosításával ismerkedhetünk meg. Olyan egyszerűen hangzik ez, pedig egyáltalán nem az, hiszen a Bosch célja az ezzel, hogy megvalósítható legyen a balesetmentes közlekedés.
A Bosch a generatív mesterséges intelligencia (MI) felhasználásával fejleszti tovább a vezetést támogató és önvezető funkciókat. Bár az MI ma még csak korlátozottan használható erre a célra, kollégáink azon dolgoznak, hogy belátható időn belül ez változzon. Zico Kolter, a Bosch Research vezető MI-szakértője például szeretné növelni a biztonságot a közlekedésben és megvalósítani a Bosch tervét, hogy balesetektől mentes legyen a közlekedés.
Mesterséges intelligencia – a biztonság és az emberi intelligencia fokozása | Bosch Future Insights
Még sokat kell tanulni
A vezetéstámogató rendszerek ugyan már most is képesek felismerni az embereket, állatokat, tárgyakat és járműveket, a most is zajló kutatások eredményeképpen a generatív MI segíthet meghatározni azt is, hogy egy adott helyzet potenciálisan balesethez vezethet-e. Szakértők szerint ugyanis a generatív MI hamarosan lehetővé teszi, hogy a járművek megfelelően értelmezzék például azt, ha egy labda gurul az útra, hiszen ebben az esetben várható az is, hogy egy gyerek szalad utána. Ez egy teljesen más szituáció, mint amikor faleveleket vagy egy nejlonzacskót sodor a járművek elé a szél, hiszen ott nem kell attól tartani, hogy valaki hirtelen kiszalad az úttestre. A generatív MI segítségével a járművek hamarosan következtetni tudnak arra, hogy egy, a jármű útját keresztező tárgy jelenthet-e veszélyt a közlekedésben résztvevő szereplők bármelyikére. Ehhez tudnia kell, hogy pontosan mi került elénk. Majd, ha sikerül beazonosítani a tárgyat, az információt a rendszer felhasználhatja például arra, hogy figyelmeztesse a járművezetőt, vagy közbeavatkozzon és elvégezze a megfelelő manővereket: lassítson vagy kikerülje az úttestre került tárgyat.
Az úttestre guruló labda nem mindenkinek jelenti azt, hogy egy utánaszaladó gyerek is várható, a mesterséges intelligencia azonban kisegíti majd az elmélázó járművezetőket is
Józan ész és erkölcs
Ahogy Zico meséli, az autóipari rendszerek fejlesztése során a biztonság növelése érdekében a józan ész logikáját is alkalmazzák a legújabb MI-alapú rendszerek. Sőt, Zico azt is elárulja, hogy ragaszkodnak az erkölcsi irányelvekhez munkájuk során, így az emberi intelligenciát szolgáló, és nem az embereket helyettesítő rendszereket terveznek.
... https://iot.boschblog.hu/mesterseges-intelligencia/ne-legyen-tobb-baleset/
pandala
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. október 30. 10:13 | Sorszám: 401
És, ha lehülyézem, akkor megsértődik, és soha többé nem áll velem szóba?? )))
R.András
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. október 30. 10:03 | Sorszám: 400
Már Magyarországon is elérhető a ChatGPT új módja, ami szinte úgy beszélget velünk, mint egy valódi ember
A Speciális Hang móddal a chatbot nem csak emberszerűbben kommunikál, mint eddig, de a szövegértése is javult és akár félbe is szakíthatjuk mondat közben.
... https://raketa.hu/mar-magyarorszagon-is-elerheto-a-chatgpt-uj-modja-ami-szint ...
R.András
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. október 28. 21:21 | Sorszám: 399
De a kisgyerek aranyos !
gajo
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. október 28. 19:05 | Sorszám: 398


"A 2030-ig tartó időszakra vonatkozó fenntartható fejlesztési menetrend
Az Egyesült Nemzetek Szervezetének 2015. szeptemberi közgyűlésén a világ országai elfogadták a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó fenntartható fejlesztési menetrendet és az ahhoz tartozó 17 fenntartható fejlődési célt.

A világ vezetői elkötelezték magukat a szegénység felszámolása, a bolygónk védelme és annak garantálása mellett, hogy minden ember békében és jólétben éljen.

A 2030-ig tartó időszakra szóló menetrend – az éghajlatváltozásról szóló Párizsi Megállapodással együtt – arról szól, hogy hogyan tudjuk közös erővel jobbá tenni a világot, és egyben a fenntartható fejlődés és annak gazdasági, társadalmi, környezetvédelmi és irányítási dimenziói terén végzett nemzetközi együttműködés globális kereteként szolgál...."

Szóval blab-blabla...



R.András
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. október 28. 09:31 | Sorszám: 397
Az MI lehet a bolygó megmentője? - Hello Nonprofit
Egy befolyásos technológiai befektető szerint a mesterséges intelligencia, ha globális összefogással is megtámogatjuk, jelentősen hozzájárulhat az
ENSZ fenntarthatósági célkitűzéseinek eléréséhez. Rasit Makat technológiai sztárbefektető, az Egyesült Arab Emírségekbeli Scalo ...
... https://hellononprofit.hu/az-mi-lehet-a-bolygo-megmentoje/
pandala
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. október 18. 13:05 | Sorszám: 396
de azé', minden szinten, szinte minden .... ))

" Gombnyomásra rádióműsort csinál egy tankönyvből a Google NotebookLM programja
2024 / 10 / 17 / Pőcze Balázs

Gombnyomásra rádióműsort csinál egy tankönyvből a Google NotebookLM programja
A Google jegyzetelő és kutató alkalmazása, a NotebookLM hasznos új képességre tett szert: ha feltöltünk a rendszerbe tananyagokat, információkat, akkor teljesen élethű és informatív podcasttéé, rádióműsorrá alakítja az így kapott tudást.
...."
https://raketa.hu/gombnyomasra-radiomusort-csinal-egy-tankonyvbol-a-google-no ...
pandala
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. október 15. 00:00 | Sorszám: 395
egyelőre tök felesleges az ilyen összehasonlítás .....
hiszen, "mindenki" tudja h még nem tartunk ott, amely mindenk marha fejébe be van táplálva ... nevezetesen h a "mai" mesterséges intelligencia valami misztikus dolog lenne .... egyelőre csak arról van szó, hogy bizonyos dolgokat jübban/gyorsabban tud csinálni mint az emeber Kábé úgy mint pl a Google kereső esetében ... ;-)) Elvileg, egy ember is képes rá, csak éppen lassan, és felesleges erőbedobással .. ;-)))
R.András
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. október 14. 22:06 | Sorszám: 394
Fizikai Nobel-díj 2024 – a gépi tanulás kutatásáért

Az idei fizikai Nobel-díjat John Hopfield és Geoffrey Hinton kapja a gépi tanulást lehetővé tevő felfedezéseikért. Ezt a Svéd Királyi Tudományos
Akadémia jelentette be múlt kedden.
John Hopfield amerikai fizikust és Geoffrey Hinton brit informatikust „a mesterséges neurális hálózatokkal történő gépi tanulást lehetővé tevő alapvető
felfedezésekért és találmányokért” díjazták - jelentette be Stockholmban a Nobel-bizottság.
Hopfield és Hinton a fizika eszközeit használta fel a mai nagy teljesítményű gépi tanulás megalapozására - közölték. „A mesterséges neurális hálózatokon alapuló
gépi tanulás jelenleg forradalmasítja a tudományt, a technológiát és a mindennapi életet”.
Hopfield feltalálta a róla elnevezett hálózatot, amely a minták memorizálására és visszaállítására szolgáló módszert alkalmaz. Hinton ezt a Hopfield-hálózatot
vette alapul egy új hálózathoz, amely egy másik módszert használ: a Boltzmann-gépet. Ez képes megtanulni felismerni a jellegzetes elemeket egy bizonyos
típusú adatban.
Az amerikai Princeton Egyetem tanára a 91 éves Hopfield az Akadémia különösen egy olyan „asszociatív” memóriatechnológia kifejlesztéséért tüntette
ki, amely képeket és más típusú mintákat képes tárolni és rekonstruálni az adatokban. A kanadai Torontói Egyetem 76 éves Hintonnal kapcsolatban a zsűri
kiemelte, hogy olyan módszert talált fel, amely „önállóan képes tulajdonságokat találni az adatokban”, és így olyan feladatokat elvégezni, mint például bizonyos
elemek azonosítása a képeken.
„A díjazottak munkája már most nagy hasznot hoz. A fizikában számos területen használunk mesterséges neurális hálózatokat, például új, különleges
tulajdonságokkal rendelkező anyagok kifejlesztésében” - mondta Ellen Moons, a fizikai Nobel-bizottság elnöke.
Makovitzky József ( Univ. Heidelberg es Univ. Freiburg i. Br.)
... https://gondola.hu/hirek/311715-Fizikai_Nobel-dij_2024___8211%3B_a_gepi_tanul ...
R.András
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. október 12. 22:45 | Sorszám: 393
A matematika Mozartja szerint nem ellenfél a mesterséges intelligencia
Az egyik legfontosabb különbség a végzős diákok és az MI között az, hogy a végzős diákok tanulnak. Ha a mesterséges intelligencia megközelítése nem működik, akkor bocsánatot kér, talán átmenetileg korrigálja a pályáját, de néha mégiscsak a korábban tévesnek bizonyult megoldással próbálkozik ismét – mondta Tao.

Terence Tao, a kaliforniai UCLA egyetem professzora, akit a „világ legnagyobb élő matematikusának” tartanak, a múlt hónapban a ChapGPT o1 érvelési modelljét egy „középszerű, de nem teljesen inkompetens” végzős diákéhoz hasonlította, aki „sok-sok találgatással és noszogatással” képes helyesen megválaszolni egy komplex analízisfeladatot – írja a TechCrunch technológiai online portál a mesterséges intelligencia és a matematika kapcsolatáról.
A mesterséges intelligencia (MI) talán soha nem győzi le mestereit, az embereket – mondta.
Az egyik legfontosabb különbség a végzős diákok és az MI között az, hogy a végzős diákok tanulnak. Ha megmondod egy mesterséges intelligenciának, hogy a megközelítése nem működik, akkor bocsánatot kér, talán átmenetileg korrigálja a pályáját, de néha mégiscsak a korábban tévesnek bizonyult megoldással próbálkozik ismét.
A jó hír a matematikai csodagyerekek számára – teszi hozzá Tao –, hogy az MI és a matematikusok valószínűleg mindig is együttműködnek majd, tehát ahelyett, hogy a matekosok helyébe lépne, az MI inkább lehetővé teszi az emberek számára, hogy nagyszabású, korábban elérhetetlen problémákat fedezzenek fel.
A kínai szülőktől, de már Ausztráliában született Tao így vélekedik a jövőről:
Lehet, hogy van egy projekted, és megkérdezed magadtól: mi lenne, ha kipróbálnám ezt a megközelítést? És ahelyett, hogy órákon át próbálgatnád, egyszerűen rábízod a GPT-re.
... www.vg.hu/tech/2024/10/mesterseges-intelligencia-tao
R.András
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. október 11. 09:25 | Sorszám: 392
Az AI nem az ellenséged – csak jól kell használnod!
Csatlakozz 13 alkalmas online AI-képzésünkhöz, és ismerd meg azokat az AI-alapú eszközöket, amelyekkel nemcsak gyorsíthatsz a folyamatokon, de a munkád minőségén is javíthatsz!
Kattints, és jelentkezz:
Gyorsíts a munkádon – használj AI-t!
Élő, online kurzus
... https://skvot.hu/course/415-ai-a-gyakorlatban
pandala
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. szeptember 27. 11:54 | Sorszám: 391
Az AI (mesterséges intelligencia) típusait különböző szempontok alapján lehet kategorizálni. Az egyik általánosan használt felosztás az AI képességei és funkciói alapján történik, melyeket három fő kategóriába sorolhatunk: szűk AI, általános AI, és szuperintelligencia. Emellett a mesterséges intelligenciákat funkcionális szempontból is további kategóriákra bonthatjuk. Ezek alapján az AI hét típusa az alábbi lehet:

1. Reaktív gépek (Reactive Machines)

Példa: IBM Deep Blue sakkozógép.
Jellemzői: Ezek a rendszerek csak az adott pillanatbeli információk alapján döntenek, nincs memóriájuk vagy múltbeli adatokra építő képességük. Nem tanulnak a korábbi tapasztalatokból, és nem képesek jövőbeli lehetőségek előrejelzésére.
Funkció: Csak előre meghatározott feladatokat végeznek.

2. Korlátozott memóriájú AI (Limited Memory AI)

Példa: Önvezető autók.
Jellemzői: Képesek a múltbeli adatokra és tapasztalatokra építve döntéseket hozni. Azonban ez az információ korlátozott ideig tárolódik, és nem hosszú távú memória.
Funkció: Részleges tanulásra képesek, és javítják a döntéshozatali folyamataikat azáltal, hogy figyelembe veszik a korábbi eseményeket.

3. Elme-elméleti AI (Theory of Mind AI)

Jövőbeni cél: Ezt az AI típust még fejlesztés alatt álló koncepciónak tekintjük. Az ilyen rendszerek képesek lesznek megérteni az emberi érzelmeket, szándékokat, és interakcióikat.
Jellemzői: Az AI képes lesz felismerni mások mentális állapotait, érzelmeit, és ezek alapján reagálni.

4. Öntudatos AI (Self-aware AI)

Jövőbeni cél: Ez a legfejlettebb formája az AI-nak, amely képes öntudatot kifejleszteni. Ezek az AI rendszerek tudatában lennének saját létezésüknek, érzelmeiknek és környezetüknek.
Jellemzői: Teljes öntudattal rendelkeznek, képesek önálló döntéseket hozni és reflektálni a saját helyzetükre.

5. Szűk mesterséges intelligencia (Artificial Narrow Intelligence, ANI)

Példa: Siri, Google Assistant, sakkprogramok.
Jellemzői: Képesek egy adott feladatot kiválóan elvégezni, de azon túl semmilyen más területen nem tudnak működni. Ez az AI, amit ma leggyakrabban használunk.
Funkció: Korlátozott és specifikus képességek, amelyek egy adott területre vannak optimalizálva.

6. Általános mesterséges intelligencia (Artificial General Intelligence, AGI)

Jövőbeni cél: Az AGI képes lesz arra, hogy emberi szinten gondolkodjon, értsen és tanuljon bármilyen feladatról vagy területről, ahogy az emberek.
Jellemzői: Többféle képesség kombinálása és tanulás képessége különböző területeken, emberi szintű intelligenciát jelentene.

7. Mesterséges szuperintelligencia (Artificial Superintelligence, ASI)

Jövőbeni cél: Ez az a hipotetikus szint, amelyen az AI messze meghaladja az emberi intelligenciát, és képes lenne komplex problémákat sokkal hatékonyabban megoldani, mint bármely ember.
Jellemzői: A mesterséges szuperintelligencia olyan rendszerekre vonatkozik, amelyek az emberi intelligencia fölé emelkednek, akár minden intellektuális tevékenységben.
gajo
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. szeptember 26. 15:04 | Sorszám: 390
Szép új világ
pandala
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. szeptember 26. 13:39 | Sorszám: 389
/ Mondjuk, az nekem nem világos h ez a magyar portál ugyanaz lenne-e mint amivel a Google-t hozták kapcsolatba /
pandala
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. szeptember 26. 13:33 | Sorszám: 388
Állítólag ez az AI Genius cég a Google-ből vált ki, de most "visszaveszik" 2.7 milliárd dollárért .... (vagy hogy is kell értelmezni a "rehires" angol szót ez esetben) ...
pandala
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. szeptember 26. 13:28 | Sorszám: 387
hú, baxus, mi lesz itt ....
https://aigenius.hu/
pandala
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. szeptember 26. 13:26 | Sorszám: 386
R.András
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. augusztus 23. 08:30 | Sorszám: 385
Van, aki így látja.
... www.facebook.com/ArcMagazin/posts/pfbid033cn2NG3oAxKnbC7Rgrwu9GsM6F3zeqTAQMPh ...
pandala
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. augusztus 08. 12:53 | Sorszám: 384

" „A hír igaz!” – Gattyánék lecserélték mesterséges intelligenciára Tarr Pétert, a Frisshírek főszerkesztőjét
2024. 08. 07. "

https://media1.hu/2024/08/07/tavozott-tarr-peter-frisshirek-foszerkeszto-mest ...
pandala
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. július 12. 01:59 | Sorszám: 383

https://websim.ai/

pandala
Olvasta: 3 | Válasz | 2024. július 08. 12:15 | Sorszám: 382

" AI is now being trained by AI to become a better AI "
https://ca.news.yahoo.com/ai-now-being-trained-ai-181926045.html
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...