21:37:38
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Szakmai
Téma: Határterületek a tudományban
... Elejére 1. lap 
lapis lazuli
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 14:06 | Sorszám: 251
Hajaj!!!
Szívesen be is másolnám a czikket, mert van benne pár érdekes feltevés, de amúgy baromságnak tűnik, és elég hosszú is...
Mondjuk offtopiknak legalább nem oftopik.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 14:03 | Sorszám: 250
Bakker, akkor a 243-mal nagyon ott voltam!
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 14:03 | Sorszám: 249
Genetikailag nem, hisz arra nagyon kevés negyvenezer év. Antropológiailag, úgy igen. De az nem a természetes, hanem a nemi szelekció műve.
lapis lazuli
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 14:01 | Sorszám: 248
Érdekes. Beütöttem a gugliba, hogy cro-magnoni ősember, és az első cikk ami kijött, kb. ufómagazinos volt, és a többi 10 is...
lapis lazuli
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 13:55 | Sorszám: 247
Valahogy így gondoltam, illetve úgy, hogy szó szerint vett krómanyoniak nincsenek, hiszen, továbbfejlődtek valamelyest, nem?
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 13:49 | Sorszám: 246
SZVSZ más-más értelemben használjátok a kromannyoni kifejezést. Te úgy érted, cr.-i az Európát úgy 40-45 ezer éve meghódító, a neandervölgyit kiszorító embertípus.
Ezek egy része Észak-keletre vándorolt, majd onnan a népvándorlások korában visszatért és behatolt Európába. A Te felfogásod szerint ők is cr.-iak, de Onogur őket már - gondolom - turániaknak nevezi, cromanyoninak csak az ittmaradt ősöket tekinti.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 13:43 | Sorszám: 245
""Ha igazad lenne, akkor a mai csehek nem lennének többségében cro-magnoniak, hiszen a számtalan népvándorlás kellett volna, hogy változtasson rajtuk valamit, de ez nem történt meg. Ugyanaz a népesség él ott, mint tízezer éve.""

Ez volt az én eredeti állításom: lehet folyamatos, vagy sokszori a bevándorlás; ha egyszerre nem nagy arányú, nem változtat az eredeti jellegeken.
pont ezt mondtam, nézd csak vissza.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 13:41 | Sorszám: 244
Na, közelítünk egymáshoz.
Igazából nem a történelemnek kellett volna másképp alakulni ahhoz, hogy egyik vagy másik jelleg uralkodjon: egyszerűen annál az egyszeri keveredésnél nagyobb kellett volna legyen a számbeli különbség, és akkor színmagyarok lennének azóta is. Az ehelyett kialakult hibrid jelleg körül oszcillál a tényleges kinézet.
Másrészt, csendben hozzátehetjük, a dinári és a magyar jelleg között erősebb a különbség, mint hogy egyformán preferálja őket egy választás előtt álló fiatal, ugyanakkor kisebb annál, mint hogy teljesen elutasítsa.
lapis lazuli
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 13:33 | Sorszám: 242
Visszaszívva a cro-magnoni. Most olvasom, hogy mindannyian cro-magnoniak vagyunk. Vagy mi a szösz. Hogy van ez?
Bocs, hogy ilyen tájékozatlan vagyok, de hirtelen megzavarodtam.
Bátky János
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. május 22. 13:33 | Sorszám: 243
Nézzünk csak körül jól a Kárpát-medencében!... Mégis a Szíriuszról jöttünk?
lapis lazuli
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 13:30 | Sorszám: 241
A csehet cro-magnoniak? Ez mit jelent? Mi milyenek vagyunk?
A cro-magnoni meg a neander-völgyi fajta állítólag nyom nélkül kipusztult, nem?
Vagy csak a neander-völgyi?
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 13:27 | Sorszám: 240
Ennél azért árnyaltabb a kép.
Volt egy egyszeri hirtelen keveredés, amikor is kialakult a kábé 80:20 arány a magyarok javára. Onnantól kezdve kissé erősödött a turáni-pamíri, majd a török hódoltság kezdetén délről beáramló népesség miatt a dináriak erősödtek. Ezer év viszonylatában az arányok mára ugyanakkorák, mint a honfoglalás idejében.
Tehát semmi sem utal arra, hogy a 20%-os dinári idővel teljesen beolvadt és eltűnt volna, ha a történelem másképpen alakul.
Ha igazad lenne, akkor a mai csehek nem lennének többségében cro-magnoniak, hiszen a számtalan népvándorlás kellett volna, hogy változtasson rajtuk valamit, de ez nem történt meg. Ugyanaz a népesség él ott, mint tízezer éve.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 13:11 | Sorszám: 239
Már megint.....homályos vagyok.

Várjál, foglaljuk össze.
Jöttek a magyarok, és keveredtek Somogyban a dináriakkal, Szatmárban meg a baltiakkal.
Innentől 3 lehetőség van (maradjunk Somogy példájánál):
- a magyarok voltak többségben, és magyar típusú lett a lakosság
- a lakosság a maihoz hasonló kevert jellegű lett (akkor, a hirtelen egyszeri keveredés hatására)
- a helyiek voltak többen, és dinári jellegű népesség lett.

Ha a középső eset forog fenn, akkor világos, mint a Nap, hogy igazam van, merthogy akkor azóta egyforma az antropológiai típus, pedig nyilván keveredtek a szomszédos dinári- és magyar lakossággal.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 12:49 | Sorszám: 238
Éspedig miért?
Mert nem keveredtek.
Iszen pont ezt mondom.

(Az "érthető-e" kitétel nem a képességeid megkérdőjelezése miatt volt, hanem hogy én elég világosan motyogok-e?)
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 12:40 | Sorszám: 237
Naggyábúl felfogtam...

A helyzet az, hogy amikor ( mikor? ) bégyüttek a magyarok, nem az üres pusztaságot szállták meg, hanem tanáltak itt szép számú "őslakosságot".
Somogyországban dináriakat, Szatmárban meg kelet-baltiakat.
Oszt elkezdtek keveredni. Mivel a magyar mindenhol többség volt: többség is lett.
DE, az Árpád-kortól napjainkig megmaradt a magyarság összetételének regionális különbözősége, tehát a dináriak is megmaradtak Somogyban, ahogy a szatmári tirpákok is megőrízték kelet-balti jellemzőik egy részét.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 12:33 | Sorszám: 236
Nemtom, érthető-e? Az, hogy Somogyban most van 10 vagy 20% dinári, az semmi.
Ha az lenne az uralkodó, akkor lenne érdekes. Pláne, ha mellette azt is bizonyítanád, hogy semmiféle elkülönülés nem volt.
Nyilván a szomszédos területek között folyamatos a géncsere.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 12:31 | Sorszám: 235
Ne haragudj, de egyáltalán nem mondasz ellent az én állításomnak.
A somogyi dináriak hányadik generációs betelepülők? Vannak-e egész dinári típ. falvak? A Honfoglalás korában milyen arányban fordultak elő, és azóta hogyan változott ez az arány?

Az, hogy most sok dinári van arrafelé, önmagában semmire se bizonyíték.
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 12:25 | Sorszám: 234
"Ha lett volna elkülönülés, akkor más pofalemezek vigyorognának Szatmárban, mint Somogyban."

Hát érdemes lenne ellátogatnod nevezett két régióba. Ugyanis teljesen más pofalemezek vigyorognak. Somogyban kábé háromszor annyi a dinári típus, mint Szatmárban, ellenberger Somogyban nem találsz kelet-balti típust, ami Szatmárra kis mértékben jellemző.
Tehát a keveredés csak ott történt, ahol az adott népcsoportok találkoztak egymással, de nem járták körbe a Kárpát-medencét, hogy elhintsék saját magjaikat.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 12:17 | Sorszám: 233
Hát ez az, ezért nem lehet tudni az okát. És ezért nem bizonyít semmit. Az is lehet, hogy a kékszemű hím nagyobb volt a többinél. Vagy egy köteg dollárt lóbált, takarva az operatőr elől. Vagy éppen felállt a.....
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 12:15 | Sorszám: 232
Na mostmár tényleg kavarod, mint Dirty Fred.

""ölég kevés a valószínűsége, hogy párválasztásunk alkalmával látóterünkbe kerülhetnek négerek, banánszoknyás tahiti lányok vagy maláj gyöngyhalászok.""


Ezt először is rövid úton cáfolom az USA példájával. Ott lenne lehetőség, mégsem jellemző a vegyes házasság. Pedig, ugye, a mai ember már elég intelligens ahhoz, hogy ne így válogasson (vannak is kivételek)....és mégis.


""Semminemű régészeti bizonyíték sincs ugyanis arra nézve, hogy a VII-XIII századok között elkülönült kisebbségek éltek volna a Kárpát-medencében. Ahogy beérkezett egy nép, azonnal beindult a keveredés.""

Ha emlékszel rá, pont ezt mondtam. Ezért vesztek el a kissebbségek (bevándorlók, befogadott népek) antropológiai jellemzői. Ha lett volna elkülönülés, akkor más pofalemezek vigyorognának Szatmárban, mint Somogyban.
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 12:05 | Sorszám: 231
Semmi kipróbálás.
Lesipuskás filmfelvétel.
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 12:04 | Sorszám: 230
Abból a szempontból van igazad, hogy párválasztásunknál a közös nyelv és a közös kultúra döntően érvényesül, de ennek semmi köze az mpd által említett antropológiai jellemzőkhöz.
Különben is, ölég kevés a valószínűsége, hogy párválasztásunk alkalmával látóterünkbe kerülhetnek négerek, banánszoknyás tahiti lányok vagy maláj gyöngyhalászok.
De eredetileg a honfoglalás környéke a vitatéma.
Semminemű régészeti bizonyíték sincs ugyanis arra nézve, hogy a VII-XIII századok között elkülönült kisebbségek éltek volna a Kárpát-medencében. Ahogy beérkezett egy nép, azonnal beindult a keveredés.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 12:03 | Sorszám: 229
off
Egy másik madár fiókái az anyjuk fején lévő piros folt láttán tátják ki szájukat élelmet koldulni. Mikor egy fadarabra festett piros pöttyöt mutogattak nekik, azonnal nyitották a csőrüket: anyjuk egy piros foltot jelent nekik.

Ez a Piros Pont valahonnan nagyon ismerős... és mit adott nekik az anyjuk, száraztésztát? Buli van.
on
lapis lazuli
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 11:58 | Sorszám: 228
Szerintem az emberek közt azért általános a "hasonló a hasonlóval" elv a párválasztásban. Már csak a kultúra miatt is. Nem feltétlenül azért nem járnék 1 cigóval, mert nem tetszik, mert van néhány szép cigó, hanem mert a franc se akar cigóval járni. Nagyon más a kultúrájuk, és most nem csak arról beszélek, hogy lopnak, csalnak, büdösek és putrilakók, hanem általánosságban.
Ez szvsz fokozottan érvényesült akkor, amikor a szokások és a kultúra még jobban elkülönült. Pl. ritka a vegyesházasság a kisebbségeknél, mondjuk Erdélyben is, de Mo-n is, ha egy rakáson van 1 tömb.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. május 22. 11:54 | Sorszám: 227
""annyiban igaz, hogy nagy valószinűséggel nem fogunk se négert, se hófehér börű szeplős szlávot választani. Mármint a többség""

Én pontosan ezt állítom, sem többet, sem kevesebbet.

A pingvinhez: ez valami túlzó inger. Valami tengerparti madarakkal próbálták ki, hogy eléraktak a saját fészke mellett olyanokat is, amikben ugyanolyan színű és alakú, de más méretű ál-tojások voltak. Madarunk habozás nélkül rátelepedett a legnagyobb ál-tojásokra, holott nagyobbak voltak, mint ő maga. És nem voltak igaziak.
Egy másik madár fiókái az anyjuk fején lévő piros folt láttán tátják ki szaájukat élelmet koldulni. Mikor egy fadarabra festett piros pöttyöt mutogattak nekik, azonnal nyitották a csőrüket: anyjuk egy piros foltot jelent nekik.
Tehát lehet, hogy a pingvin-fiókák kékszeműek, és a nőstényből a kék szem kiváltott valamit. Vagy párzási időben a hímeknek piros a szemük, és a pingvin színvak. Akármi lehet, ez nem bizonyít így semmit.
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...