15:02:17
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Blog+
Téma: Méhes Akadémia
... Elejére 1. lap 
Late Devonian
Olvasta: 2 | Válasz | 2016. március 20. 21:32 | Sorszám: 246
inkább: Weöres Sándor
A TAVASZ JÁTÉKAI
http://www.weores-bp.sulinet.hu/weores.htm#_Toc93666756
vanna17
Olvasta: 3 | Válasz | 2016. március 20. 21:19 | Sorszám: 245
költészet napjára Villon Faludy
https://www.youtube.com/watch?v=p6xBYTEKBjM
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2016. március 20. 10:15 | Sorszám: 244
„…Az élet játék - játszd!...”

/Teréz anya/
... www.facebook.com/barhogyislegyenmozogj/photos/a.122918531226748.1073741828.12 ...
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2016. március 11. 13:56 | Sorszám: 243
“Beteg világban nem az a baj, hogy a hős elveszti a hírt, hanem hogy a hír elveszti a hőst.
A hős elveszett, hír nélkül áll. Ez a magány. A modern hős ezért magányos. De a hír is
magában áll, nincs mögötte hős, itt lép fel a hős-szurrogátum: a sztár. Ezért kell annak,
ki hírre szomjazik, a divattal járnia, s ezért kell annak, aki a nagyot akarja, okvetlenül
a magányt választania. Ez az alternatíva mindnyájunk előtt állandóan ott áll, minden
munkánknál, minden gondolatunknál, minden tettünknél felmerül, és mindig újra,
minden esetben külön döntést követel. Végleges megoldása nincs: a hős mindig meg fogja
kísérelni, hogy meghódítsa a hírt, ami az övé – de végül is mindig van, amit a hős jobban
akar, s ez a saját hősiessége. Mégis csak az istenek között van az ember a legjobb
társaságban.”

... www.hamvasbela.org/2016/03/hamvas-bela-minden-ugy-van-ahogy-nincs.html
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2016. február 23. 20:19 | Sorszám: 242
"Hogy miért viselkedik az ember, ez az értelmes lény, annyira értelmetlen, oktalan módon?
Ez izgalmas alapkérdés, érdekfeszítő etikai és antropológiai létprobléma. Egyúttal ősrégi
kérdés is! Azt hiszem, a világirodalom jó része ezzel foglalkozik."

Szent II. János Pál pápa
... www.facebook.com/1497490343911045/photos/a.1501690186824394.1073741828.149749 ...
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2016. február 15. 07:00 | Sorszám: 241

... www.facebook.com/HamvasBela/photos/a.213165695442293.49498.191745284251001/57 ...
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2016. február 09. 10:49 | Sorszám: 240

... www.facebook.com/ArsSacraAlapitvany/photos/a.218378298175262.66330.1298627470 ...
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2016. január 31. 08:35 | Sorszám: 239

... www.facebook.com/photo.php?fbid=10208361891074740&set=a.2820171273281.2144388 ...
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2016. január 28. 13:02 | Sorszám: 238

Mivel úgyis csak arról érdemes beszélni, amiről nem szabad, miért ne kezdjem azon, ami a
legveszélyesebb?

Paradoxon az igazságtalanságról

>>> www.hamvasbela.org/2011/11/hamvas-bela-paradoxon-az.html
... www.facebook.com/HamvasBela/photos/a.213165695442293.49498.191745284251001/43 ...
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2016. január 11. 11:16 | Sorszám: 237

... www.facebook.com/HamvasBela/photos/a.243338725758323.55690.191745284251001/78 ...
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2015. december 13. 16:32 | Sorszám: 236
Hamvas Bélát a Rákosinak nem megfelelő könyvekkel együtt kitették könyvtárosi állásából.
Melyek voltak ezek a könyvek? Többek között éppen Szepes Mária Vörös Oroszlánja, melynek
1946-os megjelenése (Hungária Kiadó) nagy feltűnést keltett. Nem meglepő, hogy bestseller
lett. Ám 1947-ben a többi hasonló sorsra szánt könyvvel együtt ezt is bezúzták. – „Anyám
is írt több könyvet. „Akik sokszor élnek” című regényét szintén bezúzták transzcendens
tartalma miatt” – írja Szepes Mária.
... http://drot.eu/article/halal-nincs-avagy-szepes-maria-es-az-orok-elet-titka
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2015. november 30. 11:00 | Sorszám: 235
Mert „ahhoz, hogy az istenülés megtörténhessék, van a másik nem. Van a tökéletesen és
teljesen más és különböző lény és világ. Ebbe kell átlépni és magát ott kell hagyni és a
másik őselemben el kell merülni.” És akit ebben az alámerülésben és maradéktalan
önátadásban visszakapok, „már nem az, aki voltam. Az már több, gazdagabb, egyszerűbb,
tisztább és istenibb. Ez a szerelem titka. A misztériumban csak két egymásban megsemmisült
lény istenülhet.”
... www.hamvasbela.org/2015/11/palkovics-tibor-hamvas-bela-litai-imadsagok.html
Rendes Kis
Olvasta: 3 | Válasz | 2015. november 30. 07:44 | Sorszám: 234
A teljesség hiánya - Weöres Sándor és Hamvas Béla barátságáról
Weöres nem csak a Bóbita költője volt, és nem csak „szárnyat igézett a malacra” és Hamvas
nem csak A bor filozófiáját írta, ahogyan azt sokan szeretnék hinni. Kettejük kapcsolatának
alaposabb vizsgálata nemcsak segít megérteni őket, hanem egészen új dimenziókat is feltár.
– 2015 december elsején mutatják be az Írók Boltjában Weiner Sennyey Tibor Az elveszett
királyság című esszékötetét. A DRÓTon ízelítőként a kötet egyik esszéjét olvashatjátok.
... http://drot.eu/article/teljesseg-hianya-weores-sandor-es-hamvas-bela-baratsag ...
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2015. november 21. 14:46 | Sorszám: 233
Hamvas Béla: A zöld filozófiája

Az emberi világ nagy szava: a szeretet...
Másik nagy szava: a boldogság. A boldogság sohasem közös...
Mindenki a maga számára boldog, ahogy mindenki a más számára szeret.
Ezért a boldogsággal a magány jár együtt, ahogy a szeretettel a közösség. A magányos
ember nem tudja, mit jelent szeretni. Nem kívánja a közösséget. Nem akar együtt élni.
Életének értéke: a boldogság.
Persze a világ nem csak ezt a két szót ismeri. A Szeretet és a Boldogság mellett ott
van: a Tudás, a Szépség, a Hatalom, a Béke, a Szenvedés. A lét tele van nagy szavakkal,
ahogy tele van lelkekkel, és minden léleknek megvan a maga nagy szava.
Az Első Lélek az érzés fölötti érzésben él, abban az örömben és gyönyörűségben, amely
a legelső, s amely mélyebb, mint a szeretet, mélyebb, mint a szenvedés, mélyebb, mint
a tudás, a szépség, a hatalom, mélyebb, mint a béke - olyan mélyen van, hogy oda könny
nem ér le soha: a Boldogság ez, amelyből az istenek születtek.
Elég, ha egy ember Beethoven IX. szimfóniájára gondol, Schiller Öröm-ódájára és
Dionüszoszra. Elég, ha az
ember arra gondol, hogy miképpen rohannak ma a tőzsdére, színházba, könyvekért,
mulatságba, sportba egyetlen csöpp örömért. Elég, ha az ember elgondolja, hogy miképpen
házasodnak, szerelmesek, barátkoznak, harcolnak, játszanak egy percnyi boldogságért.
A modern ember törekvése: öröm és boldogság.

... www.facebook.com/417129638314526/photos/a.418748204819336.111318.417129638314 ...
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2015. november 16. 09:32 | Sorszám: 232
"Valamennyi misztérium minden gyakorlata egyetlenegyet akar elérni: világosságot teremteni,
felébredni, a káprázattól elszakadni, a mayát eloszlatni."

Hamvas Béla: Tibeti misztériumok
... www.mixcloud.com/djterton/om-mani-padme-hum-compassion-mantra-mix/
... www.facebook.com/HamvasBela/?fref=nf
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2015. november 14. 15:42 | Sorszám: 231
Tisztelt Egybegyűltek,

A legméltóbb megemlékezés Hamvas Béla sírjánál egy néma főhajtás lenne, hiszen ő maga is
szótlanul hunyta le szemét egy ködös, esős őszi napon hetvenegy évesen, 1968. november 7-én
a kórházi ágyon, de egyébként sem szerette az ünneplést: még életében kifejezte óhaját,
hogy róla utcát ne nevezzenek el. Ezt a kívánságát az utókor, éspedig éppenséggel a
szentendrei utókor nem teljesítette. Vigyázzunk tehát legalább a szavainkra, különösen itt,
a porai felett, amint ő maga is tette a szavakkal, és tartózkodjunk az elvárt közhelyektől
– méltatlanok lennének lényéhez. Az evangéliumi intelem is erre kötelez bennünket: Jézus
szemére veti kora szellemi embereinek, hogy építgetik a próféták síremlékeit, de a
valóságban, tényleges életfolytatásuk által egyetértenek atyáikkal, akik megölték azokat.
(Mt 23,29-31) Emelkedjünk lélekben az evangéliumi magaslatokhoz, és állapítsuk meg, nagyon
nehéz Hamvas Béla lényéhez és életművéhez méltó szavakat találni a róla való
megemlékezéskor. Nem is jelzők és minősítések fognak elhangzani tiszteletünk jeléül, 47
évvel halála után, itt a sírjánál, hanem egyszerű idézetek.

Megemlékezés Hamvas Béla sírjánál
Szentendrei Köztemető, 2015. november 7.
dr. P. Tóth Béla
... http://ptothbela.com/megemlekezes-hamvas-bela-sirjanal/
... www.facebook.com/HamvasBela/?fref=nf
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2015. október 31. 16:54 | Sorszám: 230

www.hamvasbela.org
... https://www.facebook.com/HamvasBela/photos/a.243338725758323.55690.1917452842 ...
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2015. október 29. 08:06 | Sorszám: 229
Jól van ez így

"A körülmények mindnyájunk számára ugyanazok voltak. Ami velem történt sem volt más. Nem.
Csak. Azt hiszem, az volt, ami valóban történt. Ebben most már bizonyos vagyok. A többi
nem vette észre. Azért is felejtette el, nem olyan hamar, hanem teljesen és élt tovább,
mintha semmi sem történt volna. Ezt most nem azért mondom, mert őket megvetem, bár
megvetésre méltók, csak nem az én részemről. Életünk nehézsége oly nagy, mondja Basilius,
hogy a porba zuhantunk, de a mártírium mégis lehetetlen, mert üldözőink ugyanazt a nevet
viselik, mint mi. Emlékszem a villamoson az arcra, mialatt a félelemtől csaknem
megfulladtam, a járda szélén újságpapírral takart holttestek, idióta és absztrakt hangon,
kicsit nyeglén azt mondta: jól van ez így. Ijedten néztem rá. Bólintott. Jól van ez így.
Még jobban féltem. Irigyeltem, hogy nem fél? Nem. Hiszen nem tudja, mi történik. Én
tudtam és reszkettem. A borzalmat, ami történt, nem merték magukhoz ereszteni. Ezért nem
féltek. El is felejtették. Nem történt semmi. Most értem csak meg, hogy miért kellett
félnem. Tényleg el voltam hagyatva. Ki voltam adva. Így, kiadva. Hivatalosan és végleg.
Ez a kárhozat. Elvesztem."


[fotó: www.zsolt.ro]
... www.hamvasbela.org/2011/12/hamvas-bela-egy-csepp-karhozatbol.html
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2015. október 15. 12:53 | Sorszám: 228
Az Assisi fénye máig világít !
gajo
Olvasta: 1 | Válasz | 2015. október 15. 12:50 | Sorszám: 227
Idézet:
Az egyéni lét fényével lehet megtisztítani a korrupt közösséget


Elfújnak akár egy gyertyát!
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2015. október 15. 12:23 | Sorszám: 226
„Na jó, és akkor szerinted, mi a megoldás?” – kérdezte alig visszafojtott dühvel.

„Nincs közös megoldás. Azt ugyanis eljátszottuk. Most nincs. Egyéni megoldások vannak.

Az egyéni lét fényével lehet megtisztítani a korrupt közösséget. Az egyéni lét apró, hétköznapi, egyszerű,
igaz, tiszta tetteivel. Vagy legalábbis egy tiszta és igaz életre való törekvéssel.”
„Nem értem.” – mondta. Elszomorodtunk mind a ketten.
„Nem baj.” – válaszoltam, és kiszálltam megjegyezve az autót. Tudtam, hogy ebbe többet nem ülhetek be.
Feleségem szerint kár volt, úgysem értette.

És akkor az esőben, rossz utak metszetében, eszembe jutott Hamvas Béla egyik gondolata:

„Rosszul kormányzott népekben törvényszerűen alakul valamely fantazma, amely saját elégedetlenségét és a
rossz kormányzat következtében elviselt szenvedéseit valamely más szocialitásra vetíti ki, és eszeveszetten
gyűlöl még olyan kollektív csoportot is, amelynek szenvedése felkeltésében semmiféle szerepe nincs.”


... http://drot.eu/article/gyulolni-szabad
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2015. október 14. 20:59 | Sorszám: 225
Szerintem ez "az élet színvonala elrettentő"-t illusztrálja ...
gajo
Olvasta: 2 | Válasz | 2015. október 14. 17:53 | Sorszám: 224

Mit keres ez a sok ember?
Ők a "kulturálatlan nép"? Elbujdosnak a ködös óperenciás tengeren is túlra? Keresik az igazságot? A valóságot? Életük értelmét? A múlt melegét, a jövő bizonytalan hidegét?

Ők vannak kiszolgáltatva "A kis zsiványoknak és szélhámosoknak az alattomos
furakodóknak és a nagyszájú hencegőknek, a fondorlatos handléknak és a nyegle
becsteleneknek".




Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2015. október 14. 16:40 | Sorszám: 223
Direkt morál és rossz lelkiismeret (részlet)
„Kultúra hiánya elsősorban annyit jelent, hogy az ember a huncuttal és a cudarokkal
szemben védelem nélkül van. A közösséget nem tanították meg arra, hogy elszigetelje
őket. Az emberek félnek tőlük és engednek nekik, és meghunyászkodnak és félre húzódnak,
csaknem csodálják őket. Morális bűncselekmény itt sincs több, mint más népeknél. De az
élet színvonala elrettentő. Mert a bűn az erkölcsi rend olyan brutális megsértése, amely
ellen minden nép védekezni tud. Az életet beszennyező egzisztenciális korrupció ellen
a kulturálatlan nép tehetetlen. A kis zsiványoknak és szélhámosoknak az alattomos
furakodóknak és a nagyszájú hencegőknek, a fondorlatos handléknak és a nyegle
becsteleneknek reménytelenül ki van szolgáltatva.”
... www.facebook.com/266510616759751/photos/a.447380718672739.1073741839.26651061 ...
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2015. október 14. 13:56 | Sorszám: 222
Elavult az a politika-fogalom, amely a kasztok és a népek gyűlölködésében az ellentéteket
nem kiegyenlíti, hanem szítja és fenntartja.

Elavult a vallás, mert a hitvallások különbségeiből elválasztó és ellenséges közösségeket
teremt; a meggyőződések sokszerűsége nem anarchiát teremt, hanem a szellem gazdagságának
jele. A papság a vallást elárulta a totalitárius hatalomnak, a lovagi kaszt a hatalmat
elárulta a pénznek, a polgárság a földi javak bőségét elárulta a hitvány és silány
életcéloknak; a proletariátus, amely sajátos életrend megteremtésében improduktívnak
bizonyult, nem volt képes másra, mint a polgári életeszményeket még alacsonyabb színvonalon
megvalósítani, a hirdetett felszabadulás helyett munkaterrort hozott, és szolgaságot.
("Az ember lényének tisztaságát veszti el azon a napon, amikor szolgává lesz.")
... www.hamvasbela.org/2011/12/hamvas-bela-kiengesztelodes.html
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...