14:02:07
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Kultúra
Téma: Nyelvédesanyánk.
... Elejére 1. lap 
keresztkem
Olvasta: 1 | Válasz | 2015. január 01. 15:05 | Sorszám: 1509
Ha "így" van--én nem tudtam--de AZÉRT van így, mert a magyar nyelvtanban Arany János Tudományos Akadémiai Elnöki funkcionálása óta létezik egy fogalom, mely úgy hangzik: MEGCSONTOSODOTT SZÓÖSSZETÉTEL! Itt ugyan négy--azaz 4--szó egymásutániságáról, és nem szóösszetételről van szó valójában, és a rövidítésjelzésnek ponttal--"."-al--való megoldásáról van szó, és nem az összetett szavak HIBÁS ÖSSZETEVÉSÉRŐL, mely "megcsontosodik", azaz: hibásan gyakorlattá válva lényegében felülirja a helyességi törvényt, de azért a lényeg itt is ugyanaz.A szórövidités ponttal lenne jelzendő ugyan--ha aaz eredeti helyességi szabályhoz tartanók magunkat--de a pontelhagyásos változat is olyannyira gyakorlattá vált, hogy--hallgatólagosan-- azt monták: "A franc aki megette,legyen úgy.Ha hülyék vagytok legyen ez a dolog hülyén! És kész!"
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2015. január 01. 12:23 | Sorszám: 1508
Van 1 nagyösszegű fogadásom arra, hogy 2016-ban már nem ez lesz a helyes !
hümér
Olvasta: 2 | Válasz | 2015. január 01. 12:11 | Sorszám: 1507
Na, találtam egy egészen friss forrást...
http://hu.wikipedia.org/wiki/B._%C3%BA._%C3%A9._k.
Tehát, tulajdonképpen a B.Ú.É.K. írásmód (a pöttyökkel) sem helyes!
"2013-ban a Magyar Tudományos Akadémia Magyar Nyelvi Bizottsága kizárólagosan a BÚÉK formát jelölte meg az egyetlen helyes alaknak.[3]"

keresztkem
Olvasta: 1 | Válasz | 2015. január 01. 11:33 | Sorszám: 1506
Trentói-, Trienti, vagy Tridentinum-i a helyes megnevezés--azt hiszem.
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2015. január 01. 09:44 | Sorszám: 1505
"Boldog, Ujjongással teli Évet Kívánok !"
hümér
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. december 31. 23:45 | Sorszám: 1504
B.Ú.É.K.!
Szerintem, ez így helyes. Van valami, ami a BUÉK írásmód esetén a rövid U-t igazolja?? ...
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. december 27. 21:37 | Sorszám: 1503
Tridenti vagy trienti zsinat ?
... http://laudator.blog.hu/2010/12/20/trienti_vagy_tridenti
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. december 20. 09:54 | Sorszám: 1502
A hangversenyre a közönség is föllép ?
Vagy ők csak belépnek ?
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. december 02. 13:32 | Sorszám: 1501
Európában 24 kihalófélben lévő nyelv van
... http://erdely.ma/kultura.php?id=177397&cim=europaban_24_kihalofelben_levo_nye ...
Békáscity
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. november 25. 17:52 | Sorszám: 1500
Mi az a kotnyél ?
http://helyesiras.mta.hu/helyesiras/blog/show/minek-a-nyele-a-kotnyel
rintintin
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. november 22. 11:07 | Sorszám: 1499
"..És nem üt senki nagyot botjával a – nem a fejére, de a – fenekére. "
Alighanem jól felfogott "megfontolások" okán "nem üt" neki 'oda. Mer' hogy még elélvezne rajta a szőke csaj, és azéé' asztat élő adásba' mégse!
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. november 22. 10:45 | Sorszám: 1498
... Kapcsolok hát, belekarolnék a műsorba pár perccel hamarább, beugrik akkor egy szőke riporternő,
rögvest azzal kezdi valamilyen nagyalföldi műsorát, hogy – szó szerint – ebben a szituációban a
kutya kommunikál a birkákkal…

... És annak a szőkeségnek is vajmi köze ha van a mai magyar nyelvhez, a fogyó magyarsághoz s a
lassan elfogyásra ítélt Magyarországhoz. Ő valakinek a valamije, aztán bekerült a Duna TV-hez – annak
is megvan a maga keresztje –, onnét le a Nagyalföldre, a Hortobágyra, s ki bánja Budapesten a Kunigunda
utcában, s tán emitt, Erdélyországban is, hogy mint oldott kéve, széthull a magyar nyelv.

Hát kommunikálgatnak jó pénzen a pusztulásban, míg nekem eszembe jut most is Mezzofanti bíboros
az 1800-as évek leg­elejéről. Ő mondotta, hogy az emberi gondolkodás csodája a magyar nyelv… De mások
is mondtak, és sokan hasonlót… És akkor jön ez az öt világrészen hallható szőke a birkáival, a kutyácska
kommunikációjával. És nem üt senki nagyot botjával a – nem a fejére, de a – fenekére. Már a kommunikáló
kutya kedvéért legalább, ha nem is a magyar nyelvünk védelmében!

Czegő Zoltán
Székely Hírmondó
... http://erdely.ma/publicisztika.php?id=176768&cim=a_kutyafajat_neki
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. november 02. 17:58 | Sorszám: 1497
A világ egyik legerősebb nyelve a magyar
... http://erdely.ma/mozaik.php?id=175479&cim=a_vilag_egyik_legerosebb_nyelve_a_m ...
jojoba
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. szeptember 02. 17:08 | Sorszám: 1496
"Csodálatos nyelv volt az, ma már nincs meg többé és nem is lesz. A hírlapírás, később a rádió, azután a politikai hazugságokkal megmérgezett jövő-menő-futó emberek tönkretették, széttaposták, kibelezték, értelmét kivették és elvesztegették, és amikor az a nép a lelkét veszítette el a liberális-kisbirtokos-szabadversenyes korszakban, ugyanakkor veszítette el a nyelvét is. Ez természetes."
- Kodolányi János
panda
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. szeptember 02. 16:35 | Sorszám: 1495
há', mi ne beszéljünk angolul!... ;-)
Békáscity
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. szeptember 02. 15:30 | Sorszám: 1494
Az ígéret szép szó, de a Landwirtschaftsausstellung még szebb !
Békáscity
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. szeptember 02. 14:38 | Sorszám: 1493
szívemből szóltál... történt ugyanis, hogy kb. 20 évvel ezelőtt a keresztlányom kijavította a kiejtésemet épp Nike-cipő ügyben - úgy begurultam, hogy csak lesett a leány!!!
panda
Olvasta: 2 | Válasz | 2014. szeptember 01. 20:10 | Sorszám: 1492

„Szekszárdon születtem, színésznőt szerettem”

http://egyetemi.hu/fajlok/irodalom/BABITS%20MIH%C3%81LY.ppsx
Karinthy: Babits Bihály
panda
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. augusztus 24. 19:30 | Sorszám: 1491
Civil Akadémia - Az anyanyelvi kód nyomában - Czakó Gábor író - 2013-04-14
http://www.youtube.com/watch?v=ASRE2A60uKc
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. június 04. 09:48 | Sorszám: 1490
Az én kedvencem ebben a kategóriában távközlési cégünk (lánykori nevén Matáv) ügyfélszolgálatának
hivatalos bejelentkező szövegében a "té-kötőjel-home-pont-hu" ...
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. június 04. 09:41 | Sorszám: 1489
Nájki a helyes angol kiejtése a Niké névnek.
Bár én ezt személy szerint helytelenítem: az angoloktól is igazán meg lehetne követelni a helyes görög kiejtést ...
Békáscity
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. június 04. 07:57 | Sorszám: 1488
Soxor mérgelődök hogy pl. a NIKÉ miért Nájki ? miközben tőlünk megkövetelik a helyes angol kiejtést ... (ami hülyeség)
panda
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. június 03. 12:14 | Sorszám: 1487
" Most akkor lévisz vagy livájz? "
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2014. június 03. 11:54 | Sorszám: 1486
Nájki vagy nájk? 50 év után végre kiderült
... http://index.hu/kultur/2014/06/02/leszamolunk_az_osonnel/
... www.facebook.com/kilonem100?fref=nf
Békáscity
Olvasta: 4 | Válasz | 2014. március 10. 10:06 | Sorszám: 1485


" A Magyar-nyelv az emberi logika csúcsterméke! A magyar nyelv - Csupa H-val

Helgám!

Hazám határait hátrahagyva, három hétig Hegel, Heyne honában, Hannoverben, Hamburgban helyettesítettem hivatalos honoráriumért Hans Herbertet.
Hetedikén hétfőn hárman Hédivel Hugóval, (Holland házaspár) Hágából Helsinkibe hajóztunk.
Hédi horgolt, hímzett. Hugó heverészett, hálóhelyére húzódott, hogy Horatiusnak hódoljon.
Hajósaink hevenyészett hálóval, horoggal hitvány heringet halásztak.
Hajónkat hamarosan hömpölygő hullámok háborították, halászcsónakként himbálták, hányták Herkulesünket.
Helsinki hídjai, hétemeletes házai, hatalmas hengerműve, hőerőművei hatásosak. Harisnyagyárai, húsüzemei hetedhét határban híresek.

Huszonharmadikán hangversenyen Händel, Haydn, Hubai hegedűversenyét hallgattuk.
Hébe-hóba hülyéskedtünk, hotelünk halljában huncutkodtunk, hatásos históriákkal háryjánoskodtunk.
Havazik Helsinkiben. Hó hull háztetőkre, hidakra, halpiacokra. Hódprémet, hócipőt, halinacsizmát hordanak.
Hómunkásaik helytállását három havilap hírdeti.
Hannoiból háborús híreket hoznak, heves harcokról, holnapi hidrogénbombákról. Harctereken háborútól, himlőtől, hastifusztól, hepatitisztől hullanak hajszolt halandók.
Hőmérőnk higanyszála hajnalban húszig húzódik.
Háromnegyed hétkor hosszan hangzik Helsinki harangszava.
Hiva, huomenta! (jó reggelt) - hallani helyenként.

Hotelünk hangulatos, hanem hálószobáink huzatosak, hidegek. Helységeiben hintaszékek, heverők háziszőttesekkel.
Heveny hörgő huruthoz hamar hozzájutottam, hevertem huzamosan.
Hotelbéli hálótársaink hűvösek, hozzánk. Hugó hajnali háromkor horkol, helytelenkedik, hangulatuk haragosra hanyatlik.
Hideg hétköznapokon, ha hétkor holdfénynél hólabdázunk, hokizunk,,helsinkiek helyeslő huj huj haját hallgatjuk.
Hétvégi hóbortunk hógolyózás. Hokizás helyett hol huszonegyezéssel, hol hubertusz hörpintgetésével hevülünk, hűségünket holtig halasszuk.
Hédi helsinki hölgyekkel hímző hobbijának hódol.
Holnapra helikopterrel Hamenlinába hívnak Hejkéék.
Harmincezres helység, hazai Hatvanunkhoz hasonlít.
Hadtörténész haveromnál, Hejkééknél hálok.

Hiába hagytalak Helgám Hegyeshalomnál, harmatarcod, hattyúnyakad, hollóhajad, hazaszólít Hejkéék honából. Hazahív Hungária! Hosszú hontalanságomból, húsvétra hazaérkezem hozzátok Hevesbe. Hermelinbunda hízelegne hiúságodnak, ha hozzáférhető? Hajnalkának helyes hósapkát, Hubának hullámvasútat helyeztem
hátizsákomba, Hugónak homokozójátékot, horgászfelszerelést hozok. Hármótok hijján honvágyam hétről-hétre hatalmasodik. Hiszem, hogy húsvétkor hiánytalanul helyreáll harmónikus házasságunk, Hevesben, házunkban húsvétolhatunk.
Helsinkiben halak havának huszonhetedikén, hű
Henriked

Na ezt próbálják meg utánozni más nyelven!... Hihetetlen
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...