05:38:04
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Kultúra
Téma: Jáki Teodóz
R.András
Olvasta: 6 | Válasz | 2017. április 13. 08:55 | Sorszám: 14
Aranymiatyánk
Rendes Kis
Olvasta: 8 | Válasz | 2016. október 28. 12:49 | Sorszám: 13
Dr Kogutowicz Károly: Magyarország Néprajzi Térképe (1927)
Tudtad, hogy a 2011-ben a Kárpát-medencének 25 millió 700 ezer lakója volt?
A magyar nyelv beszélőinek száma kb. 14,5 millió (nagyjából 60%), ebből 10 millióan Magyarországon, 2,5 millióan Romániában,
1 millióan Szlovákiában, 700 ezren a volt Jugoszlávia területén, 250 ezren Kárpátalján, 50 ezren Ausztriában élnek.
... www.facebook.com/trianon.non/?hc_ref=NEWSFEED&fref=nf
Rendes Kis
Olvasta: 8 | Válasz | 2015. május 27. 07:39 | Sorszám: 12
A vándorapostol nyomában – Könyvbemutatós zarándoklat Erdélyben és Moldvában
A két éve elhunyt jeles népzenekutatóra, a határokon túlra szakadt magyarok ügyeit felkaroló, magyarságukban
őket erősítő bencés páterre, a „csángók apostolára”, Jáki Sándor Teodózra emlékező zarándokcsapat járt nemrég
Erdélyben és Moldvában. Útjuk során bemutatták azt az emlékkönyvet, amelyet pap- és szerzetestestvérei, egykori
tanítványai, barátai, tisztelői és szeretett csángómagyarjai írtak, felidézve a páter pótolhatatlan szolgálatát a
határokon túl élő magyarság körében.
... http://erdely.ma/kultura.php?id=186824&cim=a_vandorapostol_nyomaban_konyvbemu ...
Rendes Kis
Olvasta: 8 | Válasz | 2013. január 15. 07:21 | Sorszám: 11
A szentmise után a temetési menet – élén a papsággal – a fáradhatatlan szolgát elkísérte utolsó útjára, a Boldogasszony-kápolna kriptájába, ahol Jáki Szaniszló mellett helyezték örök nyugalomra
... http://www.magyarkurir.hu/hirek/jaki-teodoz-temetese-pannonhalman
Rendes Kis
Olvasta: 8 | Válasz | 2013. január 14. 21:21 | Sorszám: 10
Jáki Sándor Teodóz atya temetése – AUDIÓ
2013. január 12-én 12-én délután a pannonhalmi bazilikában Teodóz atya temetésére gyűltek egybe sok százan, rendi és paptestvérek, barátai, tisztelői és tanítványai. A Felvidékről, Erdélyből és Moldvából is sokan érkeztek Pannonhalmára, hogy elkísérjék Teodóz atyát utolsó útján nyugvóhelyére. A szentmise kezdete előtt már egy órával Nyisztor Ilona pusztinai (Moldva) népdalénekes, aki tanítványaival érkezett, moldvai népénekeket énekelt.

Ott volt Ferencz Ervin atya Gyergyószárhegyről, aki amint elfoglalta helyét rögtön a rózsafűzér imádkozásába kezdett. Tifán Lajos atya is ott volt Futásfalváról hiveivel, Vágáról a rózsafűzértársulat, amelynek ő is tagja volt, a felvidéki Zséréről, a zoboralji hívek több busszal, sokan Csíksomlyóról és szerte az egész Kárpát medencéből.

... http://erdely.ma/hitvilag.php?id=133980&cim=jaki_sandor_teodoz_atya
Rendes Kis
Olvasta: 8 | Válasz | 2013. január 14. 10:52 | Sorszám: 9
Múltidéző... A csángók apostola: Jáki Sándor Teodóz Teodóz atya – Domokos Pál Péter biztatására – 1978-ban indult el először Moldvába,
hogy a csángómagyarok életét, egyházi énekeit, nyelvét tanulmányozza. Róluk persze jóval korábbról voltak már ismeretei. Emlékeiben máig él
a Kogutowicz Károly szerkesztette földrajzi atlasz magyar népességi térképe a világban élő magyarokról, melyet tíz éves korában látott először.
„Ezért az egyetlenegy oldaláért az egész térképet egy életre bévéstem a szüvembe” – mondta csángómagyarosan.
... www.facebook.com/tibor.antal.562
... www.facebook.com/pallagi.erzsebet
Rendes Kis
Olvasta: 8 | Válasz | 2013. január 12. 09:14 | Sorszám: 8
Köszöntő ének Jáki Teodóz (OSB) szolgálataiért – VIDEÓ
erdely.ma/uploaded/images/1241000
Nagy Gáspár költőtől
egykori tanárának
... http://erdely.ma/hitvilag.php?id=133865&cim=koszonto_enek_jaki_teodoz_osb_szo ...
Rendes Kis
Olvasta: 8 | Válasz | 2013. január 12. 07:22 | Sorszám: 7
www.facebook.com/varaljaszovetseg
Rendes Kis
Olvasta: 8 | Válasz | 2013. január 12. 07:07 | Sorszám: 6
www.facebook.com/magyarorszag.kereszteny
Rendes Kis
Olvasta: 8 | Válasz | 2013. január 10. 15:43 | Sorszám: 5
A csángók apostola: Jáki Sándor Teodóz

Jáki Sándor Teodóz atya a csángómagyarok apostola, Domokos Pál Péter méltó utódja – olvashatjuk általában a róla szóló ismertetésekben. Hogy szívvel és ésszel is megfogható, érzékelhető legyen, mit is jelent ez, személyes emlékek tolulnak fel bennem. 2006-ban részt vehettem a bukovinai jeles kegyhelyen, Kacsikában a Nagyboldogasszony-búcsún. Kacsika, az egykori magyar falu, ahová a híres Czestochowa-i Mária-kegyképmásolat még Nagy Lajos királyunk adományaként jutott el hajdanán, ma már teljesen elrománosodott, román Mária-zarándokhely lett, kegytemplomában magyar misét nem szabad mondani, s évente egy alkalommal, a búcsú másnapján reggel a templom mögötti kis kápolnában engedélyezett csupán az ide zarándokoló csángóknak az anyanyelvi szertartás. Itt találkozhattam tehát a Moldvából érkezett csángómagyarokkal, akik a pusztinai Szent István Gyermekei Egyesület zászlaja alatt Teodóz atya vezetésével ezúttal is gyönyörű népviseletben, ősi népénekekkel, zarándokmenetben (úgy, ahogy senki más e búcsúban) érkeztek Mária kegytemplomához, hogy hódolattal, imádságos áhítattal tisztelegjenek a Szűzanya előtt. S ott, akkor átéltem, megértettem, milyen pótolhatatlan és egyedülálló szolgálat az, melyet a deres hajú bencés páter vállalt és teljesít évről-évre (1992 óta), felkarolva a legtávolabbra szakadt, legárvább és hitükben leghűségesebb katolikus magyar testvéreinket.

... http://erdely.ma/multidezo.php?id=133746&cim=a_csangok_apostola_jaki_sandor_t ...
onodij
Olvasta: 8 | Válasz | 2013. január 10. 10:28 | Sorszám: 4
Teodóz atya temetése január 12-én, szombaton Pannonhalmán 14,30-kor a bazilikában - Cirill atya facebook http://www.facebook.com/cirill.hortobagyi?ref=ts&fref=ts
mackó
Olvasta: 7 | Válasz | 2013. január 10. 09:01 | Sorszám: 3
Az egyik barátom gyermeke ősszel kezdi meg Pannonhalmán a tanulmányait. Sajnos Todóz atyát már nem fogja személyesen megismerni.
Rendes Kis
Olvasta: 8 | Válasz | 2013. január 09. 18:53 | Sorszám: 2
TEODÓZ atya tegnap este 9 óra körül elhunyt Pannonhalmán!
R.I.P.
... www.facebook.com/cirill.hortobagyi?sk=photos
... www.facebook.com/zsuzsanna.mindszenty
Rendes Kis
Olvasta: 8 | Válasz | 2013. január 09. 12:33 | Sorszám: 1
JÁKI SÁNDOR TEODÓZ atya,
türelemmel viselt súlyos betegsége után, ma este fél kilenckor hazatért teremtőjéhez. Most már ne is annyira érte, hanem hozzá, közbenjárásáért, imádkozzunk.
Hálát adva érte, - a jóságos Úrnak. Teodóz atyának, az ősz hajú bölcs papnak minden mondatát, szavát és gondolatát nagy figyelemmel hallgattam, bármikor megadatott, hogy találkozzam vele.
Mély érzelemmel és erővel hatottak szavai.
Élete elkötelezett volt a szent zenével.
A rá legjellemzőbbről, a csángó magyar testvéreinkhez való kötődéséről ő maga ezt mondta: „Tízéves koromban kezdtem el érdeklődni irántuk, amikor is egy térképen a Keleti-Kárpátokon túli területet piros pontokkal jelölték… a zeneszeretet, a csángók iránti érdeklődés és szerzetes papságom, szorosan összetartozik.”

Áldozatos munkában megfáradt szíve, - találjon csendes pihenésre.
Jutalmazza az Úr azért a hatalmas kincsért, mit szétosztott életében.
... www.facebook.com/magyarorszag.kereszteny
Rendes Kis
Olvasta: 9 | Válasz | 2013. január 09. 11:33 | Sorszám: 0
Elhunyt Jáki Sándor Teodóz atya

Tegnap este, január 8-án este, 8:40 órakor elhunyt Jáki Sándor Teodóz atya. Nyugodjon békében! Temetése várhatóan jövő hét elején lesz, bizonyára Győrben, a rendház kriptájában.

Jáki Sándor Teodóz 1929. május 12-én született Győrben, vagyis közel egy éve töltötte be 83. életévét. Hittudományi főiskolai tanulmányai után 1952-ben Pannonhalmán szentelték pappá. Zenetanári és karvezetői diplomásként szenvedélyesen gyűjtötte a magyar egyházi népénekeket, és így jutott el a magyarság legkeletibb csoportjához, a moldvai csángókhoz. Körülbelül 100 alkalommal járt Moldvában. 1993 óta vezeti a moldvai katolikus csángómagyarok számára évente egyszer engedélyezett magyar nyelvű szentmisét Kacsikán, a Nagyboldogasszony-napi búcsú alkalmával.

A Domokos Pál Péter által a csángómagyarok érdekében alapított, budapesti Lakatos Demeter Csángómagyar Kulturális Egyesület elnöke.

Lengyel Gyula és Szamosi Elemér írt egy rövid beszámolót az atya halála előtti kórházban lévő állapotáról. Ezt olvashatják az alábbiakban illetve Nyisztor Ilona rövid visszaemlékezését, amely a Csángó Rádióban hangzott el.

A győri kórház kézsebészeti osztályán szilveszter előtt a felsőkartörést megoperálták. Állapotának gyorsuló romlását okozó betegségén nem tudtak segíteni. Január 4-én pénteken vitték át a pannonhalmi főapátság területén lévő szeretetotthonba a 343.szobába. Mikor bementünk, aludt. Hófehér arca, csont-bőrre lefogyott karjai láttán megrendülve néztük, ahogy a nővér próbálta felkelteni. A szájába próbált teát csöpögtetni. Egy kis időre felébredt, hozzá intézett szavainkat pillantással nyugtázta, beszélni nem tudott. Nemsokára ismét elaludt.
... http://erdely.ma/hitvilag.php?id=133689&cim=elhunyt_jaki_sandor_teodoz_atya_a ...
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...