Téma: A választás következményei |
|
mamácska |
|
Az MSZP elnöke a jövőben már nem akar összefogni a Gyurcsány-párttal, az Együtt–PM Szövetség pedig bejelentette, hogy a jövő hónapban már nem támogatja a szocialisták jelöltjét az újpesti időközi képviselőválasztáson.
A baloldali kis pártok elbukott főpolgármester-jelöltje továbbra is az őt támogató erők tartós szövetségét szorgalmazza. Bokros Lajos az ATV-nek azt nyilatkozta: a 2018-as kormányváltás érdekében szükség van a folyamatos együttműködésre. A Modern Magyarország Mozgalom (Moma) elnöke korábban már jelezte, hogy szívesen részt venne a Gyurcsány Ferenc által javasolt baloldali összefogásban.
„Most van egy lehiggadási, megnyugvási periódus, utána mindegyik párt a saját berkein belül a saját tagságával megtanácskozza, hogy mit tettek jól és mit tettek rosszul. Ha ezekből a következtetésekből adódik valami tanulság, akkor döntéseket hoznak, netán újjáépítik a vezetést, és akkor egy új vezetéssel adott esetben lehet másképpen politizálni” – fejtette ki Bokros. |
|
rintintin |
|
Végre tiszta vizet kellene önteni a pohárba egy a választásokkal összefüggő nagyon foktos kérdésbe--végre és komolyan figyelembe véve azt a körülményt--melyet e hozzászólás írója már régen hangoztat és megfogalmaz, de amivel úgy tűnik NEM IGAZÁN TÖRŐDIK SENKI, érdekes módon még a keresztény nemzeto ldalon sem nagyon.Miről vaan szó? A NEM SZAVAZÓK JELENTŐS TÖMEGÉNEK PROBLEMATIKÁJÁRÓL!!! Arról, hogy a NEM SZAVAZÓ polgártársak VOLTAKÉPPEN HOVÁ IS ÁLLNAK? MIT IS TÁMOGATNAK!??? Mert! A mindenkori szavazások örök vesztesei szerint a NEM SZAVAZÓK tulajdonképpen még arra sem méltatják a magyar--vagy nem magyar--társadalmat, hogy véleményt mondjanak-mutassanak bármilyen kérdésbe', amely a szavazásnak, mint döntési procedúrának a TÁRGYA.Ennélfogva szerintük--a mindenkori vesztesek szerint--ők, a nemszavazók tulajdonképpen az ELLENZÉKET, A szavazási procedúra végsősorbani veszteseit támogatják. SZERINTÜK, A VESZTESEK SZERINT LEGALÁBBIS!!! Jelen sorok írója viszont azt állitja: EZ NINCS!!! IGY! Hiszen a nemszavazók abban az esetben, ha a győztesekkel SZEMBENÁLLÓK--lettek volna: elveik és szándékaik szerint--AKKOR ELMENTEK VOLNA SZAVAZNI, és a --későbbi-- győztesekkel SZEMBEN SZAVAZTAK VOLNA ilyeténképpen fölszámolva a saját "nemszavazói státuszukat"! Hisz' akkor ők "ellene szavazói" lettek volna a győzteseknek, de éppen mert nem fáradtak el szavazni NEMSZAVAZÓK lettek--pontosabban: így és ezért lettek nemszavazók.MERT ÉPPEN "EZT" ÉS CSAKIS EZT NEM TETTÉK--ugye--HOGY ELMENTEK...VOLNA...szavazni! IGY NYUGODTAN ÉS BIZTON KIJELENTHETJÜK: TELJESEN MINDEGY AZ, HOGY A NEMSZAVAZÓKRÓL A VESZTESEK VAGY akár MAGA A "NEM,SZAVAZÓI TÁBOR" ver-bá-li-SAN MIT ÁLLIT--utólag! A NEMSZAVAZÓ MINDÉG ÉS MINDENKOR A SZAVAZÁS KÉSŐBBI GYŐZTESEIT TÁMOGATJA-SEGITI, TELJESEN FÜGGETLENÜL ATTÓL, Ő MIT VÉL IGAZNAK ERRŐL A KÉRDÉSRŐL...ÖNMAGA "NEMSZAVAZÁSÁVAL" ÖSSZEFÜGGÉSBEN. A dologban az a legfurcsább és a legviccesebb is az persze, hogy a szavazás későbbi vesztesei mindezt a NYILVÁNVALÓ TÉNYT a szavazás előtt, a kampányok folyamán HARSOGVA ELISMERI, SŐT: HIRDETI!ÉS UGYANŐ AZ ESETEK NAGYOBBIK HÁNYADÁBAN MÁR "FENNSZÓVAL" CÁFOLJA AZT, AMIT A SZAVAZÁS ELŐTT MÉG LELKESEN SZÓNOKOLT IMIGYEN: "AKI NEM MEGY EL SZAVAZNI, ÉS IGY NEM SZAVAZ RÁNK, AZ ORBÁN VIKTORT TÁMOGATJA"(ld. BAJNAI GORDON 2014 TAVASZÁN)!EZ ELKÉPESZTŐ LOGIKÁTLANSÁG ÉS KÉPTELENÜL ILLOGIKUS HELYZET--MELYET TÖBBNYIRE A VESZTESEK FENNSZÓVAL HIRDETNEK, FITTYET HÁNYVA ARRA, HOGY NÉHÁNY NAPPAL UGYANŐK MIT IS MONDOTTAK VOLT FENENAGY SZTENTORI-SZÓNOKI HANGON--mondom: kevéssel 'azelőtt. No ezek a dolgok azok, amik miatt sokan a politikát a buta emberek aljassá vállásának "eszközítési procedúrájának" vélik és hirdetik is. PEDIG: NEM "AZ". Csak néhányan hülyék, és olyannyira hülyék, hogy még 'asse tuggyák hogy "azok" NEM ÁRTANA ÁTGOLDOLNI A FENTI GONDOLATAIMAT ÉS KOMOLYAN VENNI!SOKAKNAK.Persze nem nagyon reménykedem mindebben.... |
|
mamácska |
|
A választási eredmények ismeretében az MSZP és az Együtt–PM is nemet mondott a baloldali összefogás gyurcsányi útjára. A Demokratikus Koalíció (DK) elnöke a szocialistákat bírálta, az MSZP korábbi főpolgármester-helyettese pedig az Együtt–PM társelnökének üzent. A szocialista pártelnök a távolságtartás politikáját hirdette meg az önkormányzati választás éjszakáján.
„Azt mondtam pár nappal ezelőtt, hogy most le fogjuk vágni a sárkánynak a következő fejét, hát lehet, hogy csak a fülét vagy az orrát sikerült levágni” – fogalmazott a DK elnöke az önkormányzati választás éjszakáján. Gyurcsány Ferenc saját pártjától és a baloldaltól is többet várt. Az önkormányzati választás éjszakáján csalódottan állapította meg, hogy a reméltnél kisebb lépést tettek a majdani kormányváltásért. Bár az MSZP nevét nem ejtette ki, egyértelműen a szocialistákat hibáztatta azért, hogy Bokros Lajos nem tudta jobban megszorongatni Tarlós István főpolgármestert.
„Hha ez az áldatlan vita, ami megmérgezte az utolsó két hetet, nem tört volna ki, és teljes szívvel tudta volna támogatni az egész baloldal Bokros Lajost, akkor azt gondolom, ahogy reméltük, szorosabb eredményt érhettünk volna el” – fejtette ki.
A Demokratikus Koalíció elnöke nem adta fel a baloldal egységesítésének tervét. „Ahol győztünk, ott mindenütt demokratikus együttműködés volt. Sehol nem győztünk, ahol a demokraták nem fogtak össze. Hát, mi kell ennél nyilvánvalóbb bizonyíték arra, hogy új politikai konstrukció kell?” – vélekedett.
Az egy a tábor, egy a zászló jelszavából a Gyurcsány Ferenc által kiszemelt baloldali partnerek nem kérnek. Az Együtt–PM Szövetség saját magát erősíti a következő években, és nem megy bele semmilyen technikai, szervezeti együttműködésbe – közölte az ügyvezető társelnök.
„Azok a dolgozó, középosztálybeli családok kisvárosban vagy Budapesten, akik otthon maradtak, ők reményt várnak. Ezt a reményt szerintem a DK nem tudja elhozni, ezt a reményt szerintem az MSZP nem tudja elhozni, ezt szerintem mi fogjuk megteremteni, és utána majd meglátjuk, hogy hogyan kell együttműködni az ellenzéki pártokkal 2017–2018-ban” – fejtette ki Szigetvári Viktor.
Gyurcsány Ferenc csak a szocialisták bírálatában lelt partnerre Szigetvári Viktorban. „Bokros Lajos egy jó kampányba beleállva, tisztességgel próbált mindent elérni, ebben az ügyben az országos szocialista vezetésnek van mit tisztázni, mert ha még ők is mellénk állnak ebben az ügyben, akkor szerintem vidéken ugyanúgy értek volna el sikereket, és akár 40 százalékot is meg lehetett volna közelíteni” – fogalmazott az Együtt ügyvezető társelnöke.
A szocialisták szerint Szigetvári Viktornak is lenne mit tisztáznia a budapesti választási eredmények ismeretében.
„Aktív szerepet fogok vállalni az elkövetkezendő hetekben a problémák feldolgozásában és a megoldások megtalálásában, ugyanezt javaslom az Együtt–PM politikusainak és Szigetvári Viktornak, aki harciasan ellenezte, hogy az országgyűlési választáson egyébként már bevált együttműködési választási metodika szerint menjünk neki az önkormányzati választásoknak. Ez a koordinált együttműködés kudarc, amit nekünk is értékelnünk kell” – mondta el Horváth Csaba.
Az MSZP elnöke egyszerre üzent az Együtt–PM Szövetségnek és a Demokratikus Koalíciónak. Tóbiás József a választás éjszakáján meghirdette a távolságtartás politikáját. „Nem fogadjuk el az orbáni hatalmi nemzeti együttműködés rendszerét, sem azt a Gyurcsány Ferenc által képviselt hatalmi, vezérelvű politikát, amely bezárta a baloldalt az elmúlt négy évben, úgymond lehetetlenné tette, hogy értékazonos, baloldali, modern, nemzeti elkötelezettségű politikát folytasson” – fejtette ki. Tóbiás József úgy fogalmazott, hogy a vezérelvű politika nem figyel a szegényekre, és közösséget rombol.
|
|
mamácska |
|
Nem változtak az önkormányzati politikai erőviszonyok a vasárnapi helyhatósági választás alapján – mondta Lánczi Tamás, a Századvég vezető elemzője, aki szerint a Fidesz-KDNP a várakozásoknak megfelelően megismételte 2010-ben aratott elsöprő önkormányzati győzelmét.
A Fidesz 2010-ben 597 polgármestert adott, most 600-nál is többet. „Azt látjuk, hogy a baloldali pártok és a radikális jobboldali párt ugyanott van összességében, ahol 2010-ben” – közölte Lánczi Tamás a Ma reggelben.
Az elemző szerint a „baloldal továbbaprózódik, csúszik lefelé, sőt tegnap este elindult egy üzenetháború. (… Az látható, hogy a küzdelem most kezdődik igazán” - mondta. Hozzátette: „most elkezdődhet az a parttalan vita, ami eddig is folyt a baloldali pártok között, de most semmi sem akadályozza meg őket abban, hogy ez kiteljesedjen”. A várható baloldali forgatókönyvről az elemző elmondta: Tóbiás József szeretné az MSZP függetlenségét megőrizni, miközben Gyurcsány Ferenc már bejelentkezett az egységes nagy baloldali pártvezető szerepére, s mindent meg fog tenni valószínűleg a következő időszakban, hogy maga alá söpörje a baloldali pártok törmelékét. Lánczi Tamás véleménye szerint a küzdelem évekig is eltarthat.
„Azok a kések, amik eddig a baloldalon az asztal alatt voltak, azok az asztal fölé kerültek, és most elkezdődik a nyílt kardozás” – tette hozzá.
A Jobbikról Lánczi Tamás elmondta, hogy ott vannak, ahol volt 2010-ben, illetve ahol, tavasszal voltak.
Az elemző kiemelte, hogy a fővárost magabiztosan hozta a Fidesz, ez különösen jól látszik azon, hogy Tarlós István magabiztosan, a szavazatok csaknem 50 százalékát megszerezte.
„A baloldal teljesítménye szinte komikus ahhoz képest, hogy Budapest 20 éven keresztül egy baloldali város volt, itt lényegében a baloldal labdába se rúgott, de nagyjából ez igaz az egész országra” – közölte.
Bokros Lajos 36,04 százalékot szerzett Budapesten, ami az elemző szerint magasabb a várakozásoknál. Lánczi szerint ez is egy újabb tehertétel a baloldalnak. Ugyanis nem az történik, hogy tisztul a kép, hanem valószínűleg az lesz, hogy Gyurcsány mellett Bokros is jogot fog formálni arra, hogy a baloldal életében neki szerepe, hangja legyen.
Lánczi Tamás szerint az, hogy Bokros Lajos nem gratulált Tarlós Istvánnak, az egy „nagyon nagy politikai hiba, szimpátiától függetlenül elvárható civilizációs minimum, hogy a győztesnek gratulálni kell” – mondta az M1 reggeli műsorában.
M1 - Ma reggel |
|
|