Téma: Ukrajna |
|
|
gajo |
|
"Jó tett helyébe rosszat várj?"
Idézet: Majd a sírban leltek stratégiai nyugalomra!” - üzente a magyaroknak. Nepop asszonyság ezzel a felszólítással azonban nem elégedett meg, folytatta rágalmazó adjáratát! Azért is ócsárolja Magyarországot (nem csak a kormányt), hogy a magyar embereknek fontosabb a rezsicsökkentés, mint Ukrajna sorsa.
Nektek fontosabb a rezsicsökkentés, mint az emberi életek? (...) Jön az 1848-as forradalom évfordulója, és rezsicsökkentésről beszélnek? Nem szégyellik magukat? Van joguk március 15-én ünnepelni azoknak, akiknek fontosabb a rezsicsökkentés, mint a szabadság? Kérem, idén csak azok menjenek ki az utcára ünnepelni, akikben van bátorság kiállni a szabadság mellett!”
Szégyen, hogy ezt egy felvidéki portálon kell olvasni!!!
https://ma7.sk/tollhegyen/jo-tett-helyebe-rosszat-varj
|
|
gajo |
|
Mondassátok le zelenszkijt te szemét, akkor vége az öldöklésnek, menekülésnek! |
|
R.András |
|
Matteo Salvini: Köszönet jár Magyarországnak Köszönetet mondott Matteo Salvini, az olasz Liga párt elnöke Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek és Mateusz Morawiecki lengyel kormányfőnek az ukrán menekültek nagylelkű befogadásáért. Az olasz képviselőházban tartott sajtókonferencián a párt vezetője bemutatta azon lehetséges megoldásokat, amelyek lezárhatják az ukrán–orosz konfliktust.
Olaszország és az olaszok békét akarnak, ennek megteremtése azonban a diplomácia feladata. A béketárgyalások lehetőségét sohasem szabad kizárni, még akkor sem, amikor a jelenlegihez hasonló súlyos háborús összecsapások zajlanak. Most még nagyobb jelentősége van a felek közeledését szolgáló diplomáciának
− hangsúlyozta Salvini. − Minden eszközt kötelesek vagyunk megragadni. Az Európai Unió egyhangúlag hozott szankciókkal bünteti az orosz felet, és humanitárius segítséggel, valamint fegyverekkel támogatja a megtámadott és menekülésre kényszerített ukránok védekezését. Ez azonban mind nem elég. A párbeszédet és a tárgyalásokat soha nem szabad felfüggeszteni − fogalmazott.
Bomba bombát, fegyver fegyvert követ, és egy nukleáris katasztrófába sodródás elképzelhetetlen tragédiát jelentene
– hívta fel a figyelmet Salvini a konfliktushelyzet esetleges drámai kimenetelére.
A korábbi belügyminiszter elmondta, hogy Olaszország készen áll több százezer háborús menekült fogadására. Kapcsolatban áll a diplomáciai kirendeltségekkel, a térségben szolgáló segélyszervezetekkel, valamint a szomszédos országok vezetőivel. Kiemelte Magyarország és Lengyelország pozitív példáját, akik a múltban következetesen ellenálltak az afrikai illegális bevándorlás nyomásának, most azonban nagylelkűen és szervezetten nyújtanak menedéket a háborús övezetből érkezőknek.
Tegnap üzenetet küldtem a lengyel és a magyar miniszterelnöknek, hogy köszönetet mondjak azért a rendkívüli és nagylelkű akcióért, amivel a háború elől menekülőket fogadják
− mondta Salvini. Elmondta, hogy abban bízik: a két ország példája végre elhallgattatja az elmúlt hónapok légből kapott szavait és beszédeit – utalt a két ország migrációs politikáját ért támadásokra.
Matteo Salvini külön kitért arra, hogy nem szabad összetéveszteni a háború elől menekülő ukránokat az illegális bevándorlókkal. Reméli, hogy az ukrán konfliktus nem jelent újabb kifogást mindenki befogadására. Igazságtalan lenne az Ukrajnából érkező özvegyeket és árvákat összekeverni azokkal az illegális migránsokkal, akik a hatodik alkalommal érkeznek Itáliába, és kábítószert forgalmaznak a Termini pályaudvaron – zárta szavait Salvini.
Borítókép: Matteo Salvini, az ellenzéki Liga párt elnöke az ukrajnai helyzetről tartott tanácskozáson a szenátus római üléstermében 2022. február 25-én. (Fotó: MTI/EPA-ANSA/Ettore Ferrari) ... https://magyarnemzet.hu/kulfold/2022/03/matteo-salvini-koszonet-jar-magyarors ... |
|
|
R.András |
|
Kreml: Putyin a neonácik ukrajnai szerepéről beszélt Macronnak
"Érvekkel alátámasztott magyarázatot" adott francia kollégájának, Emmanuel Macronnak Vlagyimir Putyin orosz elnök a neonácik jelentős szerepéről az ukrán állami politikában - közölte a Kreml sajtószolgálata csütörtökön.
Az Ukrajna ellen indított orosz invázió kezdete óta a két vezető harmadszor beszélt telefonon egymással.
Putyin elmondta, hogy sok mindennel nem értett egyet abból, amit Macron a franciákhoz intézett szerdai üzenetében elmondott. Egyebek között azzal sem, hogy hazugságnak nevezte azt, hogy Oroszország a nácizmus ellen harcol Ukrajnában. A Kreml szerint az orosz elnök "érvekkel alátámasztott magyarázatot" adott a neonáciknak az ukrán állami politikában játszott szerepével kapcsolatban.
Egyebek között elmondta, hogy Oroszország "a Donyec-medence védelmét szolgáló különleges művelet" során "folytatni kívánja a megalkuvást nem ismerő harcot a nacionalista fegyveres alakulatok ellen, akik háborús bűncselekményeket követnek el, többek között harci eszközöket helyeznek el lakott területeken és civileket használnak fel emberi pajzsként".
Putyin kifogásolta, hogy a Macron-beszédben egyetlen szót sem szólt arról, hogy az ukrán vezetés hét évig szabotálta a minszki megállapodásokat, és hogy a nyugati országok, köztük Franciaország semmit sem tett azért, hogy Kijevet rávegye azok végrehajtására. Az orosz elnök szerint elhallgatják a Donyec-medencei civilek elleni, évek óta tartó "népirtást", amely számos emberáldozatot követelt, és több százezer embert kényszerített Oroszországba menekülni.
Az orosz-ukrán tárgyalásokkal kapcsolatban megismételte, hogy Moszkva célja elsősorban Ukrajna demilitarizálása és semleges státusza, hogy ennek az országnak a területéről sose érje fenyegetés Oroszországot. Leszögezte, hogy az offenzíva célkitűzéseit mindenképpen teljesíteni fogják, és a tárgyalások késleltetése csak további orosz követelésekhez vezet Kijevvel szemben.
Putyin felszólította Macront, hogy vállaljon szerepet az Ukrajnában rekedt külföldiek biztonságos evakuálásában. Külön megemlítette a Harkivban tartózkodó indiai diákok nagy csoportját, amelyet szerinte az ukrán biztonsági erők "túszként tartanak fogva". A Kreml szerint a francia elnök megígérte, hogy az ügyben felveszi a kapcsolatot a kijevi vezetéssel.
Az orosz államfő szerint az orosz hadművelet során, amely, mint mondta, a tervek szerint halad, az orosz fegyveres erők mindent megtesznek a civilek életének megóvásáért. Azt állította, hogy a nagypontosságú fegyvereket kizárólag katonai infrastruktúra megsemmisítésére használják.
"A Kijev és más ukrán városok állítólagos rakétatámadásairól és bombázásáról szóló állítások nem felelnek meg a valóságnak, és egy oroszellenes dezinformációs kampány elemei" - közölte az orosz elnöki sajtószolgálat.
Putyin az orosz nemzetbiztonsági tanács csütörtök esti ülésén is azt hangoztatta, hogy az ukrajnai hadművelet azt bizonyítja, hogy Oroszország neonáci alakulatok ellen harcol, amelyekben vannak zsoldosok is, mint mondta, egyebek között a Közel-Keletről. Megismételte, hogy a civil lakosságot élő pajzsként, a külföldieket pedig túszként használják fel.
Azt mondta, Harkiv pályaudvarán több mint egy napon át háromezernél több indiai állampolgárt, főleg diákokat tartóztattak fel. Többen közülük még mindig ott vannak, több mint félezren pedig Szumiban. Állítása szerint neonácik tüzet nyitottak Harkivból távozni akaró kínai diákokra, akik közül ketten megsebesültek.
Putyin hangsúlyozta, hogy az orosz hadsereg humanitárius folyosókat nyit a távozni kívánó civilek számára, de a nacionalisták nem engedik ki őket. Méltatta az Ukrajnát támadó orosz fegyveres erők teljesítményét és bátorságát. Azt hangoztatta, büszke rá, hogy "Oroszország hatalmas, erős és soknemzetiségű népéhez" tartozik, ugyanakkor, mint mondta, sosem tagadja meg meggyőződését, hogy "az orosz és az ukrán egy nép". ... https://gondola.hu/hirek/283968-Kreml__Putyin_a_neonacik_ukrajnai_szereperol_ ... |
|
R.András |
|
Orosz katonai szóvivő: a zsoldosokat nem illeti meg a hadifogoly-státus
A Kijev megsegítésére érkező nyugati zsoldosokat a nemzetközi humanitárius jog alapján nem fogja megilletni a hadifogoly-státus - figyelmeztetett csütörtökön Igor Konasenkov vezérőrnagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője.
Közölte, hogy a tárcához bekérették Horvátország katonai attaséját, akivel közölték: Moszkvának tudomása van róla, hogy az elmúlt héten mintegy kétszáz horvát zsoldos csatlakozott egy ukrán nacionalista zászlóaljhoz Ukrajna délkeleti részén.
"A legjobb, ami a zsoldosokra várhat elfogásuk esetén, az a büntetőjogi felelősségre vonás lehet" - mondta a szóvivő, aki azt tanácsolta, hogy "hétszer is gondolja meg", aki Ukrajnába akar utazni, hogy ott az oroszok ellen harcoljon.
Megjegyezte, hogy a zsoldosok az orosz konvojok elleni támadásokat és diverziókat Nyugatról szállított fegyverekkel hajtották végre Ukrajnában.
A tábornok szerint az amerikai Academi, Cubic és Dean Corporation zsoldosszervezet tagjai körében folyik toborzás. Rámutatott, hogy Nagy-Britannia, Dánia, Lettország, Lengyelország és Horvátország engedélyezte állampolgárainak, hogy rész vegyenek az ukrajnai harcokba.
Konasenkov azt mondta, hogy a már az országban tartózkodókon kívül 16 ezer külföldi zsoldos érkezhet vízummentesen Ukrajnába. ... https://gondola.hu/hirek/283958-Orosz_katonai_szovivo__a_zsoldosokat_nem_ille ... |
|
R.András |
|
„Nincs mit veszíteni”, avagy; a legnagyobb rossz… Ezt mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnökvideóüzenetében, melyben elmondta, hogy az orosz erők éjfél óta folyamatosan lövik országát, de az ukrán védelmi vonalak állnak. Érdekes, pont ez az, amitől a leginkább tartani kell, ugyanis, amikor egy háborúban úgy érzik a felek, hogy nincs mit veszíteni, akkor ott igen komoly tragédia alakulhat ki…
Borítóképen: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Jens Stoltenberg NATO-főtitkár találkozót tartott az ENSZ Közgyűlésének 74. ülésszakán New Yorkban (forrás: Президент України зустрівся з Генеральним секретарем НАТО via commons.wikimedia.org, szerző: Ukrajna Elnöki Hivatala, licenc: CC BY 4.0) A kép illusztráció
De menjünk vissza egy kicsit, és nézzük meg a Híradó összefoglalóját a témában:
„A szabadságunkon kívül nincs mit vesztenünk” – mondta az elnök. Igen, úgy tűnik, hogy akár mindent egy lapra tehetnek fel, és ez nagyon veszélyes. Tegyük hozzá; érthető magatartás ez, de ugyanakkor veszélyes és önveszélyes! Különösen akkor, ha a másik oldalon is így érzik azok a vezetők, akik döntő befolyással vannak a harc menetére! Az is igaz, hogy az ukrán elnöknek ma már nincs más választási lehetősége (vagy mégis lenne?).
Emlékezzünk vissza; az előző nagy európai háborúk során, vagy éppen közel-keleti konfliktusok során, amikor valamely fél úgy érzete, már nincs mit veszítenie, olyan eszközökhöz nyúlt, olyan stratégiát választott, ahol többé már nem volt tekintettel semmire és senkire!
Ahogy hallottuk, Zelenszkij elnök máris így érzez, míg Putyin orosz elnök esetében elég komolyaz esély rá, hogy szintén hasonlóan érezzen! Az igazi veszély pedig ebben áll!
Ezért nem jó stratégia, amikor a Nyugat fegyvereket és pénzügyisegítséget ad, ezért nem jó ötlet azt feszegetni, hogy Putyint háborús bűnösnek kiáltsák ki. Nem szabad abba a helyzetbe hozni a Kremlt, hogy azt érezze, már nincs mit veszítenie, mert olyan eszközök vannak a kezében, amivel az egész emberiségre nézve súlyos következményeket érhet el…
Nem is részletezzük, hogy mire gondolunk, és nem is folytatjuk tovább a gondolatmenetet, de meg kell kérdeznünk valamit:
Biztos abban a Nyugat, hogy Ukrajna felfegyverzésével elegendően erős lesz ahhoz Ukrajna, hogy ellenálljon az orosz erőknek?
Nos, ha erre a kérdésre nem határozott „igen” a válasz, akkor bizony nagy a baj! Mert ebben az esetben a fegyverek csak annyit jelentenek, hogy a krízis elhúzódik, és minél tovább tart annál több lesz az emberi és az anyagi veszteség!
Még egyszer le kell írnunk; Tárgyalni kell, nincs más lehetőség! ... https://itthonrolhaza.hu/nincs-mit-vesziteni-avagy-a-legnagyobb-rossz/ |
|
|
R.András |
|
Játszma a fejünk felett "Találkozunk a háború után, hatkor a Kehelyben!" – üzente Svejk az öreg árkász Vodickának, de a derék katonának könnyű volt a dolga: legalább tudta, hogy háború van. A legtöbb európai már nem tudja, mi a háború, noha gyanítja, a béke sem úgy fest, mint amit Ukrajnából lát a tévében. Békeidőben például a legritkább esetben lőnek rommá tarackkal egy óvodai csoportszobát. Az egész világot felbolygatták az elmúlt hetek az orosz–ukrán konfliktuson már messze túlmutató fejleményei, katonai mozgásai, lázas diplomáciai egyeztetései és fenyegetései, útnak indult menekültjei. Minél felkészültebb geopolitikai szakértőt kérdezünk meg, annál inkább belelendül, mint barista az olaszos kávécsodákba: létezik aszimmetrikus és hibrid háború, információs és kiberháború, meg még ki tudja, miféle.
Magyarországnak nem érdeke a háború, sem az ilyen, sem az olyan. Egy méternyit sem kerültünk távolabbra Moszkvától, mint amennyire akkor voltunk, amikor harminc éve Silov altábornagy, az utolsó szovjet katona elhagyta hazánkat.
Azóta Magyarországot – velünk pedig a Nyugatot – egy nálunk ugyan nagyobb, világpolitikai léptékben azonban jelentéktelen, rosszkor, rossz helyre került ütközőállam, Ukrajna választja el az oroszoktól. Egy viszonylag fiatal, identitásproblémákkal és történelmi sérelmekkel küszködő puffer.
Abban a sakkjátszmában, amelyet most az egész világ követ, Vlagyimir Putyin játszik világossal. Egy lépéssel mindig a Nyugat előtt jár. A Nyugatnak Borisz Jelcin volt a jó orosz vezető: aláírta, amit elébe tettek, a díszszemlén kapatosan dülöngélt, és lehetett Washingtonban azon röhögni, hogy a világ legnagyobb országának GDP-je a hollandéval egyenlő. Ennek Putyinnal vége szakadt. Az egykori mokány KGB-tiszt – akinek George W. Bush még a lelkét vélte látni a szemében – másfél évtized alatt felszívta magát, és erős országot teremtett. Nyolc éve, a Krímnél már éreztette, hogy ez csak a kezdet. Lehet, hogy a Donyec-medencébe nyíltan behatoló orosz csapatok most már tényleg túl közel jöttek a Nyugathoz, de úgy is lehet éppenséggel nézni a földgömböt, hogy a lengyelországi vagy romániai amerikai alakulatok vannak túl közel Moszkvához. (Washingtontól mindenesetre elég messze táboroztak le.) A Donbasz megszállása fontos lépés ugyan, de csak a gyalogé a sakktáblán, nem a királynőig rohanó bástyáé.
Miért nem fogadja el Putyin, amit a Nyugat akar? – kérdezi az internet népe. Mert nem áll érdekében. Thuküdidész ezt 2500 éve megírta.
Nem elégednétek-e meg azzal, ha mi ellenségeitekből barátaitokká válva nyugodtan maradnánk?
– kérdezték a mélosziak. Mire az athéniak:
Nem! Ellenséges érzületetek kevesebb kárt okozna nekünk, mint barátságotok.
Jelenleg sajnos úgy fest, Nyugat és Kelet szembenállása szétfeszíti Ukrajnát, amely a kárpátaljai magyarok szülőföldje is. Ők nem válhatnak tússzá. Ezért állt ki hazánk a jogaikért eddig is, a diplomáciai viszály ódiumát is vállalva Kijevvel szemben.
Gyurcsány Ferencnek – Márki-Zay Péter felettes énjének –, aki Putyin hátát lapogatta, a kezébe nyomta Totó kutyát az Apró-villában, és úgy járt Moszkvába, Szocsiba, mint más a Balatonra, a mostani nehéz órákban az a legsürgősebb, hogy az orosz elnökkel való kapcsolatot kérje számon Orbán Viktoron. Ám a makacs valóság az, hogy NATO- és EU-tagként a Nyugat része vagyunk, elfogadva – minden ellenkező híreszteléssel szemben – a Moszkva-ellenes közös szankciókat most és korábban is, noha nem voltak célravezetőek.
A világpolitikai játszma a fejünk felett zajlik, de a bőrünkre nem mehet. A magyar vezetésnek minden forgatókönyvre készülnie kell. Arra is, amit Svejk értett háborún.
Borítókép: Orosz zászlókkal és tűzijátékkal ünnepelnek emberek Donyeck belvárosában 2022. február 21-én. (Fotó: MTI/AP/Alexei Alexandrov) ... https://magyarnemzet.hu/ahelyzet/2022/02/jatszma-a-fejunk-felett?utm_source=o ... |
|
R.András |
|
"Bizonyos értelemben, de facto nem sok minden változott, de azért az elég fontos, hogy már „hivatalosan” is ott vannak az orosz erők Kelet-Ukrajnában" Oroszország-szakértőt kérdeztünk az orosz-ukrán konfliktusról. Külpolitikai szakértő a ma7-nek: Orosz szempontból biztonságpolitikai okok indokolták a szakadárok elismerését Sokakat meglepett, sokak számára azonban csak egy újabb logikus lépés volt, hogy kedden hajnalban orosz csapatok, "békefenntartók", jelentek meg a kelet-ukrán szakadár köztársaságok területén. Vigóczki Máté Györgyöt, az MCC Geopolitikai Műhelyének Oroszország-kutatóját kérdeztük arról, milyen visszhangja volt a döntésnek Oroszországban, elkerülhető-e még egy valódi háború és miként reagálhat a nyugati közösség erre a lépésre. ... https://ma7.sk/nagyvilag/kulpolitikai-szakerto-a-ma7-nek-orosz-szempontbol-bi ... |
|
|
gajo |
|
Idézet: Elismeri Vlagyimir Putyin a kelet-ukrajnai szeparatista köztársaságok függetlenségét – jelentette be hétfőn a Kreml az AFP beszámolója szerint, hozzátéve, hogy a döntésről tájékoztatták a francia és a német állami vezetést is. Putyin korábban azt mondta, hogy Oroszország a szóban forgó területek függetlenségének elismerését, nem pedig elcsatolását fontolgatja.
A közlemény szerint a döntéssel kapcsolatban Emmanuel Macron francia elnök és Olaf Scholz német kancellár is csalódását fejezte ki.
Putyin közben egy orosz televízióban tart beszédet, ebben azt mondta, hogy „Ukrajnát Oroszország hozta létre”. Putyin beszédében Lenint bírálta, akit Ukrajna építészének nevezett. Szerinte Lenin ezzel „hátrányos helyzetbe hozta” Oroszországot. „Oroszországot meglopták, amikor összeomlott a Szovjetunió” – jelentette ki Putyin. Az orosz elnök még korábban „geopolitikai katasztrófának” nevezte a blokk összeomlását. Putyin beszédében Ukrajnát "ősi orosz földnek" nevezte.
Az orosz elnök azt is mondta, hogy Ukrajnában sosem volt valódi hagyománya a valódi államiságnak. Mint mondta, Ukrajna sosem volt elég stabil ahhoz, hogy önálló államiság alakuljon ki, ezért mindig külföldi nagyhatalmakra, például az Egyesült Államokra támaszkodott. Az orosz elnök beszédében arra panaszkodott, hogy míg Oroszország mindig nyitottan és együttműködően állt Ukrajnához, a poszt-szovjet Ukrajna ellenségesen viselkedett Oroszországgal. Az orosz elnök beszédében úgy fogalmazott, hogy Ukrajna gázt lopott Oroszországtól, amit az ukrán vezetés Oroszország zsarolására használt fel.
Az orosz elnök azt mondta, büntetés vár azokra, akik oroszokra lőttek Odesszában 2014-ben. Egyúttal kijelentette azt is, hogy Ukrajnát külföldiek irányítják, akik mára a hatalom minden szintjén jelen vannak.
https://hvg.hu/vilag/20220221_putyin_szakadar_regiok_elismerese?s=hk |
|
|
R.András |
|
Döntött az orosz parlament: elismerik Luhanszk és Donyeck függetlenségét Kedd reggelre kiderült, az orosz csapatok dolguk végeztével (vagy épp ellenkezőleg...) elvonulnak az ukrán határról. Az internet orosz fele tele van a hadgyakorlat után visszavonuló csapatokról készült felvétekkel (a nyugati vezetés és sajtója egyelőre nagyon szkeptikus), közben az orosz parlament sem tétlenkedett. Az Állami Duma kedden délelőtt megszavazta a két szakadár köztársaság, Luhanszk és Donyeck függetlenségének elismerését. ... https://ma7.sk/nagyvilag/dontott-az-orosz-parlament-elismerik-luhanszk-es-don ... |
|
R.András |
|
Az orosz csapatok visszavonása nem a nyugati "hisztériára" adott válasz 2022. február 15. 15:12 Az Oroszország nyugati részén gyakorlatozó orosz csapatok egy részének tervszerű visszavonása nem a nyugati "hisztériára" adott válasz - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kedden Moszkvában.
"Ami az Oroszország által folytatott hadgyakorlatokat illeti, szeretném még egyszer hangsúlyozni, hogy ezek a saját területünkön, a saját terveink szerint zajlanak, és úgy kezdődnek, zajlanak és fejeződnek be, ahogy betervezték őket" - nyilatkozott Lavrov. "Erről már sokat beszéltünk az ország nyugati részén zajló gyakorlatokat, valamint a távol-keleti hasonló rendezvényeket vagy a közös orosz-fehérorosz gyakorlatokat illetően, amelyek egyaránt szigorúan az előre egyeztetett menetrend szerint zajlanak. Ezt (a részleges csapatvisszavonást) attól függetlenül hajtjuk végre, hogy mások mit gondolnak, hogy ki hogyan hisztériázik, és ki hogyan kezd valódi - nem félek ettől a szótól - információs terrorizmusba. A karaván halad" - mondta Lavrov azokra a kijelentésekre válaszolva, amelyek szerint Oroszország Ukrajna inváziójára készül. Igor Konasenkov, az orosz védelmi minisztérium szóvivője kedden délelőtt jelentette be, hogy az orosz déli és nyugati katonai körzet azon csapatai, amelyek részvétele véget ért az ukrán határ közelében - de Oroszország területén - zajló hadgyakorlaton, megkezdték a felkészülést a visszatérésre állomáshelyükre. Azt is közölte, hogy a Fehéroroszországban a Szövetséges Eltökéltség - 2022 kódnevű hadgyakorlat utolsó szakaszát a Minszkben akkreditált katonai attasék február 19-én megfigyelhetik Obuz-Lesznyevszkij lőterén. Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő az európai feszültség provokálását és szítását célzó példátlan propagandakampány részének nevezte, hogy Joe Biden amerikai elnök február 16-át nevezte meg az Ukrajna elleni állítólagos orosz támadás időpontjaként. Peszkov ugyanakkor nem zárta ki, hogy Ukrajna újabb kísérletet fog tenni a Donyec-medencei válság erővel történő megoldására. Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő Telegram-bejegyzésben sürgette, hogy a brit vezetés kérjen bocsánatot a brit alattvalóktól és a világ közvéleményétől a hivatalos tisztségviselői által az állítólagos készülő orosz támadásról hangoztatott "hazugságokért". Lavrov úgy vélekedett, hogy ha Ukrajna lemondana a NATO-tagságról, sokan megkönnyebbüléssel lélegeznének fel azok közül, akik tiszteséggel viszonyulnak az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) dokumentumain lévő aláírásukhoz, és nem Európa megosztására törekednek. A miniszter azt állította, hogy a Nyugat a NATO- és az EU-tagság "ráerőltetésével" Ukrajnára és Georgiára el akarja őket fordítani Oroszországtól, és külső irányítás alá próbálja helyezni őket. Az orosz diplomácia vezetője erről azon a sajtótájékoztatón beszélt, amelyet lengyel hivatali partnerével, Zbigniew Rauval tartott, aki az EBESZ soros elnökeként érkezett Moszkvába. Előtte lengyel diplomáciai tárcavezető csaknem tíz évig nem járt az orosz fővárosban. Rau azt mondta, hogy az EBESZ új párbeszédet akar az európai biztonságról Oroszországgal a konfrontáció csökkentése és a biztonság erősítése érdekében. Közölte, hogy vendéglátójával megvitatta az ukrajnai helyzetet. Hangot adott álláspontjának, miszerint az orosz csapatösszevonás "mély válságba" taszította Európát, és hangsúlyozta a feszültség csökkentésének fontosságát, amiben, mint mondta, az EBESZ kész szerepet játszani. Rau kijelentette: a Lavrovval folytatott tárgyalás arról győzte meg, hogy tárgyalások révén meg lehet oldani a válságot, a nemzetközi feszültség dacára is. Lavrov a sajtótájékoztatón pozitívan értékelte az Egyesült Államok és a NATO, több, az orosz garanciaigényekre adott válaszát, olyan ügyekben, amelyek megvitatásától a másik fél korábban elzárkózott. Bejelentette, hogy Moszkva hamarosan nyilvánosságra hozza az ezekre adott viszontválaszát, amely az orosz álláspont oszthatatlanságából indul ki. Úgy vélekedett, hogy az európai feszültségcsökkentés akkor válhat majd hatékonnyá, ha jogi alapot teremtenek a számára, mindenekelőtt az oszthatatlan biztonság elvének értelmezése szempontjából. Az orosz parlament alsóháza kedden határozatban javasolta Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, hogy ismerje el a két délkelet-ukrajnai szakadár "népköztársaságot". A kommunista frakció indítványára elfogadott határozatot 351 szavazattal fogadták el, 16 ellenében. Egy másik, a kormányzó Egységes Oroszország párt által benyújtott indítványt, amely szerint a határozat szövegét előzetesen konzultációra kellene elküldeni a külügyminisztériumba, a ház elvetette. A Kreml szóvivője közölte, hogy hivatalos döntés egyelőre nem született a két szakadár köztársaság orosz elismeréséről. MTI ... https://gondola.hu/hirek/283236-Az_orosz_csapatok_visszavonasa_nem_a_nyugati_ ... |
|
|
|
R.András |
|
Csapdahelyzetbe került Ukrajna A nyugati média nagy része továbbra is orosz–ukrán háborúval riogat. A valóságban sokkal árnyaltabb a kép, mint azt az amerikai és brit hírcentrumok sulykolják. Az ukrán államfő és külügyminisztere nem győzik nyugtatni nyugati partnereiket, arra kérve őket, hagyjanak fel a pánikkeltéssel, mert az beláthatatlan károkat okoz az ukrán gazdaságnak, amivel csak Oroszország jár jól. ... https://gondola.hu/cikkek/121645-Csapdahelyzetbe_kerult_Ukrajna_.html |
|
R.András |
|
Efogadhatatlan a magyar közösség jogainak csorbítása Ukrajnában 2022. január 7. 22:11 Elfogadhatatlan, hogy a kijevi kormány a kelet-ukrajnai kihívásokat mintegy okként használja fel a nemzeti közösségek, így a kárpátaljai magyarság jogainak folyamatos csorbítására – szögezte le Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a NATO külügyminiszterek rendkívüli értekezletén pénteken.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint Szijjártó Péter a virtuális ülésen hangsúlyozta, hogy Magyarország érdekelt egy erős, biztonságos és demokratikus Ukrajnában, s kiáll a szomszédos ország területi integritása és szuverenitása mellett. Ugyanakkor a kormány elfogadhatatlannak tartja a magyar közösség jogainak folyamatos csorbítását, s ekképpen azt a törvénytervezetet is, amely gyakorlatilag kizárná a kettős állampolgárokat a közhivatal viseléséből.
„Ha ezt elfogadják, az jelentősen korlátozni fogja a magyar kormány mozgásterét Ukrajna támogatásának vonatkozásában” – húzta alá. Majd hozzátette, hogy erre előre felhívta a NATO-tagállamok figyelmét, arra kérve őket, hogy segítsenek véget vetni a jogsértéseknek.
Szijjártó Péter ezt követően kijelentette, hogy el kell kerülni a hidegháborús hangulat szítását, ez az időszak ugyanis rémálom volt Közép-Európa számára, ezért elejét kell venni a visszatérésének.
Ezzel kapcsolatban pedig üdvözölte, hogy az amerikai és az orosz elnök nemrég újra egyeztetett egymással, ugyanis szerinte az a történelmi tapasztalat, hogy sokkal jobb a közép-európai biztonság szempontjából, ha az Egyesült Államok és Oroszország közvetlenül, a legmagasabb szinten tud tárgyalni.
Végezetül arról számolt be, hogy az ismételten összehívott NATO–Oroszország Tanács ülésén Magyarországot a nagykövet helyett külügyi államtitkár fogja képviselni, ezzel is világossá kívánják tenni a találkozó jelentőségét. MTI/Felvidék.ma ... https://gondola.hu/hirek/281918-Efogadhatatlan_a_magyar_kozosseg_jogainak_cso ... |
|
R.András |
|
A csecsen vezető szerint Ukrajnát Oroszországhoz kell csatolni A csecsen vezető véleménye szerint Ukrajnát Oroszországhoz kell csatolni, amennyiben Zelenszkij tovább folytatja oroszellenes politikáját, áll a delo.ua hírében. Ramzan Kadirov a Ria Novosti orosz hírügynökségnek nyilatkozta, hogy „Az ukránok a mi népünk és Ukrajna hozzánk tart... ... www.itthon.ma/a-csecsen-vezeto-szerint-ukrajnat-oroszorszaghoz-kell-csatolni/ |
|
|
R.András |
|
Magyarország gázt ad az egyre ellenségesebb Ukrajnának Magyarország megállapodást kötött Ukrajnával arról, hogy garantált kapacitásban szállít földgázt január 1-jétől Kijevnek - jelentette be szerdán Szerhij Makohon, az ukrán gázszállító rendszert (HTSZ) fenntartó vállalat vezérigazgatója a Facebookon. Az együttműködési meg... ... www.itthon.ma/magyarorszag-gazt-ad-az-egyre-ellensegesebb-ukrajnanak/ |
|
R.András |
|
Amerika nem javasolja a beutazást Ukrajnába az orosz invázió veszélye miatt Az amerikai külügy arra kéri az USA állampolgárait, hogy tartózkodjanak az Ukrajnába történő utazástól, írja a depo.ua. A portál az amerikai diplomácia tájékoztatójára hivatkozva közli, hogy az Oroszország által tervezett Ukrajna elleni fegyveres támadás veszélye miatt nem b... ... www.itthon.ma/amerika-nem-javasolja-a-beutazast-ukrajnaba-az-orosz-invazio-ve ... |
|
R.András |
|
... Olyan ez, mint amikor a falu nagyhangú legénye monoklikkal a szeme alatt betérve a kocsmába, a dühtől vörös fejjel beleköt a pultnál csendesen poharazgatókba. De csak hangoskodik, a frusztrációját vezeti le, mert maga is tudja, hogy az egész kocsmával nem mehet szembe. Pavlo Zsebrivszkij is inkább a sebeit nyalogatja, és másokon verné le a Donbassz elvesztését. A keleti szláv testvéren azonban még hét év után sem tudja, hiszen éppen azzal hergeli magát, hogy az megint támadásra készül. Így aztán beleköt a nyugati szomszédba.
De azért azzal tisztában kell lennie, hogy – mint a rigai csúcsról is megüzenték Kijevnek – egy esetleges orosz támadás esetén a NATO nem avatkozna be a konfliktusba. Magyarországot azonban biztosan megvédené egy támadás esetén, mert az 5-ös cikkely erre kötelezi. Rossz érzés, elhisszük. ... http://hungaryfirst.hu/cikkek/2021-12-16/kijev-frusztralt-duhe |
|
|