Téma: Tüdő |
|
Rendes Kis |
|
Az Asztma Világnap, a magyar beteg és a paraziták
Meg tudod fékezni az asztmádat! Ez a jelmondata az idén május 6-ára eső Asztma Világnapnak. Az üzenet ígérete tavaly is ugyanez volt. Bár a világon már több mint 300 millió ember asztmás, és számuk rohamosan nő, a betegek legnagyobb része a tisztességes, felelős vezetésű országokban, megfelelő gyógykezeléssel képes lenne az asztmáját féken tartani. Nálunk azonban más a helyzet.
A gyógyszerellátás, a kórházi és a sürgősségi ellátás lepusztítása mellett sorban veszítjük el a felelős elődeink által létrehozott azon értékes, testi és lelki értelemben is gyógyhatású intézményeinket, amelyek eredendően tiszta környezetük, klimatikus területi előnyeik miatt is igen sokat érnek, és amelyekben még a humánusként ritkán emlegetett korábbi diktatúrákban is gyógyulhattunk.
Előbb az asztmás, allergiás illetve még sok más betegségben szenvedő gyermekek gyógyításában kimagasló eredményeket elért Svábhegyi Gyermekgyógyintézettel, majd a szintén nyugalmas, tiszta környezetben lévő és igen eredményes gyógyító munkát végző Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézettel kapcsolatban derült ki, hogy nálunk egyes érdekcsoportosulások ingatlanbefektetési és általános profitszerzési szempontjai jóval lényegesebbek az emberek egészségében megnyilvánuló közérdeknél.
Más, kisebb port felvert, de szintén érzékeny veszteségek után, úgy tűnik, most az egyik legújabb fenyegetettséget a kékestetői és mátraházai gyógyintézeteket közvetlenül érintő funkció- és tulajdonosváltás jelenti.
Alaptalannak egyáltalán nem állítható hírek szerint az Egészségügyi Minisztérium jogutód nélkül megszünteti a korábbi Mátrai Állami Gyógyintézetet (MÁGY), amelynek nevéből 2005. decemberétől az Állami csendesen kikopott. Pedig a kórház és szanatórium nemzeti kincset jelentő klimatikus gyógyhelyen, az I. világháborút követő gazdasági recesszió idején, az Országos Közmunkatanács állami finanszírozási hátterével épült.
Az ügyben már évekkel ezelőtt ellentmondásos, a közvélemény előtt jól elleplezett folyamatok kezdődtek a Heves Megyei Önkormányzat, Gyöngyös város, és a Debreceni Egyetem spekulatív körbe vonásával. Mátraháza-Kékestető Építési Szabályozásának 2005-ös rendelettervezete és Heves Megye Területrendezési Terve is gyanúsan homályos, indokolhatatlanul pongyola megfogalmazásokat tartalmazott.
A korábban szintén a MÁGY-hoz tartozó, de 1994-től Parádfürdői Állami Kórház néven ismét önálló részleg máris a sajátos hírű HospInvest csoport érdekeltségében van ... http://gondola.hu/cikkek/59341 |
|
Rendes Kis |
|
Mit sportoljon a gyermek, ha asztmás?
A fizikai aktivitás súlyos asztmás rohamok előidézője lehet. A sport azonban nélkülözhetetlen a szervezet egészséges fejlődéséhez, s nem utolsó sorban a gyermek szocializációjának fontos eleme. Milyen mozgásformát válasszunk asztmás gyermekünk számára, melyet betegsége mellett is nyugodtan űzhet? ... http://gondola.hu/cikkek/52577 |
|
Rendes Kis |
|
Cigi nélkül – de hogyan?
Nincs olyan dohányos, aki már legalább egyszer ne próbálta volna elhagyni káros szenvedélyét. Sokféle leszokási módszer létezik, mindenkinek más vezet eredményre. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhányat közülük.
...
Néhány érv a leszokás mellett
A nemdohányzás első napjától kezdve megszűnik az egészségkárosító hatás, csökken a megbetegedés veszélye. Azoknak az életkilátásai javulnak legjobban, akik 35 éves koruk előtt hagyják abba a cigarettázást, az ő életkilátásaik nem különböznek azokétól, akik sohasem dohányoztak. Minél előbb dobja el valaki az utolsó paklit, annál jobb - de sohasem késő. A teljesítőképesség javulása már egy-két hét után észrevehető. Jobb lesz a közérzet, a szájíz, megszűnik a haj és a ruha bagószaga, kifehérednek a fogak, és a lakásból eltűnik a savanyú füstszag. Az egészségi ártalmak közül leghamarabb a szívbetegség veszélye csökken: egy évvel a dohányzás abbahagyása után felére esik az infarktus-halálozás. A daganatos betegségek kockázatának mérséklődéséhez hosszabb idő, több év kell, de nem növekszik tovább a megbetegedés veszélye. A cigaretta nem olcsó mulatság. Érdemes kiszámítani, hogy a dohányzó ember mennyit költ cigarettára egy hét, egy hónap, egy év alatt - megdöbbentő szám fog kijönni. A cigarettára költött pénzt érdemesebb okosabb és hasznosabb dolgokra fordítani.
... http://gondola.hu/cikkek/52501 |
|
|