12:56:08
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Környezet
Téma: Öko-katasztrófa felé ...
... Elejére 1. lap 
Rendes Kis
Olvasta: 3 | Válasz | 2011. június 01. 21:36 | Sorszám: 283
Beláthatatlan ökokatasztrófa fenyeget



Megdöbbentő statisztikát közölt a napokban a Nemzetközi Energiaügynökség. Tavaly soha nem látott mértékben nőtt a széndioxid kibocsátás. Ha nem szorítja vissza a világgazdaság az emissziót, végzetes ökokatasztrófa várható.

Lehetetlen lesz a különböző kormánymegállapodásokban rögzített két Celzius fok alatt tartani a globális felmelegedést – állítja Fatih Birol, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) vezető közgazdásza. Birol mindezt az IEA friss, egyelőre nem hivatalos jelentésére alapozza, amely kimutatta, tavaly 1,6 gigatonnával nőtt a világ széndioxid kibocsátása. 2010-ben 30,6 gigatonna volt a széndioxid összemissziója, a hivatalos mérések kezdete óta ez a legnagyobb széndioxid mennyiség, amely a légkörbe került, ez a mennyiség ugyanis 5 százalékkal meghaladja a korábbi csúcsév, 2008 statisztikáját.

Nemcsak a gazdaság, az időjárás is veszélyben – állítja az IEA. A nemzetközi szervezet számításai szerint 2020-ra a szén-, olaj- és földgázkitermeléssel kapcsolatos széndioxid emisszió nem léphetné túl az évi 32 gigatonnát, azonban, ha a tavalyihoz hasonló mértékben nő a károsanyagkibocsátás, akkor már idén elérhetjük azt a kritikus határt, amely mellett lehetetlen kordában tartani a globális felmelegedést.


Hirdetés

Az IEA már tavaly vészharangokat kongatott, mondván, 2009-ben ugyan csökkent az ipari emisszió, részben a világválságnak köszönhetően, de még a válság sem korlátozta a széndioxid kibocsátást a nemzetközi egyezményekben elvárt mértékben. A tavalyi jelentésből kiderül, hogy míg Japán, Németország és Nagy-Britannia sikerrel szorította vissza az ipari emissziót, a fejlődő gazdaságokban, kiváltképp Kínában és Indiában átlag 6-8 százalékkal nő a kibocsátás évente.

Ilyen mutatókkal lehetetlen tartani a 2010-ben, Cancunban tartott klímacsúcs megállapodását, miszerint a globális felmelegedés mértéke nem haladhatja meg a 2 Celsius fokot. A cancúni megállapodás a Kiotói jegyzőkönyvet ratifikált államoknak előírja, hogy 2020-ig 25 és 40 százalék között csökkentsék károsanyag-emissziójukat az általánosan elfogadott 1990-es bázisévhez viszonyítva. A cancúni csúcs ugyancsak kilátásba helyezte egy új klímaegyezmény elfogadását is.

Birol szerint a legújabb felmérés megsürgeti az új egyezmény elfogadását. „Ügyes, gyors és határozott döntések hiányában szinte lehetetlen lesz tartani a Cancúnban elfogadott célkitűzéseket” – mondta a szakember.
Rendes Kis
Olvasta: 3 | Válasz | 2010. március 10. 16:39 | Sorszám: 282
Kipusztulhat a fecske Magyarországon


Veszélyben vannak a fecskék, 2020-ra kipusztulhat az állomány Magyarországról. Aggasztóak a friss fecskeállomány-elemzések: 1999-2009 között a molnárfecskék populációja 65 százalékkal, a füsti fecskéké 44 százalékkal, a partifecskéké 30 százalékkal csökkent az országban. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Monitoring Központjának adatai nem egy-két év változását mutatják, hanem folyamatos állománycsökkenési tendenciára hívják fel a figyelmet. Ha az irányzat folytatódik, 2020-ra a fecskeállomány kipusztulhat Magyarországról - közölte a MME. Az utóbbi évek részadatai már sejtették, hogy probléma van a fecskékkel, de a tízéves adatsorok most elkészült elemzése - a csökkenés valódi mértéke - még a szakembereket is meglepte.

Az MME felhívta a figyelmet arra, hogy fajok eltűnése, a biodiverzitás csökkenése nem csak az egyes állatfajokra van hatással, hanem az emberekre is.

... A leginkább városiasodott molnárfecskéket érő környezetszennyezés közvetlenül a lakosságot is megbetegíti. A vidékies környezetben élő füsti fecskék állománycsökkenésének egyik fő oka, hogy az utóbbi évtizedben összeomlott mind az intézményes, mind a háztáji állattartás Magyarországon.

Az egyén saját életmódjában érhet el változásokat, saját környezetében használhat olyan eszközöket, amelyek segítik a fecskék fészekrakását és költési sikerét.
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2009. december 01. 12:45 | Sorszám: 277
Hogy „az utolsó előtti másodpercekben” még érdemben is tehessünk valamit, gyökeres szemléletváltásra, életvitelünk és a gazdasági tevékenységeket meghatározó szabályrendszernek a fenntarthatóság és az éghajlatváltozás követelményeivel összhangban álló megváltoztatására lenne szükség szerte a világon. Ellenkező esetben http://gondola.hu/cikkek/68517
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...