17:52:27
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Szakmai
Téma: Határterületek a tudományban
... Elejére 1. lap 
Szőnyi Bartalos Mária
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 16. 04:05 | Sorszám: 634

Biokémiai folyamatok függvénye.
Ha érdekel valami, képes vagyok 48-50 órán át - álmosságot nem érzékelve - töprengeni úgy, hogy észre sem veszem, hány óra múlt el. Olyankor, csak úgy repül az idő.
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 16. 03:43 | Sorszám: 633
Nem tudom, mitől függ az alvás mennyisége, még abban sem hiszek, hogy öröklődő tulajdonság.
Én úgy 5 órát tudok aludni. Nővérem alszik éjjel kilencet, és mellette alszik a buszon, a TV előtt, ahogy van öt perce, már borul.
Viszon úgy vettem észre, mintha a keveset alvók eredményesebbek lennének az életben...Napóleon például 4 órát aludt, ő feküdt le utoljára a táborban és ő kelt elsőként.
onogur
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. július 16. 03:37 | Sorszám: 632
Érdekes kérdések ezek.
Hozzám legközelebb a buddhizmus áll. De azt szoktam mondogatni, hogy itt, Európa közepén sajnos nem lehet az ember buddhista. Nem lehet naponta felkelni, reggelizni, közlekedni, 8-10 órát dolgozni, közlekedni, utána szórakozni vagy családi életet élni és aludni buddhista módon. Ahogy mondod, beleszülettünk egy kultúrába és készen kaptunk egy előítélet-rendszert. Ezen lehet próbálni változtatni de kizárt, hogy a környezetünk tolerálja.
Szőnyi Bartalos Mária
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 16. 01:10 | Sorszám: 631
Nálam bejött - azt iszom.
Szőnyi Bartalos Mária
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 16. 01:08 | Sorszám: 630
"a húsevő állatok jóval többet alszanak nálunk, míg a növényevők kevesebbet."

Szerintem az emberekre is igaz.
Szőnyi Bartalos Mária
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 16. 00:49 | Sorszám: 629
"szubjektum hiányában nem képzelhető el tapasztalás"

Ezért minden tapasztalás szubjektív.
Az anyagi világ tapasztalásai is.
Bátky János
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. július 15. 17:47 | Sorszám: 628
Magyarul olyasmire gondolok, hogy élhet-e a XXI. századi, "civilizált" ember globális félreértésben?

Már többen pedzegették ezt a témát (konkrét név most nem jön be, ha eszembe jut, majd megírom, de talán Stephen Weinberg Nobel-díjas fizikus fogalmazott meg ilyesfajta kritikát joggal), hogy kb. Newtonnal kezdődően -persze nem feltétlenül miatta- egy dogmatikus tudományos és egyéb világszemlélet alakult ki, amivel erre a high-tech, de szellemileg szegényesebb pályára léptünk.

Hamvas szerint a nagy gondolkodási attitűdváltás kb. Buddha és Herakleitosz idejében történt és onnantól kedve látnak az emberek homályosan, azóta élnek mintegy alva nyitott szemmel. Ezt valahogy úgy érti, hogy ők és a korábbiak (mint Lao-ce) éberen látták az összefüggéseket a dolgok között és értettek ahhoz, mikor és hogyan cselekedhet "aktívan" az ember és mikor passzív, illetve hogy mindenfajta tevékenysége (akár cselekvés akár gondolkodás) bizonyos értelemben aktív és kihat a világmindenségre. Herakleitosz mondta kb. hogy nem kell alvók módjára élni és cselekedni...

A kultúránkat jelentő burkolt előítéleteink hálójában vergődnénk tehát, amely az alternatív teóriákat, a tapasztalások másfajta értelmezéseit erőszakkal leszorítja a színpadról, kiközösíti így vagy úgy, hazugságnak, kitalálásnak, betegségnek kiáltva ki azokat?

Megint ugyanoda érek lassan, mint a másik topikban: szubjektív-e alapvetően a világ vagy objektív? Illetve lehet-e a szubjektív tetszőleges esetben objektív? Mindig az objektivitásnak kell-e győzedelmeskednie még ha a józan ész ellenében is???
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 15. 17:02 | Sorszám: 627
Nem tudod, hogy ha alvás nélkül töltesz el egyre több éjszakát, milyen folyamatok játszódnak le az agyban illetve az érzékszervek szintjén? Valahol azt olvastam, hogy 6-7 ébren eltöltött nap után elkezd megváltozni az érzékelt valóság, a tárgyak pókhálószerű bevonatot kapnak, mintegy megváltozik az anyagi világ jellege, a tárgyak és jelenségek újfajta megközelítésben jelennek meg a nemalvó számára.

Ez nyilván összefügg azzal, hogy pihenés-álom nélkül bizonyos vegyületek koncentrációja megnő az agyban -mert nem tudnak talán lebomlani- és ez hallucinációhoz vezethet, egyfajta ingyenes belőtt állapotba juttatva a megfigyelés alanyát.

Természetesen gyorsan oda lyukadunk ki ismét, hogy ez az érzéklet szubjektív vagy objektív. Ha az ember tanulja látásmódját a kultúrából, amelybe beleszületett, akkor kap egy jól-rosszul csekkelt előítélet-rendszert, amelyet elfogad. Tegyük fel, hogy ez az előítélet-rendszer egy bizonyos felfogásban ütőképes megfogalmazását adja a környező világnak. De nem biztos, hogy nem lehetnek konkurrens elképzelések, amelyek ezekkel a dogmákkal nem ütköznek több ponton. Így elképzelhető, hogy mondjuk a tanult kultúránk- előítelet-rendszerünk egy a sok lehetséges közül. Mégis, akár egyes politikai felfogások, a konkurrens elképzeléseket ki akarja irtani. Nem vagyok pl. drogpárti, de az egy ilyen alternatív felfogás - pusztán elméleti szemszögből vizsgálva a kérdést. Ilyen a régiek varázslóinak, táltosainak felfogása révült állapotban, amikor a bordák létráján jut fel az égbe a transzba került személy. Ilyenek a mentális betegségek, amelyekben a delikvens alternatív világokat él meg, ezért gyógyítják, hogy visszakerüljön a főbb tapasztalati áramlatokba.

Az anyagi világ tapasztalásai többé kevésbé objektívek, de szubjektum hiányában nem képzelhető el tapasztalás. De melyik tapasztalás nevezhető objektívnek a fenti sok közül?

Létezhetnek-e olyan szituációk, amikor akár egy ember tapasztalata objektív és a többi 6,000,000,000-nak ez szubjektív, akár azt is mondhatnák, hülyeség, eretnekség, elmebaj? (pl. fogfájás, angyalok látása) Nyilván elhiszik, amit ők is átéltek már. De két fogfájást összehasonlítani méréssel objektíve lehetetlen nem Turner
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 15. 10:46 | Sorszám: 626
Akkor ez szinte mindannyiunkra igaz. Képi elemek: rendszerváltás, Nagyék ill. Horthy újratemetése, stb. Gyermekkorában minden ember lát, aztán az iskola ezt elkezdi kedvezőtlen irányba befolyásolni...
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 15. 09:41 | Sorszám: 625
Állítólag a vakok álmai is tartalmaznak képi elemeket, de csak akkor, ha a látásukat 7 éves koruk után veszítették el. Egyéb esetekben álmaik vannak, képi elemek nélkül.
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 15. 09:38 | Sorszám: 624
Hát mert Te is egy gyümölcsevő álattól származol.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 15. 09:18 | Sorszám: 623
Na, ha ilyen okos vagy, akkor én miért látok színesben? Biztos valami adapter van a szememben... Vagy része a show-nak!

Az álmot színesben látja mindenki? Aki nem lát, az ugyanúgy álmodik, mint mi?

Herakleitosz: az álom a halál kistestvére.

És még valami egészen más: nincs-e valami lehetőség a kettős mérce visszafordítására, azon kívül, hogy azt mondjuk, ez kettős mérce és az igazság ezzel szemben az, hogy...? Nekem úgy tűnik mindig, hogy a kettős mérce régi dolog, de Jézus hatékonyan érvelt ellene.

Van-e a kettős mércéhez hasonló a természetben? Én csak azt ismerem, hogy nemrég lezuhant egy Mars-szonda, mert számítógépében az SI mellett angolszász mértékegységeket is betápláltak... Íme bizonyság, a természet nem tolerálja.
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 14. 22:24 | Sorszám: 622
Valóban, egy macska intelligensebb, mint egy nyúl.
De az igazán intelligens fajták a mindenevők. Lásd disznó, kutya, majom, ember, gyurcsány patkány.
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 14. 22:21 | Sorszám: 621
d/

"Tényleg, hallottad, hogy állítólag a ragadozó emlősök fekete-fehérben látnak, míg a növényevők színesben?"

Ez nem igaz teljes mértékben. A legelésző állatok közül ( lásd szarvasmarha ) a legtöbb fekete-fehérben lát. A gyümölcsevő állatok viszont színesben. Ezt a gyümölcsfák is "tudják", ezért az éretlen gyümölcs általában zöld, hogy ne vegyük észre. Amikor már megérett és alkalmas arra, hogy a magjait elhurcoljuk jó messzire, akkor színesre vált a gyümölcs és jelzi: most már megehetsz!
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 14. 21:11 | Sorszám: 620
Az emberről azt olvastam, hogy amikor patkány őseink még kicsik voltak, akkor nappal elbújtak a hatalmas ősgyíkok elől, amik akkor tudtak csak mozogni, mert éjjel megdermedtek. Aztán ez a habitus rögzült. Nekem túl reális ez a magyarázat, valami misztikusabbra vágyom.

Nem lehet, hogy éjszaka rendszeresen felkeltél cigizni és ez a periodikus mozgás beszabályozta az alvásodat?
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 14. 20:08 | Sorszám: 619
Szerintem meg a húsevő állatok jobban megengedhetik maguknak az alvás luxusát, lévénhogy ragadozóként a táplálkozási lánc magasabb fokán leledzenek. Valszín a ragadozó életmód magasabb rendű agytevékenységet is igényel mint a sima legelészés.

de nekem is lenne egy kérdésem. Mi köze a dohányzásnak az alvásrezsimhez. Mióta lezoktam a dohányzásról, teljesen felborult.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 14. 19:09 | Sorszám: 618
Részemről már 5 órára redukáltam az alvásidőt és baromira szeretném tudni, miért van ez.

Erre az elsőre könnyű a válasz:

a, beosztó vagy
b, egyszerűen király vagy!
c, a legrosszabb: stressz, hogy bármikor menetkésznek kell lenned
d, a legjobb: stressz nélkül az előző, és Erdélynek megyünk!

Eszkimók: valami misztikus biológiaóra (vagy biológiai?). Vagy ott se volt mindig jégsapka és a szokás megmaradt. Vagy délebbről költöztek fel.

Tényleg, hallottad, hogy állítólag a ragadozó emlősök fekete-fehérben látnak, míg a növényevők színesben?
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 14. 18:52 | Sorszám: 617
Ha csak ezen a szélességi övön élnének emberek akkor azt mondanám, azért alszunk nyolc órát, mert átlagosan ennyi ideig van egy nap sötét ( Részemről már 5 órára redukáltam az alvásidőt és baromira szeretném tudni, miért van ez ). Télleg, mennyit alszanak az eszkimók??? És télen honnan tudják, mikor kell aludni?
Ami tény: a húsevő állatok jóval többet alszanak nálunk, míg a növényevők kevesebbet.
Tudtommal a húsevőknek azért kell több alvás, mert a hús megemésztése rengeteg energiájukat elveszi.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 14. 17:46 | Sorszám: 616
Kedves Jobb Sorsra Érdemes Barátaim!

Új témát vetnék fel. Kinek mi a véleménye az álomról és az alvásról?

Igaz-e, hogy éjszakai alvás evolúciós eredetű?

Miért életünknek kb. 1/3-át alusszuk át? Egyéb állatok mennyit alszanak? Függ-e a testmérettől az alvásigény?

Lehet-e alvás nélkül élni? (az ellenség-tétel)

Mit okoz a kevés vagy teljesen megvont alvás? Vegyi folyamatok, hallucinációk...

Álom. REM-fázis.

Kell-e az álom? Mire jó? Mennyi egy álom szubjektív és objektív ideje?

Hát ilyesmik. Ne hezitáljatok hüjének hívni, ha közömbösek a témák. Gondoltam, tanulok e területek legjobb képviselőitől.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 13. 12:46 | Sorszám: 615
Régen olvastam egy cikket egy kiváló matematikustól a Filozófiai Szemlében, ahol nagy társadalmi változásokat próbált a szerző modellezni bifurkáció- és katasztrófaelméleti módszerekkel. Nagyon érdekes volt.

A legnagyobb nehézséget az alapváltozók definiálásában és kiválasztásában látta. Nem tudom, ma hol tartanak. A társadalom viszont mára már ismeri a katasztrófa fogalmát.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 13. 12:30 | Sorszám: 614
Ez tök igaz. De a prózát át kéne ültetni a száraz és könyörtelen tudomány nyelvére
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 13. 12:25 | Sorszám: 613
Hogyne lennének.
Például ott van Hari Seldon ( Asimov: Alapítvány ).
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 13. 12:00 | Sorszám: 612
mpd mester, nem néztem végig a polfizt, de vannak elfogadhatóan kidolgozott és tesztelt matematikai modellek a társadalomtudományokban? A közgazdaságon kívül...
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 12. 14:30 | Sorszám: 611
Adiabetikus világegyetemben nem szerveznek orgokat
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 12. 13:03 | Sorszám: 610
Látod... a pi-víz nem jött be?
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...