06:51:35
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Szakmai
Téma: Határterületek a tudományban
... Elejére 1. lap 
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 21. 18:56 | Sorszám: 1111
A magfúzió egy permanens forradalom.
Először szét kell rombolni az atommagot, hogy egy másik, magasabbrendűt hozhassunk létre.

Ez mindjárt válasz is a kérdésedre. Társadalmilag ilyen folyamat a Nemzetközi Kommunista Mozgalom (továbbiakban NKM) az ő permanens forradalmával.
Persze a társadalmi folyamatok sohasem tökéletesek. Így az NKM is - a majdnem tökéletessége ellenére is - még csak a rombolásig jutott.
Bátky János
Olvasta: 3 | Válasz | 2006. szeptember 21. 17:21 | Sorszám: 1110
Bocsánat. Myblog.

off
Van egy olyan bomba, amit atombombának hívnak és kb. azon alapszik, hogy egy kalapáccsal kidobjuk az ablakot. Pontosabban egy golyóval belelövünk egy nagyobba és az a nagyobb golyó szétmegy. Ha gyors a kicsi, olyasmi, mint puskagolyó az ablaküvegnek. Ha lassú, akkor rombol , kb. az a fisszió vagy maghasadás. Ha kellő mennyiségű anyagban történik mindez (kritikus tömeg) és szabályozatlan, az a láncreakció. Az ilyen bomba tehát az atombomba vagy tisztán fissziós bomba. Ha az ablak hasonlatot vesszük csak figyelembe, akkor is vandálság.
Nevezhetjük ezt differenciális bombának is magunknak, mert széttör.

Elmésebb emberek nem elhanyagolható presszúra hatására kitalálták, hogy ennél komolyabb bombát is lehet észíteni, ha a XX. századi fizika haladó vívmányait az előző atombombánál is komolyabb dologra használják. Mi lehet más, mint a Napot lehozni a Földre. Mindenki vágyott erre a nagyszerű dologra, jó meleget csinál a lökéshullámon kívül, bár a radioaktív sugárzás elhanyagolhatóbb, mint a fenti esetben. Ez a bomba az úgynevezett hidrogénbomba a fúziós bomba, amely csodák csodájára azt használja ki, amiből Napunk hőt nyer. Atommagok állnak össze új maggá és energiát adnak le. Összeállás.
Legyen ez az integrális bomba, mert egyesít.

Az érdekesség az, ha az ismeretterjesztő filmeknek hinni lehet, hogy atombomba gyújtja be a hidrogénbombát. Egy differenciális, széttörő az egyesítő, integrálist.

Elvileg ez az analógia alkalmazható lenne máshová is. Pl. lehet-e ilyen máshol a természetben? A társadalomban? Mondjuk egyik nép lehet-e katalizátora, differenciálója egy másiknak, kritikus tömegét elérve, úgy hogy a másik népet begyújtsa? Mi lenne az? Milyen Napot hozna a Földre??? Kik, mely népek lehetnek összetevők???

on Myblog switched off.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 21. 14:18 | Sorszám: 1109
Van egy cikk itt:

http://mathom.dura.hu/duran/index.php?mode=cikk&id=698
György Lajos: Miszticizmus és rendszerelmélet

Ajánlom a következőt megvitatásra/megfontolásra, Hame mester:

Eleje: "Néhány szót kell szólnunk az ih..."

Ír egy kicsit Ramanujanról, a zseniális autodidakta indiai matematikusról, majd Paul Davies fizikust idézi, aki nagy fizikusokkal példálózva érzékelteti, hogyan lehet eljutni a hogyantól a miértig.

A vége: "Hoyle szerint ez a matematikai vagy zenei ihlet alapja." Hoyle elég neves brit csillagász, most tudtam meg, hogy hívő is volt, és van két elég jó sci-fije: a Fekete felhő és az Androméda. Ebben van egy feeling az univerzum szerkezetére Hoyle-tól, ami érdekes.

És még Ramanujanról itt: http://www.lelkititkaink.hu/almaink.html:)
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 20. 18:55 | Sorszám: 1108
A Kísérletek könyve az egyik kedvencem
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 20. 17:54 | Sorszám: 1107
Nekem untig elég volt anno decibel Öveges József néhány könyve, Az Érdekes fizika most is megvan valahol, mintha a Színes atomfizika torzójával is találkoztam volna valahol, a többi a számtalan költözködés prédájává vállt...
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 20. 15:14 | Sorszám: 1106
Van viszont egy tök jó könyv:

George Gamow: Tompkins úr kalandjai a fizikával (Gondolat, Budapest, 1976)

Játékosan és értően mutatja be, milyen lenne világunk, ha a fénysebesség sokkal kisebb lenne, a gravitációs állandó és a Planck-állandó pedig sokkal nagyobb. Pl. hogyan nézne ki közelről a kvantumőserdőben a kvantumelefánt, milyen lenne a vadászat a kvantumtigrisre a kvantumőserdőben vagy hogyan nézne ki a zárt világegyetem egy könyv elhajításán keresztül... Lebilincselő


Még néhány irodalom: http://niche.elte.hu/oktatas/fizika/irod.html
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 20. 15:02 | Sorszám: 1105
Egyszer gondolkodtam azon, hogy valami dögös tudományos könyvet át kellene írni szövegbe úgy, hogy gyerekek is vagy laikusok is értsék - ahogy én megértettem (oops!)... Aztán rájöttem, nem vagyok egy Paganini
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 20. 13:51 | Sorszám: 1104
köszönöm
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 20. 13:34 | Sorszám: 1103
elképzelni el lehet, csak az már nem fizika, hanem szépirodalom.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 20. 13:34 | Sorszám: 1102
Én nem tudom másként megérteni a modern fizikát, csak analógiákkal és asszociációkkal játszva. Ezért nem vagyok fizikus
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 20. 13:17 | Sorszám: 1101
Nem figyelsz? Két dologról beszéltünk:

- elektron
- vízfelszín

Az elektronnak, amit látunk belőle, kettős természete van. Amit nem látunk, más dolog, de a teljes térre számolják az 1-et.

A víznél más a helyzet, de arra hoztam fel példaként, hogy egyetlen felfreccsenő vízcsepp is az egész óceán része. Vagy adnál neki külön elnevezést?

Egy óceán milliárdnyi vízcseppel mutatja, hogyan lehet elképzelni a sok elektront egyetlen elektronként. Matematikailag ugyan nem látom - a kvantummechanikát meg elfogadom -, de így nekem szemléletes. Te hogyan képzelnéd?
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 20. 13:07 | Sorszám: 1100
Ha nem tudod felosztani, akkor nincs értelme felosztani, mert nincs mihez viszonyítani.
Az óceánoknál sem az az érdekes, ahol összeérnek, hanem ahol elválasztódnak.
Mint pl. a határ a Dunán Magyarország és Szlovákia közt. A jobb partja MO, a bal SzK, a határ elméletileg a hajózási útvonal közepe, ám a hajózási útvonal meg nemzetközi víz, senkiföldje.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 20. 13:03 | Sorszám: 1099
Pl. Noé nem az elnevezésekkel volt elfoglalva, hanem, hogy minden állatból egyetlen párt vigyen a bárkájára. Ebben persze semmi csoda. Minek több.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 20. 12:55 | Sorszám: 1098
Ez igaz. Akkor tegyük fel, hogy a Föld teljes felszínét víz borítja, ami ugye lehetetlen, de el lehet képzelni. Amit a felszínen látsz, mind víz. És ha mást nem látsz, nem tudsz felosztani. Ha megengedjük a radart, más a helyzet. De az egész egyetlen víz. A hullámfüggvény négyzetét nem úgy normálják 1-re furcsamód, hogy a teljes térből kihagyják, ami test csak benne van... Úgy emlékszem, mindhárom koordinátára improprius volt. Egy fizikust kék megkérdezni...
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 20. 12:51 | Sorszám: 1097
Óceán mint vízizé csak egy van, sőt az összes tenger is ennek a világóceánnak a része. Kivéve a Holt és Kaspi tengert, melyeket tavaknak is nevezhetnénk, de nem nevezzük.
És itt a feldarabolás már nemcsak fogalmi, hanem fizikai is.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 20. 12:35 | Sorszám: 1096
off A viláegyetemet megpróbálták így felosztani, nem tudom hol tartanak (gondolom, majd egyszer sok tízezer év múlva - ha kibekkeljük - az űrhajósok elneveznek mindent)... vannak csillagok arab névvel, csillagképek görög nevekkel, galaxisok Messier-től katalogizálva, szektorok, no és olyan sötét anyagok, mint én on
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 20. 12:19 | Sorszám: 1095
Képzelj el egy felületet. Pl. egy abroszt. Tele van csomókkal. Vagy a tenger felszínét. Sokhelyütt vannak rajta hullámok, cseppek. Az egyik az Atlanti-óceánon Kuba mellett, egy másik Borneónál valami Arafura-tengerben, a harmadik Nauru-nál a Csendes-óceánon. stb. A feldarabolás és nevekre osztás önkényes. Egyetlen óceán van a Földön. A nevek az eligazodásban, hajózásban segítenek. Ha kimondod, kénytelen vagy rá hivatkozni. Ha gondolod, akkor veheted ugyanannak a víznek, ahogyan nyilvánvalóan ugyanaz is. Hol húzhatnánk meg a határt az Atlanti- és a Csendes-óceán közt? Északon, a Panamánál vagy a Drake-átjárónál vagy a Magellán-szorosban?

Így képzeltem el az elektront. Néhol határt húzunk, hogy beszélhessünk róla.

Persze ez csak az én hipotézisem, hogy megértsem, amit a fizikusok gondolnak
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 20. 12:13 | Sorszám: 1094
én földhözragadt vagyok, számomra ez hajánálraángatott okoskodásnak tűnik.
Nem tudom nagyságrendileg sem megbecsülni, mennyi elektronnak kéne "látszólag" egyszerre léteznie, de ha elfogadjuk az időkvantum létezését, az szvsz kizárja az ugráló elektron teóriáját. Ha 10^20-nál több - és biztosan több, akkor már a manapság elérhető mérési pontosságnál is elő kéne tünnie, hogy el-eltünedezik egy-egy kósza elektron.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 20. 10:20 | Sorszám: 1093
És ha egyetlen elektron mindenhol lehet, mintegy különböző valószínűségekkel, de bárhol, gondolom, így vélték azt, hogy nem sok elektron van (bármely kettő ugyanis elvileg nem különböztethető meg egymástól), hanem egy. Ami kitölti a teret és számunkra rengeteg helyen megjelenik, mintha tükröződne. Viszont ezt bármely elemi részre el lehet játszani.

Tehát ugyanaz az anyag tölti ki furcsán az egész teret és képez tárgyakat. Ezért nem lehetetlen, amit Dr Schiller állít: az univerzum egyetlen entitás.

Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 19. 15:50 | Sorszám: 1092
Valami még eszembe jutott. A térfogalom sokaságokra épül. Ezek elemei pontok. A pont végtelen kicsi. Kiterjedése nulla és térfogata is.

Minden modellünk, amely térbeli változást ír le, pontokra, lokalitásra épül.

De néhány évtizede tudjuk, a természetben nincs ilyen idealizált képződmény, nincsenek pontok. A határozatlansági reláció szerint szétfolyna.

Ezért a matematikára épülő fizika nem lehet adekvát elvileg. Közelítésnek a klasszikus tartományban, amit látunk, persze elfogadható.

Ha már pont. Az elektron (is) furcsán viselkedik. Úgy emlékszem, a Schrödinger-egyenlet megoldását, egy komplex hullámfüggvényt valószínűségi sűrűségfüggvényként képzelhetjük el némi átalakítással. És a megoldást normálni kell a teljes térre.

Ez azt fejezi ki, hogy az elektron a világegyetemben 1 valószínűséggel tartózkodik.

Kész.

Bátky János
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. szeptember 17. 15:09 | Sorszám: 1091
off Ha nagyon precízen kezdünk beszélni a tudományról, kizárjuk a lehetséges beszélgetőpartnereket Ha elkezdek a mechanika variációs alapjairól beszélni, el kell mondanom, hogy a hatásintegrál egy lineáris funkcionál, amelynek szélsőértékét keressük és így jutunk el az Euler-Lagrange illetve a többiféle mozgásegyenletig - így absz. ketten maradnánk, mert a többiek kirekesztődnének, ha nem beszélnénk többé-kevésbé érthetően és tisztázatlanul hagyva érdekes de a közönség számára riasztó, idegen, vagy főleg érthetetlen feltételeket, logikai vagy kísérleti megfontolásokat, bizonyítékokat... Amikor Hawking megírta könyvét az idő rövid történetéről, egy barátja azt mondta, minden egyes beírt képlet felezi a lehetséges olvasól számát. Hawking egyet tartott benn minden áron, ami szerinte a legfontosabb: a tömeg-energia ekvivalenciát, eegyenlőemcénényzet on
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 17. 15:01 | Sorszám: 1090
Igaz. Az ember nélkül viszont kidobhatsz minden műszert. Honnan tudod, hogy amit 5 perce láttál és most nem látsz, az most is van? A fél angolszász empirizmus ezzel foglalkozik, ma már a fizika is. Helyes-e a tapasztalati alapú interpretáció? Hame, nézz bele lsz. a Hamvas-topikba, ott összegeztem egy dolgot forrással együtt, amit csak részeiben értettem, de az sül ki belőle, a keretkoncepció rossz az egész fizikában.

Egy robotnak mutatsz egy ceruzát hosszirányban. Mekkora? Kb. 15 cm.
Szemből is. Kb. 8 mm.

Utána kérdezd meg: ugyanazt a tárgyat láttad, robot?

Lovelock mesélte, meghívták a Mars-expedícióba többekkel. Az volt a dolguk, hogy a robotot felkészítsék arra, amit minden élőlény simán tud: ismerje fel az élőt. Nem tudom, mire jutottak...

Érdekes ez a nemfolytonosság és a mérnököt nem is kell, hogy érdekelje, mert az általa használt törvények a gyakorlatban bizonyosak. De gondolj utána, hogy olyanok a tárgyak, mint a szivacs: méteres nagyságrendű objektumok 10^-10,15,20 m méretű valamikből vannak összelegózva... És ezek a valamik nem pályákon közlekednek, hanem szétfolynak bizonyos szabályok szerint a térben. Miért ne lenne érdekes megmondani, hogy az elektron, amit tőlünk függően hullámnak vagy részecskének látunk, hogyan viselkedik, ha nem figyeljük meg...

Az utolsó kijelntésed persze igaz. De még valamit ideírok a folytonosságról. Ismered a Banach-Tarski tételt (vagy paradoxont)?

Kb. azt mondja, hogy ha egy gömböt 5 fura vágással felvágsz, utána kettő darab az eredetivel egybevágó gömböt rakhatsz ki. Ha a kiindulási gömb fizikai, azaz nem folytonos, akkor az aranygömb megduplázásának ez a módja lehetetlenné válik
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 15. 15:54 | Sorszám: 1089
<komoly on>
A tudomány már rég kinőtt abból a stádiumból, amikor a közvetlen érzékszervi megfigyelések alapján von le következtetéseket. Mint méretileg (mikroszkóp), távolságilag (távcső), mint érzékszervtelenséggileg (iránytű, térerőmérés), mint jelenlétileg (távvezérlés, automata, robot), mint időileg (automatikus adatgyűjtés, videokamera), mint egy rakat más aspektus1 léteznek berendezések, melyek a személyes tapasztalat hiánya alatt is monitorozzák, majd megtekinthetővé teszik a külviláhg érdeklődésünkkel megtisztelt szeletének változásait.

A világ nemkontinuitásából sem érdemes mélyreszántó következtetéseket levonni. Attól, hogy a fény nem folyamatos, hanem csomagokban közlekedik, nem történhet meg, hogy egy folyamatos pl. 1 mp-es fényimpulzusból 0,1 mp alatt lejön a fotonok 50 %-a, aztán 0,8 mp szünet, majd a maradék 50 % is lejön 0,1 mp alatt. Milliárd x milliárd foton már úgy fog viselkedni mint a folyamatosság. Ugyanígy egy testnek is csak statisztikai hőmérséklete van, pedig a belsejében 0°K-től egészen millió fokoknak megfelelő anyagrészecskék találhatóak.

"Az sem tudod megmondani, hogy a nehézkedés miatt nyomod az oldalát, vagy gyorsul."
Tegyük hozzá pontszerű zárt rendszerben. Egy akkora zárt rendszerben melyben elfér két atomóra relatíve rövid idő alatt megállapítható. A gyorsulás homogén, a gravitáció pedig inhomogén erőteret generál.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 15. 15:08 | Sorszám: 1088
Nem
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 15. 15:08 | Sorszám: 1087
Fantáziálás:

Ergo a legtriviálisabb feltevések a nem-tapasztalt dolgokról az általánosság megkötése nélkül:

- nincsenek
- vannak, de bizonyos szempontból bárhol és bármilyen formában a nagy egészben

- Amikor megjelennek újra, bizonyos tapasztalati emlékezet(?) visszaállítja őket a korábban tapasztalt formába.

- ...(?)

Fantáziálás vége(?).
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...