17:14:08
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Szakmai
Téma: Határterületek a tudományban
... Elejére 1. lap 
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 14. 12:17 | Sorszám: 826
Az a proletariátus fegyvere, ahhoz nincsen közöm.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 14. 12:01 | Sorszám: 825
És a makadámkő?
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 14. 11:50 | Sorszám: 824
Én már annak a gondolatába is belerokkanok, hogyaszongya hirtelen fölkapjak valami súlyos tárgyat.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 14. 11:35 | Sorszám: 823
...csak gondolatkísérlet...
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 14. 11:32 | Sorszám: 822
Az én koromba' majd meggondoljátok, hogy súlyos vazsgolyókat kapdossatok föl.... az én ízületeimmel nemigen kapkodnátok.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 14. 11:14 | Sorszám: 821
Pedig visszajöhet az a pénz... egy féregjárat másik végén
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 14. 11:10 | Sorszám: 820
Csillagászattal és részecskefizikával eddigelé nemnagyon foglalkoztam, de józanparaszti ésszel a Nap hirtelen eltűnésének hatásvizsgálatába én sem invesztálnék túl sokat ...
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 14. 10:40 | Sorszám: 819
Egy adott vastagságú gumilepedőről hirtelen felkapsz egy súlyos vasgolyót. Milyen lesz a tovaterjedő hullám frekvenciája és mitől függ??
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 12. 23:12 | Sorszám: 818
Egy Ervin nevezetű Schrödinger öta secpec kiszámolni egy kóbor elektron frekvenciáját.
Mekkora frekvenciája lehet egy hirtelen eltűnő Napnak?
mandala
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 11. 19:29 | Sorszám: 817
Szerintem, a Dűnén található 'fűszer' segítségével minden megoldható!...
Kwisatz Haderach
Bátky János
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. augusztus 11. 14:07 | Sorszám: 816
Sikeres méréséről én sem tudok. Talán azzal is baj lehet, hogy feltételezett frekvenciája a mérési határon kívül esik.

Ahhoz, hogy a sebessége mérhető legyen, lehet, hogy a téridőt kellene érzékelhető módon perturbálni. Én azt nem várom meg, inkább emigrálok Ausztráliába
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 11. 13:26 | Sorszám: 815
Nos igen, de ha jól tudom, ill. ha jól nem tudok róla, gravitációs hullámot még nem sikerült mérni.
Viszont ha a Nap hirtelen eltűnne, a kérdés is eldőlne.
A Nap gravitációjának megszűnése jól mérhető lenne és a sötétség beálltának momentumához képest pontosan meg lehetne állapítani a g-h terjedési sebességét.

A spec. realtivitáselmélet pedig összvissz 2-3 függvény (alkalmazott Galillei-transzformáció). Néhányuknál a fénysebességre egyszerűen definiálatlan, mint a tangens a pi/2-re.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 11. 13:19 | Sorszám: 814
A gravitáció nagyléptékű elmélete rendben van, amennyire tudom. Akkor válik problémássá, amikor össze kell fésülni a kvantummechanikával. Hogyan is alakul a téridő a kvantumvákuumban, stb.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 11. 12:32 | Sorszám: 813
A spec. relativitáselmélet -ha jól tudom-, különben sem állítja, hogy a fénysebesség felső korlát, csak azt, hogy valamifajta határsebesség mindkét oldalról és ez az oksági elvnek megfelel így is. Legfeljebb nem észleljük a felső -tachyonos- tartományt.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 11. 12:31 | Sorszám: 812
Hát... ha jól tudom, a gravitációs hullám a téridő deformációs sebessége lenne, mintegy a hangsebesség a téridő szövetében.

Egyelőre úgy hiszik, hogy ha mondjuk a Nap eltűnne a helyéről, arról 8 percig nem szereznénk tudomást. Utána igen...
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 11. 12:27 | Sorszám: 811
A "gravitációs hullám" terjedési sebességét is fénysebességnyire tartják, de szvsz még senkinek sem sikerült megmérnie és csak azért tartják annak, mert így belepasszol a relativitáselméletbe.
Már amennyire a gravitáció bármibe is belepasszol egyáltalán.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 10. 17:01 | Sorszám: 810
Egyszer Lemnél vagy Clarke-nál olvastam talán egy érdekes okfejtést az idegen értelmes lények kinézetéről és lehetséges méretéről a szubatomi skálától galaktikus méretekig.

Valami olyasmi volt benne a végletekről, hogy parányi méretekben a határozatlansági reláció bekavar a nem véletlenszerű gondolkodásnak, ha pedig galaxis méretben gondolkodunk (végülis egy galaxisban fellelhető csillagok száma azonos nagyságrendű, mint az agy neuronjainak száma...), akkor a fénysebességgel terjedő belső vagy külső kommunikáció és a hatalmas méretek miatt (két szélső csillag távolsága nagyjából 100,000 fényév) az információáramlás ugyan lehetséges, de gondolkodásának időléptéke annyira kívül esik megfigyeléseinken, élettartamunkon és általában időskálánkon, hogy a kapcsolatfelvétel lehetetlen lenne...
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 10. 07:50 | Sorszám: 809
OK, elképzeltem.
És most?
kova
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 10. 00:41 | Sorszám: 808
Nem mondok én ilyet, kedves mpd , beszélgetek veled is, láthatod!

Viszont kihirdetem neked,
hogy az csak a te képzeletedben létezik,
hogy én kihirdetném,
minden csak az én képzeletemben van jelen.

Most képzeld ezt el!
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 09. 11:40 | Sorszám: 807
A Hyde Park sarkán is lehet kinyilatkoztatni... és ott veszélytelenebb is, mint itt
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 09. 11:27 | Sorszám: 806
És ha ő azt mondja: nem is beszélgettek? Na? Akkor mi van?
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 09. 11:26 | Sorszám: 805
Jaja!!
Ezért írtam a kötőjelek közti részt.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 09. 10:56 | Sorszám: 804
Lassan eljutunk a Gödel-tételig illetve a Mátrixig
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. augusztus 09. 10:54 | Sorszám: 803
A tudományok hozzáállását és értelmezési tartományát nagyjából ismerem.

Vannak tapasztalataim, amelyeket a tudomány nem fed le, nem tud magyarázni, szerintem léteznek, a tudomány szerint nem léteznek.

De ha valamit nem tanultam, nem tapasztalatam, akkor is létezhet, de nem kell elhinnem. Ha meggyőződöm róla, hogy van, na, akkor kezdődik a megismerés
Bátky János
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. augusztus 09. 10:51 | Sorszám: 802
Ne kezdd megint.

Most egymásnak feszülhetnénk, mint vad bikák a pampákon, hogy az én életemből az én megszerzett tudásom alapján leszűrt tapasztalatok képviselik az abszolút igazságot a Te abszolút igazságaiddal szemben, de félek, az nem vezetne semmire. Beszélgetünk, fogadd el.
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...