08:30:56
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Szakmai
Téma: Határterületek a tudományban
... Elejére 1. lap 
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 14. 22:21 | Sorszám: 621
d/

"Tényleg, hallottad, hogy állítólag a ragadozó emlősök fekete-fehérben látnak, míg a növényevők színesben?"

Ez nem igaz teljes mértékben. A legelésző állatok közül ( lásd szarvasmarha ) a legtöbb fekete-fehérben lát. A gyümölcsevő állatok viszont színesben. Ezt a gyümölcsfák is "tudják", ezért az éretlen gyümölcs általában zöld, hogy ne vegyük észre. Amikor már megérett és alkalmas arra, hogy a magjait elhurcoljuk jó messzire, akkor színesre vált a gyümölcs és jelzi: most már megehetsz!
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 14. 21:11 | Sorszám: 620
Az emberről azt olvastam, hogy amikor patkány őseink még kicsik voltak, akkor nappal elbújtak a hatalmas ősgyíkok elől, amik akkor tudtak csak mozogni, mert éjjel megdermedtek. Aztán ez a habitus rögzült. Nekem túl reális ez a magyarázat, valami misztikusabbra vágyom.

Nem lehet, hogy éjszaka rendszeresen felkeltél cigizni és ez a periodikus mozgás beszabályozta az alvásodat?
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 14. 20:08 | Sorszám: 619
Szerintem meg a húsevő állatok jobban megengedhetik maguknak az alvás luxusát, lévénhogy ragadozóként a táplálkozási lánc magasabb fokán leledzenek. Valszín a ragadozó életmód magasabb rendű agytevékenységet is igényel mint a sima legelészés.

de nekem is lenne egy kérdésem. Mi köze a dohányzásnak az alvásrezsimhez. Mióta lezoktam a dohányzásról, teljesen felborult.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 14. 19:09 | Sorszám: 618
Részemről már 5 órára redukáltam az alvásidőt és baromira szeretném tudni, miért van ez.

Erre az elsőre könnyű a válasz:

a, beosztó vagy
b, egyszerűen király vagy!
c, a legrosszabb: stressz, hogy bármikor menetkésznek kell lenned
d, a legjobb: stressz nélkül az előző, és Erdélynek megyünk!

Eszkimók: valami misztikus biológiaóra (vagy biológiai?). Vagy ott se volt mindig jégsapka és a szokás megmaradt. Vagy délebbről költöztek fel.

Tényleg, hallottad, hogy állítólag a ragadozó emlősök fekete-fehérben látnak, míg a növényevők színesben?
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 14. 18:52 | Sorszám: 617
Ha csak ezen a szélességi övön élnének emberek akkor azt mondanám, azért alszunk nyolc órát, mert átlagosan ennyi ideig van egy nap sötét ( Részemről már 5 órára redukáltam az alvásidőt és baromira szeretném tudni, miért van ez ). Télleg, mennyit alszanak az eszkimók??? És télen honnan tudják, mikor kell aludni?
Ami tény: a húsevő állatok jóval többet alszanak nálunk, míg a növényevők kevesebbet.
Tudtommal a húsevőknek azért kell több alvás, mert a hús megemésztése rengeteg energiájukat elveszi.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 14. 17:46 | Sorszám: 616
Kedves Jobb Sorsra Érdemes Barátaim!

Új témát vetnék fel. Kinek mi a véleménye az álomról és az alvásról?

Igaz-e, hogy éjszakai alvás evolúciós eredetű?

Miért életünknek kb. 1/3-át alusszuk át? Egyéb állatok mennyit alszanak? Függ-e a testmérettől az alvásigény?

Lehet-e alvás nélkül élni? (az ellenség-tétel)

Mit okoz a kevés vagy teljesen megvont alvás? Vegyi folyamatok, hallucinációk...

Álom. REM-fázis.

Kell-e az álom? Mire jó? Mennyi egy álom szubjektív és objektív ideje?

Hát ilyesmik. Ne hezitáljatok hüjének hívni, ha közömbösek a témák. Gondoltam, tanulok e területek legjobb képviselőitől.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 13. 12:46 | Sorszám: 615
Régen olvastam egy cikket egy kiváló matematikustól a Filozófiai Szemlében, ahol nagy társadalmi változásokat próbált a szerző modellezni bifurkáció- és katasztrófaelméleti módszerekkel. Nagyon érdekes volt.

A legnagyobb nehézséget az alapváltozók definiálásában és kiválasztásában látta. Nem tudom, ma hol tartanak. A társadalom viszont mára már ismeri a katasztrófa fogalmát.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 13. 12:30 | Sorszám: 614
Ez tök igaz. De a prózát át kéne ültetni a száraz és könyörtelen tudomány nyelvére
onogur
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 13. 12:25 | Sorszám: 613
Hogyne lennének.
Például ott van Hari Seldon ( Asimov: Alapítvány ).
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 13. 12:00 | Sorszám: 612
mpd mester, nem néztem végig a polfizt, de vannak elfogadhatóan kidolgozott és tesztelt matematikai modellek a társadalomtudományokban? A közgazdaságon kívül...
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 12. 14:30 | Sorszám: 611
Adiabetikus világegyetemben nem szerveznek orgokat
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 12. 13:03 | Sorszám: 610
Látod... a pi-víz nem jött be?
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 12. 13:02 | Sorszám: 609
meg voltam gyõzõdve, hogy adiabetikusra gondolsz
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 12. 12:42 | Sorszám: 608


Adiabatikus: lassan változó. Ha vizsgált időintervallumra vonatkoztatott változása kicsi.

HAME: gyorsan offoló!
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 12. 12:39 | Sorszám: 607
Mi köze a cukor(talan)szintnek a Pi-hez?????????
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 12. 12:35 | Sorszám: 606
Én mondjuk szerény és -minden szempontból- eredeti elméletemben úgy gondolom, a Nagy Bumm kb. 15 milliárd éve volt és ezek a meghatározó állandók, amelyek nagyrészt matematikai eredetűek, változhattak.

Adiabatikus változással 15 milliárd év alatt 4-ről szép lassan eljutott a pi 3.1415926...-ra. Nem egy nagy durranás ez a fele. De ha ettől tágul az Univerzum?
glens
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 12. 12:27 | Sorszám: 605
Ki tudod-e szerkeszteni euklideszi módszerrel?
Mert ha igen, akkor csattanós választ adnál a bizonyításokra.
(Úgy is jó, hogy felveszel egy szakaszt és azt mondod, hogy ez pi hosszú, és kiszerkeszted belőle az egységnyit.)
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 12. 12:18 | Sorszám: 604
Az áltudomány sosem alszik. Esetleg elfogadom, hogy irracionálisak 1 valószínűséggel.
glens
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 12. 12:17 | Sorszám: 603
Most meg szívatnak bennünket azzal, hogy transzcendensek.
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 11. 12:04 | Sorszám: 602
miazhogy, nagyonis!
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 11. 11:56 | Sorszám: 601
Minden gyerek tudja már, hogy az ősrobbanáskor a pi integer 4 volt, az e pedig integer 3.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 11. 11:46 | Sorszám: 600
Lári-fári!
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 11. 11:44 | Sorszám: 599
Nos, nem tudom mire gondolsz. Ha a dillatációra, akkor az rendszeren bévül nem jáccik. Kívülről nézve pedig a méterrúd is dillatál.
Egyébként persze a görbült síkon fekvő háromszög belső szögeinek összege korelál a kerület változásával. Úgy is mondhatnánk a Pi értéke nem konstans, hanem változik a görbülettel.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 11. 11:06 | Sorszám: 598
Vagy gyorsan mozog egyenletesen... Milyen módszerrel tudnál különbséget tenni?
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. július 11. 10:44 | Sorszám: 597
Tán mert gellert kapott az illető és lepattant város faláról. Vagy fordítva.
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...