05:13:17
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Szakmai
Téma: Határterületek a tudományban
... Elejére 1. lap 
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. augusztus 09. 17:38 | Sorszám: 1385
Egy darabig azt hittem, a Kazimír-erő vonzza a Tháliába a színészeket.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. augusztus 09. 17:33 | Sorszám: 1384
Ammondó vagyok, ne siessük el a laudációt...
mandala
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. augusztus 09. 01:08 | Sorszám: 1383
Figyássz!... Kevered a mandalát a mandulával!
gajo
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. augusztus 08. 22:55 | Sorszám: 1382
Nem ettem én mandalát...
gajo
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. augusztus 08. 22:54 | Sorszám: 1381
Te tudsz valamit. Antione Gravitacione a sógorod?
mandala
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. augusztus 08. 13:20 | Sorszám: 1380
Próbáld ki az LSD-t! ..
gyaloggos
Olvasta: 2 | Válasz | 2007. augusztus 08. 09:18 | Sorszám: 1379
"csak mikroméretű tárgyak lebegtethetőek"

Egyelőre!
gajo
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. augusztus 07. 22:30 | Sorszám: 1378
csak mikroméretű tárgyak lebegtethetőek"
Szerettem volna lebegni
gyaloggos
Olvasta: 3 | Válasz | 2007. augusztus 07. 13:01 | Sorszám: 1377
Szenzációs tudományos áttörésről számoltak be brit tudósok a New Journal of Physics augusztusi számában: képesek ultra-kisméretű tárgyak lebegtetésére. A felfedezés forradalmat hozhat a mikrogépek világában

A fizikusok „hihetetlen levitációs hatásokat” képesek elérni az úgynevezett Casimir-erő befolyásolásával, amely normál esetben kvantumszintű erőhatások segítségével két felület összetapadásáért felelős. A jelenség alkalmas lehet olyan hétköznapi használati tárgyak továbbfejlesztésére, mint például az autókba szerelt légzsákok vagy a számítógépek chipjei – közölte Ulf Leonhardt professzor és Dr. Thomas Philbin, a Szent András Egyetem két kutatója.

A Casimir-erő – melyet 1948-ban fedeztek fel, és először 1997-ben sikerült megmérni – megfigyelhető például a gekkóknál, melyek képesek a különböző felületekhez tapadni mindössze egyetlen ujjuk használatával. A brit kutatók most képesek megfordítani az erőhatást, így a vizsgált testek között vákuumszerű tapadás helyett taszítás lép fel.

„A Casimir-erő a felelős a súrlódásért a nanovilágban, különösen egyes mikro-elektromechanikai rendszerek esetén” – írta Leonhardt a New Journal of Physics augusztusi számában. A mikro- és nanogépek sokkal simábban, egyenletesebben működtethetőek, akár súrlódásmentesen is, ha képesek vagyunk uralni a Casimir-erőt. A mikrogépek alkatrészei összetapadás helyett egymás mellett lebeghetnének.

A legújabb felfedezések segítségével azonban csak mikroméretű tárgyak lebegtethetőek. Elméletben egyszer lehetségessé válhat az emberi levitáció is, ám a professzor szerint ez még a távoli jövő kérdése. A manipulálható kvantumerő nagyon gyenge, és csak extrém rövid távolságra terjed ki a hatása.


Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. május 09. 10:42 | Sorszám: 1376
Hozzátenném, sötétben is lehet használni a másodlagos sugárzás miatt
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. május 08. 21:56 | Sorszám: 1375
igen a fekete lyuk köré csak egy antigravitációs köppeny kell, melyre egy szabályozható nyílást kell felszerelni.
Kicsit megnyitod a szelepet mindent beszív, ami az útjába kerül, ám sose kell a porzsákot űríteni és energia sem kell hozzá. Az egész elfér egy gyufásdobozban, így állandóan magával hordhatja az ember. Egy hátránya van, amit egyser beszívott, attól elbúcsúzhatunk, tehát az értékeket porszívózás elött jobb összegyűjteni.
Vigyázni kell továbbá, nehogy magunk felé fordítva nyissuk ki, mert akkor sanyi.
gajo
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. május 08. 21:38 | Sorszám: 1374
Akréciós korong, ide, vagy oda, ezt szabadalmaztatni kellene. Az aszteroida övezet másfél milliós törmelékét beszippantani.
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. május 08. 14:13 | Sorszám: 1373
hogy milyen az akréciós korong, azt nem tudom, de igen.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. május 08. 13:25 | Sorszám: 1372
ezek alkotják a kisgömböc akkréciós korongját...
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. május 08. 12:40 | Sorszám: 1371
nagyon jól szív csak vigyázni kell vele.
Egy óvatlan pillanat és nemcsak a port, de a szőnyeget, a szobát és a házat is beszippantja...
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. május 08. 09:42 | Sorszám: 1370
"Mi az, hogy! Nagyon is!"
gajo
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. május 07. 23:55 | Sorszám: 1369
"Stimmel, kb. 8 mm a Föld Schwarzschild-sugara"

És porszívónak is lehetne használni?
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. május 07. 19:51 | Sorszám: 1368
Hát ez végülis az egyhelyben álldogáló fekete likkal is így van.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. május 07. 18:41 | Sorszám: 1367
Tehát egy nem 0 nyugalmi tömegű tárgyról, amely a fénysebesség közelében mozog, semmiféle "szerkezeti információt" nem tudunk szerezni, mert az eseményhorizont nem engedi látni, hogy űrhajóról vagy bármi másról van szó... Detektálni persze tudhatnánk a gravitációs hatása alapján.
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. május 07. 17:44 | Sorszám: 1366
hehe, azért nem akkora hülyeség, előszörre írtam (majdnem) jól, csak nem "ráadásul", azaz és, hanem vagy.
Vagy nem érdekes, hogy 1,41c, mert viszonyított - ekkor viszont hamarabb kilép a fény a gömbből, mint ahogy a szélére ér, vagy bent marad a gömbben (a mozgó szakaszban), akkor viszont a külső számára maga a fény fog gyorsabban haladni, mint c.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. május 07. 17:25 | Sorszám: 1365
nem akartam szólni, kíváncsi voltam, észreveszed-e...
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. május 07. 16:00 | Sorszám: 1364
upsz, az 1,4 c hülyeség, mert a két inerciarendszernek semmi köze egymáshoz, úgyhogy nyugodtan lehet akármennyi.
Az viszont aggályos lenne, hogy a fényötty kilépne a "gömből" még mielött elérné a szélét.
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. május 07. 12:38 | Sorszám: 1363
szerintem globalice megy össze.
Gondold el: egy fénysebességgel mozgó gömb a mozgás irányára (legyen a vízszintes) merőleges irányból nézve egy szakasszá zsugorodna. ha a középpontjábol a szakasz végpontjának irányába (azaz függőlegesen) kibocsájtanának egy fényimpulzust az a gömb középpontjához képest 1,4 c-vel (pitagórasz) távolodna. ráadásul kilépne a gömbből, pedig benne kéne haladnia.
Továbbá, másmilyen lenne az idő a mozgás és más a mozgásra merőleges irányban.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. május 07. 11:54 | Sorszám: 1362
Valóban, a gyök lemaradt a nevezőben...

Tehát azt mondod, van itt egy sugárszerű hossz, ami összemegy. De csak a mozgás irányában vett méret csökken, nem? Akkor egy ellipszoidot kapunk...
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2007. május 07. 11:50 | Sorszám: 1361
ezután a következő R=R0*sqrt(1-v^2/c^2) :-]

(a tiédnél lemaradt a gyökvonás, de gondolom csak slendriánságból)



Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...