10:42:16
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Szakmai
Téma: Határterületek a tudományban
... Elejére 1. lap 
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 11. 13:06 | Sorszám: 1048
Köszi, szóval horvát volt.
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 11. 13:02 | Sorszám: 1047
Itt született: http://en.wikipedia.org/wiki/Smiljan
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 11. 12:59 | Sorszám: 1046
Annyit, hogy délszláv volt (szerb, vagy horvát) de semmiképp nem cseh. Nem tudom miért lett akkora kultusza Csehországban, hogy az egész gyengeáramú villamosipar a Tesla trösztbe tömörült. Lehet, hogy Csehországban munkálkodott, maj mingyá utánanézek a neten...
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 11. 12:59 | Sorszám: 1045
Azt mondják, egyes kísérleteivel messze megelőzte korát... és lehet, hogy az a messze még mindig a jövőnk...
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 11. 12:52 | Sorszám: 1044
Részemről hadd járuljak hozzá ennyivel: http://www.fw.hu/remekm/forum/index.php?f=5&t=10014
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 11. 12:45 | Sorszám: 1043


Figyelj csak, Hame mester, Te mit tudsz Tesla-ról? Szakmád is, meg érdekes is... Ő cseh volt vagy horvát? Állítólag nagyon különleges kísérletei voltak, de mi főleg a Maxwell-egyenleteket tanultuk...
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 11. 12:39 | Sorszám: 1042
egyetlen esetre emlékszem, amikor latba kerülhetett volna a rokonság és letagadtam (ill. a kérdésre, hogy xy a rokonom-e, nem hazudtam azt, hogy igen) ésjól jártam. Az egyetemi kötelező orosz vizsgám alkalmából Prágában.
Szegény vizsgáztatónak - aki amúgy egy jótét lélek volt és már rég belátta, hogy a leendő mérnökök életének és tudásának nem a legfontosabb része az orosz nyelv ismerete - valami elképesztő szappanoperát adtam elő arról, hogy Magyarországon jártam iskoláim, ott nem volt orosz nyelv oktatás, sose megtörtént családi tragédiák, stb., megokolandó, hogy nemcsak nem beszélek oroszul, de még az azbuka kibetűzése is kihívás számomra. Egyszer a hölgy belekérdez:
- Nem rokona véletlenül X (és mondja a vezetéknevem) elvtárs az iskolaügyi minisztériumból?
Elönt a víz, bevallani egy nemlétező főelvtárs rokont és protekciót szerezni, esetleg útálják egymást, és így tovább.
- öö... izé... nem, mint mondtam nekem nincsenek itt rokonaim, még Európában sem, a Nap keltett ki a brazil őserdő mélyén, csehül is egy Zigmund és Hanzelka által elvesztett olvasókönyvből tanultam meg...
-Mert ő orosz - mondja. Bizonyára tévedett, X et-t. nagy valószínűség szerint Kárpát-Ukrajnából szalasztották a színmagyar nevével, de hát a cseheknek mindenki orosz (volt), aki az orosz határ túloldaláról érkezett, függetlenül attól, hogy a szerencsétlen esetleg nagyságrendekkel jobban utálta az oroszokat, mint ők.
Nos így történt, hogy végül csont nélkül vettem a vizsgát.
Bátky János
Olvasta: 2 | Válasz | 2006. szeptember 11. 12:07 | Sorszám: 1041
Amúgy a pszichológia nagyon érdekes tudomány. Belenéztem az Atkinsonba és Mérő László könyveibe is... Rájöttem, kevés vagyok ehhez... Ők hatmilliárd lélek általános tulajdonságait akarják feltárni, én meg csak a sajátomat kutatom... marginális...
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 11. 12:02 | Sorszám: 1040
Mindig letagadtam olyat, amibe valaki a családból belecsöppent -akaratán kívül és úgy is szégyellte- és hasznomra vált volna. Inkább iskolán kívül tanultam csillagászatot, de azt büszkén
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 11. 10:07 | Sorszám: 1039
Nálunk 60 pontos volt a felvételi rendszer 2x60 pontos, ámbátor az 1. 60 pontnak volt 20-as komponense.
20 pont a felvételi, 20 pont a középiskolai előmenetel, 20 pont tán az éretségi, vagy tanulmányi versenyek, vagy mnittomén. A második 60 felosztására már nem emlékszem, de valami ilyesmi: apád-anyád munkásparaszt 10 pont, te KISZ-tag 10 pont, te KISZ-funkcionárius 100 pont, apád-anyád párttag 300 pont, apád/anyád pártfunkcionárius 1000 pont, apád és anyád pártfunkci 10.000 pont, megyei párttitkári szint fölött 1.000.000 pont.

Off
Ezen kívül 68 után az új generációs pártburzsoázia újra felfedezte az 50-es évek nagy vívmányát az kollégiumi iskolát. Megbízható elvtársak enyhén retardált gyermekei érettségizhettek le ezen a zárt osztályon, majd a sikeres vizsga után - a bukni természetesen csak a tanarak bukhattak volna, de ők is elkötelezett elvtársak voltak, tehát nem tévedtek meg - az ország bármelyik egyetemére automatice felvételt nyertek, garantált diplomával.
On
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 11. 08:44 | Sorszám: 1038
Hame, az 500,000 pontos felvételin hány pontod lenne? Gondolom, Téged is kb. húszas skálán mértek annak idején...
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 11. 08:41 | Sorszám: 1037
Arra viszont határozottan emléxem, hogy a mi időnkben tananyag volt - így érettségi tétel is - a speciális relativitás elmélet.

Azannya, miket tanultál? Nálunk nem volt a középiskolában rel. elmélet, de érdekességként volt némi kvantummechanika fizikából, aztán pszichológia, hogy fel tudjuk mérni, kb. mennyi a lemaradása a természettudományok között és filozófia(történet), ami nagyon megfelelő volt, mert a marxista tanár önként jelölte ki az utat: amit tagadott, arra nagyon oda kellett figyelni, ezt súgta az intuíció
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 11. 08:09 | Sorszám: 1036


Aszem "általános" gimnázium volt ...
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 10. 22:28 | Sorszám: 1035
Nincs meg a könyv, nem tudom megnézni az idézet környezetét, de:
Simonyi 81-ben már túl van a hatvanon, nincs kizárva, hogy a szokásos ezek a mai fiatalok, bezzeg a mi időnkben effektus (40 éve az akkor 40+ évsesek ugyanúgy szörnyülködtek, mint generációm mai fősírnokainak egyik fekle a diszlexiás szibarita ifjúságról a másik meg ugyanazon ifjúság túlterheltségről, én meg úgy látom ma sincs se kevesebb - se több funkcionális analfabéta de mélyműveltségű zseniifjonc se).
Aztán más egy írásbeli feladatsora egy humán- és más egy reálgimnáziumban, sőt tán még két reálgimi között is. Legalábbis azt hiszem 1976-ban még volt önállósága ilyen téren az oskoláknak (vagy nem).
Tavasszal kisebb botrány tört ki valamelyik műszaki fórumon, hogy mik voltak az emelt szintű tételek (tán) matekból. És tény, megnéztem, a feladatok 90 %-át fejben papír nélkül cca. 30-50 mp alatt oldottam meg. Aztán kiderült, hogy a feladatsor még véletlenül sem az emelt szintű érettségihez tartozik, az emelt színtűn tán meg is buktam volna .
Ha ezek alapján valaki 10 év múlva tudománytörténetet ír, akkor 30 év múlva az lesz a hír, hogy 2006-ban kóformán egyszeregyből érettségiztek.
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 10. 22:03 | Sorszám: 1034
humán gimnázium?
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 10. 21:59 | Sorszám: 1033
Bocsánat, rosszul emlékeztem:

Simonyi Károly: A fizika kultúrtörténete, 2. kiadás, 1981, 15. o.:

Az 1976-os feladatsorhoz szükséges legfrisseb tudás 1850-es ... de "1690-ben egy nagyon művelt ifjú a mai felvételi vizsgán már 50 pontot (= 3,5 osztályzat) szerezhetett volna ..."

Abban szinte biztos vagyok, h nekünk nem tanítottak relativitáselméletet ... (vagy pont akkor hiányoztam ... )
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 10. 20:48 | Sorszám: 1032
Most mond meg nekem, mi újat lehetne a klasszikus mechanikából kitalálni feladatnak érettségi szinten.
Arra viszont határozottan emléxem, hogy a mi időnkben tananyag volt - így érettségi tétel is - a speciális relativitás elmélet. Nagyon csodálkoznék ha már 100-200 évvel a kitalálása elött feladatokat írtak volna rá. De még Ohm és Kirchoff bácsik is a 19. században alkottak (az első az első felében, a második a másodikban), tehát még a legegyszerűbb elektromossági példát is nehéz lett volna a 18. században kitalálni.
Úgyhogy ez valamelyik szerencsétlen bölcsész süketelése, hidd el nekem. Aki az F=m*a-nál elvesztette a fonalat és a meggyőződése, hogy ebből áll a fizika
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 10. 19:56 | Sorszám: 1031
Én úgy tudom, a XXI. század elején az érettségi fizikafeladatok legfrissebbje a XVIII. sz.-ból származik ...
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 10. 15:34 | Sorszám: 1030
Azért ne süsd rám, hogy agnosztikus vagyok... de bizonyos esetekben a matematikával megtámogatott tudomány nem hiszem, hogy eljut a végső kérdések megoldásáig... ha van legfőbb teremtő entitás, biztos vagyok benne, hogy demokratikus és nem zár ki a hozzáférésből pl. bölcsészeket. Ha pedig nincs legfőbb entitás, akkor ott van Isten, aki igazságos mindenképp! Illetve bízzunk a jó szerencsében, hogy nem olyan kaliberek találják meg a GUT-ot, mint akik eljutottak a Bomba bevetéséig vagy hasonló színvonalon van a lelkük...
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 09. 21:51 | Sorszám: 1029
Ez a kvantumcsomó-dolog nagyon ígéretes. Kijöhet belőle számos régi probléma megoldása, miért 3D a tér, meg ilyesmik... Nem tudom, mi lesz belőre. A motionmountain.org-ban Schiller majd leírja.
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 09. 21:44 | Sorszám: 1028
én meg optimista vagyok, beee

Elég távol áll tőlem a részecskefizika és a lexikális kváziismereteim is a 70-es évekből származnak (azaz beleszámítva az oktatási ismeretek lendületességét inkább a 60-as évekből), de azt hiszem ezek az elméletek nagyon-nagyon sötétben tapogatózás, mégha tetszetősek is és néhányan hatalmas magabiztonsággal adják elő.
Szvsz még a teljesen bizonyítottnak vélt szubprotoni részecskék egy része extrapoláció, mégha nagy valószínűséggel helyes is.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 09. 20:53 | Sorszám: 1027
Lehet. Akkor sem hiszem

Most a kvantumcsomók elméletével matatnak. Nem tudom, a húrelméletet feladják-e.
HAME
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 09. 20:37 | Sorszám: 1026
Én meg úgy érzem frappáns és elegáns megoldás lesz. Sőt úgy gondolom, hogy a kvantummechanika is sokkal egyszerűbb és logikusabb lesz, ha nem felülről lefelé, hanem alulról felfelé fog építkezni, ahogy a pl. newtoni fizika.
Bátky János
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 09. 20:14 | Sorszám: 1025
Valahogy úgy érzem, nem lesz általános matematikai megoldás... Ami szép is, elegáns is, tömör is, elég egyszerű is... Vagy Te a frigyládára gondolsz?
iszalag
Olvasta: 1 | Válasz | 2006. szeptember 09. 19:36 | Sorszám: 1024
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...