17:57:59
 Frissítés
Keresés | Új hozzászólás
 » Isten hozott, kedves Vendég ! Fórumlakók | GY.I.K. | Bejelentkezés | Regisztráció 
 » Műhely
Téma: Magyar Unitus Teológiai Intézet !
... Elejére 1. lap 
schlempe
Olvasta: 2 | Válasz | 2016. február 14. 16:54 | Sorszám: 555
"..a vesémmel vagy a szívemmel nem sok mindent tudok érzékelni."
Ezexerint ha extrasystolésan ver a szive valakinek, vagy fáj a veséje, azt ő csak képzeli és nem érzékeli. Vagy a "hasgat a derekam, alighanem IDŐVÁLTOZÁS GYÜN" is merő hypochondria és képzelgés?
mpd
Olvasta: 2 | Válasz | 2016. február 14. 16:44 | Sorszám: 554
A megismerés eredménye a tudás.

Egy fenét. Ezt mondtad:

Idézet:
A tudást nem gondolati úton érjük el, hanem a tudatalattiból merítjük: a szívből vagy a
veséből.


Namármost a vesémmel vagy a szívemmel nem sok mindent tudok érzékelni.
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2016. február 14. 09:30 | Sorszám: 553
A megértés egészen más, mint a megismerés.
A megismerés kontempláció.
Az érzékszerveimmel (hit alias tudatalatti inkluzíve) megismerem a valóságot, Istent.
A megértés kommunikáció.
Két vagy több beszélgetőtárs eljut arra a spirituális élményre, hogy értik egymást.
Az olvasott szöveg megértése is kommunikáció: beszélgetés egy távollévő emberrel.
Persze, a két jelenség fölfogható egymás határeseteiként:
A megismerés Isten megértése.
A megértés a beszélgetőpartner megismerése.
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2016. február 13. 20:57 | Sorszám: 552
A megismerés eredménye a tudás.
A megismerés eszközei az érzékszervek.
Az érzékszervek egyike a hit (a felsorolt "képességek"-kel).
A hit korszerűbben mondva a tudatalatti.
dejszen
Olvasta: 3 | Válasz | 2016. február 13. 17:13 | Sorszám: 551
Ezt csak az értheti aki maga is hisz!
mpd
Olvasta: 2 | Válasz | 2016. február 13. 14:15 | Sorszám: 550
Álljunk meg. Tudásról volt szó, erreföl te "képességek"-et sorolsz. Ráadásul ezeknek semmi közük a tudatalattihoz, ezek nagyon is determináltak genetikailag. (És NEM kultúrafüggően)

A tudás az más.
schlempe
Olvasta: 4 | Válasz | 2016. február 13. 08:43 | Sorszám: 549
Carl Orff-ról keveset tudok, s amit tudok--vagy tudtam eddig--az nem túl jó. Az általam tudottak:
1.) Adolf Hitler LEGKEDVELTEBB-- akkori-- kortárs zeneszerzője volt. Kedveltebb neki a "Führer"-nek, mint a tőle Orff-tól JÓVAL KVALITÁSOSABB és akkoriban még szintén kortárs Richard Strauss.
2.) A "Carmina Burana" meg a "Catulia Carmina" nekem túlságosan epikureusan, élvetegen világias. Azt is mondhatnám, nem igazán szeretem. Túl HATÁSVADÁSZÓAN "közérthető", világas.
3.) Amiket viszont most ide tetszett szerkeszteni NEM ISMERTEM tőle, mert előítéletesen nem is érdeklődtem iránta--zömmel a fentiek okán. Viszont azt hiszem, ezeket a műveket Orff már 1945 szerzette--talán igaz.
Mindenesetre egyetemistakori NDK-s német barátnőm nagy kedvence volt a Münchenben élő Orff, amit egyre növekvő ellenszenvvel kisértem figyelemmel--kapacitálása ellenére--megmaradva Vele, Orff-al kapcsolatos tudatlanságom--Ön úgy mondaná : KOGNITIV IZÉ-m--védőbástyái mögött.
4.) "Ezek" viszont itt föltehetően valós értékek--még nem hallgattam meg őket.
schlempe
Olvasta: 2 | Válasz | 2016. február 13. 08:30 | Sorszám: 548
Válaszom a #541-#544-ig (és hangsúlyozottan NEM #540-re) vonatkoznak.
1.) Valami "ilyesmi"!
2.) A "megértés" több is meg kevesebb is, mint a "megismerés".
i.) Több, mert tartalmaz egyfajta szeretetteli ALÁZATOT, atekintetben, hogy: elfogadom, mert "jó", ha nem is értem teljesen--mert nem is érthetem TELJESEN.
ii.) Kevesebb, mert együtt-tartok valakivel vagy valamivel, akit vagy amit nem teljesen ismerek--pontosabban: ismerHETek-ennélfogva valakik rámsüthetik a SZERVILIS LELKÜLETŰ-ség szégyenbélyegét. Más kérdés, hogy én tudom: HAMISSÁGOSAN.
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2016. február 13. 08:19 | Sorszám: 547
Jézus tanítói működésének fordulópontja az elkeseredett kifakadás: "Még mindig nem értitek ?"

... http://forum.vectrix.hu/?f=10&t=10193&m=3
Rendes Kis
Olvasta: 3 | Válasz | 2016. február 12. 19:56 | Sorszám: 546
Carl Orff: Litanei
Feltöltés: 2011. nov. 13.

"Litanei", 1st movement of Orff's very obscure 1st Cantata based on texts by Franz Werfel from 1930.
Written for mixed choir, pianos, and percussion, it is similar in vein to "O Fortuna" from Carmina Burana. In my opinion, it's one of his most effective pieces.
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2016. február 12. 18:27 | Sorszám: 545
Carl Orff: Laudes Creaturarum
Közzététel: 2014. okt. 24.

Text: Saint Francis
Carl Orff Choir, Arthur Gross (director).
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2016. február 12. 18:13 | Sorszám: 544
Ezt az igét még Apukámtól kaptam: "megértés" = "béke".
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2016. február 12. 18:12 | Sorszám: 543
"Ha egy szóban akarom összefoglalni Jézus működésének a lényegét: megértés."

... http://forum.vectrix.hu/?f=2&t=4994&m=53
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2016. február 12. 18:08 | Sorszám: 542
A "megismerés", noha befejezett igeidővel fejezzük ki, nem mindig befejezhető.
Az "információ"-k maradéktalanul megismerhetőek.
De például a "szeretet" megismerése végeérhetetlen út.
És vannak megismerhetetlen "titkok".
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2016. február 12. 18:02 | Sorszám: 541
Szerintem a "spirituális légkör" alatt azt a csodát értik, amit mi úgy hívunk hogy "megértés".
Az "információátadás"-t azért nem érzik csodának, mert az "információ" könnyen érthető.
Pedig az is csoda, csak kicsi.
Rendes Kis
Olvasta: 2 | Válasz | 2016. február 12. 17:45 | Sorszám: 540
Első helyen említeném az igazságérzéket.
Ha azt mondják nekem, hogy "Esse est Deus", abból kapom ehhez az evidenciaérzetet.
Második a szépérzék.
Ez már homályosabb, nem tudjuk pontosan elmondani, hogy miért érezünk valamit szépnek,
de ez is ugyanolyan erős evidenciaérzet.
Aztán az erkölcsi érzék: hogy valami jó-e vagy sem.
Ez még homályosabb, a tudatalattinak a mélyebb rétegéből.
Azután jönnek még homályosabb érzelmek: düh, harag.
És legalul a vegetatív érzelmek: az ösztönök.
mpd
Olvasta: 2 | Válasz | 2016. február 12. 08:22 | Sorszám: 539
Na és mi az a tudás, amit a tudatalattiból merítünk? ha nem is konkrétan, de legalább kategória szintjén?
schlempe
Olvasta: 2 | Válasz | 2016. február 12. 07:23 | Sorszám: 538
P.s.:
Akkoriban, amikor Japánban volt szerencsém megfordulni, igen nagy meglepetéssel hallottam ottani kollegáktól azt megfogalmazva, hogy: AZ EMBERI NYELV NEM(!!!!) A INFORMÁCIÓÁTADÁS-KÖZLÉS ESZKÖZE--nekik és szerintük. "Hát akkor mi a csuda?"--kérdeztük értetlenűl és meglepetten. "AZ EMBERI NYELV, A BESZÉD AZ EMBEREK KÖZÖTTI SPIRITUÁLIS LÉGKÖR KIALAKITÁSÁNAK-JAVITÁSÁNAK ESZKÖZE--ELSŐDLEGESEN"--HANGZOTT A VÁLASZ. "És csak mellesleg csak másodlagosan információátadó médium." A Hit és Megismerés kontextusában is valami hasonló a helyzet.
schlempe
Olvasta: 2 | Válasz | 2016. február 12. 07:11 | Sorszám: 537
"Ez nekem tetszik."
Meg: "Beszéljünk 1 kicsit magáról a hitről."--tetszik mondani. Hát én "beszélnék" egy (1) "kicsit", ha már kérni tetszett.
Szóval hogy a "megismerés".....
Mondandóm lényege: nem mindenki becsüli oly' nagyra és sokra a "megismerést", mint Ön. És nem azért nem, mert lenézNÉ! Hanem azért, mert tudja--Önnel ellentétben--és egyfajta élettapasztalat és kor miatti ÉLMÉNYEK okán, hogy AZ EMBERI MEGISMERÉS MINDÉG ÉS MINDENKOR TÖRVÉNYSZERŰEN TÖKÉLETLEN! Ahogyan a mikrofizikában rájött pl. Heisenberg is , hogy úgymond:
"A megfigyelt jelenség NEM AZONOS MAGÁVAL A JELENSÉGGEL"! Szóval ugyanúgy általában is igaz:
az önmagát a megismerés természetes és érthető örömével "kábító" ember ÖNHITT és PÖKHENDI akkor, ha azt hiszi, hogy a megismerés--LENNE(?!)-- a legfőbb jó. Mert NEM "AZ"! A LEGFŐBB JÓ A SZERETET! A megismerésen "innen" és "túl"!
Ami nem jelenti, hogy ne kellene TÖREKEDNÜNK a megismerésre, de mindig kellő szerénységgel és kritikával-önkritikával. Szerintem "így" áll az meg valamennyire, amit a kedves kislánya állit, ls hogy az "nekem NEM(!) tetszik", ill. csak részlegesen tetszik! Persze attól még a hit valóban HOZZÁSEGIT(!) a megismeréshez--ez igaz. (mint ahogyan a vers, vagy a zene a művészet, a tudomány is ugyanezt teszi!) DE NEM AZ(!) a HIT LÉNYEGE! A HIT LÉNYEGE AZ EMBER "JÓ"-VÁ (de legalábbis "JOBB-bá") VÁLÁSÁNAK segítése! 'Annak útja, módja, eszköze. A megismerés, az szerintem....de inkább nem is mondom, hogy mi! "AZ"!
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2016. február 11. 21:30 | Sorszám: 536
Beszéljünk 1 kicsit magáról a hitről.
A lányom hittanár, tőle kaptam ezt az igét: "A hit a megismerés egy eszköze".
(Nem ő találta ki, Luigi Giussani könyvében olvasta).
Ez nekem tetszik.
A hitről az a téves elképzelés terjeng, hogy az (a tudáshoz) képest bizonytalanabb valami.
Pedig nem: a hit a (holtbiztos) tudás megszerzésének egy másik útja.
A tudást nem gondolati úton érjük el, hanem a tudatalattiból merítjük: a szívből vagy a
veséből.
Rendes Kis
Olvasta: 3 | Válasz | 2016. február 11. 15:10 | Sorszám: 535
Orbán György: Mundi renovatio
Közzététel: 2013. máj. 25.

A felvétel 2013. május 18-án készült a 23. Pécsi Nemzetközi Kamarakórus Versenyen, a pécsi ferences templomban.

Tutti Cantabile, 1. versenynap, egyházi versenyműsor
schlempe
Olvasta: 1 | Válasz | 2016. február 10. 17:09 | Sorszám: 534
MER' ÉN HALLOM, ÉS NEM MÁS.És az van amit én és csak én hallok, amit más hall az nincs.
mpd
Olvasta: 1 | Válasz | 2016. február 10. 14:02 | Sorszám: 533
Na. Oszt ménem?
schlempe
Olvasta: 1 | Válasz | 2016. február 10. 13:55 | Sorszám: 532
NEM "ÜVÖLTÖZÖM".
Rendes Kis
Olvasta: 1 | Válasz | 2016. február 10. 11:30 | Sorszám: 531
Tisztelt Olvtársak, kérem, hogy személyeskedő bájcsevejüket helyezzék át valamék szaktopikba.
Előre is köszönöm.
Tovább ...
Jelmagyarázat    Van új hozzászólás
   Ezeket a hozzászólásokat már láttad
... Hibabejelentés | | | Gondola ...