|
Téma: Templom. |
|
Rendes Kis |
|
Ismét a Szent Katalin kápolnában ünnepelhetik a szentmisét a bécsújhelyi magyar hívek – Simon Ferenc esperes-plébános tudósítása
Az ausztriai magyarok főlelkésze arról a nagy örömről számol be, hogy a bécsújhelyi (Wiener Neustadt) és környéki magyarok 10 év "vándorlás" után 2013. január 27-én visszatérnek a Szent Katalin kápolnába (Katharinen-Kapelle).
Vízkereszt ünnepén Karl Pichelbauer a bécsújhelyi dóm és főplébánia prépostjával Simon Ferenc esperes-plébános, az ausztriai magyarok főlelkésze megegyezett abban, hogy, mint eddig is, a magyarok minden hónap utolsó vasárnapján 17 órakor itt ünnepelhetik a szentmisét.
Az elmúlt években a Szent Katalin kápolna felújítása miatt a hívek az utóbbi időben a Szent József kápolnában, előtte pedig a Szent Család templomban jöttek össze. Több évtizedes hagyománya van a magyar szentmiséknek Bécsújhelyen. A Szent Katalin kápolna a dóm közvetlen közelében, a prépostság épületében található, de az utcáról is könnyen megközelíthető.
A kápolna korábban, a bécsújhelyi püspökség fennállása alatt püspöki kápolnaként szolgált (1480-1785). Ma a katolikus továbbképzési központ kápolnája, illetve a főplébánia hétköznapi szentmiséjének a helye.
... http://hu.radiovaticana.va/Articolo.asp?c=654151 |
|
Rendes Kis |
|
Isten útjai
A clevelandi Szent Imre-templom megmentője, Peller Miklós
Magyar férfitól hangos a sajtó itthon és az USA-ban: Komoly siker Balla Eszter Létrehozás: 2012.12.26. - 12:00
A hír bejárta az amerikai és a magyar sajtót is: november 4-én két és fél évi szünet után ismét megnyitották a clevelandi Szent Imre-templomot. Azt viszont kevesen tudják, hogy a csatát Peller Miklós építészmérnök, az egyházközség orgonistája vívta meg.
Ha van amerikai-magyar álom, annak egyik megtestesítője Peller Miklós clevelandi építészmérnök: sikeres amerikai állampolgár, aki a lehetőségek országában a semmiből emelkedett a magasba. Elkötelezett katolikus lévén pedig fáradságot nem kímélve vitt sikerre egy reménytelennek látszó küzdelmet.
1956-ban egy 16 éves szombathelyi fiú nekivágott a határnak, hogy a szabad világban váltsa valóra vágyát: továbbtanuljon ott, ahol nem ismerik az osztályidegenség fogalmát. Két hónapos ausztriai tábor után egy menekülteket szállító katonai hajóval érkezett New Yorkba 1956. december 31-én. Hála ott élő rokonai önzetlen támogatásának, Clevelandben letelepedhetett. Ott végezte tanulmányait: előbb építészmérnöki, majd statikusi diplomát szerzett. Cége hamarosan nemcsak Amerikának, de a világ sok országának tervezett épületszerkezeteket.
1967-ben nősült meg. Ugyancsak magyar származású felesége, Ildikó matematikus. Négy felnőtt gyermekük, három unokájuk van. A család sohasem feledkezett meg a gyökerekről, a magyar nyelvet megtartották, a gyerekek részt vettek a cserkészmozgalomban, a szülők magyar szervezetekben végeztek önkéntes munkát. 1961 óta tagjai a katolikus közösségnek abban a Szent Imréről nevezett templomban, melyet 1904-ben még a "kitántorgott" magyarok építettek. A zenei tanulmányokat is folytató Peller Miklós 35 éve a templom önkéntes orgonistája. Sohasem gondolta azonban, hogy a fennmaradás az ő vállára nehezedik majd, miután 2007-ben a clevelandi püspök bezárásra ítélte a plébániát. Azt sem gondolta az elismert építészmérnök, hogy a kánonjog szakértője lesz, és nem akárkivel, hanem a Vatikánnal vívja meg sikeres harcát templomáért. Egy százalék esély
Mit jelentett a magyar közösségnek a templomra mért halálos ítélet?
A templom az emigráció számára több, mint az istentisztelet otthona: a magyarság összetartozásának jelképe is. Ezért elkeseredetten vettük tudomásul, amikor 2007-ben Richard Lennon clevelandi püspök a körzetébe tartozó 65 katolikus templom közül a Szent Erzsébet, Szent Margit és Szent Imre plébániát is meg akarta szüntetni. Döntését anyagi gondokkal, paphiánnyal, a látogatottság csökkenésével indokolta. Nekünk, magyaroknak azt az utasítást adta, hogy jelöljük meg azt az egy templomot, amelyet meg akarunk tartani. Tudni kell, hogy Clevelandben a magyar kisebbség szétszóródva él, az említett három templom a város különböző részein szolgálja a híveket. A püspök felszólítását egyöntetűen visszautasítottuk. Érvelését egyébként sem tudtuk elfogadni, hiszen az erdélyi Siklódi Sándor atya személyében megvolt a magyar papunk. Látogatottságunk csökkent ugyan, de a vasárnapi magyar misén több mint százan vettek részt. Anyagi helyzetünk sem volt rossz.
Hogyan került a protestálók élére?
Amikor a püspök úr 2009-ben úgy határozott, hogy a Szent Erzsébet-templomot megtartja, a többit bezárja, közösségünk fellázadt. Engem választottak meg arra a nagy feladatra, hogy próbáljam hatálytalanítani a döntést. Fogalmam sem volt, hol kezdjük. Tüntettünk, a nyilvánossághoz fordultam, segítséget kértem a Magyar Katolikus Püspöki Kartól. Jogászoktól azt a tanácsot kaptam, hogy fellebbezzek a Vatikán papi kongregációjához. De hozzátették, hogy esélyem legfeljebb egy százalék. Beadványom után a Vatikán többszöri halasztást kért, de érdemi válaszuk hiányában 2009. június 30-án be kellett zárnunk plébániánkat. A megható búcsúszertartás után közösségünket befogadta egy közeli templom, melynek amerikai papja még magyarul is megtanult a kedvünkért.
Mi éltette a reményt a bezárás után?
Képtelen voltam beletörődni az igazságtalanságba, ezért panaszt tettünk a püspök ellen. Ennek hatására a Vatikán vizsgálatot rendelt el, melynek vezetőjével én is hosszan elbeszélgettem. Óriási örömünkre 2012 márciusában jött a hír, hogy a Vatikán a bezárt templomok közül tizenkettőnek engedélyt ad az újranyitásra. Köztük volt a Szent Imre-templom is. De még hátravolt az utolsó akadály. Lennon püspököt meg kellett győznöm, hogy adja vissza Siklódi Sándor atyát. Amikor ebben az ügyben végre személyesen is találkoztam vele, meg volt győződve arról, hogy dörzsölt kánonjogi szakértővel áll szemben.
Milyen segítséget kapott az anyaországtól?
A Bajnai-kormány vatikáni nagykövete a Szentszék külügyminiszterével tárgyalt az érdekünkben. A washingtoni Amerikai Magyar Koalíció küldöttsége, melynek Habsburg György is tagja volt, úgyszintén próbálta meggyőzni a vatikáni illetékeseket. Később Dán Károly New York-i főkonzul az Orbán-kormány támogatásáról biztosított bennünket.
Hogyan tovább az újranyitás után?
A november 4-i ünnepi mise újjászületésünket is hirdette. A templom hívei elszántak, hogy magyar templomként és közösségi központként tartsák meg a Szent Imre plébániát. Én magam pedig a kánonjogi törvények tanulmányozása után visszatérek a magyar népénekek kottáihoz.
Az interjú eredetileg a 2012-es év 30 legnagyobb magyar teljesítményét bemutató Magyarok a csúcson kiadványban jelent meg. A Heti Válasz előfizetőinek szóló melléklet a Digitalstandon keresztül is megvásárolható.
... http://hetivalasz.hu/itthon/isten-utjai-58433/ |
|
|
Tovább ... |
|